Jump to content

Recommended Posts

• Replies 10.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pre svega veliki pozdrav svim ljubiteljima dekova.U ovoj temi bi voleo da pisemo o dekovima(licna iskustva),koji dek bi zeleli da imate,koji dek vam se do sad najbolje pokazao,koje ste dekove imali/im

To su verovatno konstatacije nekih "strucnjaka" koji u slobodno vreme pisu za "What Hi Fi" ili "Hi Fi Choice" ili . . . Oni sigurno slusaju Naim sisteme.

Za onoliko koliko sam trazio!

Posted Images

23 hours ago, ZoranBG said:

Evo i teksta o Sony TC-K81. Znam da ima na netu da se nadje podataka o njemu, ali gledao sam da pisem o nekim stvarima koje nigde nisu navedene. Zelim vam prijatno citanje :).

http://zokiaudio.com/sony-tc-k81-the-silver-ghost/?lang=sr

Sada mi  je  jos   jasnije, zasto se  nisam  "mogao  skinuti"  sa  dva   ovakva  deka , oko   30  godina  !!!!

Svirka  do  maximuma a  pokvarljiv  samo  sekirom....

Zoki, ako  budes  otudjivao sredjeni  primerak 81-ce, javi  mi   - PRVI  BEZEC...:listen

Ne znam da li je pravo mjesto za ovo pitanje, ako nije ili ako već postoji odgovor molim za link jer ja nijesam uspio da pronađem.

Dakle, postoji li pouzdan način da se dek, bez test trake, provjeri i eventualno dovede u red? Znam da se može iskoristiti snimak sa nekog drugog uređaja ali moram biti 100% siguran da je taj naštelovan kako treba. Želim provjeriti azimut glave a zatim i nivoe signala.

Bez test traka tesko da moze precizno. Jedino sta moze, sa nekom kasetom koja ima dobar snimak i znate kako treba da zvuci pesma ili uporedjivanjem sa cd/vinyl varijantom.

Sa test trakom trebace vam vise razlitih test tonova uglavnom su to 315hz (nivoi signala) 3000hz (brzina i wow & fluitter) 10000hz (azimuth)

On 3.6.2020. at 10:59, shon3i said:

Bez test traka tesko da moze precizno. Jedino sta moze, sa nekom kasetom koja ima dobar snimak i znate kako treba da zvuci pesma ili uporedjivanjem sa cd/vinyl varijantom.

Sa test trakom trebace vam vise razlitih test tonova uglavnom su to 315hz (nivoi signala) 3000hz (brzina i wow & fluitter) 10000hz (azimuth)

Pretpostavio sam, ali sigurnije je pitati. Postoji set programa koji pomažu ali ne i oko azimuta pa ću računati da je dobar i preći na kontrolu nivoa ulaznog i izlaznog signala po kanalima. Radi se o troglavom deku pa će biti malo jednostavnije.

Hvala u svakom slučaju!

15 minuta ranije, monitor said:

Pretpostavio sam, ali sigurnije je pitati. Postoji set programa koji pomažu ali ne i oko azimuta pa ću računati da je dobar i preći na kontrolu nivoa ulaznog i izlaznog signala po kanalima. Radi se o troglavom deku pa će biti malo jednostavnije.

Hvala u svakom slučaju!

Sto se programa tice za stelovanje azimuta imate audioTester 3.0 https://www.heise.de/download/product/audiotester-1115/download

mozete je skinuti potpuno besplatno i u pitanju je sharware licenca, znaci radi sve samo se posle nekog vremena iskljuci, onda ga samo ponovo startujete i to je to (imate svakako dovoljno vremena za testiranje). U ovom programu imate osciloskop koji je dovoljno precizan da vidite da li je azimuth dobar i mozete da proverite iz vise uglova da kazem kao sto je ovaj uporedni

image.thumb.png.a027b00584ed2e1c87a58cd40042ad57.png

Takodje ima i x/y (lissajous)

image.thumb.png.8de17a24fe4f182902ce53c681561f19.png

Samo vam treba test traka 10000hz ili kako proizvodjac propisuje i igra moze da pocne :D

Evo na radnom stolu i NAD-a 6300, kojeg sam kupio od drugara Boze (Bozzam) pre neke dve godine, bio je kod majstora zbog zujanja (glup problem ali ga je trebalo pronaci), a ja sam odradio ostali deo servisa, neke sitne promene i podesavanje. Sada je na preliminarnom testu. Uvek me zadivi kako ovaj dek snima i koliku je dinamiku u stanju da izvuce iz kasete kao medija. Ovaj primerak je prakticno nekoriscen... 

20200606_074636.thumb.jpg.76822ee2fa229a2a87bb5e8452642756.jpg

@ZoranBG dobar tekst. bas mi je krivo sto je deck na kraju tako zavrsio, bas sam i ja video oglas pre neki dan, i delovao je da dek mnogo vise pruza od tih 15e. Takodje je interesantno tako neki "mali" dekovi mogu da urade. Ja recimo imam Yamahu KX-380, i bukvalno zvuci kako ste opisali za ovu AIWA, samo u kontra smislu, ima viska baseva a manjka viskoih sto se moze u slucaju Yamahe nadomestiti Play Trimom, tako da moze da se usteluje da zvuci kao kvalitetnija braca :)

Jedino mi nikad nece biti jasno eto Play Trim nije nista posebno da kazem ali pri slusanju zna dosta da pomogne, nije mi jasno sto i drugi proizvodjaci nisu pokusali da doprinesu u tom smislu i daju krajnjem korisniku neke mogucnosti za neki vid poboljsanja.

