Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Kale 021 čestitam na Teac-u R 9000,redak dek kod nas. Imao sam prilike da ga kupim 1996 godine, ali nisam. I jako mi je žao zbog toga. R 9000 je koštao 1500 dm u Nemačkoj :)

Profesore čestitam za dekovsku prinovu ( Pioneer CT 91a) :)

Ja sam u skorije vreme nabavio Pioneer CT 939,Sansui D 705, Dual CC 5850 RC i Aiwa Adf 550 :) Evo i jedne slike na kojoj su Dual, Pioneer, Sansui i Harman/ Kardon TD-4800 :)

FB_IMG_1555810281657.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, HMrules said:

Može li mi neko reći mišljenje o Denon DRM-800A deku, kakav je što se tiče snimanja, reprodukcije?
Ja sam pre nekoliko godina imao 3-4 Sony deka tako da ne znam kakav je u odnosu na njih.

Ja sam imao DRM 800 u vrijeme bas kad je taj izasao sa tom modifikacijom.Cini mi se da je u pitanju stabilizer kasete u vratima i  mozda neka sitnica jos.Da jad bude veci drug mi ostavi Nakamichi CR3E.Kad sam ih uporedio smucilo mi se na Denona i nije me zanimalo sto je ovaj barem duplo skuplji.Ma nebo i zemlja, jedva sam cekao i nije mi trebalo dugo da ga se otarasim.Nije lose snimao uopste,po meni kao skoro svaki drugi dek te klase.Nijesam ga uporedjivao sa slicnima , nijesam imao prilike ali to je to.Prosjek.Kasnije sam imao Sony TCK 600S, onaj sa centralnim mehanizmom i dolby S,poslije njega idu oni ES modeli.Zavrsava posao, ali bih sad radije uzeo Nak CR2 dvoglavi nego bilo koji troglavi konfekcijski model.Tacno je trazi svoju traku svoj snimak da bi dao maksimum, ali Nak je Nak.Teac 6030 je odlican, imao ga na slusanje mjesec dana,imao sam GX F91 i testirao ga uporedo sa Nakamichijem 582 ,Nak mi je bio ..onako malo dublji, malo vise basa nekako utegnut, dok je Akai malo imao svjetliju stranu.Testirali na Maxell XLII S i Basf chrom maxima.Revox nikad nijesam slusao.

Eto raspisah se. malo....

Link to comment
Share on other sites

Denon DRM800A je, po meni, najjevtinije napravljen dek visoke zvucne klase od svih koje sam propustio kroz sake. Vrlo solidan mehanizam stavljen u ultrajevtino kuciste, pravi primer da se stedelo nenormalno.

Zvucno nije u klasi najboljih (da ne nabrajam) ali toliko dobro imitira istu tu kategoriju dekova da je to prosto neverovatno. Fakticki, on je neki deo kategorije ispod njih i normalnom ljubitelju kaseta nikada ne bi ni trebalo nesto znatno bolje - da ne ulazim u detalje.

Dakle, DRM800A je zvucno odlican, za svaku pohvalu i izuzetan u odnosu na cenu koju je do nedavno imao kod nas (50-60 EUR).

Od mana, tu su tasteri koji se relativno lako brisu od upotrebe, cak sam naisao na primerak kome su korodirali zamajci i to je prakticno nemoguce ocistiti a da se ne poremeti sistem zatvorene petlje... dakle, kvalitet je upitan, ali ipak je taj dek star skoro trideset godina, normalno da ga nisu pravili da traje toliko.

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, Bato - hi - fi said:

Ja sam imao DRM 800 u vrijeme bas kad je taj izasao sa tom modifikacijom.Cini mi se da je u pitanju stabilizer kasete u vratima i  mozda neka sitnica jos.Da jad bude veci drug mi ostavi Nakamichi CR3E.Kad sam ih uporedio smucilo mi se na Denona i nije me zanimalo sto je ovaj barem duplo skuplji.Ma nebo i zemlja, jedva sam cekao i nije mi trebalo dugo da ga se otarasim.Nije lose snimao uopste,po meni kao skoro svaki drugi dek te klase.Nijesam ga uporedjivao sa slicnima , nijesam imao prilike ali to je to.Prosjek.Kasnije sam imao Sony TCK 600S, onaj sa centralnim mehanizmom i dolby S,poslije njega idu oni ES modeli.Zavrsava posao, ali bih sad radije uzeo Nak CR2 dvoglavi nego bilo koji troglavi konfekcijski model.Tacno je trazi svoju traku svoj snimak da bi dao maksimum, ali Nak je Nak.Teac 6030 je odlican, imao ga na slusanje mjesec dana,imao sam GX F91 i testirao ga uporedo sa Nakamichijem 582 ,Nak mi je bio ..onako malo dublji, malo vise basa nekako utegnut, dok je Akai malo imao svjetliju stranu.Testirali na Maxell XLII S i Basf chrom maxima.Revox nikad nijesam slusao.

