Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

E Zoki ova zadnja reÄenica ti je kao lijek i cijepivo za svakog zahuktalog skupljaÄa dekova, Äesto me ljudi pitaju za savjet ( uh da sam ja barem sluÅ¡ao kad su mi ljudi govorili NEMOJ ) o nekim prosjeÄnim dekovima tipa kupiti, ne kupiti, dali onaj ili ovaj dek vrijedi onoliko koliko se za njega traži a ja im kao savjet kažem, ako baÅ¡ toliko volite i želite zadržati dekove na duže staze onda si kupite 2-3-5 pravih makina tipa Revox, Studer, Nakamichi, Pioneer, Sony itd...uh skoro zaboravih spomenuti Hitachi, za njih si nabavite sve Å¡to se može naÄi od rezervnih dijelova i uživajte.

Sve drugo u današnje vrijeme je ludost, tko ne vjeruje neka dođe kod mene. :plakanje:)

Retro...nemoze si covjek pomoci...bolest je bolest :-)
Link to comment
Share on other sites

Ima tu jos jedna stvar: stari, vrhunski dekovi su dosta komplikovane masine. Nazalost, vreme cini svoje i mali otkaz nekog sitnog dela moze da dovede celi dek u ispravno/neispravno stanje pa cak i da povuce otkaz drugih komponenti. To moze biti hladan lem, propali elektrolit ili polipropilen, da ne spominjem mehanicke kvarove.

 

Zato je tesko naci optimalno resenje: dovoljno dobar dek da lepo svira, ocuvan i takav da je za njega moguce naci rezervne delove.

 

Neverovatno zvuci, ali vecini dekova elektronika jos uvek dobro sluzi - na primer, TTL kola na starim Nak dekovima su 35 godina stara i jos je retkost naici na neko koje je crklo, bar ja nisam sreo takav slucaj. Slicno je i sa mnogim drugim dekovima.

 

Medjutim, nalazenje gumica i rolera je postalo problem. Sto rece jedan majstor "Na kraju nece biti bitno koliko kosta, vec da li ima da se nadje".  Ne apsolutno, ali ova recenica ipak vazi. Primer: imate Nak CR7 i crkao mu je prednji roler posle godinu/dve. Dek ste platili oko 800 evra kod nas ili vam je stigao iz inostranstva za jos vece pare. Levi roler ima spoljni precnik od 11 mm, kod nas ima da se nadju oni precnika 10.5. Tih pola milimetra stravicno znaci i "domaci" roler ne pomaze. Na netu imaju da se nadju roleri, cene od 50 evra na vise. Pa onda sledi nabavka, ako se moze, inace dek postaje cetvrtasti podmetac za vazu. Ili Teac Z6000, zbog otkaza dva tantalska kondenzatora crkava kolo od 25 evra, plus rad majstora. I kolo mora da se juri, da se nabavi. Cak se i DD motori kvare - na srecu najcesce otkazuju elektroliti. Pre desetak godina ne mogu da se setim nijednog deka kome je otkazao DD motor.

 

 

Mnogi majstori ne zele vise da se bave ovim masinama - razumljivo. Rad je veliki, a oni ne mogu ni delimicno da ga naplate. Pitao me je jedan clan foruma pre neki dan zasto mu majstor trazi nekoliko hiljada dinara za popravku deka koji je placen tridesetak evra. Pa zato sto i polovnog Mercedesa mozete da kupite za 500 evra... ali kakvog, otprilike je glasio moj odgovor.

 

Mnogi dekovi vec imaju zescu istoriju popravki iza sebe, neke su bile strucne, neke nestrucne. Ko se zezne pri kupovini - ugasio je.

 

Najgore je kada shvatite da kada imate vise dekova, desi se da sa uzivanjem postavite neki u sistem da radi (nije radio 6 meseci) a njemu neka zvrcka krene da fali... pa to je kao da vas je izujedao roj komaraca cim ste seli da gledate film. Presedne vam sve. Za test V970X uzeo sam od drugara Teac R919X (moj bivsi dek, menjali smo se pre oko godinu dana)... dek je bio skroz ispravan, samo nije radio mesecima. Pustim reprodukciju - radi, pustim snimanje, a ono neke smetnje, krljkljanje tokom tihih pasaza... izgoreo sam, do kasno u noc sam ga rastavljao da nadjem sta nije u redu. Znao sam tacno odakle da pocnem, ali ipak to trazi vreme. Na kraju banalna stvar, al' meni je preselo slusanje.

