Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Pozdrav drugari,

 

Igram se malo i pokuÅ¡avam da reÅ¡im problem sa onim rolerom na Teac V5000 deku. Rasklopio sam ga u komade i po neke komadiće i sada ga rasklopljenog gledam. Nameravam da poÄnem sa sklapanjem veÄeras ako uspem neÅ¡to joÅ¡ da uradim. Tek ovako totalno rasklopljenom mogu da vidim neke detalje koji su na njemu ko zna kada raÄ‘eni...dakle dek je već bio neÄiji poduhvat...i radio je spokojno do momenta kada je poÄeo da gužva traku. Predpostavljam i sam da je problem do levog rolera ali mi on deluje priliÄno u ok stanju. MeÄ‘utim ona plastiÄna voÄ‘ica trake iznad njega nije baÅ¡ u najboljem stanju, Može se i na fotografiji videti da je neko to po svemu sudeći Å MIRGLAO ???

roler_03.jpg

 

Želeo bih da probam da okrenem roler ali ne znam kako se roler skida. Metal koji ga nosi totalno nije savitljiv i ne mogu da ga raÅ¡irim da bih izvadio roler. Na koji naÄin se roler vadi da bih mogao da ga obrnem?

 

roler_02.jpg

 

Da li je moguće da je ybog gumice koja je bila priliÄno klizava, levi zamajac gubio na brzini i zbog toga traka nije ravnomeran napon imala sa obe strane pa kada se doda neravna povrÅ¡ina ove voÄ‘ice to dovede do pomeranja trake?

Da li bi obrtanje gumice na matiranu (ne izlizanu) stranu povećalo trenje gumice sa zamajcima ii rešilo ovaj problem?

 

Desni zamajac se slobodnije kreće u ležiÅ¡tu od levog koji posle samo par obrtaja staje. Desni se obrće priliÄno slobodno oko 10-20 obrtaja, nisam brojao taÄno. Zamajce ne mogu da izvuÄem jer verovatno imaju negde neki osiguraÄ koji ne vidim. 

 

Da li moraju da se vade da bi se podmazali ili postoji neki drugi naÄin?

 

Unapred hvala na odgovorima svima :)...

 

InaÄe ako nekoga zanimaju joÅ¡ neki detalji iz ovog deka da ih slikam i postavim, samo tražite, mogu to da uradim joÅ¡ veÄeras dok je dek otvoren. Ja sam napravio gomilu slika ali bih uploadovao neÅ¡to po potrebi da ne stavljam sve...mada ću ih malo srediti pa postaviti na svoj server i dati ovde link, pa kome treba neka izvoli :). Fotke znaÄe puno.

Link to comment
Share on other sites

Želeo bih da probam da okrenem roler ali ne znam kako se roler skida. Metal koji ga nosi totalno nije savitljiv i ne mogu da ga raÅ¡irim da bih izvadio roler. Na koji naÄin se roler vadi da bih mogao da ga obrnem?

 

ОÑовина око које Ñе окреће ролер Ñе извади/иÑтера на Ñтрану.

 

Da li je moguće da je ybog gumice koja je bila priliÄno klizava, levi zamajac gubio na brzini i zbog toga traka nije ravnomeran napon imala sa obe strane pa kada se doda neravna povrÅ¡ina ove voÄ‘ice to dovede do pomeranja trake?

 

Вероватно, 100%.

 

 

Da li moraju da se vade da bi se podmazali ili postoji neki drugi naÄin?

 

Да,

 

- извадити их

- опрати оÑовине и лежишта

- овлаш подмазати горе поменуте предмете

- Ñклопити

 

- Обратити пажњу на центрирање плаÑтичног дела ( вођице) који Ñе прчвшћује једним завртњем за метални ноÑач ролера.

 

Убудуће немој поÑтављати питања збрдаÑтдола.

Link to comment
Share on other sites

Haha, puno hvala na odgovorima, nisam stigao da izađem iz stana a odgovor je već stigao :).

 

Pisao sam u žurbi, izvinjavam se, milion pitanja treba formulisati u par pa mi to ne ide baš najbolje i ispadne baš to...zbrdazdolasto :).