Eto raspisah se. malo....

Hvala na informaciji :)

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, ZoranBG said:

Denon DRM800A je, po meni, najjevtinije napravljen dek visoke zvucne klase od svih koje sam propustio kroz sake. Vrlo solidan mehanizam stavljen u ultrajevtino kuciste, pravi primer da se stedelo nenormalno.

Zvucno nije u klasi najboljih (da ne nabrajam) ali toliko dobro imitira istu tu kategoriju dekova da je to prosto neverovatno. Fakticki, on je neki deo kategorije ispod njih i normalnom ljubitelju kaseta nikada ne bi ni trebalo nesto znatno bolje - da ne ulazim u detalje.

Dakle, DRM800A je zvucno odlican, za svaku pohvalu i izuzetan u odnosu na cenu koju je do nedavno imao kod nas (50-60 EUR).

Od mana, tu su tasteri koji se relativno lako brisu od upotrebe, cak sam naisao na primerak kome su korodirali zamajci i to je prakticno nemoguce ocistiti a da se ne poremeti sistem zatvorene petlje... dakle, kvalitet je upitan, ali ipak je taj dek star skoro trideset godina, normalno da ga nisu pravili da traje toliko.

 

 

Kontam, kućište je moglo biti bolje napravljeno u odnosu na mehanizam koji je bolji ali su štedeli maksimalno.
Nadam se da se zvučno može smatrati nekim prosečnim dekom, imao sam nekoliko Sony dekova koji su mi se sviđali što se tiče dizajna ali opet zvučno bih voleo da sam imao neke bolje dekove, sad ne znam kakav je ovaj Denon u odnosu na njih što se tiče toga, već nekoliko godina nemam dek u svom sistemu ali voleo bih da ga ponovo nabavim.
Može li preporuka za još neke troglave dekove u cenovnom rangu od 70€ do 100€?

Link to comment
Share on other sites

Denon je zvucno u klasi Sony ES dekova serije 7xxES i 8xxES (ne racunajuci 777ES(, nisam ga imao u isto vreme sa 9xxES da bih ga mogao porediti sa njima. Jevtiniji Sony dekovi ne mogu da se mere sa njim.

Sto se preporuke tice, nisam nasao nesto interesantno na KP da bih mogao preporuciti (ili mi je promaklo...). Pazite da kada uzimate dek preko oglasa on bude servisiran jer Vas servis moze izaci skuplje od samog deka. Deluje kao pronalazak rupe na saksiji, ali zaista je tako - ljudi se zatrce iz sentimentalnih razloga i posle pokaju.

Link to comment
Share on other sites

Od juče u kompletu RIZ K4020 :)

Interesantan uređaj, radi ... treba da se srede dugmići, ne reaguje na dugme "rec" i slabije reaguje na dugme za vađenje fioke.

Da li neko ima slučajno zna kakvi su prekidači, da ga ne rasturam, pa da tek onda tražim delove, to može da potraje, a rasklopljen uređaj, vrlo lako ću zagubiti pola ostalih delova.

Ima još jedna stvar, koja mi se čini da nije baš kako bi trebala da bude. Zvuk je dobar, nema zavijanja, šumova itd. ali, izlazni novo signala je relativno slab, tako mi se čini u odnosu na npr CD a i sama led indikacija pokazuje nizak nivo.

Da li neko zna šta može da bude problem?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bane, taj dek je poljskog porekla, poznatiji pod imenom Unitra (pravio se i pod nekim drugim), a proizvodjac je firma Diora.

Jedan je od retkih koji umesto procesora za slozenije funkcije koristi TTL logicka kola (ona ogromna vertikalna ploca negde oko sredine). Nadam se da ne gresim, imao sam ga pre tridesetak godina i nisam pravio slike. Slicni logicki sistem imaju i Nak dekovi serije 660/670/68x, na primer.

Generalno, kakvi god da su tasteri, skoro sigurno cete ih moci zameniti nekim od standardnih, eventualno uz neku modifikaciju. Kelco npr. ima solidan izbor. Ja uvek menjam sve tastere, da kasnije ne bi otkazao neki drugi pa da opet moram sve iz pocetka.

Sto se izlaznog nivoa signala tice, to jedino moze da se proveri nekom od referentnih kaseta, te da se prati putanja signala od pojacala glave na dalje. Ako je signal nizak na oba kanala, mala je sansa da su bas oba u kvaru, moguce je da je dek fabricki nastelovan nestandardno i pitanje je da li se stelovanjem play trimova moze podesiti. Moze biti i glava u pitanju, ali onda se to vidi po zvuku, posebno snimku.

