Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

4 sati ranije, moonru said:

To, to :D ... inace vec imam silver drm 44, i bas volim sto je silver a ne crni. 

Ипак су најлепши, они црни к'о надгробни споменици, поготову Пионир декови па још златна слова, фуј...

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima,

Nesto skoro uzeo nekog dvoglavog Pionira za neke sitne novce, u ne tako dobrom stanju, vise da se igram, I naravno cackan je svuda, pa sam hteo da ga kalibrisem koliko je moguce, i rekao bi da je PB Level malo jaci, pa po service manualu pise da se steluje 315hz 0db. Posto nemam tu test traku, da li je dovoljno precizno da se na troglavom deck-u snimi tako da peak-metri pokaziju 0db ?

Hvala

Link to comment
Share on other sites



Posto nemam tu test traku, da li je dovoljno precizno da se na troglavom deck-u snimi tako da peak-metri pokaziju 0db ?
Hvala


Пробај, зашто да не, бар имаш референцу. Наравно, ако си пажљивије проучио СМ прво подеси репродукцију, механика + електроника.


Послато са Redmi 4 помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, giZ_Mo said:


 

 


Пробај, зашто да не, бар имаш референцу. Наравно, ако си пажљивије проучио СМ прво подеси репродукцију, механика + електроника.


Послато са Redmi 4 помоћу Тапатока
 

Jesam proucio sam uzduz i popreko sto bi se reklo. Inace traku planiram snimiti na decku za koji smatram da je u libeli sto se toga tice.

A na ovom sto treba to da podesim ima DolbyS pa kad simam ne bitno sa kojim dolbijem to nesto ne zvuci kako treba, a takodje kad snimim i gledajuci pikove ne prelaze +2, a kad pustim snimljeno ide u +6 verovatno je nekom bio tih deck i verovatno odvrnuo, dok recimo na drugom decku, normalno je oko +2 kad pustim taj snimak

Hvala, probacu pa cu videti rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Narucio sam drm 800a, ako sve bude kako treba stize do nove godine. Nego, kupio sam razne hrom kasete prethodnih dana, nove, pa bih snimio jednu do dve kasete, sa ploca, na denonu drm 44, ne bih za sada vise kaseta snimao jer cu sacekati da stigne i drm 800, da uporedim ciji mi se snimak vise dopada, pa ce taj dek snimati na dalje veci broj kaseta.

1. Da li nove kasete treba premotati pre snimanja, ili nesto trece uraditi, obzirom da su te nove kasete  stare oko 30-40 godina.

2. Imam preko 100 komada polovnih hrom kaseta, ne bih znao u kakvom su stanju, koliko su slusane, jednom ili vise puta snimane, nekom prilikom sam otkupio tu gomilu, deluje da su ocuvane...na sta kod polovnih kaseta obratiti paznju, jer bi ih presnimavao, zato sam i kupio, ne da bi ih slusao jer na njima je svasta nesto sto ne slusam, ali za presnimavanje mogu da budu super....sta je kod njih vazno, ima li nekih fora, itd...

3. Posto sam davno snimao kasete, vise se ne secam procedura :D , ali mislim da sam ukljucivao dolby B prilikom snimanja, a slusao sa iskljucenim dolbijem...sta ovde raditi, da li dolby B, ili C, ili bez dolbija prilikom snimanja.

4. Da li obicnim alkoholom ocistiti glave i sve ostalo, ili nekim specijalnim alkoholom, ili neka tecnost posebna, znam kako se cisti sve, samo ne znam sa cime je najbolje.

5. Da li da narucim kumu da mi donese demagnetizer, ovaj sa linka, ima li ko iskustva.

6. Probam vise kaseta, potpuno novih, i nadjem onu koja najbolje snima, koliko puta mogu da je presnimavam bez da se gubi kvalitet ... zasto pitam, zato sto bih sa ploce snimao na kasetu, pa sa te kasete snimao WAV da imam i u digitalnoj verziji istu tu muziku, treba mi i digit fajl ... nisam probao, ali imam ustisak da ce taj fajl sa kasete zvucati mekse i prirodnije digitalizovan tako nego kada ga digitalizujem direkt sa ploce. Zato bih tu kasetu koja najbolje snima bukvalno samo snimao i presnimavao, i tako u nedogled, dok god je snimak dobar, nadam se da moze da izdrzi bar 5-6 presnimavanja bez gubitka kvaliteta zvuka.

 

Uh, bas sam naporan, ali ovo me sve zanima, trebaju mi ove informacije :D 

 

https://www.amazon.com/Universal-DEMAGNETIZER-Cassette-Recorder-Track/dp/B003ZKLP4W

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, moonru said:

1. Da li nove kasete treba premotati pre snimanja, ili nesto trece uraditi, obzirom da su te nove kasete  stare oko 30-40 godina.

