Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

75a.  Ja balavac,  prilično lihtiran. Na letovanju u Grčkoj. Ulazim u fenomenalnu prodavnicu ploča. Takvih nije bilo kod nas. Ko studio. Slušalice, gramofoni, mož da slušaš, biraš...

Izašli Grafiti. Cena van mog domašaja. 80ak maraka ako pamtim dobro.

Gledam tužno.... I prodavac mi snimi ( na 3M metalku)

Nigde kraja mojoj sreći. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, ZoranBG said:

Od srca Vam cestitam. KX1200 je veoma lepo napravljen dek, skroz posten od pocetka do kraja. K1020 imam (i on treba da se servisira) i iako je slican spolja, iznutra se elektronika razlikuje i licno preferiram 1200 u odnosu na njega.

Po meni, od Yamaha dekova zvucno je najbolji K1000 (iz serije K2000/K1000), neverovatno dobar i sa nekim inzenjerskim izumima koje nikada nisu primenili kod drugih modela. Nazalost, LED-ovke pikova su tako sitne i displej je neosvetljen... pa nije savrseno vidljiv.

Zorane,hvala na komplimentima za izbor dekova. Da u pravu ste,modeli su na prvi pogled veoma slicni, ali opet razliciti i to ne samo po elektronici vec i po tipu glava,ali u tome i jeste carolija i lepota razlicitosti.

Licno za mene ,barem kada je Yamaha u pitanju model kx-1200 je po zvucnosti br 1 pogotovo sa unapredjenim dbx.

Veliki pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

 Vidim i da su Sony DD vokmeni dostigli neke nenormalne cene na eBay i

Cijene na eBay nemaju odavno veze s mozgom.Sve je u krv skupo.Rusi su digli cijene, vjerovatno i drugi.....npr. pojacalo ekonomske klase 40 vati...ranije se moglo kupiti za 30-40 eura, sad to ide ladno 100.Ako je neki raritetni model, mislim retro, rijedak...ode cijena nebu pod oblake.

Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2019 at 9:03 PM, Milosav Grozni said:

 "Type IV" tapes using pure metal particles (as opposed to oxide formulations) were introduced in 1979 by 3M under the trade name Metafine.

E da. Grci su te daleke 1975e godine tek počeli da uživaju u novostečenoj slobodi. Prethodne godine (1974) se završila sedmogodišnja vladavina vojne hunte. Da su znali da će albume na vinylu plaćati oko 80 DM ne bi se toliko radovali. Ostatak Evrope je izdavajo oko 20 DM za istu kupovinu ali ne i jadni Grci. Te godine je mnogo ljubitelja muzike zauvek reklo jedno veliko NE LP-u i pohrlilo da muziku sluša strogo sa 3M metal kaseta,  čija je pojava tada i zabeležena prvo u napaćenoj Grčkoj a onda par godina kasnije i u ostatku sveta...-_-

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog novog-starog dekica u kolekciji: Pioneer CT720. Skromnog izgleda, dvoglavi, poseduje autorevers. Ponuda Pioneer-a iz 1981. imala je dve kategorije: zlatne CT9R, 8R, 7R i 6R, opasnog dizajna i mnogih funkcija (9R, recimo), ali plasticnih prednjih maski i drugu, srebrnu seriju u kojoj su bili CT720, 520, 320, 200... 720 je bio najbolji u toj "B" kategoriji i jedini koji je delio mehaniku sa dekovima iz "zlatne" serije.

Medjutim, zbog svog skromnog izgleda nije ostao poznat. Ali mehanika mu je odlicna: 3 (tri) direkt drajv motora, sva tri bez cetkica, slicno resenje kao kod Teac-a Z6000 i 7000 samo nesto skromnije. Samo jedan remen koji obavlja sve.

