Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Nije bas ovde mesto ali posto ne zalazim na druge delove foruma, podelicu iskustva ovde . Pre par godina su mi od starosti popucale neke Philips sluske koje sam koristio godinama. U tom trenutku Philips nije ima bas nesto posebno u ponudi pa sam uzeo Sennheiser HD598 slusalice. Posle izvesnog vremena su ih zamenili HD650 ali jos uvek nisam mogao da zaboravim Philips sluske. Pre par godina je Philips izbacio Fidelio X1 medjutim bilo je par nedostataka koje je valjalo ispraviti- to je uradjeno sa proslogodisnjim naslednikom X1- X2. Nisam imao nameru da ih kupujem ali u kuci su znali koliko sam ih gledao pa me je pre par dana sacekalo veliko pakovanje i iznenadjenje ispod jelke a u njima nove Philips X2. Ne moram da pricam da sam 2 puta pao na stepenicama trceci u potkrovlje da ih isprobam ali sam preziveo. Same slusalice i ne spadaju u cenovni razred po pitanju izrade  / aluminijum / metal/ koza, ali noseci Philips ime nisu ni mogli drugacije da ih cenovno pozicioniraju, jer vec dosta godina Philips i hifi nisu dve reci koje staju u istu recenicu. Da nose drugo ime bile bi bar 2x skuplje. Prednost i mana ovakve konstrukcije je da su dosta teze od 650 ali nema pucketanja i krckanja  dok ih pomerate i slusate. Tim koji je razvijao ove slusalice se sastojao od 2 audiofila entuziaste i jednog industrijskog dizajnera - Rezultat je ovo:

507788875_713016570_o_zpsc6afxtk4.jpg

Sama konstrukcija je pomalo neuobicajena jer su 50mm membrane ( jedni od vecih driver-a u svetu slusalica , koliko mi se cini samo HD 800 ima vece 54mm)  postavljene malo vise u prednjem delu slusalica i zakrenute su prema uvu tako da pokusavaju da u nekoj meri , koliko je to moguce u ogranicenom prostoru slusalica, da ,,imitiraju'' zvuk na nacin na koji ovaj dolazi sa zvucnika. Rezultat je , poredeci sa 650, prilicno sira slika i zvuk vam nije u ,, potiljku'' vec ima naznaka da se formira slika kao kada slusate konvencionalne zvucnike. Sam zvuk je drugaciji od 650 i ima vise slicnosti sa 598 - bas je nesto naglaseniji od onoga u 650 ali ono sto je iznenadjujuce je definicija samog basa- jako se lepo cuju sve varijacije basa u muzici i da se jako lepo pratiti, sto je kod 650 zamuceno srednjotonskim podrucjem i daleko se teze cuju nijanse u basu.Srednjotonsko podrucije je bolje kod 650 ali je ovo vec stvar ukusa- meni vise prija X2. Visokotonski deo je kod 650 malo slabije izrazen u odnosu na X2 i deluje malo ,,priguseno''. Ono sto je najveca razlika je sposobnost izmedju ove dva para slusalica je prenos dinamike kod X2 - kada pustim SACD Hugh Masekela- Stimela (live) i ona baterija udraca po bubnjevima od MF do FF i zavrsni udarac , ma koliko puta slusajuci ovaj deo ne mogu da se ne trgnem na taj zadnji udarac. Kod 650 je ovo daleko od toga i sve prolazi prilicno jednolicno. Za 289 eura u ovom trenutku je zaista izuzetna kupovina ko je u potrazi za za dobrim i relativno jeftinim slusalicama - neka ih poslusa. Uostalom ima dosta recenzija na netu. 

Link to comment
Share on other sites

On ‎12‎/‎26‎/‎2015 at 16:03, alex67 said:

Zameniti ih za 682ZX?

Imao sam 682ZX I zvucao je losije od svih 680ZX koje sam posedovao. Da napomenem da je imao zamenjene remenove I idler, narandzaste kondove itd. Nije to bila velika razlika u zvuku, ali ipak evidentna.

