Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Skoro sam imao HK-TD4200, identiÄno kućiÅ¡te kao 4800 sa nekoliko dugmića manje. Sve platiÄno da plastiÄnije ne može biti, ali je svirao fantastiÄno. Daleko bolje od drugih plastikanera koji sam posedovao. I on je otiÅ¡ao kao poklon.

Izgleda da Harmani iz te serije imaju neÅ¡to u sebi Å¡to su inžinjeri tada skupo plaćali misleći da brutalno utiÄe na zvuk. TakoÄ‘e izgleda da se nisu prevarili u vezi zvuka. A Å¡to se dizajna tiÄe to je uvek stvar ukusa. Poznajem dosta audiofila iz zapadnih zemalja koji se oduÅ¡evljavaju B&O dizajnom, i kojima nije bitno da je sprava metalna, osvetljena, aluminijumska, teÅ¡ka. Njihova filozofija je "ne interesuje me Å¡ta je unutra i koliko kila ima, hoću da izgleda lepo na polici i da zvuk otkida".

Mi koji imamo inžinjersko-muzikalno konzumerski pristup opremi, potpuno drugaÄije doživljavamo kvalitetnu izradu od ljudi koji imaju Äisto muzikalno konzumerskog pristup.

 

Mislim da će HK pobediti iz muzikalno konzumerske perspektive dok je Sony vizuelno privlaÄniji iz inžinjersko-muzikalno konzumerske perspektive.

Link to comment
Share on other sites

Da prijavim situaciju sa Dragonom.

Prilikom promene idlera neobraćajući pažnju na podatak u SM, ja sam malo popustio Å¡tift levog kapstana jer mi se uÄinilo da se neznatno teže okreće od desnog. Sledilo je podmazivanje i sklapanje. Rezultat su bili osetno topliji tranzistori na toj strani ali i Äetiri komada na desnoj su se fino grejali. Usledile su konsultacije na ovom i na tapeheads.net forumu i promenio sam lubrikant, poÅ¡telovao zazor izmedju namotaja i magneta kapstana i napravio male hladnjake za osam tranzistora bez da iÅ¡ta buÅ¡im, menjam ili prepravljam originalan dizajn ploÄe.

Rezultat je taj da su sada tranzistori tek mlaki u idle modu a kada krene reprodukcija sa i bez kasete, nebitno, temperatura pomalo varira od 40-52C. Smatram da je to skroz prihvatljivo i normalno a ne 70 ili koji više...

Bitna stvar je ispoÅ¡tovati zazor po uputstvu, logiÄno :order  a za podmazivanje sam koristio fino ulje za Å¡ivaće maÅ¡ine i mrvu silikonske masti na Å¡tiftu osovine kapstana. Malu kap sam Å¡pricem i iglom spustio na osovinu oba pinÄ rolera dok je dek bio uspravan na ledjima da se lepo slije unutra, mrzelo me celu mehaniku da vadim da bih to uradio. Sve oÄišćeno nekoliko puta do sijanja i perfekcije i sada, da ga ne ureknem svira na prijavljenih 40-50C. Male hladnjake mogu da skinem ali neću, pravio sam ih na terasi u polu mraku, probuÅ¡io prst jednim malim Å¡penom aluminijuma, ima da ostanu za uspomenu :)

 

Hvala na pomoći i konsultacijama,

:wave2

Sandro

 

p.s. bez smejanja i zaj*bav*nja za ruÄni rad, izgovorio sam se, mrak, sitna povreda, blagi oÄaj :blush:  

post-9727-0-98315400-1393746115_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

p.s. bez smejanja i zaj*bav*nja za ruÄni rad, izgovorio sam se, mrak, sitna povreda, blagi oÄaj :blush:  

 

Ðије благи очај мада   :wacko: , битно је да ради. Могао Ñи то Ñве да направиш Ñа једним парчетом алуминијумÑког лима али тада мора да Ñе Ñтаве лиÑкунÑки изолатори између транзиÑтора и лима!

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Stavio sam ja liskun i ovde i pastu, sve po redu. Tesno je u dubinu zbog trake za auto azimut, ide taÄno iza tranzistora pa bi smetalo a ta plastika cenim, ne voli temperaturu.

Hladnjaci su tu sada viÅ¡e zbog sećanja na moju glupost sa regulacijom zazora nego iz potrebe, kao opomena, a izgled, e to je "hand made with pride on the balcony"  :facehearts

Link to comment
Share on other sites

Da li moze neka rec o karakteristikama ovog deka.

 

Ðишта Ñпецијано, ако ради најбољи је.

 

Stavio sam ja liskun i ovde i pastu, sve po redu. 

 

ЛиÑкун није био потребан јер Ñваки транзиÑтор има Ñвој хладњак. Ðове генерације тих транзиÑтора Ñу у потпуно изолованом кућишту тако да је милина Ñа њима радити. Такве Ñам Ñтавио на Ð ÐµÐ²Ð¾ÐºÑ Ð¿Ð¾Ð³Ð¾Ð½Ñку плочицу.

