Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Stigao mi je I ovaj dek, iz Rijeke... slika je sa neta, ali je isti takav.

Nazalost, neispravan, tako se I prodavao... pa ce sacekati poduzi red da stigne I on na operaciju :)

Imao sam isti takav pre nekih 20 godina, ostao mi je u secanju kao jedan od najlepsih dekova sa vrlo specificnom, snaznom mehanikom. Inace, pravljen u Japanu, ne znam od strane koje firme, za Dual.

Glavna fora kod njega je sto, kada pruzite ruku da uzmete kasetu dok reprodukuje/snima, automatski iskljuci glave I oslobodi kasetu (mali stos sa optickim senzorima) :)

Dual_C844_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ZoranBG said:

.......

Glavna fora kod njega je sto, kada pruzite ruku da uzmete kasetu dok reprodukuje/snima, automatski iskljuci glave I oslobodi kasetu (mali stos sa optickim senzorima) :)

Dual_C844_3.jpg

Kod njega je, čini mi se, fora bila i to što je imao mogućnost izbora dve brzine prilikom snimanja, a naravno i reprodukcije.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Kuršum said:

Kod njega je, čini mi se, fora bila i to što je imao mogućnost izbora dve brzine prilikom snimanja, a naravno i reprodukcije.

Da, jeste.

Stereoplay ga je ocenio u kategoriji sa najboljim dekovima, ali samo na dvostrukoj brzini. Pri normalnoj je spadao u klasu nize, sa Technics-om RS-B85. Cena mu je bila 1.400 DEM koliko se secam.

Link to comment
Share on other sites

Evo I C844, otvoren u cilju brzog pregleda. Ne radi mu premotavanje unazad, ne namotava traku pri play, autostop se sam aktivira u bilo kojoj funkciji (pukla gumica)...

0.JPG

1.JPG

2.JPG

 

A evo ga i jedan drugi dek,  vracen iz mrtvih. Slika je pre "vencanja" elektronike I mehanike.

3.JPG

4.JPG

...i pri podesavanju. Zice koje vire su odlemljene, sluze za sijalicu u transportu, njih cu spojiti na kraju.

To je Hitachi D-E66, uzet od Scepe. Hvala Scepo!!!

Nisam neki ljubitelj Hitachija, ove generacije dekova imaju bespotrebno komplikovanu mehaniku. Medjutim, plastika u mehanici im je vrhunskog kvaliteta, radio sam slicne transporte jos 1990. godine. Na ovom deku starom oko 33 godine plasticni delovi transporta uopste nisu postali krti, kao kod mnogih drugih proizvodjaca. Fenomenalna tehnologija, Hitachi je stedeo tamo gde je mogao, a ne svuda.

Na prvom testu ispostavilo se da dek vrlo lepo svira.

Link to comment
Share on other sites

Da napomenem samo da Hitachi D-E66 ima R/P glave koje su oni kasnije nazvali "Hitasenritte", tj. feritne glave na koje je nanet titanijumski sloj u prahu, te su dobile izgled ogledala.

Suvisno je reci da nikada nisam sreo "pojedenu" takvu glavu. Izgleda da su prakticno neunistive.

Ne zamerite na prasini I prljavstini, slikao sam cim sam izvadio mehaniku iz deka.

1.JPG

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, alex67 said:

@ZoranBG ovaj Pioneer mi je bas zanimljiva masina :thumbsup2. Kako svira to cudo?

Da, veoma je zanimljiv. To je prvi Pioneer dek sa Reference Master Mehanizom. Nisam ga otvarao, ali kladio bih se da ima vise metalnih delova od kasnijih modela. I ima DD motor, kasnije su ga izbacili I stavljali klasicne motore uz neke modifikacije antivibracionih drzaca na nekim modelima. I reel motor je napredniji u odnosu na kasnije modele. Zasto? Mislim da je u pitanju stednja, nemam drugi odgovor.

Takodje, ovo je jedini dek za koji znam da ima shunt regulatore u napajanju, koliko se secam u sekciji pojacala za snimanje. Kasnije se Pioneer igrao sa nekim brzim napajanjima, ali nikada nije ovo ponovio.

Zvuk mu je kao kod starih high end dekova: vrlo snazan, pun bas I odlicni, nenaglaseni detalji. Odmah da kazem, nije po ukusu svakoga I trazi svetliji sistem jer je malo "mracan" u odnosu na, recimo, CT95. To "mracan" shvati doslovce, nije mutan, ne fale mu detalji, jednostavno mu je takav karakter, potpuno drugaciji od, recimo Nak-a CR7 ili Harmana TD4800.

U svakom slucaju vrhunski dek.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, ScepanBG said:

Ta mehanika na AD-F 850 se u praksi bila pokazala kao jako dobra.U Hifi Centru su ih imali na desetine i radili su odlicno.

Jeste, imao sam Aiwa dekove sa tom mehikom, od AD3800, ADF770 I 990, ADF810, 850, preko XK009 I XKS7000 I 9000.

Neke sam imao po vise komada istog modela.

Tek nedavno mi je stigla jedna Aiwa 770 koja ima otkaz u mehanici, nisam jos ustanovio sta je otkazalo.

Za mehanike stare 25-35 godina to je vise nego dobra statistika.

