Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Imam priliku da uzmem Pioneer CT-656 za 5000 dinara, šta mislite o ovom deku i da li je to ok cena za takav dek?

Potreban mi je dek za slušanje original kaseta iz '80-ih, '90-ih dok mi snimanje nije u prvom planu ali nekad bih snimio nešto.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nabavio sam Pioneer CT-656 i moram priznati da sam zadovoljan sa njim, primetio sam pri slušanju kasete EKV-Dum dum da je brzina reprodukcije malo veća u odnosu na CD izdanje, takođe bih rekao i da je sa ostalim kasetama isti slučaj pa me interesuje kako se to može tačno podesiti? Pretpostavljam da unutra ima neki potenciometar u koji se ubaci šrafciger.

Link to comment
Share on other sites

Za pocetak nabavi kasetu sa test tonovima od 1khz ili 3khz (mada gore na slici stoji 3khz). Ili trazi od nekog da ti snimi ko ima urednu brzinu ili quartz deck. Postoji velika verovatnoca da je ta original kaseta snimljena sa pogrsenom brzinom sto je za PGP-RTB bila svakodnevica.

Link to comment
Share on other sites

Није потребна тест касета осим ако се баш баш истерује мак на конац. С обзиром да је дек троглави довољно је кренути у снимање "озбиљног" клавирског концерта и у току снимања пребацивати тејп/сорс а уз пут и подешавати брзину + или - на самом мотору.

Link to comment
Share on other sites

On 24.7.2019. at 8:15, giZ_Mo said:

Није потребна тест касета осим ако се баш баш истерује мак на конац. С обзиром да је дек троглави довољно је кренути у снимање "озбиљног" клавирског концерта и у току снимања пребацивати тејп/сорс а уз пут и подешавати брзину + или - на самом мотору.

@HMRules

Zaobidjite ovaj post jer je ocigledni primer neznanja, covek vas ili z*** ili pojma nema.

Javite se da Vam snimim kasetu na 3 kHz i da lepo podesite dek.

Link to comment
Share on other sites

On 24.7.2019. at 8:15, giZ_Mo said:

Није потребна тест касета осим ако се баш баш истерује мак на конац. С обзиром да је дек троглави довољно је кренути у снимање "озбиљног" клавирског концерта и у току снимања пребацивати тејп/сорс а уз пут и подешавати брзину + или - на самом мотору.

Ne biva to bas tako.

Link to comment
Share on other sites

On 7/21/2019 at 8:23 PM, HMrules said:

Nabavio sam Pioneer CT-656 i moram priznati da sam zadovoljan sa njim, primetio sam pri slušanju kasete EKV-Dum dum da je brzina reprodukcije malo veća u odnosu na CD izdanje, takođe bih rekao i da je sa ostalim kasetama isti slučaj pa me interesuje kako se to može tačno podesiti? Pretpostavljam da unutra ima neki potenciometar u koji se ubaci šrafciger.

  Taj dek spada u nizu klasu pioneerovih troglavasa, ima alps mehaniku i motor je ako se ne varam mabushi ed510  leve orjentacije, ako je neko menjao gumicu i stavio ne adekvatnu sigurno je doslo do promene brzine capstan osovine a ako nije pa jos stoji stara istegnuta nikad se i neca namestiti brzina tacno. Test kaseta je naravno jedino ispravno resenje tj snimljena frekvencija na 3000HZ ali samo na dd quartz ispravnim dekovima, namestanje na sluh je ipak danguban posao, moze ali nece biti precizan, a da jos mala sugestija u pravcu kazaljke na satu motor ubrzava i suprotno usporava logicno.Srecno

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, HMrules said:

Nešto sam primetio, imam nekoliko original kaseta i na svakoj kaseti je drugačiji azimut tj. za svaku kasetu bih morao drugačije da podešavam glavu, zanima me zašto je to tako?

Prvo zamenite roler pa onda  poslusajte te iste kasete i ocenite

Link to comment
Share on other sites

Korting C-104

pre izvesnog vremena sam pazario ovaj dek

nesto mi se bas i ne svidja,sa pojacalima korting sam uvek bio prijatno iznenadjen

ovde nekako zvuk muljav kao da traka ne naleze,posebno se oseti na visokim

posle par sati rada to se malo sredilo,al i dalje je zvuk JEFTIN

 

0-02-05-23087e9d512390c4fd4d2edd7edd1ce4f82981ede6dc58bd9284572e04c287fc_5db1202a.jpg

0-02-05-6890e2b074939957299224a0bd207a6f58c2463d22ab034d8dd607b758ba9509_423c353f.jpg

0-02-05-70965f513a2ec39e8981e26dfaa43c8acc5a9493443adb5611698bafa167c57e_7e38ec57.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, bokyy said:

0-02-05-23087e9d512390c4fd4d2edd7edd1ce4f82981ede6dc58bd9284572e04c287fc_5db1202a.jpg

Da li si probao kako radi sa poklopcem? :) .... šalim se.

Ako nisi dirao azimuth glave ili nešto unutra, onda probaj prvo kako snima i kako reprodukuje svoj snimak. To će ti biti najbolji reper rada uređaja kao samostalne komponente. Stari snimci ili snimci sa drugog deka često ne rade idealno sa posebno drugim brendovima. Uvek je bilo potrebno nekakvo podešavanje.