 

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Da prijavim situaciju sa Dragonom.

Prilikom promene idlera neobraćajući pažnju na podatak u SM, ja sam malo popustio Å¡tift levog kapstana jer mi se uÄinilo da se neznatno teže okreće od desnog. Sledilo je podmazivanje i sklapanje. Rezultat su bili osetno topliji tranzistori na toj strani ali i Äetiri komada na desnoj su se fino grejali. Usledile su konsultacije na ovom i na tapeheads.net forumu i promenio sam lubrikant, poÅ¡telovao zazor izmedju namotaja i magneta kapstana i napravio male hladnjake za osam tranzistora bez da iÅ¡ta buÅ¡im, menjam ili prepravljam originalan dizajn ploÄe.

Rezultat je taj da su sada tranzistori tek mlaki u idle modu a kada krene reprodukcija sa i bez kasete, nebitno, temperatura pomalo varira od 40-52C. Smatram da je to skroz prihvatljivo i normalno a ne 70 ili koji više...

Bitna stvar je ispoÅ¡tovati zazor po uputstvu, logiÄno :order  a za podmazivanje sam koristio fino ulje za Å¡ivaće maÅ¡ine i mrvu silikonske masti na Å¡tiftu osovine kapstana. Malu kap sam Å¡pricem i iglom spustio na osovinu oba pinÄ rolera dok je dek bio uspravan na ledjima da se lepo slije unutra, mrzelo me celu mehaniku da vadim da bih to uradio. Sve oÄišćeno nekoliko puta do sijanja i perfekcije i sada, da ga ne ureknem svira na prijavljenih 40-50C. Male hladnjake mogu da skinem ali neću, pravio sam ih na terasi u polu mraku, probuÅ¡io prst jednim malim Å¡penom aluminijuma, ima da ostanu za uspomenu :)

 

Hvala na pomoći i konsultacijama,

:wave2

Sandro

 

p.s. bez smejanja i zaj*bav*nja za ruÄni rad, izgovorio sam se, mrak, sitna povreda, blagi oÄaj :blush:  

attachicon.gifdd drive cool.jpg

Uh, ala si nakarikao hladnjake na te tranzistore ... :)

Link to comment
Share on other sites

Uslovi rada x oÄaj = izgled rasporeda Äasova ne baÅ¡ dobrog djaka :)

Znam da nisam morao liskun da stavljam, imao sam ideju da posle povežem sve tranzistore nekim komadom aluminijuma prema "dole" da izbegnem traku a. azimuta Å¡to bi znaÄilo dovodjenje svih tranzistora u paralelu i istu visinu ali, kao Å¡to napisah, sada viÅ¡e niÅ¡ta od toga nije potrebno.

 

Opušteno

:wave2

Sandro

Link to comment
Share on other sites

Evo rezultata uporednog testa Sony TC-KA6ES i Harman/Kardona TD4800:

 
Kaseta koju sam koristio je obicna normalka - Maxell UR iz Tempa koja je teska za kalibraciju na dobrom delu dekova i sama po sebi je jedna prosecna kaseta. Hteo sam da vidim kako se ponasaju, kao kada dzip testirate u ekstremnim uslovima. Koriscenje ovakvih kaseta utice na dinamiku deka, odnos signal/sum i posebno rezoluciju u podrucju visokih tonova. Fakticki, tu se odmah razlikuju dobri od odlicnih dekova.
 
U direktnom poredjenju modifikovanog Sony-ja i HK, bilo nas je dvoje i dopao nam se vise... HK. Sony ima meksi i snazniji midbas. Harman ima cvrst i do zla boga kontrolisan udarac u bubanj, kako se ekstremno retko srece kod dekova. Detaljnost oba deka je fascinantna, Sony u odnosu na fabricki sija u gornjem ekstremu. No, HK ima tonski tacniji zapis. Pored toga stvara se utisak kao da se pevac pojavio pravo ispred slusaoca - to vise nije reprodukcija, vec zivot. Bolja mu je i 3D zvucna slika a gornji ekstrem ne poseduje ni trunku vestackog prizvuka, dok se kod Sony-ja to i dalje malo oseti. Oba deka su vrlo tiha, a HK tih kao smrt, prakticno mi nije jasno zasto bih ikada koristio bilo kakvu redukciju suma.
HK daje tonovima jedan kraj, definiciju, matematicku tacnost ali bez klinickog zvuka (kao kod naslednika, jevtinijeg i jednostavnijeg TD470) koju Sony ni modifikovan ne moze da istera. Reprodukcija TD4800 je takva da je prakticno nemoguce razlikovati da li slusate izvor ili snimak, dok se kod fabrickog Sony-ja to jasno oseti (na odgovarajucem sistemu) a kod ovakvog modifikovanog znatno manje, ali sitne razlike ipak postoje.
Sa druge strane, oba deka su izuzetna, Sony moze mnogo vise nego sto je fabricki uradjeno. On hoce da oprosti los snimak, kao Nakamichi, dok je HK surov i nece dodati nista, kaznice losu produkciju samo tako. To se ne dopada svima, posebno onima koji vole Nak zvuk njihovih starih uredjaja. HK ima odlican tajming i vrlo je muzikalan ali mi se cini da je stariji CD491 bio jos bolji u tom smislu, mada ne i ukupno bolji dek. Momenat kada ton nestaje (tzv. decay) je kod TD4800 fascinirajuci, dok je kod Sony-ja "samo" solidan.
 
