Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

:type Interesuje me na kojim vrednostima (db) snimate koje kasete posto to slabo ko spominje.Ja normalke snimam od 0-2db, cro2 od 0-4db a metalki imam par komada i njih sam snimao do 5db. Moglo je i vise ali nema potrebe, ako je kaseta sa slabim sumom voli da je snimim do max +2db, mozda sam istripovan ali cini mi se da se tako cuje najlepse.
Link to comment
Share on other sites

Ja volim da ispitam pesmu koju snimam i da joj pronaÄ‘em najglasniju deonicu, a jaÄinu, zavisno od kasete, odreÄ‘ujem tako da bude barem 2db ispod vrednosti na kojoj kaseta poÄinje da distorzira.

Za većinu normalki to je "peak" vrednost izmeÄ‘u 0-3db, hromke izmeÄ‘u 2-5db, osim BASF Chroma Maxima II koja poÄinje da distorzira već oko 2db, i metalke koje znaju da trpe i preko 7db ali ih snimam na "peak" vrednost oko 5-6db.

InaÄe od kako posedujem Nak 670ZX primetio sam da mi dosta viÅ¡e odgovara njegov analogni metar od digitalnih. To do koje će vrednosti u pojedinim delovima pesme da skoÄi "peak" metar nije toliko presudno za kvalitet snimka, koliko ona proseÄna vrednost jaÄine signala, tj od koliko do koliko se kazaljka kreće, Å¡to je dosta lakÅ¡e videti na analognom metru.

Ima odreÄ‘enih pesama gde na sekund snimak skoÄi do recimo 5db ali tokom pesme kazaljka ne prelazi 3db i to je dosta lakÅ¡e videti na digitalnom metru, dok analogni nekako vernije pokazuje u kom se opsegu kreće veća deonica pesme. Digitalni metar pokaže broj pa se stiÄe utisak da je precizniji u merenju ali se opseg jaÄine dosta teže vidi upravo zato Å¡to oko uvek ide na tu "peak" vrednost.

Ako izuzmemo muziku koja trpi posledice "loudness" rata gde se dinamika signala kreće u opsegu nekih 3 do 4db (ima pojedinih "remaster"-a gde će vam se pikovi kretati po 2db gore dole), moje je miÅ¡ljenje da je Å¡telovanje opsega jaÄine signala dosta bitnije od pojedinih "peak" vrednosti. Upravo zbog te "peak" vrednosti ja podesim opseg da se kreće u rangu koji je oko 2db ispod vrednosti na kojoj kaseta distorzira.

Link to comment
Share on other sites

Optimalni nivo snimanja krece se oko +5db; ako je nivo snimanja nizi gubi se na dinamici,a ako je visi rastu izoblicenja.Vrednost optimalnog nivoa zavisi od vrste odabrane kasete...Na Exceliji 009,npr snimao sam normal na oko +10,i nista bez pripreme!dbx,na istom deku,oko tog nivoa u zavisnosti na cemu slusas,kao CD(ja na Ditonu 66).680ZX,prica za sebe,vrhunski snimci oko +5,koji i dan danas od 92ge,nisu izgubili na nivou i kvalitetu...Sve trake koje su snimane 90tih oko 0db,sad jedva da pokazuju -4,-2db vrsno!...Ima tu raznih efekata,al to je to...