Moguće je da je neko pre tebe, pa i vlasnika od koga si kupio, razdesio idealan azimut tonske glave, pa više glava ne iščitava ili upisuje na idealnoj putanji po traci. Verujem da ovde ima ljudi koji poseduju opremu za takvo podešavanje, pa će ti pomoći.

Mismeč azimuta glave se upravo čuje tako nekako kilavo i bez visokih, udavljeno bez dinamike i ataka.

Link to comment
Share on other sites

0-02-05-23087e9d512390c4fd4d2edd7edd1ce4f82981ede6dc58bd9284572e04c287fc_5db1202a.jpg

Ovaj dek bi trebalo da je, u stvari, (Toshiba) Aurex PC-E70. samo remarkiran za Koerting-a.

Pravio se od 1980-1982, prema podacima sa neta.

Prvo bi trebalo da proverite kakva mu je reprodukcija: glave ciste, demagnetisane, i roler u dobrom stanju ili zamenjen. Remenovi je pozeljno da su u prihvatljivom stanju u ovom pocetnom momentu. Tako cete, pri slusnom testu, imati informaciju da li dek zvuci kako treba na nekoj referentnoj traci.

Losa reprodukcija - mutna, moze biti zbog neodgovarajuceg azimuta, problema sa rolerom ili, recimo, elektolita u elektonici i losih kontakata, hladnih lemova itd.

Ako je dobra ili je resite podesavanjem azimuta i zadovoljni ste reprodukcijom - ne dirajte nista, vec probajte snimanje. Ako je ono dobro, odlicno, ako nije, problemi se uglavnom svode na elektrolite, kontakte i lemove.

Uglavnom, taj dekic bi trebalo solidno da svira... mislim kao prava HiFi komponenta, ali je ipak star skoro 40 godina.... tako da mu mozda ipak treba neka vitaminska injekcija :).

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2019 at 8:54 AM, ZoranBG said:

Losa reprodukcija - mutna, moze biti zbog neodgovarajuceg azimuta, problema sa rolerom

On 8/6/2019 at 8:54 AM, ZoranBG said:

 

On 8/6/2019 at 8:54 AM, ZoranBG said:

0-02-05-23087e9d512390c4fd4d2edd7edd1ce4f82981ede6dc58bd9284572e04c287fc_5db1202a.jpg

   Roler sigurno nije u dobrom stanju, vec se presijava, verovatno je i tvrd pa traka seta, cini mi se da je neko i azimut podesavao jer se ne vidi lepak na levom zavrtnju kod glava kao recimo na levom kod glave za brisanje, uglavnom naj naj jeftinija varjanta, zameniti roler pogonsku gumicu dobro ocistiti glave razmagnetisati ih,  podesiti optimalan azimut, moze i na sluh mono-stereo sa POUZDANOM trakom gde ima puno visokih i sa vokalima gde se nece primetiti neko veliko pomeranje  od centra kad se na pojacalu naizmenicno ukljucuje mono stereo, to je ipak bazicni dvoglavi dek, najbolje naravno sa test kasetom ako se ima. Pre zamene rolera i gumice nista ne podesavati jer nema svrhe. Ako i tad svira mutno i prljavo pravac SERVIS

 

Link to comment
Share on other sites

Podesavanjem azimuta postize se neki pomak u kvalitetu

mislim da je mehanika  zrela za sredjivanje,pri prepomotavanje u jednu stranu

susti kao lezaj da je los

inace komande rade strogo vojnicki

bice da je tu sve po malo

inace dek yamaha kx 260 ga je oduvala ,a denon drm 800  da ne pricam

nekako mi slicno radi kao onaj EI-UNITRA 9010 TAMO JE UVEK MULJAVILO

 

 

0-02-04-6de105cbb918f7ba0980b87fca533e98a833380d12a3028cabd471f46fc69430_27bc47b0.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bokyy said:

Podesavanjem azimuta postize se neki pomak u kvalitetu

mislim da je mehanika  zrela za sredjivanje,pri prepomotavanje u jednu stranu

susti kao lezaj da je los

inace komande rade strogo vojnicki

bice da je tu sve po malo

inace dek yamaha kx 260 ga je oduvala ,a denon drm 800  da ne pricam

nekako mi slicno radi kao onaj EI-UNITRA 9010 TAMO JE UVEK MULJAVILO

 

 

0-02-04-6de105cbb918f7ba0980b87fca533e98a833380d12a3028cabd471f46fc69430_27bc47b0.jpg

Treba tu proveriti i glavu za brisanje, leva strana je mnogo na dole pa je verovatno poremecena i putanja trake, pa se azimut namesti za jednu stranu ali zato druga muljava i tako u krug, prema slici reklo bi se da je i glava za brisanje dirana, ok prvo roler, gumica, podesiti visinu glave za brisanje pomocu test kasete , pa tek onda steluj azimut.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav za sve clanove!Dugo me nije bilo tako da sam zaboravio i lozinku i imejl adresu kojom sam se registrovao,(sramota}.

Elem imam Technicsa M253x fizicki mint,medjutim u poslednje vreme nece da ukopca tj.nece da podigne mehanizam,a kada se to desi radi bez problema ,zavijanja i sl.Mislim da sam negde kod Zokija Karapandzica procitao da im je problem ta gumica,Pitanje je sledece ..Gde odneti da se to odradi?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...