Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Å to se tiÄe pranja ureÄ‘aja meni je to na žalost nekoliko puta bila jedina opcija jer kad doÄ‘ete u posjed željenog ureÄ‘aja a prijaÅ¡nji vlasnik kao i cijela obitelj su bili strasveni jedaÄi cigareta nema mu pomoÄi osim kompletnog rastavljanja i pranja sa sredstvom koje skida dugogodiÅ¡nje naslage nikotina, masnoÄe i praÅ¡ine. Nisam to radio na pamet veÄ sam se savjetovao sa jednim od najveÄih magova kad su u pitanju pojaÄala i ostala elektronika, Željkom NastaÅ¡iÄem poznatim kao Ilimzn.

Ja to radim na naÄin da ureÄ‘aj potpuno rastavim, odvojim metalne dijelove od elektronike, ako je moguÄe trafo izbjegavam prati ali i to se može. Nakon tretiranja sredstvom ( Mafra sol) sve dobro isperem vodom a nakon toga ispirim kompresorom te ostavim na podnom grijanju nekoliko dana. Ako se želi odmah sastaviti ureÄ‘aj onda nakon ispirivanja kompresorom svu elektroniku osuÅ¡im fenom za kosu, cca 10-15 minuta, pri sastavljanju podmažem sve potove ili prekidaÄe masnim kontakt sprejom

Do sad sam na taj naÄin spasio nekoliko raznih ureÄ‘aja, od pojaÄala, dekova pa sve do DVD snimaÄa i svi su prosvirali bez problema.

Prvom prilikom Äu cijeli proces popratiti slikama te ih podijeliti sa vama. Ovo Zokijevo pranje je isto Å¡to i sam radim samo njegov Pioneer je pravi Äistunac za neke od mojih pacijenata.

Link to comment
Share on other sites

ma pusti Akai,prava stvar je ono veliko crno desno..

Davne 80' moj dobar prijatelj Darko Kalember je zakupio cijeli kupe u spavaÄim kolima Split-Osijek, razlog tome je bila kupovina Äetiri sna veÄine nas malih audiofila, MagnetofonaTechnics RS-1506 sa dodatnim parom dvotraÄnih glava, dekom RS-M95, pojaÄalom, Sansui AU-X1 te tjunerom AU-X1. PoÅ¡to sam dosta mlaÄ‘i nisam ga tada osobno poznavao ali sam u tokom cijelih 80' sluÅ¡ao legendarne priÄe o njegovoj opremi. Prilikom naÅ¡ih Äestih druženja nebrojeno puta smo prepriÄavali tu njegovu epizodu a mene je uvijek zanimalo kako je koji od nabrojanih ureÄ‘aja zvuÄao. Po njemu PojaÄalo AU-X1 je bilo razoÄaranje, skraÄeno svirao je ko kanta na njegovim BradaÄima, poslje je nabavio preamp Audionics i Haflerov izlaz 300 koji su se pokazali kao puno bolja kombinacija. Tjuner ja tada kao i danas bio vrhunska sprava, dek ga je oduÅ¡evio izgledom, robusnoÅ¡Äu izrade ali prije njega je imao Nakamichija ZX-682 i kaže da mu je Nak bolje zvuÄao. O magnetofonu ima samo rijeÄi hvale, kaže da kad bi motori zavrtili imao je osjeÄaj da Äe poletjeti, zvuk po njemu odliÄan ali ga nije poredio ni sa jednim od tadaÅ¡njih prosto zato jer je u Osijeku u to vrijeme nije ni bilo nekog mega njegovog ranga.  Na žalost kako to obiÄno bude kad je Äovjek mlad i željan uvijek neÄega novoga i ti ureÄ‘aji su tokom godine dana jedan po jedan pronalazili nove vlasnike koji su možda i dan danas sretni sa tim izuzetnim ureÄ‘ajima. Mom Darku je ostala lijepa uspomena i pomalo žala Å¡to ih se je tako olako rijeÅ¡io.

Nakon toliko godina postoje ureÄ‘aji koje bi on ponovo rado udomio kao naprimjer Gramofon SP-10, dek+transport RS-9900 a vjerujem da bi i Meg RS-M1506 bio dobrodoÅ¡ao. Problem je Å¡to su danas neka druga vremena,  ti ureÄ‘aji su popriliÄno rijetki a pogotovo u potpuno ispravnom stanju, cijena je isto tako otiÅ¡la u nebesa ali bože moj nada uvijek postoji a Äuda su moguÄa :)

Link to comment
Share on other sites

 

Nakon toliko godina postoje ureÄ‘aji koje bi on ponovo rado udomio kao naprimjer Gramofon SP-10, dek+transport RS-9900 a vjerujem da bi i Meg RS-M1506 bio dobrodoÅ¡ao. Problem je Å¡to su danas neka druga vremena,  ti ureÄ‘aji su popriliÄno rijetki a pogotovo u potpuno ispravnom stanju, cijena je isto tako otiÅ¡la u nebesa ali bože moj nada uvijek postoji a Äuda su moguÄa :)

