Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Na stolu mi se nasao Onkyo TA-2360... kao deo veceg projekta pokazne vezbe sklapanja kvalitetnog HiFi sistema uz minimalna ulaganja, ono o cemu malo ko pise - vise o tome u nekoj od sledecih tema.

Uglavnom, masina je stigla dugo nekoriscena I u vrlo dobrom stanju, ali (uslovno receno) neispravna, upravo onako kako ju je opisao vlasnik - glavna pogonska gumica se skoro istopila.

Inace, TA-2360 je bio top model u seriji sredinom osamdesetih godina. Poseduje autokalibraciju (Accubias) sa pet prepodesenih vrednosti koje se biraju pre autokalibracije - malo komplikovano, ali sluzi za biranje prema ukusu slusaoca - hocete li autokalibraciju sa vise ili manje visokih tonova. Po meni lepo, ali nepotrebno.

2.jpg.78e0823e40d2a9ce41169fcc5020b2cf.j

TA-2360 na gornjoj slici: necackan, malo prasnjav, sklonjeni gornji I donji poklopac. Sve u svemo, odlicno za pocetak.

 

3.jpg.7e136f73bee4abf6c75db8aff3d00338.j

Sankyo tromotorna mehanika sa jednim zamajcem. Nazalost, nije ona najbolja, nosac osovine zamajca je plastican, a sve ostalo lim i plastika. No, bolje od slicnih Aiwa I nekih Technics-a, losije od JVC-a itd.

 

4.jpg.d68e501fc401c32a6d9c12f5d7d336f1.j

Zamajac koji je iznutra... supalj!!! Spolja ima tragove dinamickog balansiranja ali... moglo je to I bolje, kao kod Nak BX100, npr.

 

5.jpg.e0d131cdc1357f3d8dc105ea51dc4cb1.j

Mehanika sa prednje strane: fino vesanje glave, sistem predzatezanja trake (fali gumica, skoro se istopila, slikano pre stavljanja nove). Zupcanici, hvala Bogu, umesto dosadnog idlera.

 

6.jpg.06676f1f22b3bd5d5760d730a5c8910b.j

Mehanika posle pranja, podmazivanja, zamene rolera, sklapanja...

 

7.jpg.7ce708e72173d8c8ad4ad50bf2733dad.j

Evo malo I sa druge strane...

 

Link to comment
Share on other sites

Po cuvenom Marfijevom zakonu, problem ce se javiti tamo gde ga je najteze otkloniti. Kada sam stavio dek na test, bez poklopaca I prednje ploce... otkrio sam da ne radi potenciometar za balans ulaznog signala. Tesko dostupan, naravno.

Srecom on kada ne radi ne remeti ulaz, tj. ne prekida ga, vec samo ne radi balans. Ciscenje kontakt sprejom nije dalo nikakav rezultat.

8.jpg.e90ce3e415f03381693840942a3e6699.j

Mrzelo me je, ali zelja da dek radi kako treba je nadjacala: skinuo sam I rasklopio pot.

Popravio sam sta je trebalo I vratio ga nazad. Sada je sve OK.

Oprao sam sprejom I neke preklopnike koji su prekidali od stajanja.

 

9.jpg.ac75db656dccead2cb167cd43094aab3.j

Dek na prvom testu, pre kacenja na racunar... provera funkcionalnosti. Vise slika nemam :)

1.jpg.288934d398d0f4d7859771b518bdb0e7.j

 

Ovako izgleda - ali je slika sa neta, bila je noc kada sam zavrsio I nije imalo smisla slikati ga, ne bi licio ni na sta, pa sam pozajmio sliku.

Link to comment
Share on other sites

Pre nedelju dana kupio sam Denon DR-M33, sa oglasa. Taj model je bio drugi u ponudi (ispod DR-M44) I pravio se u kasnijoj verziji sa HX Pro sistemom kao DR-M33HX.

Interesantno je da je nemacki StereoPlay DRM33 I 44 svrstao u najvisu kategoriju dekova, sa Sony TCK700, 777, Nakamichi dekovima itd. Rekao bih da su to plastikanci jakog srca, pretece DR-M800, po meni nesto bolji. DRM33, za pocetak koliko sam ga cuo, divno svira.

Uglavnom, prodavac je rekao da je dek stigao iz Svajcarske (uvek uzimati sa rezervom) I da radi malo sporije nego sto treba, ali da nije cackan. Odmah da kazem da mislim da je bio skroz posten: dek je maltene potpuno cist iznutra, nisam nasao apsolutno nikakve tragove prethodnog otvaranja niti rada a sam uredjaj je veoma, veoma malo koriscen.

