Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Evo na radnom stolu i NAD-a 6300, kojeg sam kupio od drugara Boze (Bozzam) pre neke dve godine, bio je kod majstora zbog zujanja (glup problem ali ga je trebalo pronaci), a ja sam odradio ostali deo servisa, neke sitne promene i podesavanje. Sada je na preliminarnom testu. Uvek me zadivi kako ovaj dek snima i koliku je dinamiku u stanju da izvuce iz kasete kao medija. Ovaj primerak je prakticno nekoriscen... 

20200606_074636.thumb.jpg.76822ee2fa229a2a87bb5e8452642756.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ZoranBG dobar tekst. bas mi je krivo sto je deck na kraju tako zavrsio, bas sam i ja video oglas pre neki dan, i delovao je da dek mnogo vise pruza od tih 15e. Takodje je interesantno tako neki "mali" dekovi mogu da urade. Ja recimo imam Yamahu KX-380, i bukvalno zvuci kako ste opisali za ovu AIWA, samo u kontra smislu, ima viska baseva a manjka viskoih sto se moze u slucaju Yamahe nadomestiti Play Trimom, tako da moze da se usteluje da zvuci kao kvalitetnija braca :)

Jedino mi nikad nece biti jasno eto Play Trim nije nista posebno da kazem ali pri slusanju zna dosta da pomogne, nije mi jasno sto i drugi proizvodjaci nisu pokusali da doprinesu u tom smislu i daju krajnjem korisniku neke mogucnosti za neki vid poboljsanja.

Link to comment
Share on other sites

Da, Play Trim moze da pomogne. On generalno nije namenjen za nadoknadu loseg azimuta, vec drugacijeg ili nekompatibilnog snimka. Ni ja ne znam zasto ga nisu vise ugradjivali jer je tehnicki jednostavan. Isto tako ni podesavanje azimuta - rucno, ne mora automatski...

Link to comment
Share on other sites

Odlican tekst,  kao i obicno :)

Zoki, da li si se sretao sa starijim modelom Aiwa AD-F660 koji cuvam i danas u odlicnom stanju. Vidim da si imao rivjue sa F770 i F990. 

Pomenuti dek kupljen 1981 ili 1982, davno je bilo, na bazi rang liste iz Stereoplay-a. Bio u drugoj klasi za kasetase, kostao oko 800 DEM. Dugo godina mi bio osnovni izvor, sve do prvog CD plejera 1987.

Imas li neko misljenje o njemu, poredivsi ga sa ova dva kasnija modela?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, damic said:

Odlican tekst,  kao i obicno :)

Zoki, da li si se sretao sa starijim modelom Aiwa AD-F660 koji cuvam i danas u odlicnom stanju. Vidim da si imao rivjue sa F770 i F990. 

Pomenuti dek kupljen 1981 ili 1982, davno je bilo, na bazi rang liste iz Stereoplay-a. Bio u drugoj klasi za kasetase, kostao oko 800 DEM. Dugo godina mi bio osnovni izvor, sve do prvog CD plejera 1987.

Imas li neko misljenje o njemu, poredivsi ga sa ova dva kasnija modela?

Hvala najlepse.

Nazalost, nikada nisam imao AD-F660. Verujem da je dobar dek, generalno. Ono sto ne valja kod top Aiwa iz tog vremena, a sto se tacno vidi po ocenama iz Stereoplay-a jeste forsiranje elektronike radi udobnosti. To je daleko manji problem danas, ali osamdesetih godina su kola koja su koriscena dosta degradirala zvuk. Delimicno zbog toga ni AD-F990 niti 770 nisu bile u najvisoj kategoriji i zaista su zvucno infiriorne u odnosu na XK009, na primer. Kada sam davno radio uporedni test, ADF990 je svirala u kategoriji Akai-ja GX9. Znam da bi danas mnogi sekli vene da imaju pomenutog Akai-ja u kuci, ali on zaista nije neka vrhunska masina.

Zbog cega sam malo skrenuo sa teme? Zato sto bi situacija kod AD-F660 mogla biti drugacija jer nije toliko opterecena raznim pomagalima, a osnovnu elektroniku za dekove je Aiwa uvek znala odlicno da napravi za novac koji su trazili. No, to je samo moje skromno misljenje.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, ZoranBG said:

Zato sto bi situacija kod AD-F660 mogla biti drugacija jer nije toliko opterecena raznim pomagalima

Hvala, upravo sam zato i pitao.

