Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Evo gospodo deck-ofili ako neko ima zelju da kupi cr - 5 po povoljnoj ceni , pa samo da javim   http://www.ebay.de/itm/NAKAMICHI-CR-5E-CASSETTE-DECK-/151018961191?pt=Kassetten_MD_Decks&hash=item23296e7927

 

Nije bas kao sto se prica da su cene Nak.. precenjene, evo ima i za pristojne novce i tamo cr - 5. Cenim da bi kao nas bio bar 500e

 

Verovatno ce moj uskoro na oglas, samo da se smislim jos malo oko detalja. :order

Link to comment
Share on other sites

Bio sa Erichom, uzeo od njega CT 939... otvorio ga i intervenirao da zamjenim remen na zamasnjacima koji se pretvorio u zvakacu, te je spao sa njih....Da odmah kazem da je dek monumentalno napravljen.

939 nije za razliku od 737 samo model sa jos jednim kapstanom, nego je to dek totalno drugaciji od pocetka do kraja.

Transport je robusnije napravljen i od onog u 979....zamasnjaci su balansirani, lijevi manji zamasnjak nije ravan gdje nasjeda remen, nego je blago izbocen za sirinu remena. Gornji dio transporta ima dvije repetirajuce ploce, jedna za vrata, a druga za stabilizator kazete.

Napajacki dio deka je isto izdasno slozen i nisu stedjeli, trafo lijevan u betonu....svi konektori su u bojama, bias i oscilatori na posebnoj stampi smjesteni iza lcda u svom oklopu, glavni procesor na pregradi deka i odvojenoj stampi, balans i level preko kardana direktno na zadnji dio deka gdje su oklopljeni potovi, da napomenem da su kardani napeti federima te nemaju prazni hod kao npr balans od Teac V serije.....neznam...nepisem ovo da dizem cijenu deku, ali nesjecam se kada su nakon ove serije bili ovako slozeni njihovi modeli...959 nije ni priblizno ovako slozen...979 je slicniji 959.... najvise me zacudilo sto ovaj 939 prakticki ne dijeli nista sa modelom ispod 737.... cak i nakon skidanja prednje ploce, plocica od komandi nije ista

evo par slika

post-29925-0-62531900-1364843254_thumb.j

post-29925-0-15361200-1364843274_thumb.j

post-29925-0-43631200-1364843290_thumb.j

post-29925-0-63204400-1364843347_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

cijena je niska jer je deck gažen, kad se stavi na ono poveÄalo vidi se da je izlizan......mada je cijena stvarno ok

Ovisi iz kojeg podrucja dolazi...ako su topli krajevi moze biti da je zbog znojnih prstiju, ali Nak nikad nije te natpise imao nest kvalitetno napravljene.....a mozda je i izgazen....ko zna.
Link to comment
Share on other sites

Idler hvala za informacije Pioneeru CT-939, nevjerojatno je ali zaista nebih obratio pažnju na dek koji ima 3 u sredini, mislio sam do sada da su oni sa 5 i 7 bolje napravljeni no ovo je joÅ¡ jedan dokaz da se Äovjek uÄi dok je živ, Idler :thumbsup2:cheers

Oni su lagano na kraju osamdesetih isli kresati na kvaliteti, ili bolje receno, isli su kresati "visak" kvalitete, jer se za modele 959, 979 itd nemoze reci da su nekvalitetni....dapace strojevi su....ovaj dek sam sad prvi put u zivotu otvorio i unutra se vidi sva pioneerova bahatost u izradi jednog kazetofona...mislim slike sve govore.....opet ponavljam ocekivao sam razliku od 737 u duplom kapstanu i remaining time opciji, ali sto sam dublje kopao to sam vise bio u cudu da oni ne dijele bas puno osim izgleda, unutra dva razlicita svijeta....svaka cast pioneeru....to su bila jos vremena gdje se tocno znala granica gdje prestaju standardi, a gdje pocinje Reference Master Cassette Deck filozofija :-)

