Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

a sto je ovo brate mili.prvi put vidim.s koje je ovo planete. :thumbsup2 evo mene su sad arivali....TECHNICS RS-B465 da ne kazem nov,kao nov...i SONY TC-WE635,mislim da je nov...ili nije nikad upaljen,isto mu dodje.ako koga zanimaju ova dva deka,neka se glasne,lako cemo odradit nesto.uglavnom kao sto znate dekove ne skupljam i ne koristim,a glupo je kad dodju da mi kupe prasinu.pa glasnite se na pm...da ih micem.pozdrav svima koliko vas ima. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Kako sam rekao tako je i bilo, sa Subote na Nedjelju sam se bacio na rastavljanje Fisherovog deka CR-4170 kojeg sam dobio na poklon od Kotora ( hvala joÅ¡ jednom) . Dek je doÅ¡ao u vrlo solidnom stanju, radio je pley i snimanje ali je bio problem sa premotavanjem, pritiskom na bilo koju komandu naprijed/nazad iz mehanike se Äuo sam klik, uz premotavanje nije radilo ni svijetlo u vratima ali sva sreÄa da je to kod njega pristupaÄno i lako rijeÅ¡ivo. Rastavio sam dek i prvo vrijeme nisam mogao skontati Å¡to neda elektromagnetu da odradi funkciju do kraja, poluga koju on pokreÄe nije imala puni hod a ona istovremeno diže koÄnice i prislanja idler na odabrani kotaÄiÄ za premotavanje, tek kad sam skinuo jedan lim sa prednje strane uvidio sam u Äemu je problem, poluga se zaglavila jer se stvrdnula mast. To sam sve oÄistio i podmazao i dek je provrtio kao lud, ovakvu mehaniku koja koristi 4 idlera sa zadnje strane nisam do sada vidio ni radio ali sreÄa je da si svi idleri u odliÄnom stanju i dek radi stvarno jako dobro. Ovaj mini servis sam napravio tek toliko da dek dovedem u radno stanje ali Äim uhvatim viÅ¡e vremena rastavit Äu kompletnu mehaniku dobro ju oÄistiti i ponovno podmazati, evo malo slika ratavljenog Fishera.

post-15891-0-81961900-1357597853_thumb.j

post-15891-0-91095900-1357597877_thumb.j

post-15891-0-97844600-1357597904_thumb.j

post-15891-0-03966500-1357597967_thumb.j

post-15891-0-11069000-1357597987_thumb.j

post-15891-0-71646900-1357598022_thumb.j

post-15891-0-10504000-1357598050_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Kako sam rekao tako je i bilo, sa Subote na Nedjelju sam se bacio na rastavljanje Fisherovoh deka CR-4170

Видим Ја коме ћу да шаљем дек на ÑÐµÑ€Ð²Ð¸Ñ :blush:

A Hitachi???

Хитачи оÑтаје и даље а и даље Ñам фан, Ñамо што више нема модела који Ñе мени Ñвиђају. Све Ñам их Ñкупио.

Мада, ко зна можда налети неки :razz:

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Хитачи оÑтаје и даље а и даље Ñам фан, Ñамо што више нема модела који Ñе мени Ñвиђају. Све Ñам их Ñкупио.

Мада, ко зна можда налети неки :razz:

:wave2

Sve,svaka Äast,jesi li skupio svih 79 kom.ili iz svake klase top modele.

Pitam jer vidim da malo,malo neko izbaci od 30-ak do 140,160-ak svojih

dekova,pa se zapitah kada si rekao da si ih sve sakupio,koliko je to dekova.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Misljenja o Luxman k05? Hajde momci, od zivotne je vaznosti. Posebno kako se poredi sa Z-6000..

To su u biti dvije razlicite filozofije, pa pogledaj ih!

Zvucno nebi znao koji je bolji, ali mislim da bi K05 odnio pobjedu....Inace nisam nesto posebno zagrijan za Z-6/7000....nije to dizajn koji mi odgovara...impresivan je, ali da vidim K05 i Z6000 na stolu i da moram odluciti Z6000 nebi ni pogledao.

