Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

21 sati ranije, ZoranBG said:

A evo i u dublu. Nije montaza :).

14.jpg.d81d97540e77f66108c769b3434d6ddc.jpg

Gornji je neispravan i fale mu neki delovi. Safet sa foruma je bio divan i poslao mi je dva TCK61 deka da izvucem delove sa njih za ovog, a mozda i jedan od njih osposobim.

Pozdrav Zoki. Ne znamo se lično,ali jedan od tih dekova je bio u mom vlasništvu,pa sam ga prodao komšiji Žarku od koga si ti i kupio dek :)  Taj Sony me je lepo služio,koristio sam ga neke dve godine...zvuk po mom ukusu,lepo odrađuje kalibraciju na većini kaseta koje sam probao...ne sumnjam kada ga ti utegneš da će sijati u svom punom sjaju kao kada je proizveden :) .Možda bih ga ostavio sebi ali ipak imam Nakamichi BX-300 koji je za mene prava stvar...još kada bih za njega iskopao zupčanike umesto idlera u mehanici bio bi savršen dek u nekoj srednjoj klasi po meni,ali kažem opet stvar ukusa.Uglavnom da ne davim više drago mi je da je taj Sony završio u prave ruke...zaslužuje  to :)

Link to comment
Share on other sites

On 15.5.2020. at 17:37, simass said:

Pozdrav Zoki. Ne znamo se lično,ali jedan od tih dekova je bio u mom vlasništvu,pa sam ga prodao komšiji Žarku od koga si ti i kupio dek :)  Taj Sony me je lepo služio,koristio sam ga neke dve godine...zvuk po mom ukusu,lepo odrađuje kalibraciju na većini kaseta koje sam probao...ne sumnjam kada ga ti utegneš da će sijati u svom punom sjaju kao kada je proizveden :) .Možda bih ga ostavio sebi ali ipak imam Nakamichi BX-300 koji je za mene prava stvar...još kada bih za njega iskopao zupčanike umesto idlera u mehanici bio bi savršen dek u nekoj srednjoj klasi po meni,ali kažem opet stvar ukusa.Uglavnom da ne davim više drago mi je da je taj Sony završio u prave ruke...zaslužuje  to :)

Hvala Simo, probao sam dek i zvuci sasvim OK za sada, a videcemo kako ce biti kada ga sredim :).

Link to comment
Share on other sites

Moj  dvojac  TC K 81 kojima  sam  dusu  vadio  tokom  20  godina  eksploatacije..

Zanimljivo  da  su  nabavljeni  1984  i  87  i  da  na  prvom  je  postojala  crvena  traka  ispod  komande  REC,

dok  na drugom  nije--slicno  kao  na Zokijevoj  fotografiji  dvojca..

Osim  zamene  kaiseva kod Magovcevica nikakvih  drugih  popravki  nije  bilo. 

Starijeg  sam  otudjio  pre  2  godine   nakon  otkazivanja  ton generatora  za  bias i  kalibraciju.

Drugo nabavljeni  i  danas  svira  kod  prijatelja  u  okolini  Adelaida...

Mene, malo  ostecenog  sluha  od  cestih  upala  uha, ova 81-ca  je odusevljavala  cistim  visokim  tonovima ,

za  druge  mozda malo  prenaglasenim, ali  rucna  kalibracija   na ovom  deku  je  cudo..

Vrlo  istrajan  dek , odlicne  glave, mehanika  - o  Boze  sta je sve  izdrzala !!

Evo  mojeg  dubla oko  2000.g.

 

Fotografija0012a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Taj FX1010 mi je ostao nedostizan. Bio je jedan primerak u Srbiji, ali njima hoce da propadne ona membranska tastatura na prednjoj ploci, steta. Dek inace izgleda totalno futuristicki za svoje doba.

Capture.PNG.ff71e033dcdf4885c030007c108b6959.PNG

Kod TC-K81 mi se svidja primena BSL motora zajedno sa remenom. Ovaj sistem je radak kod kaset dekova, postojao je kod videorekordera i nekih gramofona, ali tek kasnije. U sustini, koristi se motor bez cetkica i kolektora (kao kod vecine direkt drajv motora) sto znaci da jedino sto se mehanicki trosi su lezajevi. Takav motor pokrece remen koji dalje pokrece zamajce. Ovim sistemom se nasledjuje najveci broj prednosti oba sistema (remenskog i direkt drajv) i vrlo malo mana.

Sony TC-K777 u svim verzijama koristi isti tip mehanike, gde je napravljena promena: direkt drajv motor za zamajce i tonske osovine, a BSL motor za premotavanje. Pri reprodukciji on putem remena prenosi pogon. Tako se minimizuju vibracije motora na sistem namotavanja trake. Slican sistem, ali sa obicnim motorom, koristile su Aiwa XK009 i XK-S9000.

 

Link to comment
Share on other sites

TC FX 1010 i  nije  radjen  u  velikoj  seriji.  Vise  je  ponudjen  trzistu  iz  propagandnih  razloga.

Negova  premijera  na sajmu  u Kelnu  je  bila  sok !!  Dizajn   je  bio  svemir  za to  doba , kako  rece  Zoki.

Problem  sa  silikonskim pokrovom  tastatura  se  brzo  pojavio, registrovan i  obustavljena  je  dalja  izrada 1010.