Na K4020 sam menjao glavu, umesto fabricke (lose su im glave i motori) stavio sam amorfnu i rezultat je bio odlican - dek je imao daleko cistiji zvuk i bolje visoke tonove. Nazalost,  i dalje je imao relativno visok nivo suma sto je posledica koriscenih komponenti i resenja.

Link to comment
Share on other sites

On 4.5.2019. at 13:35, shon3i said:

:)

Taj dek ima Dolby HX sistem, pretecu Dolby HX Pro. Ta dva sistema se tehnicki razlikuju iako su slicnog imena. Dolby HX je tvorevina Dolby Labs, dok je HX Pro izmislio Bang & Olufsen, pa su patent prodali Dolby-ju koji ga je preimenovao u Dolby HX Pro. Prvi dek sa HX Pro (dok jos nije postao "Dolby") je Beocord 9000, izvanredna masina koja je nekako pala u zaborav u odnosu na druge dekove iz tog doba.

Link to comment
Share on other sites

Taj riz k4020 je sasvim solidan dek, ako se naidje na dobro podesen i ocuvan primerak. Tasteri na tom deku nisu mikroprekidaci vec aluminijumski listic koji je pokrivljen i daje utisak klika, inace kontakt ostvaruje na prosrebrenim kontaktima na samoj stampanoj ploci, koji oksidisu posle dugog stajanja. Moze lako da se rasturi i ociste kontakti, sasvim je jednostavno. 

Sto se zvuka tice, imao sam dosta primeraka dok nisam naisao na dobar komad koji je dobro podesen i koji zvuci lepo. Na njemu je bias bio dobro podesen fabricki za veliku vecinu kaseta, i ulazni nivo snimanja se poklapao sa izlaznim, ali se to lako moze podesiti. 

Kako vam dek snima? Kada namestite 0db ulazni signal, koliko je db prilikom reprodukcije? 

Moj primerak deka ima neku alps glavu i mitsubishi capstan motor. Cesto se desava da azimut nije lepo fabricki podesen.

Link to comment
Share on other sites

@ZoSo

Ovaj dek je bio u podrumu, sigurno 10 godina a ne verujem ni da je pre toga nešto puno radio.

Pre par godina, ja sam ga izvadio, očistio malo, jedna gumica je bila propala, zamenio, zamenio sijalicu i pustio. Nisam povezivao na pojačalo, samo sam video da diode pokazuju da se tu nešto dešava, spakovao ga i ostavio opet u podrum.

I sad, ostalo mi prostora u polici, nisam znao šta da stavim i setim se njega :) 

Ne radi mi dugme REC pa ne znam kako snima, ali vizuelno, glava je nova, bukvalno. Brzina je dobra, nema zavijanja, dobar je onaj roler, tako da je sve, manje više dobro.

Prosto mi je neverovatno da je posle toliko vremena sve ispravno, pre svega tu mislim na elektrolite, ali i na ostale elemente.

Kada uhvatim malo vremena, rasturiću ga, pa ću očistiti kontakte, a ako sam dobro razumeo, biće dovoljno da ih običnom krpicom i nečim neutralnim očistim, zbog tih srebrnih listića, da ne skinem prvi sloj tog materijala.

Onda bih voleo da imam i test kasetu, pa da se to malo podesi, pre svega izlazni nivoi, jer su definitivno slabi. 

Najbolje od svega je što je mom sinu, od 9 godina, ta sprava toliko interesantna bila da je par dana bio u fazonu, kako ovo svira, okreće se, vidi izvlači se fioka ... šta će dete, rođeno u digitalno doba :) 

A mi smo znali da provedemo sate pored kasetofona, da snimimo pesmu sa radia, pa još ako se ubaci voditelj i pogazi vokal ... aaaaaaa ... 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, banebg81 said:

 

 

A mi smo znali da provedemo sate pored kasetofona, da snimimo pesmu sa radia, pa još ako se ubaci voditelj i pogazi vokal ... aaaaaaa ... 

Kakav je to očaj od snimka bilo a sad mi mp3 320kb/s loš...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ZoSo

Upravo sam uhvatio malo vremena, očistio kontakte, stvarno nije bilo teško sada rade super svi dugmići. A dugme za snimanje nije bilo neispravno, već, da bi se pokrenula funkcija snimanja, potrebno je da se u isto vreme drži dugme za snimanje sa dugmetom za reprodukciju :) 

Potpuno sam zaboravio da to tako radi :)

Glava je Alps, sve je unutra fabrično, nije niko ništa dirao i za divno čudo, radi :)

Kada se uradi snimak, podesim da bude do 0 db, sa uključenim dolbi b, i npr CrO2 tip trake, posle prilikom reprodukcije, zvuk bude malo jači, odnosno, malo više, ali ništa dramatično, tek ako se baš zagleda, može da se primeti.

