Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

13 sati ranije, giZ_Mo said:

'оћеш касету или прави демагнетизер?

Kaseta je valjda dovoljna? Znaš gde sam, navratiš, sredimo to za čas i malo poslušamo mjuz uz neko pifce?

Možda i taj dekić malo pretresemo, snimanje/reprodukciju...

Link to comment
Share on other sites

Kada smo već kod čišćenja glava, rolera i demagnetizacije,

imam jedno pitanje za sony esprit dekove.

Na mom 909ES da bih otvorio vrata i podigao glave uspešno uradim tako što

istovremeno stisnem power i open/close

(vrata se otvore, glave podignu i roleri se okreću tako da se lako mogu očistiti.)

E sad kod mog drugara na 730ES ili 750ES to neće, 

Zna li neko kako to da uradimo?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Father said:

Pa tako nešto. Bilo je raznih. To se valjda pusti kretko, ne sećam se više.

Možda neko da precizno pojasni kako je ispravno koristiti ovakve kasete za demagnetizaciju. Bio bih zahvalan.

ja dva  tri puta stisnem play na 2 do 3 sekunde i to je to.

OBAVEZNO POJAČALO DA BUDE ISKLJUČENO !!!

Link to comment
Share on other sites

Kada smo već kod čišćenja glava, rolera i demagnetizacije,
imam jedno pitanje za sony esprit dekove.
Na mom 909ES da bih otvorio vrata i podigao glave uspešno uradim tako što
istovremeno stisnem power i open/close
(vrata se otvore, glave podignu i roleri se okreću tako da se lako mogu očistiti.)
E sad kod mog drugara na 730ES ili 750ES to neće, 
Zna li neko kako to da uradimo?

Hvala za ovo na 790ES radi

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 14.1.2022. at 19:20, Che Guevara said:

Kada smo već kod čišćenja glava, rolera i demagnetizacije,

imam jedno pitanje za sony esprit dekove.

Na mom 909ES da bih otvorio vrata i podigao glave uspešno uradim tako što

istovremeno stisnem power i open/close

(vrata se otvore, glave podignu i roleri se okreću tako da se lako mogu očistiti.)

E sad kod mog drugara na 730ES ili 750ES to neće, 

Zna li neko kako to da uradimo?

Hvala za tip!!! :)

Na mom 990 ES radi ta kombinacija power + open/close!

Svih ovih godina sam se mučio sa čišćenjem rolera. Trljanjem štapićem za uši pod specijalnim uglom sam uspevao da ih usput malo i okrećem, ali je ovako mnogo lakše. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja bih nesto troglavo, obavezno autorevers - jer ko da ustaje da okrece kasetu,  da kosta oko 1000-1200 eur, da bude nekog opsteg kvaliteta i klase kao recimo Technics 765 , da ima neke lude pikove, daljinski, i to bi bila moja lista zelja :D 

Ja zvuk sa deka nekako obozavam, i ceo taj trip uopste, ne zna se da li vise volim dek, kasetu, pikove, da gledam kasetu koja se vrti u deku, da kliknem play dugme, da snimim kompilaciju, tako da u potpunosti podrzavam svaku novotariju vezanu za dek i kasete...ali svakako moze i bez novotarija, jer polovnih dekova na trzistu koliko hoces, kaseta polovnih i novih ima da se pazari, za sada, ko voli moze da se snadje i uziva :D

Link to comment
Share on other sites

Već neko vreme skupljam kasete bez da imam dek gde da ih puštam. A imam i neku kutiju punu kaseta iz detinjstva, što originala što snimljenih. Gledao sam preporuke za vintage dekove uglavnom po stranim sajtovima i generalno slabo nešto od toga ima dostupno kod nas, lokalni izbor kvalitetnih dekova je prilično loš. Pratio sam redovno Nakamichi oglase jer kao to je najbolje što ima. Ipak, na kraju mi uleteo SONY TC-K600ES troglavi za oko 55eur što mi se čini kao odlična cena za njega pa sam ga i uzeo.