 

Hvala joÅ¡ jednom, veÄeras se bacam na majstorisanje pa uploadujem rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Samo da javim stigle gumice za idler  i motor  bx300 prede kao singerica  .Amer  /ebay/ je brz isporuÄio  sve  stiglo za  pet dana

i odliÄne kvalitete

Sad slijedi prekapanje i selekcija  brda starih kazeta iako  su neke trake cca tridesetak god  joÅ¡ rade kao prvog dana

 

nice day

Link to comment
Share on other sites

Mali foto prikaz amaterske improvizacije :).

 

Naravno da sam izgubio onaj mali osiguraÄ koji drži levi roler na osovini. IskoÄio je u poslednjem sklapanju i jednostavno nestao u etru, progutao ga je vazduh. Rasklopio sam ceo Teac V-5000 u najsitnije komade u pokuÅ¡aju da naÄ‘em malog Ä‘avola ali bez uspeha. Već sam odustajao od sklapapanja kad mi je sinula ideja za improvizaciju. Iskoristio sam tanki lim koji drži sunÄ‘er u kasetama, napravio u njemu mali zarez i savrÅ¡eno se uklopio.

Uspeo sam i da obrnem roler. Mali ÄasovniÄarski Å¡rafciger prisloniti na osovinu i polako udarati Äekićem da bi isti izaÅ¡ao iz ležiÅ¡ta i oslobodio roler.

teac5000_02.jpg

teac5000_03.jpg

 

Ovi zahvati su baš vremenski zahtevni i dobri za treniranje strpljenja :) ali je rezultat dobra nagrada...naravno ako je uspešan :).

Dek ponovo radi kao sat, ne gužva traku i posle detaljnog Å¡telovanja opet zvuÄi odliÄno.

Ipak, ni blizu dobro kao zverka koja je na njemu.

 

teac5000_01.jpg

Link to comment
Share on other sites

InaÄe, poludeh od lampica na db metrima na Nak-u koje mi pregorevaju na svakih 3 meseca. Ne znam viÅ¡e da li je do kvaliteta tih lapica ili je neÅ¡to drugo razlog.

Lampice kupujem preko ebay-a i uzmam one Äije su karakteristike taÄne po specifikaciji iz Nak servisnog upustva 12V 60mA.

Ima li neko savet, koje lampice mogu da uzmem da budu dobra i dugotrajnija zamena.

 

Kod istog prodavca sam kupio i lampicu za STOP dugme koja je 12V 25mA i koja traje već godinu dana i preko, ali ove od 60mA crkavaju na 3 meseca.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da li može neko da mi pomogne??? Imam HITACHI dek koji ne reaguje na komande. Eventualno nekad mota kasetu, ali neće da je pusti. Molim vas kažite mi šta može da bude u pitanju jer sam sve probao, ali ne pomaže. Da li je možda motor u pitanju?

Link to comment
Share on other sites

Primetio sam da oni zupÄanici Å¡to podižu glavu ne rade kako treba. Kada pritisnem play ,,pomere se malo'' i niÅ¡ta, a kada ja  rukom pomerim na gore onda se podigne i glava, ali se kaseta ne pomera i kada pritisnem stop glava se ne spuÅ¡ta. Ne znam kako bolje da vam objasnim.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da ne otvaram novu temu,kolko vredi nakamici bx125 u odliÄnom stanju.Dek je u vlasnistvu mog drugara zadnjih 20g, nije radioaktivni otpad sa nekog zapadnjackog podruma, ako me ratumete

 

Nakamici BX125 sam da sada imao pet ili šest puta. Njegova cena ne bi smela da pređe 50€.

Skoro je na KP bio BX300 za 100€. Vlasnik je tvrdio da je kao nov. 

Link to comment
Share on other sites

Da ne otvaram novu temu,kolko vredi nakamici bx125 u odliÄnom stanju.Dek je u vlasnistvu mog drugara zadnjih 20g, nije radioaktivni otpad sa nekog zapadnjackog podruma, ako me ratumete

  

Oko stotke.

  

Nakamici BX125 sam da sada imao pet ili šest puta. Njegova cena ne bi smela da pređe 50€.

Skoro je na KP bio BX300 za 100€. Vlasnik je tvrdio da je kao nov.

Bozzam je veliki ljubitelj i poznavalac dekova i njegova procena je svakako validnija od moje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...