Link to comment
Share on other sites

Korekcija-Indikatori nivoa snimanja pokrivaju opseg izmedju -20,-40.do +10 vrhunski modeli,i preko...Ova podela neznaci nista!,ako se ne zna njen odnos sa magnetnim fluksom u glavi za snimanje. Za trake nisu bitni db,nego jacina magnetnog polja koju moze da podnese bez degradacije zvuka...Na Japanskim kasetofonima nivou od 0db najcesce odgovara fluks od 142nWb/m,a na evropskim fluks od 250nWb/m,sto zahteva potpuno drugacije uslove snimanja-prepobudjenje od npr.+3db daje drasticne rezultate-dok se na prvom tipu nece ni osetiti,na drugom moze izazvati primetna izoblicenja...Dolby nivo,je srecom standardizovan na 200nWb/m.Na osnovu te tacke,ako je markirana na instrumentu,al nemora da bude,mogu se izvuci odredjeni zakljuci fluks-decibeli-Ako se ta tacka nalazi na +3,onda nivou od 0db odgovara fluks od 142nWb/m,a ako je na -2,onda je 0db=250nWb/m.To znaci da se sa savremenim trakama koje se koriste ako je njihov prijemni nivo oko 450nWb/m,moze snimati sve do +10 na uredaju prvog tipa,odnosno do +5db,na drugom tipu,iako su obe tacke duboko u crvenom...Ima varijacija,probajte...Navedeno vazi za apsolutno nepipan uredjaj u bilo kom smislu(fabricka spec.)

Link to comment
Share on other sites

Korekcija-Indikatori nivoa snimanja pokrivaju opseg izmedju -20,-40.do +10 vrhunski modeli,i preko...Ova podela neznaci nista!,ako se ne zna njen odnos sa magnetnim fluksom u glavi za snimanje. Za trake nisu bitni db,nego jacina magnetnog polja koju moze da podnese bez degradacije zvuka...Na Japanskim kasetofonima nivou od 0db najcesce odgovara fluks od 142nWb/m,a na evropskim fluks od 250nWb/m,sto zahteva potpuno drugacije uslove snimanja-prepobudjenje od npr.+3db daje drasticne rezultate-dok se na prvom tipu nece ni osetiti,na drugom moze izazvati primetna izoblicenja...Dolby nivo,je srecom standardizovan na 200nWb/m.Na osnovu te tacke,ako je markirana na instrumentu,al nemora da bude,mogu se izvuci odredjeni zakljuci fluks-decibeli-Ako se ta tacka nalazi na +3,onda nivou od 0db odgovara fluks od 142nWb/m,a ako je na -2,onda je 0db=250nWb/m.To znaci da se sa savremenim trakama koje se koriste ako je njihov prijemni nivo oko 450nWb/m,moze snimati sve do +10 na uredaju prvog tipa,odnosno do +5db,na drugom tipu,iako su obe tacke duboko u crvenom...Ima varijacija,probajte...Navedeno vazi za apsolutno nepipan uredjaj u bilo kom smislu(fabricka spec.)

TaÄno tako, i ispravka za mene nije po IHF.u 185 nego 142nWb !
Link to comment
Share on other sites

Referentni rec/play level magnetnog fluksa po DIN-standardu je 160 nWb/m i u praksi se oznaÄava sa 0 db VU.

Na Sony dekovima, konkretno on se nalazi na poziciji od -4 db, "dolby level" je na -2 db a 0 db je po IEC standardu, gde je fluks 250 nWb/m.

Na Technics dekovima je "dolby level" na +3 db, dakle ono Å¡to je u prethodnom sluÄaju nisko, ovde je već "debelo u crvenom", zato je i bitno voditi raÄuna o tome kolika je 0 db na displeju deka, jer su "relativne razlike" vrlo nezanemarljive.

Link to comment
Share on other sites

Ok, a da neko objasni sta konkretno dolby level znaci i od kakvog je znacaja on na eventualnu upotrebu nekog njihovog sistema za redukciju suma ( B,C,S) , isto i za ostale vrednosti. Ja ne bi da pisem jer nisam 100% siguran u ono sto znam, tako da Ko pita , ne skita.

Link to comment
Share on other sites

Evo i mojih obeÄanih slika......moja gospoÄ‘a polako ulazi u ove deckofilske vode. Paket stigao kuÄi, ja u frankfurtu ona je to odma rutinski kad je otpakirala paket fino poslikala i spremila u ormar.

A vidi jadna žena da nema pomoÄi nego jedino se prikloniti.

post-21344-0-94984000-1359220607_thumb.j

post-21344-0-99775100-1359220629_thumb.j

post-21344-0-57614700-1359220649_thumb.j

post-21344-0-41353200-1359220678_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Prelepe slike, covek se pretvori opet u dete i u momentu ga preplavi ona radost kao u pesku kada vidi sve ovo... Makar mene.

