Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

11 sati ranije, stoN_Cold said:

Не довољна, него најбоља.

Resenje sa zatezanjem reelova na tim mehanikama nije najbolje koje postoji I samo o tome govorim. Ali ako zelis da tvoja bude poslednja, samo izvoli, nemam nameru da se vise raspravljam.

Link to comment
Share on other sites

Evo jos par dekova koje sam uzeo da cujem kakvi su:

1.jpgPrvi je Grundza CT-905, redak dek, jedan od poslednjih "evropskih" dekova, pravljen u Grundigovoj fabrici u Portugalu. Kazem "evropskih" jer mu je mehanika japanska, Dolby kola takodje a verovatno I glave. No, ima I evropskih delova u njemu.

Prelep je u prirodi, lepsi nego na slikama. Ima vrlo brze pik metre kakve nikada nisam video ali bez zadrzavanja prikaza vrsnog nivoa.

2.jpg

Uz njega je isao CD koji se koristio da bi se dek kalibrisao - da li su zeleli da stede na lokalnom oscilatoru ili pojednostave putanju signala ili... ne znam. CD je sadrzao test tonove od 400 Hz I 12 kHz. Danas je lako napraviti takav CD ili WAV/FLAC fajl pa se I kalibracija moze uraditi.

5.jpg

 

Drugi dek je Onkyo TA2850, obicna dvoglava masina koja lici na more skoro identicnih Onkyo dekova. Treba mu servis, cuje se po zvuku da se remen muci.

3.jpg

4.jpg

Interesantno je da mu je glava za reprodukciju/snimanje oklopljena.

U ovom deku je dobra Sankyo mehanika sa tri motora a zanimljivo je da dek poseduje DVA zamajca ali samo JEDNU tonsku osovinu. Dakle, jedan roler, jedna osovina koja viri napolje I dva zamajca.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ZoranBG said:

Ali ako zelis da tvoja bude poslednja, samo izvoli.

Наравно да желим, јер декове сматрам уређајем за репродуцију и снимање а не као играчку за склапање, расклапање, показивање, хваљење..................

Играчке сам одавно прерастао!

Link to comment
Share on other sites

Da dodam, nisam 100% siguran zbog cega je Onkyo primenio ovakvo resenje u TA2850: povecanje ukupne mase zamajaca dovodi do daleko vece inercije I TA2850 se ponasa kao da ima jedan veeeeliki zamajac, to je sigurno.

Pored toga, zamajci na ovom mehanizmu su napravljeni tako ukupne vibracije transporta budu manje I da se ne poklapaju rezonantne frekvence zamajaca, sto dodatno pomaze.

Zacudilo me je da vodjica postoji samo na glavi za snimanje/reprodukciju a ne I na glavi za brisanje iako postoje useci za vodjicu. Ne izgleda mi da je neko nju izvadio, nema tragova ostecenja, ali nema ni vodjice :)

Jedini dek za koji znam, a koji je imao donekle nesto slicno u vezi transporta je Sansui D-970. Medjutim, on je posedovao jedan roler I dve tonske osovine uz dva zamajca. Prva tonska osovina (bez rolera) mi se cini da je imala funkciju stabilizacije I delimicnog transporta trake u sistemu zatezanja trake, isla je neposredno posle zatezaca.

Toliko od mene... imam jos nezavrsen "Sirotinjski" projekat... pa cu se onda vratiti na dekove.

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, stoN_Cold said:

Наравно да желим, јер декове сматрам уређајем за репродуцију и снимање а не као играчку за склапање, расклапање, показивање, хваљење..................

Играчке сам одавно прерастао!

Nisam razumeo, zelis li meni nesto ovim da kazes?

Link to comment
Share on other sites

Zoki, da li si nekad probao da skines filc sa jastučića ispod trake i da njega fino oblikujes?

Sto se tice displeja on je sa manjim estetskim ( ne funkcionalnim) izmenama skinut sa 5000. Sto se tice zvuka možda ovaj manjak basa nije ni los. Za moj ukus ga 6000 ina previše posebno na najnizim frekvencijama ( koristim sabvufer pa zna da ga ima i previše). Ni Nakamichi nije cvecka po ovom pitanju ali je daleko umereniji.

5000 ima isto dvojno otvaranje prostora za traku poput starije braće.

Link to comment
Share on other sites

Alex,

jesam, ali nisam nista uspeo, obicno je filc u losem stanju. Pomenuo sam ti ranije da bi mozda vredelo probati sa teflonskom trakom umesto filca.

Negde jos imam uzorke specijalnog sundjera/filca koji se koristio u starim HP-ovim kartridzima, mislim da je za prastari HP LaserJet 3 kartridz. On bi se mozda mogao iskoristiti, ali ja generalno nemam dekova sa filcom da bih se igrao...

Hvala na dodatnim informacijama u vezi displeja V800X/Z5000.

Sto se basa tice, on je na V800X odlican, umeren. Inace, kao sto si spomenuo kod Nakova ( primetio sam to kod Dragona, ZX9, CR7...) I Teac-a Z6000, jak bas imao je  I Pioneer CT95 (jaci nego CT979/959/939), pa I Denon DRM44 I jos neki... meni to nikada nije predstavljalo problem, sto se zvuka tice.