Moram prvo da kažem da je moje slušanje kaseta u detinjstvu zasnovano na walkman-ima sa lošim slušalicama kao i boombox tip uređajima i da je to sve zvučalo onako loše i ubrzo sam prešao na CD. Rekavši to, sada sam ostao malo iznenađen koliko (originalne fabrički snimljene) kasete zapravo zvuče sasvim solidno i upotrebljivo, čak i stara EX-YU licencirana izdanja. Naravno ima tu dosta talasanja između kaseta, neke zvuče odlično druge imaju prigušen zvuk. Na nekima su izraženiji niski tonovi, na drugima ih jedva ima... no generalno je sve ok a možda je to i do podešavanja samog deka sa kojim još uvek nisam intimno upoznat.

I tu sam došao do toga da sam tražio neki newbie guide za dekove da se malo upoznam šta gde kako a i sa terminologijom i šta da gledam pri određenim problemima u reprodukciji, i nisam našao nešto kratko i sažeto osim ovog odličnog Notes on the Troubleshooting and Repair of Audio Equipment and Other Miscellaneous Stuff koji sam bukmarkovao za buduće potrebe. I tako imam neka pitanja za dekofile:

1. Dek ima lako dostupno podešavanje za Bias, koliko sam shvatio to mi je nebitno za reprodukciju i to se koristi pri snimanju? Okretanjem ne primećujem nikakvu razliku dok se kaseta pušta. Da li mi je ovo podešavanje zaista nebitno?

2. Na VU brojilu mi je ona tačkica za maksimum dostignut nejednaka za kanale, levi kanal je uvek za tačkicu veći od desnog, i to je tako na svim kasetama koje sam probao. Šta da gledam da ovo rešim i da li uopšte da brinem?

3. Dolby NR B/C, da li paliti ili ne pri reprodukciji? Kad ga upalim nekako mi previše priguši zvuk, doduše na nekim kasetama zvuči bolje a na drugima ne toliko. Kontam da je lični osećaj, upalim i vidim da li mi prija zvuk, ako ne onda ugasim.

4. potrebno mi je da digitalizujem neke kasete, da li neko ima preporuku za neki uređaj za povezivanje line-out sa deka na računar? Koliko sam shvatio bolje uzeti odvojen uređaj nego povezati direktno na line-in na računaru radi kvalitetnijeg snimanja.

Bonus, evo slike mehanizma na deku pa ako neko ko se razume ima neke preporuke da li treba da čistim ili menjam nešto, svaki savet dobrodošao :)

IMG_20220206_124921.thumb.jpg.37f8adf767ae403313d45d3ca32a9a42.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, milos said:

Bonus, evo slike mehanizma na deku pa ako neko ko se razume ima neke preporuke da li treba da čistim ili menjam nešto, svaki savet dobrodošao :)

Чишњење, да а након тога провера репродукције, излазни ниво, ниво пик/ву метара и наравно азимут глава.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, milos said:

1. Dek ima lako dostupno podešavanje za Bias, koliko sam shvatio to mi je nebitno za reprodukciju i to se koristi pri snimanju? Okretanjem ne primećujem nikakvu razliku dok se kaseta pušta. Da li mi je ovo podešavanje zaista nebitno?

Tako je bias je samo za snimanje. Kad snimas nije nebitno, zapravo je jedno od najbitnijih stvari kako bi zvuk mogao da izvuces do maksimuma. Ulavnom se ide sa negativnim biasom, kako bi na kaseti snimak bio svetliji i blizi originalu, jer uglavnom anatomija kasete gusi visoke, uglavnom na Type 1 i Type 2 kasetama, ima nekih koje traze pozitivni bias, ali ja bar nisam naleteo jos na takve kasete.

 

4 sati ranije, milos said:

2. Na VU brojilu mi je ona tačkica za maksimum dostignut nejednaka za kanale, levi kanal je uvek za tačkicu veći od desnog, i to je tako na svim kasetama koje sam probao. Šta da gledam da ovo rešim i da li uopšte da brinem?