Link to comment
Share on other sites

Idler hvala za informacije Pioneeru CT-939, nevjerojatno je ali zaista nebih obratio pažnju na dek koji ima 3 u sredini, mislio sam do sada da su oni sa 5 i 7 bolje napravljeni no ovo je joÅ¡ jedan dokaz da se Äovjek uÄi dok je živ, Idler :thumbsup2:cheers

Da se vratim malo na razlike 979/93.... zaboravih ct 93 ima pressure pad lifter, sto ga ipak svrstava u posebnu klasu bar sto se mene tice....ja mislim da taj lifter ima jako puno utjecaja u samom radu glava/kazeta.....provjeri Retro el to tako!?

Link to comment
Share on other sites

Idler,

taj trafo bi trebalo da ima oklop od livenog gvozdja, mislim da nije beton u pitanju ili si se samo salio?

 

Jeste, CT93 je deklarisan da ima pressure pad lifter (jedini, koliko mi je poznato pored Nak i Alpina 85/95 dekova) ali na nekim slikama ga nema... recimo ovde:

http://www.thevintageknob.org/pioneer-CT-93.html

 

CT939 je odlicna masina, inace, kao i 939 Mk 2

Link to comment
Share on other sites

I za nas dekofile dodje ponekada tuzan dan....

 

Utrosio sam dosta vremena trazeci sta bi mogao biti uzrok problema pri snimanju na Marantz SD930 deku. Zamenio sam sve sitne elektrolite, hteo i dalje da idem, ali merenja i opservacije su pokazale sledece:

 

Autoazimut sistem je izuzetno napravljen sto se elektronike tice, brz i tacan. Sistem funkcionise tako sto meri azimut oba kanala, fakticki preko cetvorokanalne glave, a zatim bira srednju vrednost.

Fizicki, sistem je podeljen na cetvorokanalno pojacalo, veoma slicno pojacalu za reprodukciju, centralnu upravljacku jedinicu i izdvojenu jedinicu za upravljanje displejom za prikaz statusa.

 

Centralna jedinica je potpuno oklopljena i dosta se greje. Srce je Marantzovo kolo koje radi faznu komparaciju i upravlja sistemom na cijem kraju se nalazi visokonaponski trafo i specijalna glava sa varijabilnim azimutom na bazi piezokristala.

 

Vazno je reci da su glave za reprodukciju/snimanje diskretnog tipa (drugacije i ne moze), a ona za reprodukciju je povezana sa piezokristalom koji menja svoje dimenzije pod uticajem napona dovoljno da efikasno i prakticno momentalno regulise azimut - otprilike brzinom kojom se ukljuci Dolby B po pritisku tastera.

 

Ono sto je najbitnije: kada nema reprodukcije ili kada se na prednjoj ploci aktivira taster za iskljucenje autoazimuta sistem i dalje pokazuje odstupanja od referentne tacke, ali ne reaguje. U nultum stanju nema napona ka piezokristalu. U slucaju da se aktivira auto azimut, piezokristal se napaja naponom koji ide i preko 110 V. Nikakva podesavanja auto azimut sistema ne postoje, sem podesavanja prikaza na displeju, sto nema veze sa samim radom sistema.

 

Prema onome sto sam video problem predstavlja najverovatnije otkaz materijala koji sluzi za vesanje glave za reprodukciju. Pri tome se referentna tacka azimuta glave za reprodukciju pomera u odnosu na glavu za snimanje, koja je i dalje mehanicki cvrsto postavljena u idealan polozaj. Nikakva podesavanja glave za reprodukciju nisam primetio.

 

Pomenuti pomeraj, dok je mali, autoazimut sistem sam regulise s tim da je shiftovan u levu stranu i samim tim ima manje prostora da podesi azimut kome zvucna slika bezi u levo, jer je iskoristio deo svog "slobodnog prostora" za manevrisanje u startu. Kasnije, deformacije postaju tolike da ni autoazimut ne pomaze.

