Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

@uzvarb zahvaljujem na odgovoru i videu - zvuk me ne zanima.

Da, lepo ide brojač do nule...problem je samo što ne broji realno vreme. Da je video dulji, merenje stopericom bilo bi preciznije . Ovako merim 30 i po sekundi na 30 sekundi brojača...znači ukupna greška od 45 sekundi za danu kasetu...nije to baš precizno.

Tu su dva (ako pretpostavimo besprekorno stanje deka i kasete) faktora, zbog kojih brojač nije u skladu sa realnim vremenom/stopericom:

- dek ne zna metražu/realnu minutažu kasete (neki prozvođaći su bili velikodušniji od drugih)

- dek ne zna debljinu trake.

Ako brojač nije sinhron sa stopericom, vremensko mesto snimka koji se preigrava je nepoznato.

Kad staviš onu kasetu od 110 minuta, pa negde na početku preklopiš brojač na remaining time - koliko pokazuje?

Kako si opisao, remaining time - odnosno njegovo zaustavljanje na nuli na kraju kasete - bi trebalo da bude jednako precizno bez obzira, na postavku preklopnika 46/60/90 i bez obzira na kasetu. 

 

Ako si radoznao, uzmi različite kasete,  preigraj jednu stranu od početka do kraja, vreme meri stopericom i poredi ga sa konačnim vremenom brojača...razlike mogu ići u plus i minus, bez obzira na besprekorno stanje deka i kaseta.

Link to comment
Share on other sites

Tacno, Denon navodi da je na pocetku kasete greska od 3 minuta , ajde recimo ocekivana. Medjutim, ono sto je bitno u ovoj prici je da je tih zadnjih 6 minuta, bar na ovom deku daleko preciznije od nekih drugih dekova. Sva ova prica o preostalom vremenu je realno i nebitna osim za snimanje, i upravo tih zadnjih par minuta koji su, gle cuda na nekim drugim dekovima potpuni promasaj. Ovde covek vrlo dobro moze da iznese zakljucak ima li mesta, ili ne za numeru koju je naumio da snimi. 

Sony dekovi koriste brojac u realnom vremenu, ali ni on nije stoperica realnog vremena i greske su moguce i prisutne. Pioneer opet ima realno vreme, ali je to vreme slusanja, ako se reprodukcija prekine, krene u premotavanje, brojac nastavlja gde je stao...zanimljiva funkcija za nesto, prakticno za nista...osim ako nije u pitanju kontuinirana od pocetka do kraja kasete.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uzvarb said:

Pioneer opet ima realno vreme, ali je to vreme slusanja, ako se reprodukcija prekine, krene u premotavanje, brojac nastavlja gde je stao...zanimljiva funkcija za nesto, prakticno za nista...osim ako nije u pitanju kontuinirana od pocetka do kraja kasete.

Ovo malo nervira na Pioneeru, pogotovo ako se uzme u obzir da serije 7xx i 8xx ipak jesu vise,  Teac V5000/7000 je ugradjivao brojac koji je prikazivao ( pseudo ? ) realno vreme i tokom motanja, samo se ne secam koliko je bio tacan u odnosu na stopericu.  Za Maxell i TDK hromke pokazivao je total vreme po strani od 46min 30sec za XLIIS90 a za TDKSA & SAX90 46min i jos nesto po strani

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, uzvarb said:

Sva ova prica o preostalom vremenu je realno i nebitna osim za snimanje...

Ma da, ali je ipak intrigantna...kao i o brojačima uopšte.

1 sat ranije, Krca44 said:

Ovo malo nervira....

Fora je u tome, što problem ne leži u dekovima, nego u kasetama, tj. dužini/stvarnoj minutaži i debljini trake, pa zato npr. Studer A721 kao profi mašina ima mogučnost kalibracije brzine brojača. Ima je i Revox B215, samo ne ugrađenu - osim moj:ph34r:

Ako se potrudim sa kalibracijom, mogu dostupati do svake sekunde (npr. početka pesme) na kaseti posebice. Ali je to postupak, koji ima u domaćoj upotrebi smisla samo za mnoštvo istih kaseta. 

Za direktan dostup do pjesama postoji i drugi put, bez obzira koliko je brojač sinhron sa realnim vremenom - kod preigravanja pojedine kasete zapiše se stanje brojača na početku svake pesme i to je to.