Jako,jako su  rijetki,a i cijena im je zaista paprena,slažem se.Zadnje Å¡to sam nabavio bio je RS-1500,ostvarenje mladenaÄkog sna,potpuno ispravan,u savrÅ¡enom stanju,osim slabijih koÄnica-Å¡to im je jedna od rijetkih mana,Å¡to sam uspjeÅ¡no rijeÅ¡io.Taj mag zaista izgleda fantastiÄno sa onim "isolated loop drive" sistemom,a tako i zvuÄi,kako izgleda-izvanredno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Postovanje svima,

 

Lutajuci po internetu naleteh na ovaj predivni forum i prosto se zapanjio sa koliko entuzijazma se ovde jos prica o deckovima, a onda sam bukvalno na pod pao kad sam video tek koliko nista ne znam o njima i koliko je tehnologija bila ispred mene, mozda verovatno zato sto nikad nisam imao dovoljno para da priustim nesto sebi kvalitetno i da osetim prave cari audio kasete, a mozda i jer sam i malo zakasnio sa svim tim i vec bio u eri cd playera.. Ono sto me zapravo navelo ovde jeste da zatrazim pomoc od pravih poznavaoca, jel ono sto sam postavio sebi kao cilj jeste da sve svoje audio kasete digitalizujem odnosno prebacim u waveform sa sto je moguce boljim kvalitetom. Posto kao sto rekoh nisam se mnogo naslusao kvaliteta iz kaseta jer nikad nisam imao pravi deck, uglavnom su to bili neki radio kasetofoni, ali sam uspeo da sacuvam audio kasete i dan danas su u odlicnom kvalitetu. Ne bi bavio ovim da ti snimci postoje na internetu ili u prodavnici na CD-u, ploci itd...

 

Pre jedno mesec dana od prijatelja pozajmim Technics RS-TR474 i preko njega odradim posao nekih 30-tak kaseta uspesno prebacim na racunar... Prvo sam bio zadivljen kako to sve lepo zvuci, po prvi put cujem visoke tonove, ne toliko veliki sum, sasvim pristojni snimci. S obzirom da kasete nisu snimane u Dolby tehnici, nisam ukljucivao ni jednu od Noise Reductiona a mogao sam Dolby B i C ali sam primetio da to uglavnom ubija visoke frekvence snimka... E sad posto mi djavo ne da mira jos sam po netu pretrazio kako da dodjem do najboljeg kvaliteta, te sam naleteo na azimuth correction, e sad kako taj deck nije moj nisam hteo nesto da pokvarim pa sam zato resio da uzmem nesto sebi da mogu slobodno da eksperimentisem i dodjem do najboljeg moguceg rezultata.

 

E sad gledajuci ovde predstavili ste brojne deckove prosto sam u zabludi sta bi bilo najoptimalnije. Da li uzeti Technics RS-TR474 ? ili ici na nesto kvalitetnije, opet nemam predstavu koliko bi mogao da kosta neki deck, gledao sam oglase ali ne znam ni sta trazim :D Opet s obzirom da cu ga "iskoristiti" i da ce posle skupljati prasinu, zeleo bi da cujem konstruktivne savete.

 

Unapred zahvalan

Nenad

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam shvatio iz teksta vama treba dek da bi prebacili snimke sa vaÅ¡ih kazeta na raÄunalo, nakon toga vas dek viÅ¡e nebih zanimao ili... Drugi problem koji vas muÄi je kako iz jednog deka izvuÄi Å¡to bolji snimak jer su vam kazete snimane na raznim dekovima, teÅ¡ko za male pare. Ako sam u pravu onda uzmite baÅ¡ nekog plastikanera koji dobro radi a ne koÅ¡ta puno, kad naiÄ‘ete na snimak kojem se osjeti nedostatak visokih tonova skinite vrata od deka i lagano okrenite vijak na glavi ( to je vijak ispod kojeg se nalazi mala opruga a obiÄno je križni) u lijevo ili u desno sve dok visoki tonovi ne budu na najviÅ¡em nivou. To je neÅ¡to Å¡to jako rijetko savjetujem bilo kome ali na žalost jedini naÄin da se sa jeftinim dekom izvuÄe maksimum iz vaÅ¡ih kazeta. Druga opcija bi bila da posluÅ¡ate savjet kelege i kupite neki dobar troglavi a joÅ¡ bolja opcija bi bila da si kupite dek koji ima Pley azimuth, ti su dekovi jako rijetki a kad se pojave nisu baÅ¡ jeftini. Imali to smisla ako vas dek ne zanima na duže staze o tome ipak morate odluÄiti sami. :wave2

 

Prva opcija

http://www.kupujemprodajem.com/Sony-TC-KE300-19163979-oglas.htm?filter_id=148

http://www.kupujemprodajem.com/kenwood-kx-880-hx-ocuvan-19159007-oglas.htm?filter_id=148

http://www.kupujemprodajem.com/onkyo-integra-tx-2850-19156501-oglas.htm?filter_id=148

 

 

 

 

 

Opcija dva

 

http://www.kupujemprodajem.com/onkyo-integra-tx-2850-19156501-oglas.htm?filter_id=148

http://www.kupujemprodajem.com/Kenwood-kx-7030-19177253-oglas.htm?filter_id=148

http://www.njuskalo.hr/hi-fi-komponente/nakamichi-deck-1-oglas-14197368

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...