Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

6 hours ago, shon3i said:

nažalost dotični gospodin neće da me udostoji odgovora.obići ću silken pa javljam kako je stanje,pošto pola je 0 dinara na sajtu (kapiram da ovo znači da nemaju na stanju) pa javljam rezultate.

Link to comment
Share on other sites

On 5.3.2020. at 18:45, umart said:

pozdrav,upućen sam ovde kao najbolji način za dolaženje do informacija,izvinjavam se unapred ako kršim neko pravilo...elem,gde se mogu naći gumice za dekove u bgu?trebaju mi standardne trakaste 8 inch i kvadratne 2.9 inch,silken nema na sajtu,ne vidim ih na mg electronics i sl sajtovima,kopao sam i na kp i sve je generalno veće...inostranstvo bih izbegao ako je moguće.

hvala unapred na svoj pomoći!

U "Silkenu", ali ono što stoji na sajtu nema obavezno i u radnji, već je potrebno da se ode tamo da bi oni preturili po kesama.

Druga adresa je M&G Electronic, mada njihovi kvadratni remenovi debljine 2mm umeju da budu kruti.

Ako je u pitanju kvalitetan kasetofon, posle zamene pogonskog remena je poželjno izmeriti w&f jer nekvalitetan remen doprinosi tome a onda su adrese za poručivanje na ebay-u ili u inostranstvu.

Ne znam koje su ovo dimenzije remenova koje navodiš  u principu se daju prečnik i debljina. Ovaj prvi od 20cm mi deluje malo veliki.

Link to comment
Share on other sites

po parts numberu sam došao do dimenzija,po guglu baš taj trakasti 8inch (64.6806mm prečnik,3mm širina i originalni je 0.6mm ali naravno tanji je bolji za w i f tako da zamenski su većma 0.5mm) je baš uobičajeni capstain belt,išao je u bezbroj dekova...

edit - da pojasnim,originalne specifikacije su pretežno u inčima i za beltove je uvek obim,a kod nas je prečnik...

mg electronic nema ništa po sajtu,i oni drugi,misliš da bi možda imejlom mogao da dođem do bolje informacije?

1 hour ago, Spachek said:

Probaj da ga pozoves, koliko znam stariji covek je u pitanju pa mu verovatno problem da odgovara na poruke

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

ostaće onda kao neka krajnja solucija,hvala na odgovoru.

Link to comment
Share on other sites

On 2.3.2020. at 21:42, shon3i said:

@uzvarb Hvala na odgovoru, i ja sam predpostavio da su roleri, ali mi deluju relativno ok, i dalje su gumeni i nisu toliko "izakani". U svakom slucaju sam u medjuvremenu izvalio da te kasete na kojima se to desava nisu bas najbolje (nesto su bas u losem stanju, rekao bi da su i trake nesto razvucene) Slicno se desava i u drugom deku. Ali on ima samo pogonski zamajac pa se drugacije to manifestuje.  U svakom slucaju mislim da imam i problem sa zatezanjem trake jer kad pritisnem play na svakoj kaseti, ne pocne odmah da svira ceo spektar (tj prvo se cuju niski tonovi i onda se samo otvori zvuk u potpunosti), vec tacno se zategne traka i onda lepo svira. E sad ja nisam uspeo da lepo nastelujem zato sam i pitao za Torque merac kasetu, predpostavljam da je to jedini nacin da se lepo nasteluju opterecenja zamajca. Kod ovih dekova sa jednim rolerom predpostavljam da nema tih muka

Hvala

Ako ti na pocetku reprodukcije bude mutan ton, a dek je dual kapstan razlozi su sledeci.

Nepravilan azimut glave, a neko je levim rolerom naterao traku da na silu..ili ti neprirodnim putem, nakon sto se sila u zatvorenoj petlji ustabili, ide preko glave kako treba..

Treba odvojiti levi roler, i test trakom sa ogledalima nakon toga podesiti idealan azimut glava, i nakon toga polozaj levog rolera tako da on tu putanju ne ometa. Dakle dek ako je dobro podesen, ne sme da se desi da odvajanjem levog rolera dodje do promene i visokim tonovima.

E sad sve ovo moze biti, i najcesce jeste dotrajali roleri, nestrucno podesavan azimut. Losi remeni za duplu petlju..svasta je moguce, ukljucijuci i filc kocnicu na levom rell-u.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, uzvarb said:

Ako ti na pocetku reprodukcije bude mutan ton, a dek je dual kapstan razlozi su sledeci.