Evo slike:

1.jpg.e186a47895e49810ed5cf3f8b2932f1e.j

 

Jednostavno prirucno podesavanje brzine "na uho" je resilo problem sporije reprodukcije, ali sam primetio jedva, ali zaista jedva cujno podrhtavanje zvuka. To hoce da se desi od starog remena koji se deformisao od stajanja ili je fabricki neispravan. No, ovo je bilo malo drugacije I registrovao sam ga slusnim testom tek sporadicno, toliko je malo bilo. Prakticno, nisam bio siguran da li umisljam.

Evo deka na radnom stolu:

2.jpg.3ad5244856a45c6ed0afe2dfbc9a985e.j

 

Tu je I sasvim solidna tromotorna mehanika sa dva zamajca u zatvorenoj petlji.

3.jpg.04398883b4166720bec1c9225f8a9eae.j

 

Mehanika spreda:

4.jpg.e30c8891e12d05ca9ca22a1eff2c1c94.j

5.jpg.60676b4f631337f12730b26187f38edd.j

Toliko je cista da bukvalno nije bilo potrebe za ciscenjem a kamoli pranjem, uradio sam samo podmazivanje.

 

A zatim je na red dosla zamena remena - trebalo bi da je najjednostavnija stvar. Mehanika je potpuno pristupacna za ovu operaciju - cetiri zavrtnja I gotovo:

6.jpg.7004fcf7fac676f49d969a1e652d4b12.j

 

Ispod se kriju dva lepa zamajca, sasvim prikladna za cenovnu kategoriju deka (mislim da je bila oko 1.200 DEM).

7.jpg.b18eef1f45817ddf3d301e1daba8d445.j

 

A zatim... iznenadjenje. Nisam mogao da verujem sta vidim:

8.jpg.2292bba8857297c8a80e76e3ea9499d1.j

Remenica glavnog motora je izmazana necim. To, naravno, ne potice od remena, nije nikakva smola. Pomislio sam da se material raspada nekako od starosti ali ne - sve je cvrsto I okolo nema nikakvih tragova otpadaka.

Meni ovo lici na nekakav tinol, kalaj, rastopljen na samoj remenici. Kao sto rekoh, apsolutno nikakvih tragova ranijeg rasklapanja mehanizma nema. Remen je vrlo star I najverovatnije fabricki, jos moze malo da tera.

Razlog zbog kojeg bi ovo neko namerno uradio ne verujem da postoji - jedini bi mogao biti povecanje obima remenice ali zaista nema smisla... onaj ko bi znao da demontira pedantno mehanizam, te da ga rastavi I uradi pomenuto, znao bi I da se brzina podesava na motoru a ne na remenici.

Na kraju sam nasao rezervnu, slicnu ali plasticnu remenicu - nikada ih nisam cuvao, nasao sam je u kutiji koju cuvam od pre 20 I kusur godina, nikada mi nije zatrebala remenica na glavnom motoru.

Jedino logicno objasnjenje koje imam jeste da je ovaj sloj metala na remenici nanet u fabrici, greskom, aljkavoscu ili slicno. Dek je, inace, pravljen u Japanu. Mozda je neko u brzini ostavio lemilicu I sa nje je kalaj presao na dovoljno zagrejanu remenicu I tu ostao... ako je tako nesto uopste moguce.

Taj sloj je bio I izvor podrhtavanja koje sam jedva primetio. Ako neko ima neku drugu ideju u vezi ovoga... voleo bih da cujem.

Mislim da ce servis ovog deka biti uskoro gotov, ostaje ciscenje potenciometara I jednog preklopnika.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, ZoranBG said:

Meni ovo lici na nekakav tinol, kalaj, rastopljen na samoj remenici. Kao sto rekoh, apsolutno nikakvih o u brzini ostavio lemilicu I sa nje je kalaj presao na dovoljno zagrejanu remenicu I tu ostao... ako je tako nesto uopste moguce.

Taj sloj je bio I izvor podrhtavanja koje sam jedva primetio. Ako neko ima neku drugu ideju u vezi ovoga... voleo bih da cujem.

 

Мени то није логично јер је сама ременица направљена од месинга и потребно је подоста загревања да би се тинол разлио по целој површини, можда је то ременица од неког другог дека прилагођена за баш тај модел.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, stoN_Cold said:

 

Мени то није логично јер је сама ременица направљена од месинга и потребно је подоста загревања да би се тинол разлио по целој површини, можда је то ременица од неког другог дека прилагођена за баш тај модел.

Tesko objasnjivo,nisam takvo nesto do sada vidio..

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, ZoranBG said:

... nisam nasao apsolutno nikakve tragove prethodnog otvaranja niti rada a sam uredjaj je veoma, veoma malo koriscen.

8 sati ranije, stoN_Cold said:

 

Мени то није логично јер је сама ременица направљена од месинга и потребно је подоста загревања да би се тинол разлио по целој површини, можда је то ременица од неког другог дека прилагођена за баш тај модел.

Pa Zoran lepo napisao da nije otvaran i sad ste krenuli u izmisljanje tople vode.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...