Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

On 20.12.2015. at 0:57, Sport Billy said:

Evo jednog na YouTube pa da vidimo

https://youtu.be/tRo9u9lqKnw

Billy :thumbsup2, hvala ti na trudu i dobroj volji da svoje iskustvo podjeliš sa nama. Nemam komentar jer sam se i sam uvjerio u isto. You tube je napravio revoluciju u tome što je približio običnom korisniku da iz svoje fotelje na par klikova ima gomilu informacija pa tako i gomilu glazbe. Večini današnjih korisnika kvaliteta snimke nije presudna što je i razumljivo sa obzirom sa kakvih se sve malih škatuljica sluša glazba. Utješno je jedino to što je ipak bolje slušati glazbu sa bilo čega nego imati bjesan sistem i pet semlepra sa kojih se sluša 1,3,5 i 9 pjesma.

Živjela analogija, živjela glazba,  svaka čast vrhunskoj digitaliji za koju i u 21 stolječu kažu svira skoro kao gramofon.:)

Link to comment
Share on other sites

Lepota digitalije je u ceni. DAC od 700 eura će sa zvukom nadmašiti gramofon od 5.000 eura, ali će teško prići onom od 15.000. Nisam slušao ni analogne ni digitalne izvore preko ove cenovne kategorije ali predpostavljam da je isti zakon i u njima. Tuga jeste, i istina je što Retro kaže, da većina današnjih korisnika ne mari za kvalitet zvuka, a pored toga i kultura slušanja muzike je mutirala.

Kao i kultura vožnje kola, sad bi svi da voze na plin jer je jeftinije i svi slušaju digitaliju jer je jeftinije. A Džeremi Klarkson je lepo rekao:

Na plin se kuva,

na naftu se ore a

na benzin se vozi.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ScepanBG said:

Večeras na Radio Beogradu 202,emisija Disko Susret od 20:30 do 23:30.Godišnja Top 50 lista najboljih pesama iz 2015! Frekvencija 104.00.Jedan od gostiju u emisiji biću i ja,slušajte me 

Можда се и усудим да слушам.

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, ZoranBG said:

Moja iskustva govore da je istina drugacija. No, ovo nije tema u kojoj bi trebalo pricati o tome.

Los snimak na bilo kojem formatu bice i ostace djubre. Dobar kvalitetan snimak zvucace na bilo kom nosacu dobro, potpuno ne vezano da li je to traka , cd , sacd ,vinyl, analogni tjuner ili sta vec.

Link to comment
Share on other sites

@alex67

Potaknut postom o promeni kvaliteta snimaka tokom vremena, a koji su snimljeni na ne-Nak dekovima, slusao sam malo neke stare kasete koje sam snimao na finim dekovima.

Evo kratkog opisa:

Kasete su bile Sony UX, CD i HF i neke no-name metalke sa zvukom prakticno istim kao TDK MA.

Starost snimaka je varirala od godinu dana do sedam I po godina (onaj na AL85).

Snimci su bili sa sasvim solidnih izvora: Sony CDP-X333ES (transport) I Audio Alchemy DDE 1.1 DAC, zatim Sony CDP-X779ES, California Audio Labs Delta/Alpha transport/DAC I Lyngdorf CD1.

Dekovi tada korisceni za snimanje su bili: Harman/Kardon TD4800, Tascam 122 Mk2, Teac R919X, Sony TC-KA990ES, Alpine AL85 I Nak CR7.

Kao reproduktor sam koristio Technics RS-AZ7 kako bih u isto vreme uvideo da li I koje prednosti pruza amorfna-Z (MR) glava.

Takodje sam koristio I Onkyo TA6711 na svim snimcima koje sam pustao na RS-AZ7.

Testirao na mom standardnom sistemu I uz pomoc slusalica AKG K550.

Zakljucak je jasan: subjektivno nisam uspeo da pronadjem da je kvalitet snimka opao tokom godina. Doslo je do pojave preslusavanja na trakama usled stajanja, ali kvalitet zvuka je postojan. Mozda je pojava drugacija na drugim modelima kaseta, ali nemam vise vremena da se igram...

Link to comment
Share on other sites

Evo obećanog uporednog testa reVox B-215S protiv Nakamichi 670ZX.

reVox B-215S vs. Nakamichi 670ZX

Nadam se da ćete se zabaviti koliko sam se i ja zabavljao dok sam pravio ovaj test. Namerno nisam korigovao jačinu izlaznog signala na Nakamichi deku da biste imali tačnu predstavu, kao da ste oba deka priključili na pojačalo i prebacivali da slušate jedan pa drugi. Iskusan slušalac će znati da zanemari jačinu kao osnovni trik za "bolji zvuk".

reVox uopšte ne zvuči toliko lošije od Nakamichi-ja, ali mu nedostaju Nakamichi-jeva dubina i pozornica. reVox ima fantastičan zvuk ali Nakamichi je magija. Prednost reVoxa je automatska kalibracija trake koju radi skoro savršeno za svaku kasetu koju sam ubacio u njega. Probao sam: Sony UX-S (1988.), BASF TPII, TDK D, Maxell Metal CD, TDK SA-X, Maxell XLII i XLII-S (1988.-89.),

Polovne:

BASF Chromdioxid Super II (1982.) - Za ovu kasetu teško kalibrišem Nakamichi-ja.