 

Realno, SD930 ostaje odlican snimac, a ukoliko nije puno ostecen auto azimut sistem, moze i neko vreme raditi tako sto ce reprodukovati sopstvene i tudje snimke jos uvek korektno.

 

Moj zakljucak je: fantasticno osmisljen sistem, daleko tehnicki napredniji i efikasniji u upotrebi od onog na Nakamichi Dragonu. Medjutim, usled slozenosti sistema na samoj glavi i materijala koji ne mogu da traju desetinama godina ovaj sistem pada na testu dugovecnosti, gde ga Nakamichijev NAAC dobija usled toga sto je mehanicki jednostavan i, prakticno, neunistiv.

 

Prava je steta za SD930, sta drugo reci.

Link to comment
Share on other sites

Idler,

taj trafo bi trebalo da ima oklop od livenog gvozdja, mislim da nije beton u pitanju ili si se samo salio?

Jeste, CT93 je deklarisan da ima pressure pad lifter (jedini, koliko mi je poznato pored Nak i Alpina 85/95 dekova) ali na nekim slikama ga nema... recimo ovde:

http://www.thevintageknob.org/pioneer-CT-93.html

CT939 je odlicna masina, inace, kao i 939 Mk 2

Zato sam i rekao Retru nek baci oko na glavu...mozda ga ova americka Elite varijacija nema?!...., ali vidim da je transport isti kao i u 979.... Rekao sam beton, jer dok sam imao A 717/757/818..... negdje sam procitao da su lijevani u neku vrstu betona!?! obzirom da mi ovaj oklop isto izgleda, a nisam udarao cekicem po njemu da cujem dali zvekece pomislio sam da se radi o identicnom kucistu....mozda se varam u oba slucaja....nisam bas okretao trafo po rukama.

Edit:.....provjerio sam.. u pravu si..Iron shielding transformer :-) negdje sam povukao krivu informaciju sa neta koja me drzala u zabludi godinama :-)

Link to comment
Share on other sites

Oni su lagano na kraju osamdesetih isli kresati na kvaliteti, ili bolje receno, isli su kresati "visak" kvalitete, jer se za modele 959, 979 itd nemoze reci da su nekvalitetni....dapace strojevi su....ovaj dek sam sad prvi put u zivotu otvorio i unutra se vidi sva pioneerova bahatost u izradi jednog kazetofona...mislim slike sve govore.....opet ponavljam ocekivao sam razliku od 737 u duplom kapstanu i remaining time opciji, ali sto sam dublje kopao to sam vise bio u cudu da oni ne dijele bas puno osim izgleda, unutra dva razlicita svijeta....svaka cast pioneeru....to su bila jos vremena gdje se tocno znala granica gdje prestaju standardi, a gdje pocinje Reference Master Cassette Deck filozofija :smile:

Idler potpuno ste u pravu valjda su shvatili da ce dek biti uskoro "pregazen" novijim formatima pa se vise nisu trudili da daju pun kvalitet.Ja imam CT939mk2.Inace CT91a je indentican CT939 kao sto je CT979 indentican CT93.Ako vam bude trebao user ili service manual za 939 necete ga naci (bar ja nisam) ali ima za 91a.Mada za broj godina koji je kod mene nista osim gumica pogona kapstana i redovnog ciscenja rolera, nije trebalo da se radi na njemu. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Idler potpuno ste u pravu valjda su shvatili da ce dek biti uskoro "pregazen" novijim formatima pa se vise nisu trudili da daju pun kvalitet.Ja imam CT939mk2.Inace CT91a je indentican CT939 kao sto je CT979 indentican CT93.Ako vam bude trebao user ili service manual za 939 necete ga naci (bar ja nisam) ali ima za 91a.Mada za broj godina koji je kod mene nista osim gumica pogona kapstana i redovnog ciscenja rolera, nije trebalo da se radi na njemu. :wave2