Link to comment
Share on other sites

To su u biti dvije razlicite filozofije, pa pogledaj ih!

Zvucno nebi znao koji je bolji, ali mislim da bi K05 odnio pobjedu....Inace nisam nesto posebno zagrijan za Z-6/7000....nije to dizajn koji mi odgovara...impresivan je, ali da vidim K05 i Z6000 na stolu i da moram odluciti Z6000 nebi ni pogledao.

Idler, hvala... Mene vuce Z-6000 do zla Boga. Napalio sam se samo tako..ali sve sto vise cunjam levo desno i citam, rekao bih da zvucno nije bas u kategoriji u kojoj bi se tehnicki, mozda i po izgledu (za mene), nasao. Ne znam. Ipak, zvuk igra najvecu ulogu kod mene i ako bih morao da se "odreknem" Z-6000, nebih se puno mislio...

Da napomenem, ja nisam kolekcionar i dek hocu da slusam.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih se odlucio za Z-6000,koliko se secam a Scepan to najbolje zna LuxmanK-05 nije bas najbolje prosao u Stereoplay-u...... :wave2

Uh, Sule... ne staj mi na muku. Vlasnik k05 (u stvari on misli da se radi o 05, mozda je k15 u pitanju) je moj dugogodisnji prijatelj, audio diler iz Kanade. Trenutno je na poslu pa mi je rekao da ce pogledati tacno, u garazi su mu dekovi, spakovani. Ja cu ovde javiti o cemu se radi. Njegov je i ja mu verujem.. Prica je potekla tako sto sam ga zamolio da mi pogleda Z-7000 koji se trenutno prodaje gde vlasnik izgleda iz shooting for the moon sto se cene tice. Jos uvek se ne izjasnjava ni meni ni njemu ali navodno ima "MINT" Z-7000, sa svim i svacim (kutijom, manual, daljinski).

Upropastili ste me sa dekovima ovde..upropastili.. :-) Ja slusam ovu moju Aiwa AD-F990 i pitam se koji mi je fucking andrak.. Sta meni ovde fali, u stvari. Ali ja znam sta "vrh" znaci sto se zvuka tice i to cemo nastaviti da trazimo. Analogni zvuk, moj gramofon ce potvrditi, je nesto za mene - posebno.

Bilo kako bilo, veliko hvala na pomoci (i propasti u koju me stavljate :-))

Link to comment
Share on other sites

Dragane, evo mog iskustva:

Alpine 85 i 90, kao i Luxman K05 i 04 je radila ista firma: Alpine, koja se kasnije povukla iz kucnog HiFi-ja, a pre Alpine uredjaja pravila je i pod imenom Alpage.

Modeli 85 i 90 nasledjuju Alpage AL300, takodje vrlo dobar dek.

Kako ja vidim stvari, Luxman je ove modele modifikovao i Alpine ga je pravila za njega.

Modifikacije su se svodile na eventualni tjuning elektronike - iako se na nekim mestima navodi da je elektronika identicna, mislim da je bilo modifikacije jer:

- K05, za razliku od AL90 ima opciju "Defeat" za Dolby sistem.

- AL90 podrzava eksterni NR uredjaj, K05 ne.

- DIP svicevi koji se pominju da postoje kod K05 nisam primetio da postoje kod AL90.

Mehanika K05 je modifikovana (vintageknob navodi da je to tek posle prvih 100 komada) u smislu ubacivanja zupcanika za premotavanje/namotavanje i jos nekih mehanizama. No, to je u osnovi Sankyo mehanika prve generacije sa svim svojim prednostima i manama. Najgore od svega jeste otkaz idlera koji na Alpinama moze da otkaze i posle godinu/dve, a jos ranije ako dek stoji. Zamena je jednostavna i nije skupa, ali mene licno mnogo nervira. Unapredjenje u smislu zupcanika ne znam da li je moguce kod Luxmana, kod Alpina moze.