Ako nije do primerka kojeg sam posedovao, jedini odgovor imam u tome da je dek komplikovanija verzija 680ZX I da je zbog toga platio danak zvuku.

Za moje uho, Nakamichi CR7 je jasno bolji I od ZX9 I od ZX7. Volim detaljnost I cist zvuk koji ova dva nemaju na takvom nivou.

Sto se tice Technics-a RSB100, to je sjajan dek sa samo jednom (za mene nedopustivom) manom - tankim  basom, sto se pri direktnom poredjenju odmah uoci.

Revox B215 je divna, jedinstvena masina, ali zna da bude gad kada se pokvari. Prema mom iskustvu, B215 znatno losije snima na normal trake, a divno na hrom I metal. Koliko se secam, koristi 4 frekvence za kalibraciju I nista od toga ne moze da se steluje unutar samog deka.

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, ZoranBG said:

"Imao sam 682ZX I zvucao je losije od svih 680ZX koje sam posedovao

Ovo je tačno, zato sam i prodao 682ZX, a zadržao 670 i 680ZX. Dekovi koji su me pozitivno iznenadili su: "Denon DRM 800" i "Onkyo TA2570". Za novac za koji se prodaju, teško da im mogu naći konkurente. B&O Beocord 9000 je mašina koju ne mogu da prežalim. Kako svira i snima taj dek, to je prosto neverovatno...

Link to comment
Share on other sites

Kupih preko oglasa ovaj dek, nisam mogao da odolim, retka masina - Teac C3X.

Par cinjenica: pravljen je u tri verzije - C3, 3X (dvobrzinac) I 3RX (sa dB-om).

Iz ovog deka je razvijen cuveni Tascam 122, prva verzija. Verovatno je bio dovoljno dobar a ipak ne isuvise komplikovan.

Koristi samo jedan zamajac, idlere, zupcanike I osrednji sistem za zatezanje trake. Sve u svemu nista posebno.

Poseduje kalibraciju osetljivosti I biasa, a ipak nema interni oscilator - Teac je nudio eksterni, uz doplatu, naravno.

No, glava deluje kao da je kristalna - prakticno neunistiva - poslednja slika.

Primerak je prasnjav, neko je (lose) podesio azimut I veoma lose je snimao na levi kanal.

Kvar sam nasao I resio... sada ceka na kompletan servis.

Pitanje: znate li sta je zaista specificno na ovom deku I veoma malom broju drugih?

 

1.JPG.864f0f5fdf54004d56de4df0ee5022cd.J

2.JPG.53e6b44048cc5a6046ceeb0807ce0790.J

3.JPG.0a9e1afd24f0c816cdb0c3075a8780e6.J

4.JPG.ec913028be954a127b52d3408b7ab380.J

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, ognjen said:

Tri generacije :rolleyes: ``Topalovića'', uskoro stiže i četvrta '' Pantelija'' M95 pa da maratonci pokrenu još koji krug zajedno

IMG_20151227_140546.jpg

Ognjene lijepa vam je kolekcija Technicsa, čestitam. :thumbsup2

Imam sve te dekove ali meni ostaje problem koji ste vi na sreču uspješno riješili a zove se M-95. I meni je kao i Scepanu izmakao za dlaku i to mojom krivicom ali neka mu je sa srečom. Sudbina mi je mnoge dekove donijela u kolekciju pa se nadam da če jednom i M-95 zauzeti svoje mjesto na polici.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, stoN_Cold said:

img_1.thumb.jpg.7280c9f4deffbf19302d4f01Tension Arm.

Ha, ha, tko če znati nego rasturači dekovskih duša.

Desna strana deka sa prekidačimma u nizu prema dolje neodoljivo podsiječa na Nakove 670-680.

Zoki gdje si pronašao taj podatak, na Vintage Cassette piše ovo.

These are the Teac C-3X main features:

 

  • Noise Reduction
    • Dolby-B Noise Reduction
    • DBX Type II Noise Reduction
  •  
Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Retro-Man said:

Ha, ha, tko če znati nego rasturači dekovskih duša.

Desna strana deka sa prekidačimma u nizu prema dolje neodoljivo podsiječa na Nakove 670-680.

