Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Mislim da sam nasao odgovor sta je bilo posredi, u vezi remenice "optocene" tinolom na Denonu DRM33.

Sustina je da glavni pogonski motor nije bio dobar I nije mogao da postigne potrebnu brzinu ili je u nekim uslovima pocinjao da "jodluje". Mislim da je neko ipak veoma pazljivo rasklapao dek I na kraju ga je vrlo, vrlo pedantno sklopio. Ni detaljnim pregledom nisam nasao nijedan trag koji bi ukazao da je mehanizam bio uklonjen, nema tragova od zatezanja zavrtanja, na glavama ili podlozi.

Problem nije resio, ne znam kako nije video o cemu se radi. Dakle, skloniji sam da verujem u ovozemaljsko resenje nego u "svemirce".

Zamena glavnog pogonskog motora I remenice (jer je stara de facto unistena) je resila sve.

 

Link to comment
Share on other sites

Tokom prethodnih par meseci se sve više oduševljavam zvukom jednog odličnog deka zavijenog u plastiku najnižeg kvaliteta. U pitanju je Harman Kardon TD4400.

Jedini dek koji je stao rame uz rame po lepoti zvuka uz Nakamichi. Imao sam prethodno slabiji model TD4200 koji je takođe svirao fantastično ali je bio u gorem stanju od ovog 4400. Razlika u zvuku između ova dva deka je primetna ali je moguće da je u pitanju očuvanost jer je prvi bio sa buvljaka a drugi sam kupio od gospodina koji je kupio kompletan HK sitem iz ove serije sa ovim dekom za koji kaže da se ne seća da li je ikada pustio kasetu. Tvrdnje su osnovane jer je dek zaista bio mint sa prašinom na gornjem delu pinch rolera.

Jako me zanima da li je neko od iskusnih dekofila imao iskustva sa jačim modelima (4600 i 4800)?

Da li je zvuk dodatno poboljšan kod jačih troglavih modela u odnosu na ove dvoglave?

Čitao sam članak koji je Zoki napisao o TD 4800 i tokom čitanja kao da je opisivao zvuk ovog 4400 deka. Bas je tako dobro kontrolisan da se frekvencije nigde ne "prelivaju". Ako u pesmi postoji sub-bas deonica između 20-30Hz u reverbu preklopljenog udarca bas bubnja i bas gitare, neće se pojaviti "brundanje". Savršeno se "oseti" mekoća udarca sa 20Hz koja se ne preliva u "brundanje" tako što se spaja sa harmonicima bas gitare na frekvencijama od 30-40-50Hz.

Zoki da li si ikada stigao da uporediš HK TD4800 sa CR7, B215 i nekim od ostalih TOTL dekova?
Ako 4800 zvuči osetno bolje od 4400, čini mi se da bih ga radije posedovao od CR7.

Link to comment
Share on other sites

Billy,

jesam, prosle godine. Na testu su bili Nakamichi CR7, Aiwa Excelia 009, Harman/Kardon TD4800, Luxman 5K50 I koliko se secam Studer A721 ili sam njega kasnije ukljucio. U prethodnoj sesiji su bili NAD 6300, Sony TCKA6ES modifikovan I Pioneer CT959, ali njih onda nisam direktno poredio sa malopre navedenim. Nisam imao prostora da dopremim jos par dobrih dekova iz kolekcije, a zeleo sam... no sve to oduzima jako puno vremena, vikend proleti...

Negde imam napisan I detaljniji tekst koji sam belezio tokom samog testa, ali ga nikada nisam objavio.

Test sam radio metodom eliminacije. Tako je Harman/Kardon 4800 bio neuporedivo bolji od Aiwe 009, mozda je neocekivano da tako deklasira jedan vrhunski Aiwa dek, ali znajuci zvuk TD4800 nije mi bilo iznenadjenje. Izmedju njega I Nakamichi CR7 deka je, cinilo se, mrtva trka sto se tice mnogih parametara zvuka. No, Harman TD4800 je sve reprodukovao tehnicki savrseno, ali bez doze emocija koju je CR7 prenosio. Tako da - pobednik je CR7 u odnosu na TD4800.

Prema tim rezultatima, najbolji Harman (bar za koji ja znam I cuo sam ga) ostaje cuveni CD491. On ima I tu dozu muzikalnosti I emocija koje nedostaju TD4800. Imam jedan u garazi, kako sam ga doneo nisam ga ni otpakovao. Njima svima propadnu elektroliti u elektonici I moraju da se menjaju inace ne zvuce nikako I ne mogu da se kalibrisu. Ima dosta posla, nedostupni su (da se demontira mehanika treba prvo demontirati citavu napojnu/kontrolnu plocu!) ali na kraju nagrade sjajnim zvukom.

A pobednik malopre navedenog testa je bio... :):):)

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, acazr said:

Daj čoveku pare što traži šta si se stiso, za popravku nađi nekog lokalnog majstora.:D

Ма нисам се сти'о него човек час 'оће час неће да прода. Мучи ме па то ти је.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, ZoranBG said:

Ston, svetli CD491 je naravno (po mom ukusu) mnogo lepsi. I ima metalnu dugmad transporta. Crni ima plasticnu dugmad... stede, sta ces.

Ма само да ге се докопам, може и без дугмића.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...