Ali, zvuk, pa rekao bih, odličan, onako kako je svirao izvor, tako zvuči i traka :) bez obzira što su to trake stare par decenija :):):) presnimavane ko zna koliko puta ... 

Vrlo dobar uređaj, definitivno kvalitetna izrada, dobrih karakteristika ... bilo je u tom istočnom bloku svašta nešto zanimljivo... Voleo bih da negde pronađem sve na jednom mestu, proizvođači, kopije tehničke karakteristike... Ova unitra je bila bolja sigurno od mnogih jeftinijih modela sony, technics, pioneer ... 

 

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima na forumu!!! 

Ja sam se danas registrovao, a zasto sam cekao do danas ni sam ne znam, posto su mi teme fenomenalne i zelim da ucestvujem u diskusijama. 

Ponosan sam vlasnik dva deka Yamaha k-1020 i kx-1200 i jako sam sretan zbog toga posto su u neverovatnoj kondiciji i rade kao i prvog dana kada su i kupljeni. Mislim da ce uskoro trebati mali servis da se zamene remeni, pa ako neko ima preporuku ko bi mogao da ih lepo utegne, bio bih veoma zahvalan. 

Eto toliko za moj pocetak,  i veliki pozdrav svima!!! 

IMAG0550-1000x750.jpg

Link to comment
Share on other sites

možda ima a možda i nema veze sa ovom dekovskom temom:

prošle subote sam bio u Budimpešti u prodavnici polovnih ploča gde sam dobio informaciju da uskoro kreću sa uslužnim presnimavanjem ploča na audio kasete zbog velikog interesovanja!

znam da je verovatno samo zrno peska u moru digitalije ali mi je jako drago što su neki upoznali draži audio kaseta a neki ih nikad nisu ni zaboravili :)

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Marotic said:

Pozdrav svima na forumu!!! 

Ja sam se danas registrovao, a zasto sam cekao do danas ni sam ne znam, posto su mi teme fenomenalne i zelim da ucestvujem u diskusijama. 

Ponosan sam vlasnik dva deka Yamaha k-1020 i kx-1200 i jako sam sretan zbog toga posto su u neverovatnoj kondiciji i rade kao i prvog dana kada su i kupljeni. Mislim da ce uskoro trebati mali servis da se zamene remeni, pa ako neko ima preporuku ko bi mogao da ih lepo utegne, bio bih veoma zahvalan. 

Eto toliko za moj pocetak,  i veliki pozdrav svima!!! 

 

Od srca Vam cestitam. KX1200 je veoma lepo napravljen dek, skroz posten od pocetka do kraja. K1020 imam (i on treba da se servisira) i iako je slican spolja, iznutra se elektronika razlikuje i licno preferiram 1200 u odnosu na njega.

Po meni, od Yamaha dekova zvucno je najbolji K1000 (iz serije K2000/K1000), neverovatno dobar i sa nekim inzenjerskim izumima koje nikada nisu primenili kod drugih modela. Nazalost, LED-ovke pikova su tako sitne i displej je neosvetljen... pa nije savrseno vidljiv.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, zflazar said:

možda ima a možda i nema veze sa ovom dekovskom temom:

prošle subote sam bio u Budimpešti u prodavnici polovnih ploča gde sam dobio informaciju da uskoro kreću sa uslužnim presnimavanjem ploča na audio kasete zbog velikog interesovanja!

znam da je verovatno samo zrno peska u moru digitalije ali mi je jako drago što su neki upoznali draži audio kaseta a neki ih nikad nisu ni zaboravili :)

Stvarno interesantna informacija. Pre nekog vremena sam citao da je prodaja kaseta dozivela rekord u odnosu na prosle godine i da postoji i firma koja izdaje albume nekih izvodjaca na kasetama - same kasete (prazne, za umnozavanje) nabavljaju iz Francuske.

Naravno da je to zrno peska u pustinji, bas kako ste primetili i ne treba se zavaravati. Nekako mi nije jasno ko to kupuje, slusa, sta se tu desava. Vidim i da su Sony DD vokmeni dostigli neke nenormalne cene na eBay i vec dugo ih drze, a i po oglasima se brzo prodaju cak i neispravni primerci za ne tako mali novac, a delovi za popravku nisu ni malo simpaticne cene.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ZoranBG said:

Nekako mi nije jasno ko to kupuje, slusa, sta se tu desava.

Zadnjih nekoliko godina ima pojedinaca i grupa iz sireg domena elektronske muzike koji svoje radove plasiraju na kasetama... to je neka mini underground scena, ne bas jasno definisana posto ima svacega.  Povremeno se te kasete pojave na Juno.co.uk  koji primarno prodaje ploce  ( mislim da postoji pandan web proda kaseta, pokusacu da nadjem link ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...