Zoki gdje si pronašao taj podatak, na Vintage Cassette piše ovo.

These are the Teac C-3X main features:

 

  • Noise Reduction
    • Dolby-B Noise Reduction
    • DBX Type II Noise Reduction
  •  

Vintage Cassette je koristan sajt u smislu nekih osnovnih informacija ali imaju I gresaka, sto je sasvim normalno za sajt koji pokriva veliku oblast proizvedenih uredjaja.

Teac C3X ima samo izlaze I ulaze za eksterni dBX kompander, u smislu cinceva I kratkospojnika kao na mnogim integralnim pojacalima. Dakle, nema dBX kako se navodi na VintageCassette.com, a koji poseduje C3RX.

No, prica ide ovako:

Dolby HX koji koristi Teac C3X je Headroom Extension sistem I koristi se na ovom deku samo uz Dolby B redukciju suma. Zasto? Ne znam, mozda da poboljsaju Dolby, a verujem da HX moze da radi I bez njega, ali nemam vremena da radim rerutiranje signala I to proverim.

Dodatno HX sistem je ukljucen samo na standardnoj brzini trake I u slucaju normal I hrom traka, na metal trakama ne radi, valjda su mislili da je njihova dinamika sasvim dovoljna.

Bitno je znati da je Dolby Labs. razvio HX kao sistem koji radi varijabilnu ekvilizaciju snimka (slicno kao Tandberg-ov Dyneq) ali u servisnom uputstvu navode da se koristi I variabilni bias, no ja nisam nasao blok koji to cini, moram detaljnije da proucim.

Taj sistem je pocetkom osamdesetih krenuo u osvajanje trzista, medju prvima ga je primenio I Harman/Kardon (hvala bivsem clanu Accuphase za ovu informaciju).

U priblizno vreme inzenjeri Bang&Olufsen-a su bili frustrirani pojavom da B&O dobija nagrade za dizajn ali nikako I za tehnicka dostignuca I resili su da naprave vrhunski dek, sigurno jedan od najboljih na svetu... Beocord 9000. Tokom konstrukcije su razvili sopstveni "headroom extension" sistem (sa varijabilnim biasom) za koji se zainteresovao Dolby te su ga nazvali HX Pro. Beocord 9000 ima ovaj sistem razvijen putem diskretnih komponenti I op ampova, dok su kasnije koriscena specijalizovana HX Pro integrisana kola. Takodje, Beocord 9000 nema na sebi klasicnu oznaku HX Pro iako prakticno koristi taj sistem.

U vezi B215 mislim da takodje koristi HX Pro iako se to nigde ne navodi, ali je zvucno jedna od najboljih implementacija koju sam cuo.

Tako da... prava je sreca doci u posed Dolby HX deka da bi se culo kako to zvuci. Nazalost, ne znam zbog kojih prednosti je prihvacen B&O-ov sistem umesto Dolby HD sistema.

 

Link to comment
Share on other sites

Zoki svaka čast na ulovu. Na stranim forumima prilično dosta hvale taj dek. Moj utisak je da bar pola tih pohvala dolazi iz nostalgičnih razloga. Taj dek je izgleda bio standardna komponenta u mnogim studijima i radio stanicama.

Taj HX Pro mi je uvek bio misterija jer dugo nisam mogao čujno da primetim nikakvu razliku između snimaka sa njim i bez. Na JVC TD-V1050 postoji opcija da se isti uključi i isključi i pri snimanju sam testirao dosta pesama sa i bez HX Pro. Nigde nisam čuo nikakvu razliku dok nisam pokušao da snimim Arne Domnerus-Antiphone Blues na Maxell XLII kasetu. Tu sam prvi put čuo razliku između snimka sa i bez HX PRO i bila je toliko jedva čujna da sam proverio nekoliko pesama sa tog albuma da bih se uverio da ne radi moj placebo.

Bez HX Pro, reverb na saksofonu je zvučao prirodnije , kao da ima više visokih frekvencija i potpuno je tačan dok je sa HX Pro isti reverb postao tamniji, kao da je procesorski i veštački tj kad prestane ton kao da je neki kompresor samo na reverbu koji ima kratak attack i onda ga pusti, ali je dobio mrvu prostornosti.