Za sve navedene kasete reVox je odradio savršenu kalibraciju i tape-source prebacivanje je pokazivalo male razlike, na nekim kasetama i nikakve. Ima situacija u kojima je to velika prednost jer za Nakamichi moram potrošiti bar 5 minuta za kalibraciju a nekada i duže ako dac nije povezan na njegov line out, kompjuter na kome je muzika ugašen... itd.

 

Iskreno ne znam koji bih od ova dva deka ostavio u sistemu. Sigurno bih voleo imati oba ali kada bih morao da se odlučim za jedan, to bi verovatno bio Nakamichi.

Koja su vaša mišljenja?

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Sport Billy said:

ali mu nedostaju Nakamichi-jeva dubina i pozornica

Ovo je posebno izrazeno ako imate zvucnike koji imaju izuzetno dobru sposobnost da muziku ,, postave '' u prostor. Upravo je na ovome i pao Z6000 - ludacka masina ali je za mene dvodimenzionalan - sve je u jednoj ravni. Kroz sve ove godine dolazili su drugi dekovi u sistem ali je za mene uvek jedan ostao nezamenljiv. Jedini period kada ga nisam koristio je dok sam ga radio i kada ga je zamenjivao Z5000/6000 ali sam ih vrlo retko koristio - posle prvog odusevljenja su mi vrlo brzo postali nezanimljivi - nisu me privlacili da ih palim i koristim. Kada sam sredio ZX7 onda sam ukapirao sta je sve vreme falilo. Zbog toga cu i pokusati da zamenim Z6000 za ZX9 i njega isto sredim kao ZX7.

Sto se tice prvog dela testa (sa snimljenom trakom)  je evidentno da postoje razlike u EQ karakteristici oba deka i 670 zvuci nesto svetlije od Revox-a, tako da ovaj test sam po sebi ne znaci nista. Drugi deo testa je daleko relevantniji jer se radi o sopstvenim snimcima ali je tesko preko PC-a dati konacnu ocenu jer su razlike vrlo male. Preslusao sam par puta snimak i cini mi se da kod oba deka cinele na source se cuju nesto cistije i jace ( moze biti i moj utisak). Za Revox ne znam kako kalibrise traku ali za 670 je nedostatak 15kHz ton generatora moguc razlog da ovaj kraj frekventnog opsega ne mozes da doteras do idelnih vrednosti. Uzevsi u obzir da je ogranicen samo na 400Hz test ton - jako dobar snimak. Ne znam da li ste i vi imali ovakav utisak prilikom snimanja videa ili dobijamo malo iskrivljenu sliku preko YT.

 

"Iskreno ne znam koji bih od ova dva deka ostavio u sistemu. Sigurno bih voleo imati oba ali kada bih morao da se odlučim za jedan, to bi verovatno bio Nakamichi."

 

Zameniti ih za 682ZX?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, alex67 said:

Sto se tice prvog dela testa (sa snimljenom trakom)  je evidentno da postoje razlike u EQ karakteristici oba deka i 670 zvuci nesto svetlije od Revox-a, tako da ovaj test sam po sebi ne znaci nista.

Dobro primećivanje alex, sad i ja vidim da sam potpuno zaboravio da postavim eq na 120 na Nakamichiju kada sam pustio Guns-e.

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Sport Billy said:

Dobro primećivanje alex, sad i ja vidim da sam potpuno zaboravio da postavim eq na 120 na Nakamichiju kada sam pustio Guns-e.

Na 120 bi ova razlika bila jos veca - radi se o necem drugom a pre par godina smo i pricali o tome ovde - naime zbog konstrukcije glava Nakamichi je ostao pri starom ( pre 1981) standardu gde se visoke frekvencije usnimavaju sa 4-5 dB nizim nivoom od 1981 dogovorene karakteristike. Nije im bilo potrebno jer su bez problema i sa starim EQ izvlacili preko 20kHz iz dekova, sto im je omogucavalo da usnimavaju nesto visi nivo na traku bez ulazenje u izoblicenja.  Iz tog razloga snimci sa drugih dekova zvuce '' svetlije'' na nakovima i snimci sa nakamichija na drugim dekovima tamno. Negde sam cini mi se procitao da je bilo male razlike izmedju zx7 i zx9 po ovom pitanju ali vise ne znam gde sam to nasao i da li je tacno.

Link to comment
Share on other sites

Snimak sa ovog Nak-a se odlično čuje na drugim dekovima, nisam primetio da je "tamniji" snimak. Sigurno je da su zbog specifičnih glava nešto drugačije konstrukcijski radili od ostalih proizvodjača. Nikada nisu implementirali ni HX Pro. 

Totalno ste u pravu što se tiče prostornosti zvuka. Još uvek nisam čuo dek koji može da pridje Nak-u na tom polju i to ga čini magičnim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...