Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

On 15.7.2020. at 12:51, Xtreamer said:

Elem, da odgovorim sebi :

naručio sam sa Ali Express-a tu malu kutijicu tj Analog to Digital Converter. Stigao, prikopčao ga i radi posao :)

Stiže bez ispravljača.Obzirom da je kod mene želja poslušati stare kasete, bez namere novog snimanja niti ocenjivanja kvaliteta zvuka, spravica je odlična!Pogotovo za te pare...Što bi rekli : topla preporuka! :)

ADC.JPG

Akai 1.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moze li neko da mi preporuci servisera za kaset dekove u Novom Sadu?

Potreban mi je majstor da od dva neispravna (sa razlicitim felerima) sastavi jedan ispravan.

AKAI CS 702 DII

image.png.63d8ad78de3e4dba724cbcc2b52d81c6.png

Jedan brze reprodukuje, drugi sporije. Tu je valjda samo trimovanje dovoljno.

Brzi ''zavija'' kod reprodukcije pri kraju kasete

Sporac ne zavija ali mu ne radi iskljucivanje na kraju kasete.

Nijedan ne snima, ali to mi i nije bitno. Sluzi mi za slusanje gomile starih kaseta, snimljenih sa radija.

BILI SU U DVA SERVISA U NS, necu da kazem kojima, NISTA NISU URADILI (sem sto su debelo naplatili otvaranje i zatvaranje)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

A iako nije striktno analogni kaset dek za ovu temu, mnogi ljubitelji ovog formata kasnije su dodali i DAT u svoj sistem. Evo jednog na mom radnom stolu, mislim da sam poslednji uredjaj ove vrste imao pre desetak godina. U ovom slucaju radi se o Tascamu DA45HR. HR je skracenica od "High Resolution" jer ima opciju snimanja u 24 bitskom formatu, a to je postignuto dvostrukom brzinom rada i dodatnom elektronikom. 

Bio je jos jedan DAT duple brzine - ne znam za ostale, ako ih i ima, nisam posebno pratio to trziste. Radi se o Pioneer-u D-07 kojeg sam takodje posedovao. Ali, Pioneer je time dobijao dvostruku brzinu semplovanja (96 KHz) uz konstantnih 16 bita, dok Tascam ima 24 bita ali standardnih 44.1 KHz. Dodatno, 24 bita se odnosi na snimanje, dok je konverzija u analogni format ogranicena samim DAC kolom na 20 bita. Ne znam koliku rezoluciju ima digitalni izlaz - verovatno 24 bita.

DAT sam kupio kao neispravan, pa cemo videti ima li sta od njega:

Evo i slike:

2.jpg.1fac3a8bb46f2cdef034cfaa641469d0.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, ZoranBG said:

Evo i jednog teksta o "obicnom" ali veoma dobrom deku, radi se o modelu Yamaha KX-300 koji se moze jevtino naci:

http://zokiaudio.com/yamaha-kx-300-better-than-it-looks/?lang=sr

 

Hvala @ZoranBG na jos jednom odlicnom tekstu. Zakljucak mi se najvise svidja, takodje se slazem sa istim. Eto recimo ja imam nekoliko dual capstain dekova i sve to lepo izgleda, medjutim kad se pokvari kuku lele, dok sa druge strane imam Yamaha KX-380, i stoji ubija se od prasine, ali kad ga upalim, i proverim test trakom , azimuth stoji kao i uvek, takodje i brzina veoma konstntna i W&F u granicama. Prosto sam stekao utisak sto prostije to bolje...

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, shon3i said:

Hvala @ZoranBG na jos jednom odlicnom tekstu. Zakljucak mi se najvise svidja, takodje se slazem sa istim. Eto recimo ja imam nekoliko dual capstain dekova i sve to lepo izgleda, medjutim kad se pokvari kuku lele, dok sa druge strane imam Yamaha KX-380, i stoji ubija se od prasine, ali kad ga upalim, i proverim test trakom , azimuth stoji kao i uvek, takodje i brzina veoma konstntna i W&F u granicama. Prosto sam stekao utisak sto prostije to bolje...

Nema na cemu. Pa, ako pogledamo realno, Dragon zaista ima W&F veoma nizak (dual capstan/dual motor), ali postoje i JVC DD9 ili DD99 koji imaju samo jedan capstan i jedan motor za njega i takodje veoma nizak deklarisan W&F (nisam merio, zaboravio).