@uzvarb kao prvo, hvala vam na sugestijama dosta su mi pomogle.

Da dual kapistan je u pitanju, ali definitivno je problem bio u zatezanju trake, jer ta mutnoca je bukvalno delic sekunde kad se okine play. Sad za vikend sam se igrao malo sa ona dva srafa (zatezaca zamajca) i levi sam podesio tako da se lak koji je jos prisutan poklapa. Tako da sam ga prakticno vratio na fabricki podeseno, dok sam kod desnog eksperimentisao polako i dosao do dobrog rezultata. Oba zamajca aksijalno imaju mali luft sto mislim da je ok, takodje sam merio wow and flutter i u granicama je ~0.08, brzina takodje.I sad prilikom okidanja play, nema vise mutnoce na pocetku vec krece full spektar bez problema

 

12 sati ranije, uzvarb said:

Nepravilan azimut glave, a neko je levim rolerom naterao traku da na silu..ili ti neprirodnim putem, nakon sto se sila u zatvorenoj petlji ustabili, ide preko glave kako treba..

Treba odvojiti levi roler, i test trakom sa ogledalima nakon toga podesiti idealan azimut glava, i nakon toga polozaj levog rolera tako da on tu putanju ne ometa. Dakle dek ako je dobro podesen, ne sme da se desi da odvajanjem levog rolera dodje do promene i visokim tonovima.

 

Ovaj problem sam imao na pocetku kad sam tek sklopio transport, bukvalno spustanjem levog rolera dek pocinje da svira normalno i to sam predpostavio da levi roler tera traku u pogresan ugao, a onda sam bas kako ste opisali, otkacio levi roler, nastelovao deck da radi bez njega i azimuth nastelovao prema test traci. zatim vratio roler i njega stelovao dok nisam dobio da se spustanjem levog rolera ne menja ton, tako da racunam da je sad ustelovano, nazalost stelovano je prakticno na uvo, ali sad tek vidim da i za to postoji test traka sa ogledalom, ali koliko vidim da i ona kao torque traka kostaju papreno, ali rekao bi da sam ga ipak i na uvo ubo, mozda nije 100% precizno ali sta da se radi :D

S obzirom da sam remenje menjao i uzeo one Black reel, verovatno cu naruciti i rolere da ih zamenim u nekom momentu. Mada s obzirom da je W&F u granicama, mislim da nisu roleri toliko losi.

Jos jednom hvala na korisnim savetima i informacijama :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moze na uvo da se namesti besprekorno. Traka sa ogledalima moze da se zameni obicnom od 120 minuta koja je sa jedne strane isecena tako da se vidi putanja trake preko glave sa strane.

Black rell..nekad omane kvalitetom.

Postoji lik u Slovačkoj..pravi ekstremno kvalitetne rolere..i povoljni je od Black rella.

 

Link to comment
Share on other sites

@uzvarb Da li bi traka od 90 min mogla da zavrsi takodje posao ? Sad razmisljam nikada nisam kupio ni jednu 120min kasetu, od pocetka kad je receno da one nisu dobre, nisam imao zelju da eksperimentisem :) Bas bi hteo eto i vizuelno da proverim svoje stelovanje na uvo.

Da cuo sam i ja za black reel da nije najbolji kvalitet, genralno gumica koju sam dobio i ne izgleda bas ultra kvalitetno, ali je svakako bolja od stare koja je bila. Sad sto se tice rolera malo cu vise pretraziti ebay. Predpostavljam da je taj lik isto na ebay ? ako moze neki link?

Hvala jos jednom

Link to comment
Share on other sites

I ja mogu da potvrdim da sam s Eberhartom (Black Reel) imao različita iskustva. Dešavalo mi se da mi njegove gumice sa tačnom merom ispucaju vrlo kratko po navlačenju na vođicu ili idler.

Što se tiče Čeha, njegova guma je vrlo kvalitetna, naročito za pinčrolere. Međutim, tu postoji drugi problem. Iz mog iskustva s magnetofonima (i znatno manje sa kasetofonima), nije dobro rešenje oguliti staru gumu sa rolera i navući novu gumu. Takav pinčroler hoće da žvaće, šeta i zavija. Najbolje rešenje je da se stari pinčroleri u kompletu pošalju Teriju na presvlačenje, brušenje i centriranje:

http://www.terrysrubberrollers.com/

Čovek ima materijale, opremu i bazu podataka za razne aparate. Čak nije ni skupo.