AL90 i 85 poseduju VU metre koji su predivni, a mnogo svoje lepote duguju tome sto poseduju dve sijalice po VU metru. Sijalice, ma kakve, crknu vremenom, a nabavka istih moze biti problem, ili se uvede LED osvetljenje i trudi da dobije identican vizuelni efekat.

Sami VU metri su mehanicki instrumenti kod kojih vremenom dolazi do zamora materijala i/ili korozije istog. Zbog toga moze doci do pucanja opruge u kretnom sistemu kalema ili pucanja provodnika. Ne znaci da hoce, ali video sam to dovoljno cesto na dekovima da moram da upozorim.

Sledeca nezgodna stvar je ABLES ili CTS - sistem autokalibracije. Koliko se secam, on namesta parametre da dobije odziv od +/- 1 dB u rasponu do 15 KHz. Ako postigne, pali Ready LED. Ako postigne delimicno, ona trepce. Ako ne postigne - Error. Pitanje je kakva je situacija sa tim sistemom posle svih godina.

TEAC Z6000 - izgleda monstruozno. Mehanika od 4 motora, od kojih 3 DD. Zamajci nisu bogzna sta, ali sistem sa 3 DD motora garantuje da ce dek biti tih kao smrt i raditi bez nekih intervencija godinama - ako ne zvizne elektronika. Displej je izuzetan, ali potenciometri (rec level i master) krckaju i prekidaju vremenom - sramota. Inace, imao sam dva Z6000 i identicni problemi su bili na oba. Pored toga, otkazuje im pitch kontrola (dugme u donjem levom uglu) i potenciometar za slusalice (pored njega).

Zvuk AL90 je losiji od AL85, ali imao sam samo po jedan komad: tvrdji je i jeste vrhunski ali nema taj smek kao AL85. U odnosu na Z6000 to nije ista klasa: Z6000 zvuci kao veliki, umilni meda, bas onako kako izgleda, sa OGROMNIM basom i bukvalno se igra gornjim ekstremom, potpuno transparentno. U direktnom poredjenju AL90 gubi, ali AL85 nije nista losija od Z6000 a Nakamichi Dragon je u istom drustvu, nista losiji ali nista ni bolji na sopstvenim snimcima.

K05 je bio skuplji od Z6000. Koji bih pre uzeo? Pa K05, Z6000 imam :) A da nikada nisam imao nijedan od njih? Z6000.

Ako ima nekih gresaka, ne zamerite, pisem napamet iz glave, nemam dokumentaciju pri ruci.

Link to comment
Share on other sites

Evo jos jednog pitanja, ne znam da li je postavljano ranije. Ako se ponavlja, ignorisite i moje izvinjenje:

Lista najboljih dekova, zvucno, koju je eBay postavio je sledeca:

1. Tandberg 910/911.

2. Tandberg 3014/3014A.

3. Nakamichi ZX-9

4. Revox B710.

5. Revox B215.

6. Tandberg 3004.

7. Teac Z7000.

8. Nakamichi CR-7.

9. Nakamichi Dragon.

10. Luxman K-05.

Kako vam se ovo cini i kako bi ste je vi menjali?

Link to comment
Share on other sites

ZoranBG@

AL85 je radio bolje, jer je ocigledno mozda bio u boljem stanju ili automatika za kalibraciju kod AL90 nije radila najbolje....Sto se tice varijacija Luxman je sigurno modificirao Alpine...ako se ne varam negdje netko je pisao da ima razlike i u napajanju i jos ponekim sitnicama oko pojacala.

Link to comment
Share on other sites

Z7000 ima neke dodatne opcije i, koliko se secam, keramicku vodjicu za traku. Neke funkcije koje su odradjene mehanickim preklopnicima na Z7000 su elektronski (sto moze da bude i dobro i lose). Kuciste je delimicno odradjeno u drvetu i lepse je. Karakteristike su identicne.