Ono sto sam primetio jeste da je kod closed loop dual capstan sistema (generalno govoreci) bolja je stabilnost azimuta u odnosu na test traku, prema single capstan kaset dekovima. Medjutim, dual capstan sistem je daleko osetljiviji na kvalitet svojih komponenti.

Jedno od kompromisnih resenja, a po mom skromnom misljenju izvanredno, jeste ono kod Sansui D550M i D970 dekova: dve tonske osovine, od kojih je leva vezana ili za klasican zamajac ili ga prakticno uopste nema. Preko leve tonske osovine (capstana) ide traka, ali nema rolera. Pre nje je zatezac, koji je izgledom slican onoj poluzici kod jevtinih kasetofona koja sluzi za autostop, a zateze levi tockic kako bi pruzao otpor odmotavanju, a u isto vreme umirivao traku preko njega. Fakticki, slicno resenje kao na videorekorderima sa zatezacem na pocetku, samo sto se ovde i prva tonska osovina okrece. Ovim sistemom koji nije closed loop dual capstan dobija se mirna putanja trake preko glave sa drasticno smanjenim fluktuacijama koje izazivaju modularna izoblicenja. Tascam 122 Mk2 i Mk3 dekovi imaju elektromagnetni zatezac trake, ali se meni cini da taj sistem nije bogzna sta koristan.

Da bi bio jasniji Sansui-jev sistem, evo slicice:

19-1.jpg.b6585dca392fdd28a937d0289f2bb132.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 8.11.2020. at 16:22, ZoranBG said:

A iako nije striktno analogni kaset dek za ovu temu, mnogi ljubitelji ovog formata kasnije su dodali i DAT u svoj sistem. Evo jednog na mom radnom stolu, mislim da sam poslednji uredjaj ove vrste imao pre desetak godina. U ovom slucaju radi se o Tascamu DA45HR. HR je skracenica od "High Resolution" jer ima opciju snimanja u 24 bitskom formatu, a to je postignuto dvostrukom brzinom rada i dodatnom elektronikom. 

Bio je jos jedan DAT duple brzine - ne znam za ostale, ako ih i ima, nisam posebno pratio to trziste. Radi se o Pioneer-u D-07 kojeg sam takodje posedovao. Ali, Pioneer je time dobijao dvostruku brzinu semplovanja (96 KHz) uz konstantnih 16 bita, dok Tascam ima 24 bita ali standardnih 44.1 KHz. Dodatno, 24 bita se odnosi na snimanje, dok je konverzija u analogni format ogranicena samim DAC kolom na 20 bita. Ne znam koliku rezoluciju ima digitalni izlaz - verovatno 24 bita.

DAT sam kupio kao neispravan, pa cemo videti ima li sta od njega:

Evo i slike:

2.jpg.1fac3a8bb46f2cdef034cfaa641469d0.jpg

Sjajno kao i do sad.

Link to comment
Share on other sites

@ZoranBG Upravo me to zanimalo, da li je neko otisao neki korak dalje. Da li je vama mozda palo da pravite vas transport? Ja sam se na kasetu vratio zbog digitalizacije nekih meni unique snimaka. I iz tog razloga sam i imislio da pravim svoj digitalizer da ga tako nazovem, sto bi bio neki transport sa kojim bi osigurao totalno konstantnu brzinu i varijabilni azimut. Voleo bi nekako da izvucem totalni maksimum iz tih kaseta. A sa druge strane bi voleo da vidim kako bi neki top dekovi odradili posao tipa Nak Dragon. No dobro za sada mi i Yamahe rade odlican posao

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, shon3i said:

@ZoranBG Upravo me to zanimalo, da li je neko otisao neki korak dalje. Da li je vama mozda palo da pravite vas transport? Ja sam se na kasetu vratio zbog digitalizacije nekih meni unique snimaka. I iz tog razloga sam i imislio da pravim svoj digitalizer da ga tako nazovem, sto bi bio neki transport sa kojim bi osigurao totalno konstantnu brzinu i varijabilni azimut. Voleo bi nekako da izvucem totalni maksimum iz tih kaseta. A sa druge strane bi voleo da vidim kako bi neki top dekovi odradili posao tipa Nak Dragon. No dobro za sada mi i Yamahe rade odlican posao

http://zokiaudio.com/marantz-sd-930/?lang=sr

Sto da pravis, Zoki objasnio pre mnogo godina

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, ZoranBG said:

Palo mi je svasta na pamet, ali treba tu strasno truda, vremena i, novca. U svakom momentu mi fali bar jedna od tri stavke :).