Nije na odmet, nece da skodi, ali ako se lagano mota onda i ne mora..

1 sat ranije, moonru said:

2. Imam preko 100 komada polovnih hrom kaseta, ne bih znao u kakvom su stanju, koliko su slusane, jednom ili vise puta snimane, nekom prilikom sam otkupio tu gomilu, deluje da su ocuvane...na sta kod polovnih kaseta obratiti paznju, jer bi ih presnimavao, zato sam i kupio, ne da bi ih slusao jer na njima je svasta nesto sto ne slusam, ali za presnimavanje mogu da budu super....sta je kod njih vazno, ima li nekih fora, itd...

Kao i kod svake kasete, treba probati kalibraciju i napraviti test. Naravno ako traka nesto nije fizicki ostecena nema problema.

 

1 sat ranije, moonru said:

3. Posto sam davno snimao kasete, vise se ne secam procedura :D , ali mislim da sam ukljucivao dolby B prilikom snimanja, a slusao sa iskljucenim dolbijem...sta ovde raditi, da li dolby B, ili C, ili bez dolbija prilikom snimanja.

Najbolje ne koristiti nista, vremenom kasete gube, i posle decoding dolby-a postaje agonija.. Ako se snima dolbijem onda kaseta i treba da se pusta sa tim istim dolby-jem kako bi snimak bio identican originalu. Dobra stvar je kod dolby-b je to sto je on ekvilajzerska procedura samo, i kad se slusa bez njega zbuk bude cistiji jer su visoki tonovi malko izrazeniji. Vremenom kad kaseta krene da gubi karakteristike, slusanje bez dolby b-a ispada dosta pozeljno jer visoke frekvencije u startu boost-ovane. Dolby C i S vec rade neke kompresije i ekspanzije, tako da njihovo slusanje bez dolby-a nije lepo za uho.

 

1 sat ranije, moonru said:

4. Da li obicnim alkoholom ocistiti glave i sve ostalo, ili nekim specijalnim alkoholom, ili neka tecnost posebna, znam kako se cisti sve, samo ne znam sa cime je najbolje.

Obicni 70% ili izopropil takozvani 100% ili 96%. Ali i obican 70% radi posao

 

1 sat ranije, moonru said:

5. Da li da narucim kumu da mi donese demagnetizer, ovaj sa linka, ima li ko iskustva.

Nije na odmet imati ga, iskustvo je da posle duzeg korsicenja treba uraditi demagnetizaciju.

 

1 sat ranije, moonru said:

6. Probam vise kaseta, potpuno novih, i nadjem onu koja najbolje snima, koliko puta mogu da je presnimavam bez da se gubi kvalitet ... zasto pitam, zato sto bih sa ploce snimao na kasetu, pa sa te kasete snimao WAV da imam i u digitalnoj verziji istu tu muziku, treba mi i digit fajl ... nisam probao, ali imam ustisak da ce taj fajl sa kasete zvucati mekse i prirodnije digitalizovan tako nego kada ga digitalizujem direkt sa ploce. Zato bih tu kasetu koja najbolje snima bukvalno samo snimao i presnimavao, i tako u nedogled, dok god je snimak dobar, nadam se da moze da izdrzi bar 5-6 presnimavanja bez gubitka kvaliteta zvuka.

I ja sam to radio, upravo kao sto ste opisali, kaseta sredi malo dinamiku ploce, ali takodje unese i sum glave, to u vecini slucajeva da odredjenu toplinu, u tim slucajevima dolby moze da se koristi kako bi se izbegao nepozeljan sum. Mislim da dolby B sasvim bio pozeljan, da ne ubije skroz sum. Takodje mozete povezati da sve u jednom cugu dobijete i kasetu i wav/flac na racunaru, tako sto cete u ulaz deka iz predpojacala gramofona, a izlaz deck-a u racunar i stavite odmah na tape monitoring i na taj nacin u jednom cugu dobijate i snimak na kasetu i snimak sa kasete na racunaru.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Spachek said:

Sve dok budes mogao kasetu da kalibrises snimci ce biti ok, to su bar neka moja iskustva.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk
 

Denon 44 ima auto kalibraciju, to traje nekih 15-20 sec i onda je ta kaseta spremna za snimanje, jos nisam isprobao kako snima sa i bez kalibracije, sve cu to da isprobam tek ... ali kako da znam da je ta kalibracija uspesno odradjena posle x presnimavanja na jednoj istoj kaseti, nisam ja bas upucen u sistem kalibracije, strano mi je to sve... vidim da ce to morati slusno da se radi, tako sto se odredjena pesma svaki put snimi na pocetku kasete pre nego sto je presnimim ponovo, i onda naculjim dobro usi da cujem da li novi "presnimak" zvuci dobro, ako zvuci to je znak da kaseta moze da odradi jos jedno presnimavanje, i tako u nedogled.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, moonru said:

 

Ovo je tema :D cim isprovaljujem sve napisacu utiske, trebace neko vreme.

