Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Обзиром да се снима са ради(ј)а где је фреквенца ограничена џабе вам је употреба метал а и хром тип касета. Са "добрим" деком и нормал тип касета ће завршити посао!

Link to comment
Share on other sites

Super, iskustva iz prve ruke. Zahvaljujem na konkretnim predlozima, onda cu da probam hromku Maxelll XLII (dva puta pomenuta) i neku od navedenih normalki.

Maranelo, ima rezona sto velis, ali kada Radio BG/NS dodje preko Restek Scalara (tjuner), to puca od dinamike, pa ne bih nesto da izgubim (iako verujem da stize ipak osakacen signal). ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Greota metal traku trositi na snimanje sa radia. Jednim delom zbog f.opsega radija, drugim zbog toga sto je taj Nak odlican sa svim trakama, pa cak i normalkama. Recimo da su TDK SA prave trake za njega za tu namenu. Imao sam ga i reprodukcija tog deka je brutalna.Narocito cujna kad se stavi pored drugog deka i pusti snimak sa tog drugog. U par navrata probao i uopste nisu sposobni ti drugi dekovi da rrprodukuju to sve sto su snimili.

Btw. Bila bi bas odlicna fora da neko na sajmu za vikend ima u sistemu dek. Znam da je Sava Velikinac imao u kolekciji Dragon. Iako sam davno napustio dekove zalupa mi srce kad vidim Dragona, to mi je  ostao neostvaren dečacki san..kao i ono njihovo cudo od gramofona.

Link to comment
Share on other sites

On 30.9.2022. at 8:37, sondek said:

 Iako sam davno napustio dekove zalupa mi srce kad vidim Dragona, to mi je  ostao neostvaren dečacki san..

Сан или не ал' морам да те разочарам по питању драгон дека да је осим изгледа тешко срање. Имао сам и то сам био први власник иако негде имам још један коме треба што шта порадити да би заживео и обрадовао потенцијалне купце!

Звучно испред њега су ZX9 i 68...ZX серије иако на пример 68.. има исто ауматско подешавање азимута док код ZX9 је то ручно.

Шта више у исто време сам поредио Драгон и Техникс РСМ-95, ту су негде по звуку.

Link to comment
Share on other sites

Sa BASF trakama s kraja 90-ih ili samog pocetka ovog veka licno nemam problema.

S druge strane zadnja generacija Maxell XL-IIS pravljena u Japanu ( cini mi se '89 ) - neke od njih su za bacanje - iako sam cuvao sve trake kako treba imao sam period od par godina bez osnovnog premotavanja i to je sad postao problem sa tim Maxell-kama, za kantu su.

Ponavljam da je ovako kod mene, ne znam kako je kod drugih.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Krca44 said:

Sa BASF trakama s kraja 90-ih ili samog pocetka ovog veka licno nemam problema.

 

Imam ih od sredine 80-tih. Jos su OK.

 

8 sati ranije, giZ_Mo said:

Ја сам Сони тракама имао проблема а са ТДК никад поготову метал тип.

TDK po meni odlicne. Najvise sam koristio SA i SA-X

I dalje su sve ispravne. Kada se snimalo sa 202 i studio B. Isto sredina 80-tih.

Link to comment
Share on other sites

 Ljudi, koliko ocekujete da traju trake, sve i da se pravilno skladiste? Najbolji tape sistemi koje znam imaju shelf life 30 godina, posle toga se smatraju neupotrebljivim - i to uz skladistenje u specijalnim prostorijama, uz kontrolisanu temperaturu i vlaznost. Ocekivati da MC traka iz devedesetih bude u dobrom stanju je jednostavno nerealno.....

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

Ocekivati da MC traka iz devedesetih bude u dobrom stanju je jednostavno nerealno.....

Грешиш Ниџо, ТДК МА-Р које имам баш из тог периода и дан данас су ок, у ствари не примећујем аномалије у звуку. 

Значи да и тада а и сада квалитетне траке итекако одолевају зубу времена!

Link to comment
Share on other sites

 Postoji razlika izmedju "radi" i "ocekuje se da radi". Ako imas 100 traka, ocekivano je da ce bar neke da rade i posle "ocekivano da radi" vremena, ali kad to vreme prodje nemas pravo da se bunis sto ne radi.

 Isto kao, lupam, kondenzatori. Proizvodjac ti daje vreme koliko ocekuje da traje. Da, trajace dosta njih duze, i da, premeris pa vidis da li su u okviru radnih parametara, ako jesu ne menjas ih. Ali to ne znaci da je ocekivano da kondenzatori traju 50 godina.

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2022 at 5:13 PM, Spachek said:

praktikujem da ona koja ne moze da se kalibrise vise i nije za upotrebu.

Upravo tako, ali najviše mi se dešavalo da otpakujem novu basf i ne radi ili jedva da se odradi kalibracija.

BASF serije posle 95 kada su prešli na maxelovu formulaciju su fenomenalne (reference maxima tpII)

basf tp2.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 6.10.2022. at 17:13, Spachek said:

Naravno da se ne ocekuje da rade u nedogled, ja recimo praktikujem da ona koja ne moze da se kalibrise vise i nije za upotrebu.

За музику да, није за употребу али зато су добре за експериментисање са механиком касет дека.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, giZ_Mo said:

За музику да, није за употребу али зато су добре за експериментисање са механиком касет дека.

Мада метал тип траке до сад' нисам имао прилике да нека није била у могућности да се калибрише иако су времешне.

Link to comment
Share on other sites

Pre 3-4 godine sam (poslednji put) preslušavao neke trake snimljene '91-92, kada sam radio u CD klubu i najviše traka snimio. Sve su radile odlično. Snimak bez primetnih anomalija. Uglavnom TDK-SA, SA-X, Maxell XL-II, ali ima i TDK-D i još nekih normalki.

Nikako ne mogu reći da nije bilo neke degradacije, i da se čuju identično kao i '90-ih, ali da se primeti neko propadanje, ne primeti se. Tačno je da nisu večne, ali drže se veoma dobro.

E sada, nisam snimao na njih decenijama, i ne znam kako bi primale nove snimke.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...