Z7000 je bio top model i tu je kraj. Posle svih godina, pitanje je sta je ostalo od autokalibracionog sistema: zavisi od komada do komada i tu covek gadno moze da se zezne. Ali, ja bih jaaaako voleo da udomim Z7000 :).

Dragane,

od dekova na listi evo komentara:

  1. Tandberg TCD-910/911 - samo za ljubitelja koji moze da podnese uzasno svetao, jezivo detaljan, mozgoparajuci zvuk - antiteza Nakamichi dekovima. Komplikovano ozicenje i fine komponente, ovo je spoj vrhunskog uredjaja i aljkavosti. U odnosu na Studera deluje kao da su se deca igrala na casu OTO-a i nastavnik kaze "A sada... vezba secenja mehanike za dek: svako po aluminijumsku plocu u ruke i testerisite i turpijajte... a vas dvojica ne zabusavajte sa skidanjem otpadaka sa tih odlivaka!"

  2. Tandberg TCD-3014/3014A - kazu da TCD910 ima malo bolje komponente u elektronici i tu je kraj, sem balansiranih ulaza/izlaza. Nisam ga posedovao, a posle TCD910 hocu cim zavrsim ekspresni kurs iz mazohizma :). Salim se, rado bih ga cuo.

  3. Nakamichi ZX-9 - sjajan dek, za ljubitelje analognog zvuka. Detalji su submax, ali je dozivljaj max. Ruzan kao djavo, malo metala, mnogo plastike na prednjoj ploci, al' neka je... valja, kvalitetna. Uvek ce izgledati kao da ste ga kupili od Cigana na pijaci: svaki gost ce da vas pita "A gde mu je staklo na vratima???" - jer on ga nema. I ja sam pitao kada sam ga kupovao.

  4. Revox B710 - nisam ga imao, sem jednog u losem stanju. Napravljen je kao T72, samo mnogo finije. Starija verzija je nocna mora sa rolerima, a Studerov mehanizam radi obrnuto proporcionalno, te razvija vestacku inteligenciju sa staroscu tako sto pocinje da vrti zamajce onako kako mu se svidja... sto zna da izludi vlasnika.

  5. Revox B215 - vrhunski dek, napravljen marsovski u odnosu na vecinu Japanaca i Evropljana. Sve na "klik". Mehanika se skida sa tri (TRI) srafa i skoro nista ozicenja. Pedantan, uredan, lep, komplikovan i jednostavan, po sistemu izrade podeseca na gospodina u Armani odelu, dok su ovi drugi Dizelasi, Pankeri, Hevi Metalci, cak i Narodnjaci (ne mislim na partiju). Zvuk monitorski: 1:1 - kakav udje, takav izadje.

  6. Tandberg TCD-3004 - upravo ga radim, eno ga rasturenog. Izuzetna ideja, sav u modulima za razliku od 910/3014, ali mehanika kao da su je pravili Kamenko i Kremenko za Breznjeva, kao uostalom i na TCD910. Zvuk.. ne znam, videcu.

  7. Teac Z7000 - nisam ga imao, moje komentare o Z6000 znate.

  8. Nakamichi CR-7 - car sto se zvuka tice, odmor za moje usi. Ima mana, ali se lako zaborave, ako mozete. Ja ne mogu :( Problem sa idlerom, problem sa servo motorom, svi resivi ali dosadni. Da je lepotan, nije, ali ima skriveni sjaj i da se voleti. Istinski.

  9. Nakamichi Dragon - divan dek sa mehanicki nepotrebno komplikovanim azimut sistemom preuzet od sistema za ravnotezu Tiranosaurusa. Sjajno svira, cak i tudje trake i tu dobija inace odlicnog Z6000. Ali, ako se pokvari nesto oko putanje trake, dobra je sansa da ce da se zgadi vlasniku (meni, na primer).

  10. Luxman K-05 - AL90 GTI :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...