 

Zato je mozda ipak bolje traziti novije dekove (od 1990. na dalje), obavezno one kojima dusa nije izvadjena ako se moze prepoznati... i nabaviti set rezervnih delova (gumice, idleri, remenovi) za taj dek.

 

Tako da... izbor nije lak. Neki se toliko razocaraju da se pitaju sta im je sve to trebalo, sto je potpuno razumljivo.

 

Kada bih za sebe odlucivao, moj izbor bi bio Revox B215, bez obzira na neke mane (a nisam do sada sreo dek koji nema manu) to je vrhunska masina prema odnosu zvuk/starost/kvalitet/delovi/odrzavanje.

Link to comment
Share on other sites

Pomoc?

 

Mislim da nema potrebe za otvaranje nove teme pa pitacu ovde.

Ponudzena su mi tri identicna deka Tascam 112 koja mogu da probam kod kuce i izabrati jedan.Gde treba najvise obratiti paznju,sta analizovati oko pouzdanost/ispravnost ,koje su mane kod  ovih modela/i ostalih?

 

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

ИÑкрено не бих уопште размишљао о том деку поготову ако је радио у некој радио Ñтаници.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

@mac_edon4, било је неколико модела 112:

 

http://www.vintagecassette.com/tascam/112mkii

 

http://www.vintagecassette.com/tascam/112

 

http://www.vintagecassette.com/tascam/112r

 

http://www.vintagecassette.com/tascam/112rmkii

 

Овај задњи је најинтереÑантнији.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Sigurno su 112 valjda mark 1 bez oznake sva tri,i 99% radili u studio,odavno dosli u radnji kod prijatelja svi zajedno ,sigurno ih tamo gore nije bacio neko iz kuce sva tri komada odjednom.

Imao sam sve varijante 112.... ja ni sa jednim nisam imao problema.

Kod mene su se pokazale mane; osjetljiv finish prednje ploce, pitch potenciometar zna zezati, ekvalizacija u deku nije dobro tvornicki podesena, pa je svakog trebalo ugoditi...isto kao i vu metri....uzmi najocuvanijeg...dobre su to i lijepe masine

Link to comment
Share on other sites

Ðормално кад купујеш на Лимунду. Да Ñе Ñредити Ñамо треба Ñтрпљења.

 

:wave2

 

Srecom si ti ovde da mi otvoris oci u ukazes na pravu istinu.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ðаравно, за пријатеље увек.

 

(Srecom ne slusam tvoje savete inace bih propustio nekoliko zaista dobrih uredjaja. Sa Limunda, naravno.)

 

Што преправи?

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Steta 5k50 ne podrzava metal trake, ali svejedno rijetko ih koristim :smile: pogled u unutrasnjost otkriva tu ljepotu mmmmmmmm

http://audio-heritage.jp/LUXMAN/player/5k50.html

 

Javio mi se vrhunski poznavalac dekova, Accuphase, bivsi clan ovog foruma, da doprinese nasoj maloj temi. Naime, postoji 5K50M (kao Hitachi D5500M) koji podrzava metal trake.

 

Accu, znam da ces ovo procitati. Hvala! :cheers

Link to comment
Share on other sites

Postavio sam slike sa Audioberze(na drugoj stranici u ovoj temi) gde je Voja(znamo ga Zoki i ja) doneo Luxman 5K50,kataloska cena 5K50M je bila 4000 dm pocetkom osamdesetih.Inace ovaj Luxman uzivo izgleda izuzetno :thumbsup2  :klanjanje Evo slika 5K50  :loveface  ;-)                                                                          

post-10314-0-23639800-1390861067_thumb.j

post-10314-0-93628300-1390861166_thumb.j

post-10314-0-66503700-1390861210_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Joooooj, ti Teac Z-5/6/7000 dekovi tako bruka dobro izgledaju da je to neverovatno! 

 

Jednom prilikom sam preletao po ebay ponudi dekova i dosta sam brzo skrolovao, no ćale mi se prikrao s' leÄ‘a i povikao: "Stani, Äekaj! Vrati malo gore... JoÅ¡... E to to, baÅ¡ to, uh, baÅ¡ mi uliva poverenje... A Å¡ta je to?" Na oglasu je bio, pogaÄ‘ate, Teac Z-6000. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...