Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Zoki, jedva čekam test akai-a,:listen

a kad smo već kod njih , da li neko od vas dekofila ima service manual japanskih vezija 75/95,

GX-Z 7100/9100.

Razlike između 95 i 9100  u korist japanca:

"GX-Z9100 has quartz PLL lock for the tape drive. GX-95 is FG servo.
GX-Z9100 has a pure DC, discrete FET playback amp when GX-95’s playback amp is OP based.
GX-Z9100 use many luxury parts, for instance, expensive ERO film caps for signal coupling where GX-95 uses regular electrolytic caps.
GX-Z9100 has bigger power supply capacitors."
 

Link to comment
Share on other sites

Che,

mislim da 75/95 Mk2 verzija ima takodje FET diskretno pojacalo za reprodukciju.

"Obicna" verzija koristi M5220 OP amp sa DC servo petljom (ovo je retko kod dekova), tako da je direktno kuplovan za Dolby kolo.

Nazalost, iz cista mira mi je otkazala reprodukcija, distorzija se javlja na cudan nacin i moram da potrazim strucniju pomoc jer ovo nisam u stanju da resim.

Za to vreme sam pogledao drugi dek: Saba Sigma CD450. Znam da se vec pominjao ovde na forumu. To je u sustini JVC, verovatno model DD-5, Saba je imala dugu istoriju saradnje sa JVC-om. Ovaj je malo luksuznija verzija.

Dekic je prelep, ali ima vise kvarova koji ga cine neupotrebljivim. Veoma je prasnjav unutra, idler je skoro otkazao, jedan kanal je izgubio ulazni signal, DD motor hoce da se ugasi ili uspori (to me najvise brine) i uopste ne funkcionise motorizovani potenciometar za regulaciju nivoa snimka - da li je elektronika ili motor ili oba... videcemo.

Ali, svakako se radi o kvalitetnom uredjaju :)

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tri dana sam uvece pokusavao da napravim mirror kasetu (stara mi se razbila pre neki mesec). Samu kasetu sam napravio iz prve, ali ogledalo nikako - kupio sam noz za staklo, ukrao staro ogledalce za sminku lepsoj polovini (odmah je dobila bolje, nema zezanja), ali ogledalo je pucalo bas tamo gde ga nisam rezao. Na kraju kod staklara...

Ali, isplatilo se...

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Ovo nisam imao prilike da vidim nikada. Sjajna fora, hvala!

Оно изнад је делимично тачно, служи за увид о подешености главе у односу на траку а не обрнуто.

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2020 at 8:51 AM, ZoranBG said:

Che,

mislim da 75/95 Mk2 verzija ima takodje FET diskretno pojacalo za reprodukciju.

"Obicna" verzija koristi M5220 OP amp sa DC servo petljom (ovo je retko kod dekova), tako da je direktno kuplovan za Dolby kolo.

Gledam SM i za MkII verziju , isto opampovi na ulaznom kolu za reprodukciju(NJM4580, M5218 i M5238)

Zato i tražim SM za japanske verzije GX-Z7100/9100  , oni su imali fetove na ulazu.

Pozdrav..

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, giZ_Mo said:

Оно изнад је делимично тачно, служи за увид о подешености главе у односу на траку а не обрнуто.

Netačno. Ovo služi za podešavanje vođica (levog i desnog rolera) Takođe se može koristit i M300 alignment gauge. Za podešavanje glava se koriste posebne test trake.

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2020 at 10:18 AM, ZoranBG said:

Za vikend sam se bas naradio i zavrsio SABA dek. Rezultat je daleko bolji nego sto sam ocekivao, dek je sjajan. Evo i teksta kojeg sam uporedo pisao, ima dosta slika i opisa kvarova koji su bili prisutni na deku:

http://zokiaudio.com/_saba-sigma-cd450-when-saba-made-saab/?lang=sr

Odlično odrađen posao i naravno kao uvek zanimljivo napisano.  S radošću čitam svaki novi test. Posle vaših tekstova počeo sam više da obraćam pažnju na uređaje JVC. 

Procitah na jednom forumu ruskom od jednog tipa da dekove proizvedene posle 84 godine ne smatra za vredne . Možda je i u pravu. 

Jedno mi je ostalo nejasno iz vašeg teksta . Kako on vrši interno regulaciju biasa? Na koji način?

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

@AleksB

Hvala Vam najlepse.

Mozda sam bio nejasan... interno na svakom deku moze da se podesi bias, koji je jedinstven za svaki tip trake (normal, hrom, metal). Medjutim na nekim (uglavnom boljim) dekovima bias moze da se podesi zasebno za svaki tip trake, dakle posebno za normal, posebno za hrom i posebno za metal, sto je bolje resenje. Implementacija ima vise, dakle postoji vise resenja, ali da ne ulazim u detalje.

Pravio je JVC dobre dekove i posle 1984. godine, kko se ne bih ponavljao evo tekstova sa mog sajta:

http://zokiaudio.com/tri-jvc-deka-tri-musketara/?lang=sr

i

http://zokiaudio.com/jvc-td-v66-so-uderestimated/?lang=sr

Ali, moram se sloziti sa gospodinom iz Rusije u jednom - i meni su ti stari JVC dekovi nekako najdrazi. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ZoranBG said:

@AleksB

Hvala Vam najlepse.

Mozda sam bio nejasan... interno na svakom deku moze da se podesi bias, koji je jedinstven za svaki tip trake (normal, hrom, metal). Medjutim na nekim (uglavnom boljim) dekovima bias moze da se podesi zasebno za svaki tip trake, dakle posebno za normal, posebno za hrom i posebno za metal, sto je bolje resenje. Implementacija ima vise, dakle postoji vise resenja, ali da ne ulazim u detalje.

Pravio je JVC dobre dekove i posle 1984. godine, kko se ne bih ponavljao evo tekstova sa mog sajta:

http://zokiaudio.com/tri-jvc-deka-tri-musketara/?lang=sr

i

http://zokiaudio.com/jvc-td-v66-so-uderestimated/?lang=sr

Ali, moram se sloziti sa gospodinom iz Rusije u jednom - i meni su ti stari JVC dekovi nekako najdrazi. 

Sada mi je jasno za bias. A vase clanke sam vecinu procitao :) Vrlo zanimljivi dekovi JVC.

A na Saba mi se kao i vama svidja veoma prezicna podela pikova oko o dB. Vrlo vazan momenat kod dekova.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Hvala Slobice i puno, puno hvala Safete.

Imam spakovanog TCK777 kojeg mi je majstor popravio (elektronika) ali moram da sredim mehaniku, pa sam mislio da se malo ucim na ovim TCK81, nikada nijednog iz te serije nisam imao, ne poznajem ih uopste. A veoma me zanima kako zvuce. Spolja mi izgledaju manje vise obicno, ali neki detalji su zacudjujuce fino odradjeni, pa cemo videti...

Safete, hvala jos jednom, spasao si me.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...