Uradi prvo ciscenje svega, mozda se poravi samo od sebe. Takodje treba proveriti ako se nesto snimi na njemu i u perfektnom je balansu, onda verovatno kasete sto imas ili nisu u dobrom balansu ili su sve sa dugacijim azimuthom, sto mozes kod sebe da podesis.

 

4 sati ranije, milos said:

3. Dolby NR B/C, da li paliti ili ne pri reprodukciji? Kad ga upalim nekako mi previše priguši zvuk, doduše na nekim kasetama zvuči bolje a na drugima ne toliko. Kontam da je lični osećaj, upalim i vidim da li mi prija zvuk, ako ne onda ugasim.

Ako je kaseta snimana sa Dolby-jem onda se ukljucuje dolby B ili C, u vecini slucajeva kasete su snimane bez dolby-ja. Tako da ces uvek dobiti prigusen zvuk ako kaseta nije inicijalno snimljena sa dolby-jem. Te kasete sto si pomenuo da nemaju bass-a vrlo verovatno da su dolby b, ali treba videti. Takodje Dolby dosta brzo "lapi" i veoma tesko ga je primeniti kad kaseta izbugi svoje karakteristike. Dolby B i moze da se slusa bez Dolby setovanja i da se ne gubi mnogo na snimku, a vec dolby C ima neke artefakte koji nisu bas lepi za slusanje bez ukljucenog DolbyC decodera.

 

4 sati ranije, milos said:

4. potrebno mi je da digitalizujem neke kasete, da li neko ima preporuku za neki uređaj za povezivanje line-out sa deka na računar? Koliko sam shvatio bolje uzeti odvojen uređaj nego povezati direktno na line-in na računaru radi kvalitetnijeg snimanja.

Uvek je preporucljivo ako zelis da izvuces maksimum da imas neki USB audio interfejs, ali ja sam par puta preko realteka napravio par snimaka i to je skroz ok ispalo. AKo nisi planirao da das jos 150e na audio interfejs, probaj da se zadovoljis time sto imas. Preporucio bi samo software za digitalizaciju i post pordukciju iZotope RX (bilo koja verzija 4,5,6,7,8,9) Od verzije 8 RX ima i Wow and Flutter modul koji moze da popravi ako kaeta zavija i podrhtava mnogo, bas moze da se cudo uradi sa snimkom

Link to comment
Share on other sites

On 29.1.2022. at 22:33, NShappy said:

Tja, prodaće čitavih 999 komada. <_<

Pa da, 1000-1200 eur nije malo za dek ... ali kada pogledam ovaj dupli Tascam koji je nov 500 eura, kapiram da bilo sta novo troglavo  ( u klasi  765 )  ne moze da kosta ispod 1000 ... ma svakako ce novi dekovi biti egzotika - ako ih i bude uopste, tako da koliko god da kostaju ne mozemo da se bunimo, malo trziste, male serije = velika cena, i tesko da ce se tu bilo sta ikada promeniti, tipa zaziveli dekovi i kasete kao nekada, konkurencija i ponuda ogromna, cene normalne.

Link to comment
Share on other sites

To da, nego mislio sam na neke "manje" serije, ne verujem da bi danas neki novi dek bio radjen u velikoj seriji kao nekada kada je svako domacinstvo imalo po dekic u kuci ... kako danas planirati veliku seriju dekova da bi cena tog deka bila sto niza, kada nemamo potencijalno trziste za tako nesto ... ali bilo bi lepo da se bar po malo pojavljuju, ma koliko bili egzotika i skupi, pa se mozda nesto i vremenom promeni ako se narod ponovo primi na kasete, ali nesto ne verujem u to, tako da je izvesno da budu neke manje serije i visoke cene u buducnosti, ma i to je sasvim ok, malo da balavimo na nove modele, a mozda i neki od nas kupe....sve je bolje nego da ih ne bude uopste 😀

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...