Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

9 sati ranije, ZoranBG said:

Kupih juce jednog Akai-ja GX75. Imam i 95 i 75 u garazi, pojma nemam u kakvom stanju, uzeo sam ih pre desetak godina i tako spakovane ostavio da cekaju bolje dana... resio sam malo da se pozabavim GX75/95 i modifikacijom istih... mozda budem imao srece :)

Bravo Zoki sa nestrpljenjem cekam rezultate modifikacije.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, laky said:

Bravo Zoki sa nestrpljenjem cekam rezultate modifikacije.

Hvala, ali u pravu je Safet... trebace mi puno vremena za to... a dek je jos u gepeku, nisam ga ni izvadio.

Radio sam neke snimke na NAD-u 602, ruzan ubi boze ali svira samo tako... sada mi je zao da ga rasturim, povadim sta mi treba za NAD 6100 a ostatak bacim... masina je iznenadjujuce dobra, mane u zvuku su tako male da nisam mogao da verujem...

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2019 at 10:17 PM, ZoranBG said:

Kupih juce jednog Akai-ja GX75. Imam i 95 i 75 u garazi, pojma nemam u kakvom stanju, uzeo sam ih pre desetak godina i tako spakovane ostavio da cekaju bolje dana... resio sam malo da se pozabavim GX75/95 i modifikacijom istih... mozda budem imao srece :)

Mislio sam da u tvoje ruke neće više ni jedna 75/95 ??

Da li neko ima nogice za moju 75-icu?

IMG_20190228_175418.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pozdrav Drugari, nikako da stignem da se pohvalim novom mašinom koju sam dobio na poklon za Novu godinu od mog drugara i prijatelja  Zorana (ZoranBG) :D

Reč je o kaset deku „Onkyo TA-2570“ koji sam imao nekoliko puta u sistemu  i koji je jedan od retkih kaset dekova koji mi je zvučno legao. Još interesantnije je to što je ovaj dek Zoran modifikovao, tako da je sada, što se zvuka tiče, rame uz rame sa top modelima ostalih proizvođača.

Ovo ne pričam napamet,  jer sam u sistemu do skoro imao i legendarnog Dragona, za kojeg sam mislio da će oduvati TA-2570, međutim  to se nije desilo. Štaviše, više mi se svideo zvuk modifikovanog Onkyo-a od Dragona. Da li je to do samog upklapanja sistema, ne znam, ali ovaj dekić svira sjajno!

Znam da mnogi neće poverovati da jedan mali i neugledni Onkyo može da parira legendarnom Dragonu?! Međutim, činjenica je da i te kako može, ali ne u fabričkoj varijanti.

Napomenuću da je Dragon sjajna mašina, koja zaista opravdava status legende i tu nema šta da mu se zameri, ali mi je fascinantno do kog se zvučnog nivoa može doći modifikacijom uređaja!

Još jednom, hvala Zoki na divnom poklonu ! :listen

Više o samoj modifikaciji kaset deka možete pogledati na ovim linkovima:

http://zokiaudio.com/onkyo-ta-2570-mod-part-one/?lang=sr

http://zokiaudio.com/onkyo-ta-2570-mod-part-two/?lang=sr

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo da napisem par rijeci o iskustvu sa ovim deckom nakon sto sam ga napokon dobio...

Nakon sto je stigao iz Japana, i kako to obicno biva sa elektronikom u Japanu, na etiketi je bilo da radi na napon od 100 V AC…

550BA-4.jpg

no kazem… deck nije neki potrosac struje, pa nece biti tesko naci step-down trafo za njega… no kada je nakon mnogo peripetija i stigao u moje ruke, shvatio sam da uz malu prepravku cak moze i raditi sa postavkom 240V AC, tako da mi step-down trafo nece ni trebat!

No kod prvog paljenja, nesto ne stima… odmah sam prekinuo testirane, i krenija obaviti preventivni servis….


PICT0016.jpg

PICT0026.jpg

PICT0037_2019-02-23_09-23-36.jpg


… i kad je vec raskopan… kazem sebi ajde da bar promijenim termalne paste na poluvodicima za stabilizaciju napajanja, i da na napajanjima stavim nove elektrolitske kondenzatore…. Pa onda podmazati i ocistiti sto treba… izmjeriti staro remenje i naruciti novo…. I onda naletim na problem koji ne mogu rijesiti…

Naime deck ima i skriveni idler (tarni prijenos) koji je pukao, i izgleda da je tu i bio problem

PICT0047.jpg


Nakon sto su dosli gumeni rezevni dijelovi (tarenica, remenje) i nakon zamjene istih… deck je kazao „nije to sve!“
Naime kod podesavanja azimuta glave, desavale su mi se oscilacije, a kako sam pregledom pinch rollera ustanovio da su zaista u dobrom stanju, nije mi nista bilo jasno… pa nije bilo drugo nego aj ponovno ga rastavljaj…

46517826655_1b2d977d2b_b.jpg

A mehanizam krcat zicica, koje pucaju samo kad ih poprijeko pogledas… no sto cu… moram vidjeti u cemu je caka.
I nadjem….

32491154637_c85679d9cd_b.jpg

Naime ova plasticna poluga sto definira pritisak metalnog drzaca pinch rollera, ili je lagano se deformirala tokom niza godina, ili ne znam sto, ali pinch roller je samo lagano dodirivao osovinu, dakle radilo se o dijelovima milimetra, i samo sam laagano pobrusio pin od tog platicnog drzaca (koji inace definira pritisak metalnog drzaca pinch rollera) i stvar je proradila kako treba, podesavanje glave je proslo bez poteskoca….

46517826575_1467299994_b.jpg

Ali niti „to nije sve“ !

Posto deck ima CD direct IN cinch prikljucke i normal LINE In cinch prikljucke… preklopnik kojim se to bira povremeno je otkazivao poslusnost, a kako se radi zaista o vaznom prekidacu za ispravno funkcionirane decka, odlucio sam ovaj moderni plastikaner ALPS prekidac…

32491154457_81f707eee6_b.jpg

… promijeniti sa old-fashion ALPS prekidacem koji je dosta robusniji, i to sad radi „ko metak“!

32491154537_a169c3aa51_b.jpg

Inace, radi se o vrlo teskom uredjaju, ko da je pojacalo, a ne deck... vidim da mu je i poklopac od debelog lima, plus dampiran pozamasnim dampirajucim materijalom na sredini, biti ce zaista odlican partner mojoj kolekciji kazeta.
Inace imam i Akai GXC750D, ali mi je nedostatak, kada zelim da mi svira u pozadini glazba dok nesto radim, moram okrecati kazetu... zato sam i isao u ovu nabavu ovog Teaca...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...