Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

TD-4500 koji sam imao ima prirodan zvuk,tada nisam primetio neku koloraciju.Jedino sto me nervirala malo bucnija mehanika.

Evo komentara u Stereo-u za TD-4800 : Nicht ganz standesgemases Laufwerk,aber ungeahnte Dynamik dank Dolby S.Cena 2850 dm.Ocenjen u najvisoj Apsolutnoj spicklasi,dobio 2 od 3 zvezdice,isto su bili ocenjeni i CT-93 i V-8000 S.

Treba reci i da je TD-4800 u Audio-u bio ocenjen u klasi sa B-215 i CR-4E.Mada su u toj klasi kod njih bili i TC-K 808 es/815 s,DR-1/DR-2/cassette deck 1...Audio je dekove testirao na Hrom kasetama(uvek im je pisalo Klang Typ II Chrom).

Danas ako bog da mi stize jedan lep dek  ;-)

Harman Kardon uredjaji su uvijek u istoj klasi sto se karakteristika tice kostali od25% do 30% od npr Techniksa,Sony i Pioneer-a.Yamaha i Onkyo su bili malo skuplji, a zatim ide Harman.Kad se taj 4800 sa Dolby S pojavio u Svedskoj bio sam tamo i cijena mu je bila koju i vi navodite,ali vaznije je reci jos da je to bio sigurno prvi dek sa dolby s sistemom.Drugi su kasnili ako ne kvartal a ono pola godine/Pricao sam tada sa vlasnikom radnje koja i sad postoji,o tome jeli to precijenjeno i slicno.Bio je pravi diplomata i odgovorio da cijenu formira proizvodjac i to je to.Primijetio sam da se svi oslanjate na njemacke casopise i njihove ocjene....Trgovci su to kao i svi....pa za komponente neke osrednje naguraju "spitzenklase absolut" dodaju ona dva tri uva i gluposti.Marketing momci.Jos nesto,sve je to krasni i divno ali ne moze dek od 400 dem da bude bolji od nekog Nakamichi-ja od 800 dem pa bio to bx1,bx2.

Link to comment
Share on other sites

Kad se taj 4800 sa Dolby S pojavio u Svedskoj bio sam tamo i cijena mu je bila koju i vi navodite,ali vaznije je reci jos da je to bio sigurno prvi dek sa dolby s sistemom.

Kad smo već kod toga...prvi troglavi a i prvi autoreverzni dek proizveo je Technics(modeli RS-677 i RS-679)..

Link to comment
Share on other sites

Prvi dek koji se pojavio sa Dolby S sistemom je Teac V-10000 Esoteric,to je ujedno i prvi dek koji je testiran sa Dolby S sistemom.Posle njega je usledio TD-4800.Cene dekova iz Harman/Kardon serije su bile TD-4200 oko 700 dm(Stereoplay i H/K katalog,u UK je bio 280 funti)),TD-4400 1100 dm(H/K katalog iz 1994/95,dok je u UK bio 350 funti)),TD-4500 oko 1500 dm(U UK je bio 500 funti),TD-4600(ima Dolby S takodje) 2000 dm(H/K katalog iz 1994/95,dok je u UK bio 700 funti)),TD-4800(treba reci jedini troglavi u toj seriji i jedini koji ima dupli kapstan u celoj seriji) od 2800-2850 dm(Stereoplay,Audio,Stereo) dok je u H/K katalogu(cenovniku) bio 3299 dm crni i 3369 dm sampanj varijanta(1994/95).Tako da cena za TD-4800 ne moze da se pripise samo zbog Dolby S sistema.Treba reci i da cela serija sem TD-4200 ima Isotropic glave.

Evo malo zanimljivosti sto se cena tice u Nemackoj modela iz '90-ih godina:

Arcam Delta 100(Dolby S) - 3500 dm,Revox H-1 (od 2400-2800 dm) i pomenuti TD-4800 - (od 2800 do 2850 dm).Od Japanskih dekova najvecu cenu je imao Pioneer CT-95 (2100 dm),da ne racunamo Teac V-10000 Esoteric i Tascam 122 mk III(profi).Zao mi je sto na primer Tascam 122 mk III nije testiran u Nemackim casopisima,kao i profi Denon DN-790R(Dolby S,kostao 1400 dm).