Dakle, "plastikanac" je pobedio "teskasa", ne u prvoj sekundi, ali tokom prvih par rundi. Mislim da ipak ima nesto u diskretnom inzenjeringu Harmanovih inzenjera.
 
Ove moje primedbe treba uzeti uslovno - imajuci u obzir da ja o ovim uredjajima sudim u odnosu na najbolje koje sam cuo, a svega nekoliko vrhunskih nisam posedovao. Stoga, moja procena je da bi Sony zadovoljio 99% korisnika.
 
Pre nekog vremena sam probao B215 i TCKA6ES i... modifikovani TCKA6ES mi je bolje zvucao. Test je bio kratak, nije validan, ali nije trebalo tako da bude. Mozda je B215 neutralan, mator, ko zna sta, bio je skroz cistog zvuka, ali TCKA6ES je imao dusu a B215 bas i ne. Samo da napomenem da mi je B215 omiljen dek.
 
Nastavicu test sa metal kasetama, da vidimo kakav je tu odnos. Moguce je da ce Sony skociti i pribliziti se Harmanu, ali... videcemo.
Link to comment
Share on other sites

onaj stoÄić Å¡to ga pomenu Ladni je baÅ¡   :wacko:

 

Ја Ñам кроз такав пропао јер је Ñтакло пукло, Ñрећа је да ни огреботину ниÑам имао   :banana

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

@ZoranBG

Da, kod kasetofona, pa i kod magnetofona, pitanje trake je jako bitno. Moj stari Philips N5420 je imao nekakvu rudimentarnu kalibraciju (spreda podesiv bias) i sećam se da su Maxell UD XL trake tražile da mu se bias podesi na na +2 da bi radile kako valja. Ampex trake su tražile podeÅ¡avanje na -1. BASF i Agfa su iÅ¡le na 0. I nije uopÅ¡te bilo svejedno, odmah se Äula razlika na visokim tonovima.

Link to comment
Share on other sites

Sandro@ ugradi ti njemu i mali ventilatorcic ili vodeno hladjenje iz nekog PCa zlu netrebalo hahaha

Zoki@

Mislim da ce HK bolje odraditi i metal traku i dolby S

TCK6 je marketinski bolji dek!

Puno je uredjaja u toj H/K seriji plasticno....imao sam nekoliko cd plejera boljih modela...plastika, ali unutra stvarno lijepo slozeni i sviraju u PM!

Link to comment
Share on other sites

Rekoh, HK će povesti a nadam se i pobediti, osećaj za feeling :)

 

Å to se tiÄe uslova za rad, alu perca za tranzistore sam sekao sa većeg hladnjaka joÅ¡ od maturskog rada ruÄnom testerom plastiÄne konstrukcije u polumraku na simsu terase i sve sklapao na tom malom stoÄiću na kome su bili mnogi renomirani dekovi. Sve ih je stoiÄki podneo. Tek podeÅ¡avanje i sitnu elektriÄnu kalibraciju radim na stolu za raÄunar zbog povezivanja na isti. Nema mi druge, život u stanu ima ograniÄenja. Da sam u kući, dve bi garaže napravio, jednu za kola a drugu za hifu i tada bi tek bio lom...  :order

Link to comment
Share on other sites

 Da sam u kući, dve bi garaže napravio, jednu za kola a drugu za hifu i tada bi tek bio lom...   :order

 

Ја да имам гаражу не бих ни пиÑао на форуму!

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Imam dek AIWA ADF-800 stoji mi vec neko vreme , mislim da nije 100% ispravan.

Mozda ubacim dek u sistem , za neki mesec pravim-kupujem novi namestaj pa mozda bude mesta i za dek.

Da li moze neka rec o karakteristikama ovog deka.

Jedan od najboljih dekova odnos cena-kvalitet

Link to comment
Share on other sites

Sony dekovima dižu cene do nebesa a mislim da to ne zaslužuju.nevezano za ovaj test moj Pioneer CtS 910 je šio Sony 970 u svim aspektima,tako da je brzo odletio od kuće.A 970 nije lošiji dek od 6-ice.Mislim da se previše prašina diže za Sony dekovima.To je moje mišljenje



 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...