Da, Play Trim moze da pomogne. On generalno nije namenjen za nadoknadu loseg azimuta, vec drugacijeg ili nekompatibilnog snimka. Ni ja ne znam zasto ga nisu vise ugradjivali jer je tehnicki jednostavan. Isto tako ni podesavanje azimuta - rucno, ne mora automatski...

Odlican tekst,  kao i obicno :)

Zoki, da li si se sretao sa starijim modelom Aiwa AD-F660 koji cuvam i danas u odlicnom stanju. Vidim da si imao rivjue sa F770 i F990. 

Pomenuti dek kupljen 1981 ili 1982, davno je bilo, na bazi rang liste iz Stereoplay-a. Bio u drugoj klasi za kasetase, kostao oko 800 DEM. Dugo godina mi bio osnovni izvor, sve do prvog CD plejera 1987.

Imas li neko misljenje o njemu, poredivsi ga sa ova dva kasnija modela?

2 sati ranije, damic said:

Odlican tekst,  kao i obicno :)

Zoki, da li si se sretao sa starijim modelom Aiwa AD-F660 koji cuvam i danas u odlicnom stanju. Vidim da si imao rivjue sa F770 i F990. 

Pomenuti dek kupljen 1981 ili 1982, davno je bilo, na bazi rang liste iz Stereoplay-a. Bio u drugoj klasi za kasetase, kostao oko 800 DEM. Dugo godina mi bio osnovni izvor, sve do prvog CD plejera 1987.

Imas li neko misljenje o njemu, poredivsi ga sa ova dva kasnija modela?

Hvala najlepse.

Nazalost, nikada nisam imao AD-F660. Verujem da je dobar dek, generalno. Ono sto ne valja kod top Aiwa iz tog vremena, a sto se tacno vidi po ocenama iz Stereoplay-a jeste forsiranje elektronike radi udobnosti. To je daleko manji problem danas, ali osamdesetih godina su kola koja su koriscena dosta degradirala zvuk. Delimicno zbog toga ni AD-F990 niti 770 nisu bile u najvisoj kategoriji i zaista su zvucno infiriorne u odnosu na XK009, na primer. Kada sam davno radio uporedni test, ADF990 je svirala u kategoriji Akai-ja GX9. Znam da bi danas mnogi sekli vene da imaju pomenutog Akai-ja u kuci, ali on zaista nije neka vrhunska masina.

Zbog cega sam malo skrenuo sa teme? Zato sto bi situacija kod AD-F660 mogla biti drugacija jer nije toliko opterecena raznim pomagalima, a osnovnu elektroniku za dekove je Aiwa uvek znala odlicno da napravi za novac koji su trazili. No, to je samo moje skromno misljenje.

19 minuta ranije, ZoranBG said:

Zato sto bi situacija kod AD-F660 mogla biti drugacija jer nije toliko opterecena raznim pomagalima

Hvala, upravo sam zato i pitao.

Ukoliko budes imao volje i vremena, mogu da ti pozajmim AD-F660 na testiranje. 

Pozdrav

Hvala Vama. Prihvatam ponudu :). Potrebno mi je samo da malo napravim mesta, Akai DX49 ide na poklon, a stigla mi je Yamaha KX690 - odavno nisam imao Dolby S dek, pa malo samo da se poigram, a i dva Akai GX75 deka me prilicno muce, nekako su mi GX75/95 uvek bili teski za rad zbog cudnih kvarova koje sam sretao. Kada to zavrsim, imacu lepo i mesta i vremena, pa cu Vam se javiti.

20200619_092841.thumb.jpg.58911aad5b01f92b282a13b7917abc57.jpg

Aiwa-u Ad-f 660 je dugo godina imao moj drug ( prvi vlasnik ) dok mu se pre nekoliko godina nije teže pokvario ,čuvam i dalje nekoliko kaseta snimljenih na njemu ( sa Meridian-a 207 Pro ) . Snimci koje pravi su odlični i nije ni čudo što se dugo pravio (Odličan odnos cena/ kvalitet ).U Stereoplay-u je testiran 7/1983 ( Spitzenklasse III ,zajedno sa Ad-f 770 i Ad- f 990 ,to im je u to vreme bila druga klasa u kojoj su bili i : Teac Z 5000,Technics Rsb-100,Pioneer Cta 9,Sony Tc-k 666 es,Nakamichi Rx-202,Akai Gx-9...),dok je u Stereo-u testiran 1/1987 ( Angehende Spitzenklasse  ,to im je tad bila III klasa, zajedno sa Ad-f 770 ,Akai Gx-9,Hotachi D-909,Denon Dr-m 33 Nakamichi Bx-150 E,dok im je Aiwa Ad-f 990 bila u Spitzenklasse ,to im je bila II klasa ).U Stereoplay-u navedena cena mu je bila 850 dm,dok je u Stereo-u 900 dm.

Aiwa AD-F 660 07/83 425 29-31 Punkte, früher s3
Aiwa AD-F 770 07/83 600 29-31 Punkte, früher s3
Aiwa AD-F 800 01/90 350 29-31 Punkte, früher s3
Aiwa AD-F 810 12/92 250 25-27 Punkte, früher s4
Aiwa AD-F 910 04/93 350 33-35 Punkte, früher s2
Aiwa AD-F 990 09/83 750 29-31 Punkte, früher s3

Da, interesantno. Izlazi da su modeli 660, 770, 800 i 990 imali istu ocenu. Cene su izrazene u evrima.

• 3 weeks later...