Link to comment
Share on other sites

Kakvi technicsi i Akaiiii prvi troglavi!!!

BTW ...Zoki GRESKAAAAA prvi je bio Nak 700 :smile:

 

Idler, citao sam u nekoj 30 godina staroj dokumentaciji i na japanskim sajtovima da je 1000 bio prvi troglavi dek, iako su 1000/700, kao i 279 svi lansirani 1973. godine, te je lako pogresiti.

700 je lansiran nesto kasnije u odnosu na 1000, koji im je bio udarni model, dok je 700 malo vise forsirao dizajn.

 

@Judge, posedovao sam 276, dvoglavu verziju 279 (samo fale delovi na ploci)... kakva je to masina bila...

Link to comment
Share on other sites

ZoranBG@

Ja kazem 700 samo jer je brojem ispred 1000 :smile:

DeÄki to vam doÄ‘e kao ona stara pitalica, Å¡to je prvo nastalo, kokoÅ¡ ili jaje, malo me to u poÄetku muÄilo ali naÅ¡ao sam rijeÅ¡enje. Kokicu sam spraÅ¡io u lonac i skuhao odliÄnu juhu a jaja ionako volim na oko, rezultat je da me baÅ¡ briga Å¡to je bilo prvo kad je oboje prva liga. :)

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog dobrog deka kojeg sam kupio... a uz njega i Hitachi D2200M, ali neispravan.

Prijatelj iz Madjarske mi je signalizirao da obratim paznju na ovaj Matsushitin model.

 

Evo u cast Judge-a, iskrenog obozavaoca Technics-a :cheers

Ovaj Technics M270X je dokaz da je dobar dvoglavi dek bolji od loseg ili osrednjeg troglavog. Iza skromnog lica krije se ozbiljna masina, napravljena na prekretnici doba kada je Technics pravio metalne monstrume a potom uglavnom sirote plastikance.

 

Bice detaljan test, kada stignem...

 

post-9475-0-38830300-1394373799_thumb.jp

post-9475-0-02411800-1394373806_thumb.jp

post-9475-0-47731300-1394373811_thumb.jp

post-9475-0-32424300-1394373820_thumb.jp

post-9475-0-70198600-1394373849_thumb.jp

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Idler Äestitam na ovom jako simpatiÄnom CD plejeru, moram priznati da se nikada nisam susreo sa njim ali znajuÄi tu firmu vjerujem da dobro zvuÄi. :thumbsup2

 

Zoki i tebi Äestitke na novom ljubimcu, dobar je to dek.  U mojoj kolekciji imam sve dekove iz te priÄe, poÄevÅ¡i od 280, 270, 273, 275, 253, 245, 233, itd...  nabavio sam si joÅ¡ par dekova iz polovine pa do do kraja 80'  koji su me zanimali a to su RS-B100, RS-B905 i RS-B965 a zadnji njihov dek iz 90' koji je meni bio interesantan je AZ-7, tokom godina Äuo sam svaÅ¡ta o njemu i to uglavnom loÅ¡eg pa se nisam neÅ¡to žurio sa nabavljanjem. Kad je dek konaÄno doÅ¡ao i kad sam se malo poigrao sa njim postalo mi je jasno da je veliki dio priÄa bio neutemeljen a nije ni Äudo kad su dolazile iz usta ( uspostavilo se kasnije) ljudi koji ga nisu nikad ni vidjeli a kamoli sluÅ¡ali. ReÄi Äu samo kratko onu moju staru uzreÄicu, sasvim solidan dek za normalnog Äovjeka, onim drugima ionako ne znaÄi niÅ¡ta jer njima veÄ odavno nema pomoÄi. :):thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

RS-AZ 7 ima posebnu,kako je Technics oznaÄava "Z" glavu za koju je specifiÄnost da se ne smije vrÅ¡iti demagnetizacija pomoću demagnetizatora jer u suprotnom  dolazi do oÅ¡tećenja/uniÅ¡tenja.To jasno i piÅ¡e na natpisu na vrhu vrataÅ¡ca  kazete,ali dosta njih se zaje...o,pa uniÅ¡tilo glavu zbog neznanja....