959 jos ima bakrenu kutiju i oklopljen trafo, jednostavniju mehaniku u nekim detaljima....bas cu danas usporediti zamajce na 939 i 620/979.... na 959 su vec poceli stedjeti...nije kvaliteta utegnuta u svim segmentima kao na starijoj seriji, a 979 je cak izgubio i oklopljen trafo, bakrenu kutiju i jos ponesta stvari....dobio je funkcije na ustrb kvalitete izrade....kad bi poredali slike otvorenih 939/959/979 sve bi bilo jasno, ali u ovakvim stvarima ne padam na pricu....modernije ili naprednije.

Sto se tice dali su isti 979 i 93 u njihovom slucaju povlacim to misljenje, ako stvarno standardni originalni 93 ima pressure lifter....onda je to drugi par kobasica....nebitan je urushi i stranice te dolbyS.....pressure lifter na glavi je bitna stavka za cuvanje i glava i trake itd.....da ne nabrajam......

Link to comment
Share on other sites

To znaci da je slika sa thevintageknoba autenticna....malo sam istrazivao.... ct93 nema klasicni lifter tipa Nak/Tand/Lux nego ima te male blue dots na glavi koji minimalno pomakne/podigne spuzvicu da bi se izbjegla izoblicenja !!?? ok mislim ono.....daleko je to od pravog liftera koji oslobadja pritisak na glavu i traku ....ovo je neko coravo rjesenje koje je i sony koristio u par modela.......pravi pad lifter ocigledno zahtjeva i nekakve mehanicke preinake, visina glave je drugacija, tenzija trake funkcionira drugacije etc......ovo je ko prodavanje m...a pod bubrege :-)

Link to comment
Share on other sites

Da, ovo meni vise lici na markere kada se podesava visina glave...

Nego, koji Tandberg ima pressure pad lifter? Nisam to znao.

Ja sam to ispalio, jer i radim i postam ovdje, a ispalio sam, jer sam prije par dana na jednom forumu citao da je lik na svom 3014 dao ugraditi lifter sa Naka :-).... odgovor je, ni jedan tvornicki Tandberg nema...moj feller, a to je ujedno znak da sam se poceo lijeciti od tih dekova hahaha.....Retro dug je put :-)
Link to comment
Share on other sites

Zoki žao mi je Å¡to su tako loÅ¡e vjesti u vezi Marantza SD-93 baÅ¡ sam polagao nade da ÄeÅ¡ sklopiti barem jednog, no pokoj mu duÅ¡i, za sad je joÅ¡ u ÄistiliÅ¡tu ali nek jednog dana poÄiva u raju, ima tamo joÅ¡ dobrih duÅ¡a kojima nije bilo spasa a zaslužili su ga :plakanje

 

Å to se tiÄe mog CT-93 nisam obraÄao pažnju dali ima pressure pad lifter ili ne pa Äu iako mi je nezgodno zbog smjeÅ¡taja u polici priÄi aparatom poslikati jer i mene zanima, no kako god bilo on je zaista vrhunski stroj. To je jedini dek sa kojim sam pravio snimke uz upotrebu Dolby S, jednostavno zvuk je fantastiÄan i nisam imao dojam da mi je iÅ¡ta ukrao ili dodao ukratko reÄeno, prekrasan za oko a milina za uho. :thumbsup2

Evo poslikao sam i moj CT-93 ima te plave crtice, slike su Äudne jer sam svijetlio led baterijom

post-15891-0-22792000-1364919190_thumb.j

post-15891-0-64884400-1364919210_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