 

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, ZoranBG said:

Jeste, imao sam Aiwa dekove sa tom mehikom, od AD3800, ADF770 I 990, ADF810, 850, preko XK009 I XKS7000 I 9000.

Kakva je situacija sa ADF660, imam fantastican primerak, kupio ga davne 1981 po preporuci sa one Stereoplay rang liste? Nisam ga skoro slusao al se secam da je bio izvanredan.

Link to comment
Share on other sites

Nisam ga posedovao, ali ne sumnjam da je dobar dek, to im je bio najjednostavniji troglavi dek koliko se secam. Aiwa je uvek bila maher da napravi sjajan dek za male pare.

Pre negde godinu dana sam kupio AD-F410 za delove, trebali mi da kompletiram AD-3800, ispao mi neki deo dok sam ga popravljao I nisam uspeo da ga nadjem...

I kada sam uzeo dek vidim da je samo prasnjav I da je kao nov. I strpam ga u garazu, zao mi bilo da ga kanibalizujem. Stoji tamo I dalje, moram da ga sredim, cujem, napisem tekst I onda ide nekome na poklon.

Inace, stigao sam nocas da zavrsim tekst I za NAD 6100:

http://zokiaudio.com/serbian-nad-6100-ruzni-mladi-brat/?lang=sr

 

Link to comment
Share on other sites

Pre svega izvinjenje admnima ako ću prekršiti neko pravilo što ovde pišem ono što sledi. Mislim da je najefikasnije da to uradim ovde pa molim za razumevanje. :-)

Dakle, nekom od vas magova za dekove bih poklonio moj Teac V5000. Prvi sam vlasnik, u super je stanju, osim što mu fali stop dugme koje je moj sirovi drug ne znam kako zeznuo. Ako ima preprodavaca i sl. nemojte da mi pišete i da gubite vreme. Dajem isključivo dugogodišnjem članu ovde. Molim PM ovde da bih znao sa kim komuniciram. Živim na Novom Beogradu kod Palate Srbija, lično uručujem, nisam u mogućnosti da šaljem.

 

EDIT: Javio se  stoN_Cold.

20160719_165111_1920x1080.jpg

Edited by Sloba
Javio se stoN_Cold. Pozdrav svima.
Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, ZoranBG said:

Nisam ga posedovao, ali ne sumnjam da je dobar dek, to im je bio najjednostavniji troglavi dek koliko se secam. Aiwa je uvek bila maher da napravi sjajan dek za male pare.

Pre negde godinu dana sam kupio AD-F410 za delove, trebali mi da kompletiram AD-3800, ispao mi neki deo dok sam ga popravljao I nisam uspeo da ga nadjem...

I kada sam uzeo dek vidim da je samo prasnjav I da je kao nov. I strpam ga u garazu, zao mi bilo da ga kanibalizujem. Stoji tamo I dalje, moram da ga sredim, cujem, napisem tekst I onda ide nekome na poklon.

Inace, stigao sam nocas da zavrsim tekst I za NAD 6100:

http://zokiaudio.com/serbian-nad-6100-ruzni-mladi-brat/?lang=sr

 

Brate, jesi mazohista. Hahahah NAD 6100 - pazi mi play dugme. Genijalno. Nego, da im trazim pare po pitanju autorskih prava ( slika unutrasnjosti Z-6000) :)). Kako li te je supruga pogledala kada si ga doneo:)).

 

http://mortechpr.wixsite.com/cassetteadventures/single-post/2014/08/26/The-TEAC-Z-6000-a-wonderful-machine

Link to comment
Share on other sites

Po mom dugogodišnjem iskustvu servisiranja troglavih dekova, najbolje mehanike je ubjedljivo radio Akai. To je bila mehanika sa naponskim očitavanjem položaja, jednostavnom montiranju motora, vrhunskim glavama koje su svoj puni kapacitet doživjele kod MK2 modela. Nakamichi jeste imao dobru mehaniku ali je ona imala veliku manu koja se odnosila na pucanje plastike na aluminijumu što je popravku tih dekova strašno komplikovalo. Poseban problem se javljao na kočnici koji je, na kraju, najbolje riješio Sankyo čiji se mehanizam ugrađivao od Yamahe, preko Nakamichi-ja do Teac-a. Propadanje filca na toj kočnici je bio uvod u agoniju vlasnika Akai dekova jer su nakon toga posezali za štelovanjem svih mogućih šarafa koje je Akai, onako sigurno označio i omogućio im slobodan pristup. I na kraju, svi dekovi koji su koristili Sony i Philips dolby kola su zvučali za koplje bolje od onih koji su koristili kola koja je potpisao Hitachi. Jedan od najloše izvedenih Dolby sistema je imao Akai GX75,95 (isti dek) što je sljedeće godine uočeno i uklonjemo u MK2 seriji koja je osim Sony dolby kola poboljšana i duplim kolima za ekvilizaciju.

Trenutno sam ponosni vlasnik GX75mk2 deka koji ne namjeravam da prodajem jer radi perfektno i kod snimanja pod Dolby C režimom je skoro nemoguće, na prvi pogled, razlučiti šta je signal sa izvora a šta je snimak.

PS.

Uvijek sam mrzio dekove sa elektromagnetnim kotvama u mehanizmima. Jedan od vrhunskih dekova zbog toga nikada nisam kupio, mada sam ih servisirao. Bila je to Aiwa Excellia 009.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...