Ukoliko budes imao volje i vremena, mogu da ti pozajmim AD-F660 na testiranje. 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vama. Prihvatam ponudu :). Potrebno mi je samo da malo napravim mesta, Akai DX49 ide na poklon, a stigla mi je Yamaha KX690 - odavno nisam imao Dolby S dek, pa malo samo da se poigram, a i dva Akai GX75 deka me prilicno muce, nekako su mi GX75/95 uvek bili teski za rad zbog cudnih kvarova koje sam sretao. Kada to zavrsim, imacu lepo i mesta i vremena, pa cu Vam se javiti.

20200619_092841.thumb.jpg.58911aad5b01f92b282a13b7917abc57.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Aiwa-u Ad-f 660 je dugo godina imao moj drug ( prvi vlasnik ) dok mu se pre nekoliko godina nije teže pokvario ,čuvam i dalje nekoliko kaseta snimljenih na njemu ( sa Meridian-a 207 Pro ) . Snimci koje pravi su odlični i nije ni čudo što se dugo pravio (Odličan odnos cena/ kvalitet ).U Stereoplay-u je testiran 7/1983 ( Spitzenklasse III ,zajedno sa Ad-f 770 i Ad- f 990 ,to im je u to vreme bila druga klasa u kojoj su bili i : Teac Z 5000,Technics Rsb-100,Pioneer Cta 9,Sony Tc-k 666 es,Nakamichi Rx-202,Akai Gx-9...),dok je u Stereo-u testiran 1/1987 ( Angehende Spitzenklasse  ,to im je tad bila III klasa, zajedno sa Ad-f 770 ,Akai Gx-9,Hotachi D-909,Denon Dr-m 33 Nakamichi Bx-150 E,dok im je Aiwa Ad-f 990 bila u Spitzenklasse ,to im je bila II klasa ).U Stereoplay-u navedena cena mu je bila 850 dm,dok je u Stereo-u 900 dm.

Link to comment
Share on other sites

Aiwa AD-F 660 07/83 425 29-31 Punkte, früher s3
Aiwa AD-F 770 07/83 600 29-31 Punkte, früher s3
Aiwa AD-F 800 01/90 350 29-31 Punkte, früher s3
Aiwa AD-F 810 12/92 250 25-27 Punkte, früher s4
Aiwa AD-F 910 04/93 350 33-35 Punkte, früher s2
Aiwa AD-F 990 09/83 750 29-31 Punkte, früher s3

Da, interesantno. Izlazi da su modeli 660, 770, 800 i 990 imali istu ocenu. Cene su izrazene u evrima.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zašto nema simpatija za staru gardu dekova koji sviraju samo do 16kHz? :-)

Evo jedan zanimljiv Sony TC-209SD (1975). Iako ima klavijaturu, komande idu preko solenoida a sinhroni motor je veličine koje se ne bi postideo nijedan magnetofon. Zapravo, ovaj dek ima veći motor nego recimo Pioneer RT-909. Prijatelj je doneo dva sa željom da se od njih sastavi jedan koji radi. Međutim, transport, mehanika, kontakti i elektronika se tako dobro drže da će od dva ispasti - oba. Još nisam došao do merenja i kalibracije ali me veoma zanima tačnost brzine koja se na ovom motoru ne podešava već zavisi isključivo od frekvencije mreže.

IMG_0254.jpg

IMG_0253.jpg

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, Willi Studer said:

Zašto nema simpatija za staru gardu dekova koji sviraju samo do 16kHz?

MP3 128kbps dekovi :D salu na stranu ima, ja imam kenwood kx 620 koji je deklarisan na normal traci 13Khz ali svira mnogo vise, na snimku sam merio da prelazi preko 18khz sa normalkom. Ono sto je zanimljivo kod njega ima neki EQ reverse bias ali nisam pametan sta tacno radi, upustvo nema bas neki precizan podatak

Sto se tice motora i ovaj kenwood ima neki isto veliki (ali DC) i testiranjem ima bas mali W&F manji od mog Yamaha dual capisten decka :D u svakom slucaju dosta kvalitetnija izrada..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

On 14.7.2020. at 12:01, Willi Studer said:

Zašto nema simpatija za staru gardu dekova koji sviraju samo do 16kHz? :-)

Evo jedan zanimljiv Sony TC-209SD (1975)...