To znaci da je slika sa thevintageknoba autenticna....malo sam istrazivao.... ct93 nema klasicni lifter tipa Nak/Tand/Lux nego ima te male blue dots na glavi koji minimalno pomakne/podigne spuzvicu da bi se izbjegla izoblicenja !!?? ok mislim ono.....daleko je to od pravog liftera koji oslobadja pritisak na glavu i traku ....ovo je neko coravo rjesenje koje je i sony koristio u par modela.......pravi pad lifter ocigledno zahtjeva i nekakve mehanicke preinake, visina glave je drugacija, tenzija trake funkcionira drugacije etc......ovo je ko prodavanje m...a pod bubrege :smile:

Verovatno da je to najprostije resenje koje radi posao.Isto tako niko od proizvodjaca nije predvideo da ce se dekovi toliko dugo slusati i upotrebljavati.Mislim da za kucnu upotrebu dovoljno dugo radi posao tj stiti glave od prekomernog habanja.Posle dvadeset i kusur godina s obzirom da jos uvek sviraju i rade izgleda da nije ni lose.

Link to comment
Share on other sites

Da i ja predstavim novopridoÅ¡li dek u svojoj skromnoj kolekciji Sony TC-KB 920S, poslednji njihov troglavi dek iz QS serije. Slika je sa net-a, moj je u praktiÄno identiÄnom stanju. Å to je najlepÅ¡e od svega, tehniÄki je savrÅ¡en, sve radi odliÄno, od kalibracije do mehanike, glave i roleri praktiÄno su kao novi.

post-10475-0-72532100-1365001185_thumb.j

Dek sigurno ne pripada klasi high-end dekova, Äak ni viÅ¡oj srednjoj klasi i o njemu vidim da nije pisano na forumu. Moram napomenuti da snima fantastiÄno za svoju klasu. Već na chrom kasetama uz ukljuÄeni Dolby S nisam mogao da osetim iole bitnu razliku na svom skromnom sistemu, birajući naizmeniÄno tape source. Imao sam pre dosta troglavih dekova viÅ¡e srednje klase (recimo Teac V-7000 i sliÄni) veoma struÄno servisiranih i ovo je prvi put da sam teÅ¡ko mogao da osetim razliku pri prebacivanju tape/source. Možda je razlog i to Å¡to je u stvarno dobrom stanju i parametri su bar za sada fabriÄki. Mehanika je sigurno loÅ¡ija strana deka, pomalo je buÄna, pogotovo pri podizanju glave, ima samo jedan capstan, ali radi bez greÅ¡ke. Veoma je interesantna opcija za brzo premotavanje trake, ali mi neÅ¡to ne uliva poverenje i ne verujem da ću je Äesto primenjivati.

Link to comment
Share on other sites

Ajmo sad, prizivam kolektivnu dekovsku pamet... 

 

Ubacim novu, friÅ¡ko otpakovanu, kasetu, premotam je sa kraja na kraj, preventivno... Auto BLE uradi svoje, turio ploÄu, rec i ajmo: sluÅ¡ke na uÅ¡ima, muzika ide, probam source/tape, kad ono cvrc! Snimak mulja, Å¡eta levo-desno, u par sekundi ode od najsvetlijeg do neverovatno tamnog, dubokog, "teÅ¡kog"... Izvadim kasetu, proteram TDK Head Cleaner i posle nekih 10-ak minuta probam ponovo da snimam. Sada je snimak super, tj. onakav kakav sam oÄekivao iz prve.

 

MeÄ‘utim, sad Äisto iz znatiželje, probam da snimam sa Dolbijem, prvo B, zatim i C, i snimak biva identiÄan onom od pre Äišćenja! Dakle sve neÅ¡to mutno, bljutavo... E sad, ja obiÄno ne koristim sisteme redukcije, ali sam 100% siguran da se ovo nije deÅ¡avalo ranije, tj. da je sve radilo kako treba... Napominjem da sada snimak bez redukcije ide kako treba, samo sa ukljuÄenim dolbijem zeza...

 

Å ta vi mislite, o Äem' se radi?  :???:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...