Na Internetu ima poznavalaca koji kritikuju ovu mehaniku kao lose projektovanu itd. Cinjenica je, da posle ovoliko godina (a i manje) ona zahteva kompletno rastavljanje i podmazivanje usled nekoliko vrlo preciznih delova koji su krucijalni za njen rad.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 5/27/2019 at 3:44 PM, ZoranBG said:

Evo jednog novog-starog dekica u kolekciji: Pioneer CT720. Skromnog izgleda, dvoglavi, poseduje autorevers. Ponuda Pioneer-a iz 1981. imala je dve kategorije: zlatne CT9R, 8R, 7R i 6R, opasnog dizajna i mnogih funkcija (9R, recimo), ali plasticnih prednjih maski i drugu, srebrnu seriju u kojoj su bili CT720, 520, 320, 200... 720 je bio najbolji u toj "B" kategoriji i jedini koji je delio mehaniku sa dekovima iz "zlatne" serije.

Medjutim, zbog svog skromnog izgleda nije ostao poznat. Ali mehanika mu je odlicna: 3 (tri) direkt drajv motora, sva tri bez cetkica, slicno resenje kao kod Teac-a Z6000 i 7000 samo nesto skromnije. Samo jedan remen koji obavlja sve.

Na Internetu ima poznavalaca koji kritikuju ovu mehaniku kao lose projektovanu itd. Cinjenica je, da posle ovoliko godina (a i manje) ona zahteva kompletno rastavljanje i podmazivanje usled nekoliko vrlo preciznih delova koji su krucijalni za njen rad.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

   Zorane cestitam , na pioneer deku ali i na onom sto sledi. Taj je  tata od pioneera nema bolji,.ocekujem utiske posle servisa.

Link to comment
Share on other sites

Vlado, hvala. Da, kazu da je Pioneer CT95 najbolji od svih Pioneer-a. Na mnogim mestima ga nazivaju "Dragon Killer". Licno, ne volim takva poredjenja, a dp sada nisam naisao na dek koji bi obrisao patos jednim Dragonom. Mozda je neki bolji, ali to su nijanse ili relativno male razlike: mozda je od njega bolji Lux K50M ali nisam ih poredio.

Secam se da sam pre vise od 10 godina radio uporedni test nekih prilicno dobrih dekova i da je tu bio i moj tadasnji CT95. On je zaista zvucao sjajno i najbolje od svih Pioneer-a koje sam ikada imao (i tada i posle). Medjutim, ne treba misliti da je bez mana, ima mesta na kojima su stedeli.

No, svakako je sjajna masina i svakako vredna paznje. Ono sto je lepo jeste da je Pioneer ubacio dobar deo tehnologije koju je cuvao za kraj u njega - drugi to nisu radili, samo su stancovali vec poznate modele. Dodatno, deo te tehnologije nasao se i u jevtinijim modelima i ucinio ih odlicnom kupovinom.

Samo da napomenem, wide range tehnologija kojom se Pioneer toliko hvalio mi izgleda kao obican marketinski trik: CT95 i CT-S920S imaju gornju granicu na 30.000 odnosno 25.000 Hz, respektivno. To jeste tako, ali sa odstupanjem krive od plus/minus 6 dB u odnosu na referentnu vrednost. Normalno odstupanje pri merenju je plus/minus 3 dB, a za to nema podataka kod ovih i drugih wide range Pioneer dekova. 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ZoranBG said:

Vlado, hvala. Da, kazu da je Pioneer CT95 najbolji od svih Pioneer-a. Na mnogim mestima ga nazivaju "Dragon Killer". Licno, ne volim takva poredjenja, a dp sada nisam naisao na dek koji bi obrisao patos jednim Dragonom. Mozda je neki bolji, ali to su nijanse ili relativno male razlike: mozda je od njega bolji Lux K50M ali nisam ih poredio.

Secam se da sam pre vise od 10 godina radio uporedni test nekih prilicno dobrih dekova i da je tu bio i moj tadasnji CT95. On je zaista zvucao sjajno i najbolje od svih Pioneer-a koje sam ikada imao (i tada i posle). Medjutim, ne treba misliti da je bez mana, ima mesta na kojima su stedeli.