Skoro sam probao jednu izuzetno matoru TDK SA-X90 sa kraja 70ih da snimim i na +6db(ad-f850) i sve je islo glatko bez distorzija( neki erotic lounge) pa kada je sve islo kako treba tako sam je i snimio.Svaki dek je lepo reprodukovao cak i dupli reversni u sony-evoj liniji mhc-zx30av, samo rs-b765 iz petog puta pristao a da ne menja azimut i ko zna sta vec...

post-26397-0-19911200-1359225639_thumb.j

post-26397-0-26985300-1359225649_thumb.j

post-26397-0-23674200-1359225656_thumb.j

post-26397-0-28516300-1359225709_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Prelepe slike, covek se pretvori opet u dete i u momentu ga preplavi ona radost kao u pesku kada vidi sve ovo... Makar mene.

Skoro sam probao jednu izuzetno matoru TDK SA-X90 sa kraja 70ih da snimim i na +6db(ad-f850) i sve je islo glatko bez distorzija( neki erotic lounge) pa kada je sve islo kako treba tako sam je i snimio.Svaki dek je lepo reprodukovao cak i dupli reversni u sony-evoj liniji mhc-zx30av, samo rs-b765 iz petog puta pristao a da ne menja azimut i ko zna sta vec...

Mislio sam na slike By SportBilly, nekada mi ide da slikam ono sto zelim a nekada se pitam da li moze gore... :roll:
Link to comment
Share on other sites

kad se slika sa blicom uslika se sva praÅ¡ina, tako da blic (osim ako nemate profi aparat) treba zaboraviti. Bez njega se mogu napraviti dobri snimci i bez mnogo svetla ako se aparat stavi na neÅ¡to statiÄno, dakle ne iz ruke i poveća vreme expozicije.kada se slika sa statiÄne podloge treba namestiti aparat na okidanje sa zakaÅ¡njenjem da ne bi sam pritisak na dugme zadrmao aparat. Naravno sve ovo važi ukoliko aparat ima te opcije.

Link to comment
Share on other sites

evo jedna iznutrica u HD :

nak_05.jpg

Da li bi neko od servisera u BGD bio struÄan da otkloni promaÅ¡aj prethodnog servisera kod ovog deka ?

Ako bi, jako me zanima koja bi cena takve popravke bila jer bih rado uložio novac da ovaj dek dovedem u savršeno stanje (ako je to moguće).

Ako je neko struÄan da iz slike vidi da li mu je potrebna i zamena rolera, informacija bi bila korisna.

Prodavac mi je rekao da je dek servisirao MiÅ¡a Lukić ali po reputaciji tog tehniÄara koga svi hvale, sve viÅ¡e sumljam u tu izjavu.

Iz mog posmatranja, mislim da su zamenjeni kanali na glavi za snimanje. Nisam struÄan da otvorim dek i vidim da li je to uÄinjeno sa konektorima na samoj glavi ili negde unutra na elektronici. Dek inaÄe svira fantastiÄno i ima zaista zapanjujuće dobar zvuk. Sve viÅ¡e snimam muziku na kasete da bih sa njega sluÅ¡ao, tj. u zadnje vreme je primarni izvor sa koga sluÅ¡am muziku.

Zbog zamenjenih kanala, dek ne može da uradi automatski azimuth alignment pa to moram da radim ruÄno za svaku kasetu.

Link to comment
Share on other sites

Prodavac mi je rekao da je dek servisirao MiÅ¡a Lukić ali po reputaciji tog tehniÄara koga svi hvale, sve viÅ¡e sumljam u tu izjavu.

Zbog zamenjenih kanala, dek ne može da uradi automatski azimuth alignment pa to moram da radim ruÄno za svaku kasetu.

Zasto ne pozoves Misu i tako proveris izjavu prodavca ?Ako nemas broj,pitaj .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...