Link to comment
Share on other sites

RS-AZ 7 ima posebnu,kako je Technics oznaÄava "Z" glavu za koju je specifiÄnost da se ne smije vrÅ¡iti demagnetizacija pomoću demagnetizatora jer u suprotnom dolazi do oÅ¡tećenja/uniÅ¡tenja.To jasno i piÅ¡e na natpisu na vrhu vrataÅ¡ca kazete,ali dosta njih se zaje...o,pa uniÅ¡tilo glavu zbog neznanja....

Glava za snimanje sa DCCa je unutra...valjda ih je Philips nastancao na stotine tisuca prije nego je format crko, pa technics otkupio i pobacao u te dekove :-)
Link to comment
Share on other sites

Da, to je magnetorezistivna glava, nastala na ramenima tehnologije DCC-a. U vreme kada su pravljeni AZ6 i 7, magnetorezistivne glave nisu mogle da snimaju, pa je kod njih takva samo glava za reprodukciju. Jedna od karakteristika je daleko bolji odnos signal/sum u odnosu na klasicne glave.

Eh... da je Technics samo ubacio pristojnu mehaniku... i jos malo se potrudio, kakav bi to dek bio. AZ6 i 7 odlicno snimaju na metal kasetama, dobro na hromkama i losije na normalkama.

 

@Idler

Ima mnogo audiofila koji se kunu u stare uredjaje. A, u stvari, nisu culi bilo sta od ozbiljnijih novih komponenti u svom prostoru. Da jesu, shvatili bi da ta tehnika ipak napreduje. Razlika je upravo ta: scena, detalji kao u pravom zivotu, razlika u odnosu na stare komponente kao kada gledas obican i HD film na dobrom televizoru.

 

Dok sam radio za casopis preturio sam u svom sistemu nekoliko stotina komponenti cenovne klase od 200 do oko 8.000 evra (po uredjaju) i video sta nove, skupe komponente mogu. Zakljucak je da samo saka vrhunskih uredjaja iz devedesetih (ne govorim o zvucnicima ovaj put) moze da se meri sa danasnjim komponentama kategorije 2.000+. Ovo je gruba aproksimacija, da ne zauzimam veliki prostor u vezi necega sto nema veze sa temom.

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog dobrog deka kojeg sam kupio... a uz njega i Hitachi D2200M, ali neispravan.

Prijatelj iz Madjarske mi je signalizirao da obratim paznju na ovaj Matsushitin model.

 

Evo u cast Judge-a, iskrenog obozavaoca Technics-a :cheers

 

Hvala,blagodarim.Da sam poÅ¡tovatelj  Technicsa-to stoji,vidi se i iz mog avatara na kojem je "otac" Panasonic/Technics Konosuke Matsushita sa kćerkom.Ima tonski boljih ureÄ‘aja,ali po mom miÅ¡ljenju  kvalitetnije napravljenih-teÅ¡ko ili vrlo malo ,od primjerice dekova RS-M pro. serije(sa grafikonima na poklopcu),trakaÅ¡a RS-15XX,gramofona SL-1210 itd..Srećom na vrijeme sam se dozvao pameti,orijentirao se na meni najdražu firmu i imao sreću da sam uspio  uspio nabaviti neke od njihovih najkvalitetnijih ureÄ‘aja,zaokružio sistem,zavrÅ¡io priÄu  i sad redovno  održavam ureÄ‘aje(ipak su to stare sprave) i guÅ¡tam..Evo par  sliÄica dijela kolekcije...post-30007-0-61518200-1394387309_thumb.jpost-30007-0-40594800-1394387380_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Zoki, ja sa svakim tvojim postom nauÄim po neÅ¡to novo i HVALA ti na tome! Jednostavno, pravo je uživanje Äitati tvoje detaljne analize kaset dekova!

Usput imam jedno pitanjce za tebe u vezi deka koji mi je "naleteo" proÅ¡le nedelje. U pitanju je Sony TC-WR770 koji mi deluje baÅ¡ ozbiljno gledajući ga spolja, po displeju, težini, veliÄini i komandama ali izgleda da zreo je za zamenu gumica koje su Äini mi se rastegljene jer play neće da pusti a premotavanje mu normalno radi. Å ta misliÅ¡ o ovom Sony-ju i jesi li imao prilike da ga posluÅ¡aÅ¡?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...