Mene bi bas zanimalo kako Sony zvuci, iz pera eminentnog poznavaoca kao sto si ti :).

Ja retko uzimam bas stare dekove, neki od njih razviju veoma zanimljive probleme koje ne umem da resim pa na kraju odustanem. Sa druge strane, iz mog iskustva tako stari dekovi su cesce veoma pohabani od koriscenja, pa su takve i glave. Slajfovanje glave je zahtevan i nezgodan proces. 

Dodatno, elektronika je prilicno napredovala tokom 80-ih i 90-ih godina, ne samo komponente vec i same konstrukcije pojacala, te su i rezultati (merenja) i zvuka generalno bili bolji.

Mada... taj 209 je bio top model (bio je i 177, on je bio troglavi ali polozeni dek koliko se secam), pa je svakako zanimljiv.... Tada se nije stedelo, recimo Technics RS273US i 276US su bili prvi dekovi sa direkt drajv motorima, secam se da sam izmerio precnik motora kod 273 i iznosio je 10 cm. To je, valjda, isti motor kao u RS1500 magnetofonu... i nikada u zivotu nisam video nesto slicno.

Link to comment
Share on other sites

Kod ovog Sonyja me je iznenadila predimenzionsanost svakog mehaničkog dela spram sila koje treba da trpi i okreće, zato nije ni čudo što na transportu nema tragova habanja. Osim toga, ova smeša gume koju je Sony koristio sredinom 70-tih godina, sve do TCK-6 i 7, je toliko kvlaitetna da idleri, roleri i remenovi ne zahtevaju zamenu. Ipak, očekivao sam bolju preciznost brzine. Sa remontovanim transportom i motorom, sinhroni motor je stabilan ali ima odstupanje brzine od +1,4% i to pri devijaciji frekvencije mreže od 0,02Hz odnosno -0,04%. Do zvuka još nisam stigao, biće tu još posla oko elektronike.

Link to comment
Share on other sites

I Sony TC-K81, na primer, ima izuzetan kvalitet gumenih delova, u klasi starih Nakamichi dekova. Za razliku od njih, poslednji troglavi Technics dekovi (RS-AZ6/7) bi posle desetak godina imali rolere koji su se pretvorili u plastiku.

Ja sam na TCK81, probe radi, samo pazljivo obrusio rolere i oni su dobili odlican kvalitet. Radili su na 90% kaseta, ali onih 10% je dek guzvao. Stos je u tome da je sredina levog rolera ispupcena, pa se masinskim brusenjem to skine i izravna, a onda roler ne naleze sredinom nego celom povrsinom. 

Majstor Misa Lukic mi je davno to prvi put pokazao kod original Nakamichi rolera i zamenskih Black Reel koji su bili ravni i, naravno, nisu radili. Tako sam naucio stos :).

Ne poznajem toliko dekove evropskih proizvodjaca iz tog vremena, ali Japanci su pravili totalno predimenzionirane mehanike, da se covek uplasi. Video sam to i kod Akai polozenih i frontalnih dekova, kod Technics-a itd. Ti mehanizmi su, jednostavno, bezotkazni sem ako se od starosti ne raspadne neki plasticni deo - sto je veoma retko a i ima malo plastike ili crkne motor.

Link to comment
Share on other sites

Evo par primera - slike dekova su sa neta, nemam ih u svojoj arhivi, ali slike mehanike su moje:

AKAI GX-C760D. Slicnu mehaniku ima i GXC740D, identicnu GXC570D itd.

1-1.JPG.1158e6d33008f09d924648fc68e9b4ff.JPG

Totalno predimenzionirana, izuzetno pedantno odradjena. Posebna vrsta AC motora za pogon itd. Kao i kod svih Akai dekova, kvalitet rolera je ultimativan da bi sistem radio kako treba.

2.JPG.ea20ea0867b537c9402671f2377a41ff.JPG

3.JPG.7d4dece1d45f9f7e9c794700ee4b7d6e.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...