Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Hajde da se igramo igre, neka se zove igra cenkanja :)

Svako od nas je bar nekada otvorio neki dek. Evo slike mehanizma iz jednog. Moje pitanje je: sta mislite koliko bi, kao nov, mogao da kosta dek koji ima ovakvu mehaniku? (Naravno, oni koji znaju sta sam kupio neka se ne javljaju...). Reci cu svoju procenu na kraju.

Mala pomoc: zamajci na slici su debljine oko 5-6 mm, precnika kao obicno kokosije jaje... dek ima dva motora (nema skrivenih na slici), remenski pogon.

Na poslednjoj fotki su vrata - od obicne plastike, unutra imaju opruge gore i dole i to je to. Slike prikazuju sve bas kao sto jeste.

 

Cene dobrih troglavasa iz tog doba su: Akai GX75/95 1.000-1.200 DEM, Aiwa XKS9000 2.000 DEM, Teac V7000 1.200 DEM Pioneer CT979 1.200 DEM, CT93 2.000 DEM, Sony TCK990ES 1600 DEM. Svi navedeni (sem Aiwe koja je nesto bolja) imaju neuporedivo robustniji mehanizam od ovog. Jevtini troglavasi su kostali od 450 evra na dalje (Aiwa AD-F850 par godina kasnije...)...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mnogo si brz... ne radi upload :)

 ÐšÐ°Ð¾ и увек.

 

Ма баtали форумÑки аплод, кориÑти неки други аплодер за Ñлике : tinypic.com

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Онда неки Онкио, Ðива или Ñличан из те клаÑе. Очигледно неки ОЕМ механизам.

 

Хитачи није 100%, њихови механизми Ñу јединÑтвени.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Za razliku od svih ostalih, Japanci su gajili zajedništvo. Tako je recimo CEC napravio bar 40% svih gramofona koji su ikada došli iz Japana, dok je ALPS napravio bar isto toliko svih kasetnih pogona ikada iz Japana, ako ne i više. Tako su postizali onakve cene (veća serija = manja cena po komadu), dok su svi drugi radili svako za sebe, a nisu svi bili reVox/Studer.

Ne smem da se zakunem, ali neÅ¡to mi se mota po glavi da sam na mom Sony TC-K 808 ES negde na mehanizmu video ALPS-ov logo. Nisam siguran, ali Äini mi se. 1993. je koÅ¡tao DM 1.100, danaÅ¡njih €550.

Link to comment
Share on other sites

@DVV

U Vasem deku je TCM200D mehanika koju je pravio Sony. Na srecu, nema veze sa ALPS-om.

 

Ima li ko jos nesto da doda vezano za vrednost deka  u kojem se nalazi mehanizam cije sam slike postavio?

Slazemo li se da je to neki "plastikanac" (zaista jeste, da dodam), bazicni troglavas koji je kostao 500-600 DEM?

Link to comment
Share on other sites

@DVV

U Vasem deku je TCM200D mehanika koju je pravio Sony. Na srecu, nema veze sa ALPS-om.

 

Ima li ko jos nesto da doda vezano za vrednost deka  u kojem se nalazi mehanizam cije sam slike postavio?

Slazemo li se da je to neki "plastikanac" (zaista jeste, da dodam), bazicni troglavas koji je kostao 500-600 DEM?

Moguće je, stvarno se ne sećam. A ne bi me ni Äudilo, on je iz vremena kada je Sony bio Gospod Bog za profesionalne Beta kamere i rikordere, za koje znam da su sami pravili, i koji su daleko ozbiljnija rabota od jednog kaset deka.

Link to comment
Share on other sites

Neeee.... 

 

evo odgovora: mehanika je sa Harman/Kardon-a TD4800. To je bio top dek u seriji 1990., kostao je straobalnih 2.800 DEM.

 

Pazite sada - Aiwa XK-S9000 ima 14 kilograma, DAC, Dolby S, 4 motora, automatsko zatvaranje vrata kada se ubaci kaseta, bocne i donje strane od iverice, podesavanje ekvilizacije snimanja, BTOR....  Pioneer CT-93 je oko 10.8 kg i Reference Master mehanikom, Dolby S.... Auto BLE sa motorcicem.

 

H/K TD4800 ima Dolby S, kalibraciju, samo 5.6 kilograma, skromnije opcije itd.  I opet je bio skuplji za 800 DEM i od Pioneer-a i od Aiwa-e.

 

Da samo napomenem kako H/K TD4800 ima celu prednju masku od... plastike!!! Nigde aluminijuma sem preko dugmeta za nivo snimanja. Beda bedna!!!

 

Inace, TD4800 je spadao po Stereoplay u klasu sa Dragonom itd. A u drugom casopisu su napisali kako se "moze meriti sa bilo kojim drugim dekom bez obzira na cenu", sto je odlican kompliment.

 

Nikada nisam sreo tako skup dek a tako bedno uradjen. Nak BX300 je za njega tenk.

 

 

U cemu je caka, onda?

 

post-9475-0-91298700-1393424094_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Sta mislis, zasto je kostao 2.800 DEM?

 

Вероватно зато што је било оних који Ñу били Ñпремни да дају толико пара.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Вероватно зато што је било оних који Ñу били Ñпремни да дају толико пара.

 

:wave2

 

 

Kakav si ti filozof, ahahahhaha. To je kao da sam pitao zasto je hladno napolju, a ti kazes "zato sto je unutra toplo". Sve pricas, ali nista ne kazes, kao zmija, ni za rep ni za glavu da je covek uhvati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...