Link to comment
Share on other sites

Pa ovo je izvrsno :) definitivno cu sebi napraviti jednu, a zatim cu opet rasklopiti transport, da proverim i nastelujem putanju.

@uzvarb imam samo jos jedno pitanje, da li kod ona dva srafa koji zatezu zamajce, da li se oni tu podmazuju u kontaktu sa zamajcima, i koje bi ulje ili mast bilo naj adekvatnije? predpostavljam ono silikonsko ulje ? I sta bi generalno valjalo podmazati, posto ne znam da li sam na svim mestima podmazao, kad je transport u pitanju

Hvala

Link to comment
Share on other sites

i ovde da pohvalim ekipu iz silkena,većina nađena na stanju,što nema naručeno sa lagera,jedino što je situacija poprilično tamna po pitanju trakastih tj ne veruje da će više nabavljati...sam kvalitet je okej i dimenzije su tačne,za kvadratne i nema nekog razloga da se juri bilo šta van,capstan beltovi,ko juri stock stanje,što manji w f itd,ipak bi morao da pogleda i van,pogotovo kad rasprodaju postojeći lager.

ako ima neko preporuku za nekog po evropi ko iskače kvalitetom i ima 0,5mm ili tanje,neka javi,jako bi cenio. :)

Link to comment
Share on other sites

On 10.3.2020. at 23:03, shon3i said:

Pa ovo je izvrsno :) definitivno cu sebi napraviti jednu, a zatim cu opet rasklopiti transport, da proverim i nastelujem putanju.

@uzvarb imam samo jos jedno pitanje, da li kod ona dva srafa koji zatezu zamajce, da li se oni tu podmazuju u kontaktu sa zamajcima, i koje bi ulje ili mast bilo naj adekvatnije? predpostavljam ono silikonsko ulje ? I sta bi generalno valjalo podmazati, posto ne znam da li sam na svim mestima podmazao, kad je transport u pitanju

Hvala

Ti srafovi se steluju da ostane lufta, mora da ostane aksijalni hod. U nekim servisnim upitstvima pise koliko..i koje "špijune" koristiti za to. Fabrika je to mazala onom belom masti uglavnom.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, uzvarb said:

Ti srafovi se steluju da ostane lufta, mora da ostane aksijalni hod. U nekim servisnim upitstvima pise koliko..i koje "špijune" koristiti za to. Fabrika je to mazala onom belom masti uglavnom.

Da jasno je da mora da ima lufta (ima ga u mom slucaju)  nego sam primetio da je suva cela ta regija, pa se razmisljam da podmazem necime. Tu mast nemam, ali da li moze nesto drugacije ?

Link to comment
Share on other sites

Koja "regija" je suva? Biksne se podmazuju uljem a zupčanici, kotve, ramena i klizne površine mašću. Jedno ne ide umesto drugog. Tamo gde se ne vide tragovi maziva ne treba ni stavljati ništa. U čemu je problem da se kupi silikonska mast? Pre podmazivanja je potrebno da se skine staro mazivo benzinom ili naftom.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Willi Studer said:

Koja "regija" je suva? Biksne se podmazuju uljem a zupčanici, kotve, ramena i klizne površine mašću. Jedno ne ide umesto drugog. Tamo gde se ne vide tragovi maziva ne treba ni stavljati ništa. U čemu je problem da se kupi silikonska mast? Pre podmazivanja je potrebno da se skine staro mazivo benzinom ili naftom.

Upravo sam to hteo da cujem, tu se u tragovima vidi ta mast, ali rekao bi da je bilo vise zato i pitam. Inace u pitanju je da kazemo klizna povrsina. Nije problem da se nabavi naravno, nego sam bio u dilemi da li je silikonsko u pitanju, ili neko drugo. Hvala

Link to comment
Share on other sites

Bela silikonska mast je "safe bet" za plastiku i najlon, još bolje ako je sa dodatkom teflona. Za metalne površine je još bolja litijumska sa dodatkom grafita ili molibden sulfida. Generalno, litijumska mast bi trebalo da bude bezbedna i za plastiku ali tu može da bude problema, jer zavisi od vrste masti kao i od vrste plastike. Što se tiče ulja, što gušće to bolje, da ne bi iscurelo iz ležaja.

Koji materijali se naslanjaju tj. kižu jedan po drugom? Hajde slikaj i obeleži deo.