Kasnije  su  nasli  pravu strukturu gume ,ali  se  i  odustalo  od  primene  na  komandama.. 

Uzrok  raspadanja  je  bio  LJUDSKI ZNOJ- tacnije  kisele  masnoce  koje  lucimo, cak i  na  prstima..!!!!!

FX  1010  je  vise  bio  karika u razvoju ka  narednoj  generaciji   777, 666,......

Inace, oko  prodaje  TCK 81  sam  i  upoznao  clana ovog  foruma "Sandro" iz N.S.  koji  je  na  nekom  oglasu  kupio  1010 sa  raspalim  gumama  komandi  i  trosnom  mehanikom (radio  u  kaficu), kojeg  je  hteo  totalno  remontovati.. Trebao mu  je  81  da  prebaci  celu mehaniku.   Ne znam  sta  je    uradio ???

U  poslednjem razgovoru  mi  se zalio  da cak  ni  u  centralnom  servisu  nemaju  gumenih  delova  za  taj  model,

i  da ce pokusati  da iste  napravi..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo je samo deo mehanike na kojoj sam radio na TC-K81. Sa stanovista ozbiljnijeg servisa, ovaj dek je prava nocna mora, jedan od najzahtevnijih koje sam radio. Veoma, veoma kvalitetni mehanicki delovi, ali dek koji je za mene neshvatljiv u vise segmenata.

Zamena gumica (cak 4 komada) je sitnica u odnosu na sve ostalo sto je na njemu iskocilo. Na odmoru sam i svaki dan sam radio po nekoliko casova, tokom deset dana.

Samo za istinske dekozohiste (dekovske mazohiste). 

1 (2).jpg

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, ZoranBG said:

Evo i teksta o Sony TC-K81. Znam da ima na netu da se nadje podataka o njemu, ali gledao sam da pisem o nekim stvarima koje nigde nisu navedene. Zelim vam prijatno citanje :).

http://zokiaudio.com/sony-tc-k81-the-silver-ghost/?lang=sr

 

Sada mi  je  jos   jasnije, zasto se  nisam  "mogao  skinuti"  sa  dva   ovakva  deka , oko   30  godina  !!!!

Svirka  do  maximuma a  pokvarljiv  samo  sekirom....

Zoki, ako  budes  otudjivao sredjeni  primerak 81-ce, javi  mi   - PRVI  BEZEC...:listen

 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je pravo mjesto za ovo pitanje, ako nije ili ako već postoji odgovor molim za link jer ja nijesam uspio da pronađem.

Dakle, postoji li pouzdan način da se dek, bez test trake, provjeri i eventualno dovede u red? Znam da se može iskoristiti snimak sa nekog drugog uređaja ali moram biti 100% siguran da je taj naštelovan kako treba. Želim provjeriti azimut glave a zatim i nivoe signala.

Link to comment
Share on other sites

Bez test traka tesko da moze precizno. Jedino sta moze, sa nekom kasetom koja ima dobar snimak i znate kako treba da zvuci pesma ili uporedjivanjem sa cd/vinyl varijantom.

Sa test trakom trebace vam vise razlitih test tonova uglavnom su to 315hz (nivoi signala) 3000hz (brzina i wow & fluitter) 10000hz (azimuth)

Link to comment
Share on other sites

On 3.6.2020. at 10:59, shon3i said:

Bez test traka tesko da moze precizno. Jedino sta moze, sa nekom kasetom koja ima dobar snimak i znate kako treba da zvuci pesma ili uporedjivanjem sa cd/vinyl varijantom.

Sa test trakom trebace vam vise razlitih test tonova uglavnom su to 315hz (nivoi signala) 3000hz (brzina i wow & fluitter) 10000hz (azimuth)

Pretpostavio sam, ali sigurnije je pitati. Postoji set programa koji pomažu ali ne i oko azimuta pa ću računati da je dobar i preći na kontrolu nivoa ulaznog i izlaznog signala po kanalima. Radi se o troglavom deku pa će biti malo jednostavnije.

Hvala u svakom slučaju!

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, monitor said:

Pretpostavio sam, ali sigurnije je pitati. Postoji set programa koji pomažu ali ne i oko azimuta pa ću računati da je dobar i preći na kontrolu nivoa ulaznog i izlaznog signala po kanalima. Radi se o troglavom deku pa će biti malo jednostavnije.

Hvala u svakom slučaju!

Sto se programa tice za stelovanje azimuta imate audioTester 3.0 https://www.heise.de/download/product/audiotester-1115/download

mozete je skinuti potpuno besplatno i u pitanju je sharware licenca, znaci radi sve samo se posle nekog vremena iskljuci, onda ga samo ponovo startujete i to je to (imate svakako dovoljno vremena za testiranje). U ovom programu imate osciloskop koji je dovoljno precizan da vidite da li je azimuth dobar i mozete da proverite iz vise uglova da kazem kao sto je ovaj uporedni

image.thumb.png.a027b00584ed2e1c87a58cd40042ad57.png

Takodje ima i x/y (lissajous)

image.thumb.png.8de17a24fe4f182902ce53c681561f19.png

Samo vam treba test traka 10000hz ili kako proizvodjac propisuje i igra moze da pocne :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...