Na tom deku bih isključio taj HX Pro i sklonio to dugme.

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, ZoranBG said:

Imao sam 682ZX I zvucao je losije od svih 680ZX koje sam posedovao. Da napomenem da je imao zamenjene remenove I idler, narandzaste kondove itd. Nije to bila velika razlika u zvuku, ali ipak evidentna.

Ako nije do primerka kojeg sam posedovao, jedini odgovor imam u tome da je dek komplikovanija verzija 680ZX I da je zbog toga platio danak zvuku.

Za moje uho, Nakamichi CR7 je jasno bolji I od ZX9 I od ZX7. Volim detaljnost I cist zvuk koji ova dva nemaju na takvom nivou.

 

 

Nisam nikad koristio 6xx seriju ali me ovo iznenadjuje. Glave su na svim tim dekovima sa mehanikom II generacije iste, sad jedino moze biti da je drugacija implementacija elektronike na 682 (trebalo bi uporedeiti seme 6xx sa 682, iako bi zbog dodatog 15kHz generatora trebalo ocekivati bolje rezultate). Kada sam poredio seme ZX7 sa ZX9 nisam naisao na bog zna kakve razlike bar onaj deo koji me je zanimao, ne ukljucujuci deo za mehaniku. 7 i 9 daju zvuk po mojoj meri i nemam vise volje za eksperimente, da posle godinu dana dodjem do zakljucka da to ipak nije po mojoj volji i da ga palim po moranju.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, alex67 said:

Glave su na svim tim dekovima sa mehanikom II generacije iste, sad jedino moze biti da je drugacija implementacija elektronike na 682

Tačno, ali ovo su neka moja zapažanja. Na primer,meni Nakamichi 482 lepše svira od 482Z. Nak 680ZX mi je bolji od 682ZX, a 670ZX mi je zvučno bolji od 680ZX. Da li je nešto petljano po elektronici, ili postoje neke razlike u Dolby kolima, nemam pojma...

Link to comment
Share on other sites

@alex67

Nemoj me drzati za rec, ali koliko se secam 682ZX je imao dosta slozeniju elektroniku za rutiranje signala usled autokalibracije koju je radio. Fakticki, elektronske sviceve koji degradiraju zvuk. Nemam vremena da sada to trazim po servisnim uputstvima, ali mislim da je bilo tako kada sam ga osvezavao.

@Sport Billy@stoN_Cold@Aoxomoxoa

Jedna od tih pohvala za Teac C3 seriju dekova dolazi od vrlo ozbiljnog coveka koji je bio glavni tehnicar u cikaskom servisu Teac-a, cak je rekao da je C serija ono sto je kasnije bila Z serija kod Teac-a I da su izuzetni dekovi.

Meni C3 izgleda kao solidan dek I nista vise. Videcu kada ga budem sredio.

Da, C1 I C2 su koristili CX-8 "memorijske" kartice za podesavanje bias-a I level-a. Ovo "memorijske" treba shvatiti uslovno.

Sto se tice razlike u snimcima sa HX Pro I bez (opet, ovo nema veze sa Dolby HX sistemom), razlika je uocljiva kod, recimo JVC TDV711, 1010, kod Sony 970/990ES. Uglavnom, nikada nisam koristio HX Pro, sem na najjevtinijim kasetama ili ako nije mogao da se iskljuci. Mnogo je losih implementacija, dobre su na Beocord-u 9000, Harmanu CD491, Aiwi 009 Excelia, B215 deku itd. Nazalost, HX Pro cesto daje vestacki prizvuk gornjem ekstremu I dek zvuci "nabudzeno" jer bez HX Pro ne zvuci... nikako, muci se sa visokim frekvencama. Nazalost, dodatnih mikrodetalja, vazduha, decay-a tonova, pozadine itd. nema pa sve deluje groteskno.

Kod dekova kod kojih je dobro inzenjerski odradjen gorenavedenih pojava nema.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...