Link to comment
Share on other sites

To su ležajevi zamajaca koji ih potiskuju ka napred ("thrust bearings"). Po pravilu su od plastike (najlona), mesinga ili bronze. Treba da se napune mašću. Moguće je i da su teflonski i u tom slučaju im nije potrebno podmazivanje mada mast ne može da škodi ni tu.

Veoma bitno za pravilno funkcionisanje celog transporta je da imaju propisani aksijalni luft koji se podešava okretanjem tih zavrtanja. Tačna mera je navedena u servisnom uputstvu. Nije strašno ako ga ima previše jer to ne utiče na putanju trake. Bitno je samo da osovine ne budu bez lufta.

Link to comment
Share on other sites

Hvala @Willi Studer, da ima lufta, e sad ne znam da li je dovoljno ili previse, kad sam zadnji put rasklapao, tu je bilo masnjikavo ali nisam nista dirao tj brisao, pa racunam da ce pomoci ako se opet stavi sveza mast, sto cu i uraditi. Inace kao sto ste rekli oni ne uticu na putanju trake, ali uticu  zatezanje trake i na brzinu i W&F i dosta se fino steluju. Ja u upustvu nisam nasao zazor koliki treba da bude, ali koliko sam shvatio meri se tenzija Torque meracem u play rezimu i onda se to dosteluje da bude na koliko treba, zato sam i pitao da li neko ima iskustva i da li postoji drugaciji metod da se to odradi bez te kasete tj Torque Tape Meter-a. Oni trenutno imaju luft rekao bi normalan, ali sam provalio cim se jos malo odvrnu onda se traka izmedju dva zamajca ne zateze kako treba posle okidanja play-a i to sam dostelovao. I sad da kazem radi sve kako treba. W&F je dobar, brzina dobra,  traka se odmah zategne, azimuth dobar. Htedoh eto da vidim da ako to treba da se podmaze, i da proverim putanju trake kako je uzvrab opisao jer sam stelovao na uvo.

 

Link to comment
Share on other sites

Sila zatezanja trake preko glava između levog i desnog rolera je zadata razlikom prečnika zamajaca koji su na zajedničkom pogonskom remenu i ne podešava se. Specijalnom kasetom se meri zatezanje trake od levog kotura do levog rolera i sa druge strane. Servisno uputstvo traži samo da se provere ove sile ali ni tu nema nikakvih podešavanja. Nema čak ni specifikacije aksijalnog lufta.

Ako ti se dešava zavijanje ili usporavanje, moguće je da je remen koji ide preko oba zamajca istegnut. Aksijalni luft kapstana nema nikakve veze sa devijacijom putanje trake, osim ako se toliko stegnu zadnji zavrtnji da to usporava zamajce.

Link to comment
Share on other sites

Hvala @Willi Studer na korisnim informacijama. Za sad sve sljaka dobro, zavijanja nema merenjem dobijam vrednosti oko 0.08 sto je po specifikacijama, i brzina je dobra. Remen je nov sa black reel-a, e sad da li je 100% dobar to ne znam. Inace ove informacije mi dosta znace, jer je ovo prvi deck koji sam rasturio do najsitnijih detalja i sad ga polako vracam u neke normalne tokove. Takodje sve ovo ne bi bilo moguce da mi @ZoranBG nije ustupio jos jednu identicnu Yamahu i nasnimio kasetu sa 3kHz test tonom, a sve je krenulo nizbrdo kad je deck poceo da gubi brzinu konstantno, ne da zavija, nego iz cista mira samo spusti na 2800hz pa se vrati itd. Posle nekog vremena je i motor poceo da ispusta cudne zvuke, pokusao sam da ga podmazem, ali izgleda da mu nije bilo spasa, izgleda da su i cetkice stradale. U tom momentu je Zoki ponudio da mi ustupi kompletan deck kako bi ja prebacio motor, sto sam i ucinio, ali posle tog prebacivanja i transport pocinje da pravi neke probleme, vidim da vise nije to to, i onda od dve yamahe krecem u sklapanje jedne, i tako selim transport iz te druge u prvu i tu krece haos sa raznim stelovanjima, a usput i primetim da su u tom drugom transportu roleri losiji, pa onda sve ukrstim sta valja od obe.. I sad napokon posle 2 meseca, mislim da sam na dobrom putu da to sve bude kako treba. Tj vec jeste, ali kad sam usao u dubiozu zelim da proverim sve i podesim kako bi ugodjaj bio veci :) Da ne davim vise, Mislim da sam prikupio dovoljno informacija. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...