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/20/2016 at 10:35, ZoranBG said:

Nisam razumeo, zelis li meni nesto ovim da kazes?

Нисам у годинама да ако хоћу да ме разумеју објавим у стрип издању.

Стрипове сам одавно прерастао!

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, stoN_Cold said:

Нисам у годинама да ако хоћу да ме разумеју објавим у стрип издању.

Стрипове сам одавно прерастао!

U pravu si, ti si veliki, odrastao, zreo covek. I odgovoran za svoje postupke, siguran sam.

Ni ja nisam u godinama da kada drugi lazu ja treba da im crtam. Znaju oni to I sami. A I drugi. Primetio sam da nazivaju takve veoma ruznim recima koje nisu za ovaj forum, bas dobih juce SMS od cenjenog audiofila u vezi jednog clana.

Ali ne brinem se: ne bojim se ja boksera muva kategorije koji bi zeleo da bude bar malo veci I krupniji u telu I dusi ali nikada nece biti... takvi uvek znaju gde mogu da me nadju ako imaju neki problem.

Siguran sam da smo se razumeli.

Link to comment
Share on other sites

Evo da nastavim...

Pre nekog vremena sam kupio neispravni Onkyo TA2500 dek od preprodavca iz Kovina.

Zaboravih da slikam, pa evo slike sa neta:

TA2500.jpg

Lep dekic, podseca me na TA2900 kojeg nikada nisam imao...

Stigao je u sjajnom stanju, sto se izgleda tice.

Sve sto je prodavac rekao bilo je tacno. Niko nije pokusao da ga servisira, cak mislim da nikada nije otvaran, a malo je radio.

Kvar se manifestovao pri snimanju: dek bi ulazio u petlju sa jakim signalnim impulsima I to kada se ukljuci Source, dok jos nije ni pocelo snimanje na traku. Prvo kolo na putu ulaznog signala je ulazilo u kliping, izbacujuci maksimalne vrednosti za koje je projektovano. 

Servisno uputstvo koje sam nasao je prilicno lose I cak ima I sitnih gresaka. Da ne davim detaljima kako je organizovana elektronika, prvo sam posumnjao na linijsko pojacalo pre Dolby kola, ali se ispostavilo da su, u stvari, pokvareni Preset Level potenciometri na prednjoj ploci, te da problem nastaje usled toga. Kasnije sam nasao na netu da je ovo standardni problem na ovoj seriji dekova. Pokusacu da ih popravim.

Kada sam pomenute potove privremeno premostio, dek je krenuo da pusta signal kako treba ali je snimao samo na jedan kanal. Ispostavilo se da mu je crkao levi kanal na glavi za snimanje koja je opticki u sjajnom stanju. Srecom, posedujem istu glavu sa drugog Onkyo mehanizma. Ne znam da li je glava crkla od starosti ili su je ostetili veoma jaki impulsi koje joj je slala elektronika.

Nadam se da cu na kraju oziveti ovu starinu :)

 

Link to comment
Share on other sites

Bozo, Scepo,

hvala :).

Uspeo sam da popravim potenciometre (nije mi prvi put da to radim) na isti nacin kao I Alex67.

Nova glava je, takodje, proradila juce I dek je krenuo da funkcionise. Ostalo je da ga sklopim danas I pre toga podesim.

Zvuk deka ne mogu komentarisati kao zvuk TA2500, usled toga sto glava, mada po otporu namotaja identicna sa starom glavom I mehanicki ista, u stvari nije potpuno identicna. Stavio sam bolju glavu, originalna je bila hard permaloj, dok je nova amorfna  (generalno daje nesto bolji frekvencijski odziv na visokim I manje se haba). Pomenuta glava je skinuta sa Sankyo mehanike top modela Kenwood-a. Ne znam ko je proizvodjac, ali je veoma tesko uociti opticke razlike u odnosu na originalnu neispravnu Onkyo glavu.

Videcu da li ima nekih anomalija tokom merenja f. opsega I slusnog testa, ali brzi test koji sam uradio juce dao mi je odlicne rezultate.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zoki cestitam na dekovskim prinovama :cheers

Evo i nekih informacija o njima: 

Grundig CT-905 je testiran 1/1991 godine u nemackom Stereo-u,kostao je 1000 dm.Ocena 2 zvezdice od moguce 3,Spitzenklasse/iznad je bila samo Absolute Spitzenklasse/.Za zvuk je dobio neverovatnih 95 posto,uz komentar Exzellente Klangqualitat.Testiran sa TDK MA,Sony UX-S i BASF Fe-M I kasetama.

Onkyo TA-2850 je testiran 2/1992 u nemackom Audio-u i kostao je 600 dm i bio je svrstan u Oberklasse/u kojoj su bili Aiwa Adf 850,Sony TCK 611/711,Teac V 1010 i Denon DRM 740/.U HiFi Vision-u mu je cena bila 650 dm/testiran 12/1991/.Preporucena kaseta BASF Chrome Maxima II.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...