U biti, sve je to igrarija...posebice u 2018-oj.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, borchee said:

Fora je u tome, što problem ne leži u dekovima, nego u kasetama, tj. dužini/stvarnoj minutaži i debljini trake

Moj postupak je bio da novotpakovanu traku na Teac V5000 premotam do kraja i vidim sta mi kaze brojac, koliko imam minutaze.   Pritom uzmem u obzir da brojac mozda nije tacan, pa nema zaista 46m 30s nego 46m i nesto sekundi, onda na papiru proracunam vreme trajanja pesama koje snimam sa sve pauzama izmedju....   ako radim pazljivo i imam materijala odgovarajuce duzine, mogu da snimim zadnju pesmu do pred kraj trake, skoro da je potpuno popunim, da nema duge pauze do kraja.

Pioneer za snimanje ima nekoristan brojac, pogotovo kad snimim 1,2 ili 3 pesme pa ostavim traku dok se ne pojavi jos odgovarajuceg materijala, dakle koristan je samo ako se cela strana snima odjednom.

Nakamichi BX2 ima obican brojac koji je koristan jer se moze napraviti proracun, za vreme od cca. 45/46 min on pokazuje neku cifru 2330, kad je dupliram dobijem vreme relativno precizno.

Link to comment
Share on other sites

Pošto nisi :thumbsup2 lenj kao ja, i voliš da budeš precizan, evo još nečega...

5 minuta ranije, Krca44 said:

Moj postupak je bio da novotpakovanu traku na Teac V5000 premotam do kraja i vidim sta mi kaze brojac, koliko imam minutaze.  

Brojač ti ne govori nužno o stvarnoj minutaži, za to ti je potrebna stoperica u playu - onda možeš uporediti vreme brojača i stoperice i videti/izračunati u kakvoj su zavisnosti. Može to i prilikom snimanja da proveravaš - ako znaš realno trajanje pesme i pauze.

Premotavanje kasete nije napreciznija ideja, pošto izmedju namotaja trake hvataš više zraka nego u play funkciji. Time uvečavaš promjer celokupnog  namotaja pa tako odnos prazne i pune špule . Ako dek broji time što proverava broj okretaja leve prema desnoj (u nekom trenutku) tu može doći do odstupanja - u marginalnim veličinama, ali ti se trudiš, pa rekoh da napomenem.

Jel' neki od tvojih dekova imaju FADE OUT funkciju kod snimanja?

 

Link to comment
Share on other sites

Kod Sony pali sistem da se traka premota na kraj, resetuje brojac na nulu, premota na pocetak i tad pokazuje -46..7.min.. ispostavilo se da je poprilicno precizan i kad izvrti traku opet do kraja bude razlika od par sekundi sto i nije nikakav problem.

Link to comment
Share on other sites

Do juce nisam ni znao za firmu Gradiente. Nije to ni malo cudno - proizvodjaca HiFi-ja po belom svetu ima puno, a jos vise ih je bilo osamdesetih godina.

Uglavnom, firma je iz Brazila i na KP je vlasnik kompletnog Gradiente sistema dao oglas... nisam mogao da odolim da ne kupim dek.

Nikada nisam video ovako nesto, mada mi deluje poznato. Firma je radila remarkiranje boljih JVC dekova, to sam nasao. Ali ovaj primerak mi ne izgleda remarkirano niti blago redizajnirano...

Slika sa neta:

0.thumb.JPG.b5f766c6d3a6f29ea78146af646858c5.JPG

Poseduje mehaniku samo sa jednim motorom. Deklarisani frekvencijski opseg je 20hz-20kHz sa hrom i 20Hz-22kHz uz metal trake.

Vlasnik mi je dao uputstvo, racun i fiskalni isecak iz... 1988. iz Brazila. Takodje i platnenu vrecicu za svu dokumentaciju (sa logom Gradiente) kao i prekrivac (mislim da je za prednju plocu). Tu je i meni veoma bitno servisno uputstvo na portugalskom, ali i... izvestaj sa merenja deka. Dakle, proizvodjac je potpuno premerio tehnicke specifikacije deka, odstampao na matricnom stampacu sa serijskim brojem komada i prilozio. Samo dve firme znam da su to radile, ali nijedna toliko detaljno.

Evo deka na mom radnom stolu:

1.jpg.ad7e850dd9ca7fda93a63da86043f3e1.jpg

2.jpg.5ff9485d589bba7ce3810c94e51937e9.jpg

Pitanje za poznavaoce: na koji dek vam ovaj Gradiente lici? UzvarB znam da zna odgovor, jer smo pricali ranije, pa ce pustiti druge da pogode :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...