Zacarana trojka :) Slazem se u potpunosti...

 

3 minuta ranije, Gox co. said:

http://zokiaudio.com/marantz-sd-930/?lang=sr

Sto da pravis, Zoki objasnio pre mnogo godina

Heh, procitao sam to kao i mozda 70-80% sa Zoranovog bloga. Ali naci taj maranz je misija, plus mislim da bi jevtinije prosao sa svojim transportom, posto bi to bila ruzna skalamerija od drveta :D

 

Link to comment
Share on other sites

Najjeftinije ti je da skines vratanca sa svog deka i mali odvijac u ruke, pa provrtis malo traku i podesis azimut. I tako za svaku traku ali na kraju uzmes neku fabricku i vratis azimut na optimalnu vrednost

Cela operacija  je pomalo blesava ali nije los nacin da se izvuce maksimum iz traka koje imas.

Link to comment
Share on other sites

U mladosti sam imao dodira sa nekim Fisher uredjajima, ali ovo je prvi dek nakon nekih 30 godina. Kupio sam ga od jednog divnog gospodina, kolekcionara. Model je DD-350.

Ima jedne od najbrzih VU metara koje sam video, mnogo vise slice peak metrima po brzini odziva. Dek, takodje, poseduje DD pogonski motor i prilicno respektabilnu mehaniku. Izgledom je, bar meni, prelep.

Naravno, usled slabe upotrebe potrebno je odraditi bar osnovni servis... sto mi nije tesko za ovako lepu spravu.

x.jpg.ab8e60ea6d812301eac2447bba07d4b7.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11.8.2020. at 14:51, Willi Studer said:

Evo jedan zanimljiv kasetofon iz stare garde: Marantz SD-6020. Zanimljiv je po tome što ima dve brzine, standardnu 4,75 i 9,5. Dvoglavi dek sa sendust glavom i servo komandama. Pošto je kaseta otvorena, na bočnim stranama su dva stop dugmeta koja se aktiviraju prstima čim se kaseta uhvati, kako bi se izbeglo vađenje u toku reprodukcije ili premotavanja. Vrlo lepo svira, posebno na velikoj brzini.

Mehanički i elektronski, ovo je uglavnom pozajmljeni pa uprošćeni Sony s kraja sedamdesetih godina a po kvalitetu motora i mehanike je slabiji od njih. I to mi se potpuno uklapa u opis Marantza kao lepih i skupih ali prosečnih uređaja.

Imao sam dva starija brata SD 8020 i SD 9020. Oba su bila dvobrzinci, 8020 dve glave, a 9020 je imao tri glave. Zanimljivo su delovali zbog gomile dugmica za programiranje sa desne strane. Oba su solidno svirala, nista spektakularno, ali iznad proseka, a cena im je bila bogami podobra pocetkom osamdesetih. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 10.11.2020. at 20:10, Gox co. said:

Najjeftinije ti je da skines vratanca sa svog deka i mali odvijac u ruke, pa provrtis malo traku i podesis azimut. I tako za svaku traku ali na kraju uzmes neku fabricku i vratis azimut na optimalnu vrednost

Cela operacija  je pomalo blesava ali nije los nacin da se izvuce maksimum iz traka koje imas.

To znam.. Nego nije mi to zamisao, vec varijabilni azimuth.. Ako sam dobro zakljucio iz tekstova @ZoranBG I Nakamichi Dragon i Marantz rade po principu trazenja odredjenih tonova i na osnovu njih pomeraju glavu tokom vremena. Znaci nista mi ne garantuje da cu azimuth na pocetku i kraju trake biti ist.

Zapravo softwerska varijanta azimuth korekcije vec postoji u nekoliko audio editora, i naravno dosta je preciznija nego bilo koj hardware, ali je problem kako presnimiti sve informacije usled loseg azimuta :) Sofwerski za sad se ne mogu dobiti izgubljene informacije ali se faza sredi.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9.12.2020. at 19:34, ZoranBG said:

Stigao mi je i ovaj lepotan, kupio od drugara Vlade. Sjajno ocuvan, necackan. O 8030 i 6030 sam cuo sve najgore od poznavalaca, ali ovaj na prvu loptu ne zvuci uopste lose... videcemo...

 

 

1.jpg

2.jpg

Legenda kaze da na rec level mora da se unese šifra kao na sefu da bi se vrata otvorila.

Istina ili trač??

Xexe

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...