No, svakako je sjajna masina i svakako vredna paznje. Ono sto je lepo jeste da je Pioneer ubacio dobar deo tehnologije koju je cuvao za kraj u njega - drugi to nisu radili, samo su stancovali vec poznate modele. Dodatno, deo te tehnologije nasao se i u jevtinijim modelima i ucinio ih odlicnom kupovinom.

Samo da napomenem, wide range tehnologija kojom se Pioneer toliko hvalio mi izgleda kao obican marketinski trik: CT95 i CT-S920S imaju gornju granicu na 30.000 odnosno 25.000 Hz, respektivno. To jeste tako, ali sa odstupanjem krive od plus/minus 6 dB u odnosu na referentnu vrednost. Normalno odstupanje pri merenju je plus/minus 3 dB, a za to nema podataka kod ovih i drugih wide range Pioneer dekova. 

  Nadam se da je u pitanju samo servis kako je prodavac naveo, glave su fabricki podesene roleri ne izgledaju unisteno, a za trikove svi su bili skloni, i ja imam tri cetiri pioneera sa wide range i nisu neke razlike u odnosu na klasicne devetke 939,959. A to za  ubicu, preteska rec zaista. Svi ti dekovi sviraju dobro sta vise odlicno ali zna se poredak, normalno se zna i cena. pozdrav tebi i ocekujem da nas obavestis o utiscima . Uzivaj

Link to comment
Share on other sites

Dek jos nisam preuzeo, ali mi se sa slika cini da roleri treba da se menjaju, malo je prasnjav itd.

Ima lep tekst o modifikaciji CT95, ali ne verujem da cu to raditi.

Potpuno se slazem da nema neke drasticne razlike u toj wide range tehnologiji (mozda sam i ja gluv :)) u odnosu na klasicne Pioneer dekove.

Da ne zaboravim, secam se kada sam poredio Nakamichi-ja BX300, Aiwa-u XKS7000 i Pioneer-a CTS920S. Nakamichi je bio osetno bolji, za moje uho, od Aiwa-e, ali je Pioneer bio precizniji i detaljniji, Nak malo meksi ali je za mene Pioneer bio najbolji od sva tri.

Moja kolekcija Pioneer-a sada obuhvata CTA9, CT979, CT95 i CT720. Imam i dva CT90R koji ce da zavrse u kanti.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, ZoranBG said:

o modifikaciji CT95

  Nikako to, ako je dobro podesen u fabrici taj dek mora da ubija, ako je bolji bar pola kao sto je skuplji  od  920s tu ne treba nista raditi, nije taj dek ciscen, najverovatnije su i originalne gumice, idler je izdrzljiviji i zato premotava kako kaze prodavac, i nece svako da se petlja oko mehanizma, treba to iscupati, pa rastaviti, i na kraju sastaviti. MASTER

Link to comment
Share on other sites

 
 
 
On 2/20/2013 at 2:27 AM, suca77 said:

 

Da, http://www.marrscommunications.com/index.html to je sjajno mjesto za pojaseve, a također i https://beltsturntable.com/belts-from-japan/

A jel ima kod nas neka radnja sa delovima za deckove. Meni treba neki idler za Akai

 

On 2/20/2013 at 2:27 AM, suca77 said:

 

 

A jel ima kod nas neka radnja sa delovima za deckove. Meni treba neki idler za Akai

 

Link to comment
Share on other sites

Ovo im je standardni problem:

Most common fault is the motor control chip and/or associated transistor being damaged due to reversed polarity on the PSU as there is no protection for this. Chip is a CX20084 IC601 and tranny is either a 2SB1013 or 2SB733 Q601. Fault manifests itself as the capstan motor running at twice normal speed or running all the time. 

Debug involves measuring the voltage between gnd and pin 15 of IC601; you should get about 4v8 normally - if you get 0v or less than 4v8, it's probably IC601 that's shot. If you get 4v8 but the capstan still runs at double speed, it's probably Q601 that's blown. IC601 is surface mount and fiddly to replace while Q601 is much easier. Don't attempt either if you don't have the right tools or ability though.
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...