Slazem se, takodje danas opet postalo "IN" da producenti koriste traku za master, tako sto digitalni zvuk provuku kroz traku i dobiju taman sta treba :) Uglavnom se tu koriste trakasi tj reel-to-reel, ali moze i obicna kaseta. Za flat zvuk neka metalka + dolbyS, a za bolju toplinu moze dobra normalka + dolby b. Bukvalno ubije sve nezeljeno...

Takodje ja kad snimam iz digitalnog zvuka na traku, koristim neke vst pluginove kroz foobar2000 kako bi dobio nesto sto deckov preamp voli.

 

Link to comment
Share on other sites

Denon 44 ima auto kalibraciju, to traje nekih 15-20 sec i onda je ta kaseta spremna za snimanje, jos nisam isprobao kako snima sa i bez kalibracije, sve cu to da isprobam tek ... ali kako da znam da je ta kalibracija uspesno odradjena posle x presnimavanja na jednoj istoj kaseti, nisam ja bas upucen u sistem kalibracije, strano mi je to sve... vidim da ce to morati slusno da se radi, tako sto se odredjena pesma svaki put snimi na pocetku kasete pre nego sto je presnimim ponovo, i onda naculjim dobro usi da cujem da li novi "presnimak" zvuci dobro, ako zvuci to je znak da kaseta moze da odradi jos jedno presnimavanje, i tako u nedogled.

Pogledaj na YT snimke kalibracije, bice ti neke stvari jasnije

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kako dobro izgleda 770 es, mislim da nisam video lepsi dek u crnoj boji, ne racunam vintage dekove.  Koliko moze da kosta ovaj Sony u super stanju, oko 200 recimo nadam se da nije vise, toliko mi se svidja da cu da ga ganjam od sada :D ako neko sazna za neki koji se prodaje neka javi, moze i neki Sony koji je bas slicnog dizajna, i klase.

 

Spremam se da narednih dana isprobam drm 44 snimanje na bar 3 potpuno nove razlicite hromke, i probacu par starih koriscenih hromki da vidim kako one snimaju. Uvek ce biti ista pesma, isti izvor, kalibraciju cu odraditi za svaku kasetu, pa da vidimo te razlike u snimku.

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, moonru said:

...sto centralni mehanizam, sigurno ima neka fora zasto su bolji.

Kod Sony dekova sa početka 90-ih, centralni mehanizam je bio rezervisan za najjače modele.

Ovako iznutra izgleda 770 na koji si bacio oko:

sony_tc-k_770es_2_20140401_1124744985.jp

 

...a ovako izgleda 970:

2790606649_97d9d15500_o.jpg
 

 

 

I sama težina govori dosta: TCK-770ES ima 6,7 Kg, dok je TCK-970ES skoro duplo teži sa 12kg!

 

To pravilo je prestalo da važi u kasnijim godinama tako da noviji TCK-909ES iz 1993. u stvari više nije pravi pripadnik serije "9" i dosta je prazniji iznutra u odnosu na starijeg TCK-990ES iz 1992.

909 (8,2kg):

sony_tc-k_909es_2_20131028_1976476414.jp

... i 990 (12kg):

5438950032_256c31a45b_b.jpg

 

Cene top modela dekova nažalost rastu, tako da se plašim da je modele 950, 970 ili 990 danas nemoguće naći za 200 eur.

Ja sam mog 990 platio 130 eur pre nekih desetak godina, sada vidim da neki prodavci traže deset puta više, što je potpuno sumanuto:

https://www.hifishark.com/model/sony-tc-k-990

Link to comment
Share on other sites

Bas je razlika u tezini, 6 kg nije malo, ali verovatno je dosta debljeg lima svuda pa je to doprinelo tezini, u velikoj vecini, jer koliko bi bolja elektronika i transport mogli biti tezi, mozda 1kg svega, lupam. U sustini, ne bih kupio Sony zbog zvuka jer dobar zvuk vec imam, ali posto mi se bas dopao 770 kako izgleda, a i ovi sa centralnim mehanizmom su isto tako sexy, pocecu da gledam oglase, a i ovde na forumu ako neko nesto prodaje ili sazna neka javi.

Ima na oglasima iz nizih Sony serija troglavi, kostaju oko 100 eur, ali serije 7 i 9 su ono sto mi se svidja, ali to ce vidim kostati minimum 300

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...