Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Sinonim za zavoj je krivina ili okuka, a ne ćošak, dok - gledano obrnuto - sinonim za ćošak je kut, a nije zavoj.

:wave2 ... i u Å¡ali da budemo precizni!

 

Slažem se sa tobom ali u pitanju je Å¡ala a ćoÅ¡ak je narodski reÄen i bez želje da diskutujem oko narodnih izreka 

ili njihovih greÅ¡aka Äije god da su! :thumbsup2  :cheers

Link to comment
Share on other sites

Možda Äovek ne koristi turcizme, pa Å¡alu neće razumeti!

Ha, ha Uzvarb bez brige ako iÅ¡ta razumijem dobru Å¡alu razumijem i volim , odrastao sam uz ÄoÄkove i Äakije ali i uz Å¡arafciger, radapciger, kapulu i rabatinke tako da govorim sve jezike koji su mi potrebni, pozdrav i evo mene uskoro u lijepom gradu Beogradu. :wave2

Link to comment
Share on other sites

Dobrodošao u Beograd, Retro-Man!

Imam i ja puno drugara iz sele Juge, od Maribora, Ptuja, preko Splita, Benkovca, Mostara pa do PriÅ¡tine. tada smo svi bili kao jedno a Å¡ta uÄiniÅ¡e politiÄari danas, vidljivo je na svakom koraku. Držimo se mi lepih hobija kao Å¡to je HI-FI. Granice u tom i sliÄnom "sportu" ne postoje.

Link to comment
Share on other sites

Dobrodošao u Beograd, Retro-Man!

Imam i ja puno drugara iz sele Juge, od Maribora, Ptuja, preko Splita, Benkovca, Mostara pa do PriÅ¡tine. tada smo svi bili kao jedno a Å¡ta uÄiniÅ¡e politiÄari danas, vidljivo je na svakom koraku. Držimo se mi lepih hobija kao Å¡to je HI-FI. Granice u tom i sliÄnom "sportu" ne postoje.

2for hvala, :thumbsup2 potpisujem svaku rijeÄ, tokom dugog staža kojeg imam u ovom naÅ¡em prekrasnom hobiju upoznao sam mnoge ljude, bilo je tu svega i svaÄega ali odavno sam shvatio jedno a to je da pravi i iskreni prijetelj nema nacionalnost, državu, boju itd...on je samo pravi Äovjek kojeg je u danaÅ¡nje vrijeme sve teže pronaÄi u gomili ljudi. BaÅ¡ se radujem ovom dolasku jer Äu upoznati neke nove ljude a i vidjeti drage prijatelje. :wave2

 

PS, nabavio sam joÅ¡ jednog Nakamichija 480, znam rekao sam da neÄu ali kad je mignuo onim ljepim VU metrima nisam odolio. Slika nije od mojeg jer ga nisam stigao slikati ali vizuelno je u super stanju, mehanika radi perfekto no morat Äe malo kod doktora u vezi snimanja, do tada Äu se tjeÅ¡iti sa mojim 480 i 480Z i ostalom braÄom . :)

post-15891-0-67810100-1392768579_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Mislio sam ga uzeti, jer je izgledao ocuvano...ali bi-nebi.....bolje da je kod tebe zavrsio....ja sam u fazi kada su me malo pustili dekovi...srecom mi se to periodicno desava :-)..... moram negdje pronaci taj problem je opisan kod njih u vezi snimanja....onako miu magli zvoni po glavi da je jednostavan problem...mehanicki...nekakav switch kod prebacivanja u record mod....tak nesto...od nekoristenja zna zezati pa ne snima....ali lijep ulov :-)

Link to comment
Share on other sites

2for hvala, :thumbsup2 potpisujem svaku rijeÄ, tokom dugog staža kojeg imam u ovom naÅ¡em prekrasnom hobiju upoznao sam mnoge ljude, bilo je tu svega i svaÄega ali odavno sam shvatio jedno a to je da pravi i iskreni prijetelj nema nacionalnost, državu, boju itd...on je samo pravi Äovjek kojeg je u danaÅ¡nje vrijeme sve teže pronaÄi u gomili ljudi. BaÅ¡ se radujem ovom dolasku jer Äu upoznati neke nove ljude a i vidjeti drage prijatelje. :wave2

 

Moram da se ukljucim: BRAVO Retro! Ljude treba deliti prema tome da li su dobri ili losi, ne odakle su, koje su vere i slicno. Jednostavno receno,  podele sluze samo tome da se narod zamajava a u isto vreme pljacka.

Link to comment
Share on other sites

Razumeo, ne razumeo. Mante se tih " Dok nekom ne smrkne, drugom ne svane " Å¡ala...

 

Ovo je već tvoja šala a ne moja,ja sam se odmah ogradio i rekao da je neslana šala u pitanju

ali ti želiš da je odvedeš u drugom pravcu što nije moja namera.Zavoj,kut ili krivina,ćošak (ugao kuće,zgrade..),

Å¡ta je tu tebi toliko zapalo za oko i gde se turcizam tu provlaÄi,pa mi imamo mnogo reÄi koje potiÄu od turaka u

naÅ¡im svakodnevnim komunikacijama da nije većina svesna da se koristi istim. :thumbsup2  :wave2

Link to comment
Share on other sites

Ovo je već tvoja šala a ne moja,ja sam se odmah ogradio i rekao da je neslana šala u pitanju

ali ti želiš da je odvedeš u drugom pravcu što nije moja namera.Zavoj,kut ili krivina,ćošak (ugao kuće,zgrade..),

Å¡ta je tu tebi toliko zapalo za oko i gde se turcizam tu provlaÄi,pa mi imamo mnogo reÄi koje potiÄu od turaka u

naÅ¡im svakodnevnim komunikacijama da nije većina svesna da se koristi istim. :thumbsup2  :wave2

Tako je. Na primer:

TaÅ¡majdan. TaÅ¡ = kamen, Maydan = rudnik, dakle "rudnik kamena", ili kamenolom. Äaci V beogradske gimnazije će već znati.

Dorćol. "Dort" = broj 4, "yol" = drum, dakle "4 druma", odnosno raskršće (bivšeg 7. jula i Dušanove).

Karaburma. "Kara" = Crno, "burma" = prsten, dakle "crni prsten", odnosno nekadašnji prsten sela koja su bila predgrađe Beograda.

"jok". Yok = ne. Isto.

"JavaÅ¡luk", naÅ¡a reÄ izvedena od turske reÄi "yavaÅ¡", znaÄi polako, opuÅ¡teno.

Itd. Svaki dan, u svakom pogledu, svuda oko nas i u nama. A tek u BiH ...

Link to comment
Share on other sites

Pa ko dijeli ljude po vjeri i sl. ni ne komentira na ovom forumu!? ovo je Juga u Matrix formi :smile: ahhhh ja sam pravi Jugonostalgicar....kakvu smo drzavu dali ufff

Ja bogami nisam. Jugoslavija je bila jedna dobra ideja postavljena na trule temelje i morala je da propadne. Uostalom, lepo ste to rekli vi iz Bosne - zemlja zaÄeta u Jajcu je morala da zavrÅ¡i u k***u.

Link to comment
Share on other sites

Ok, evo onda ovde price koja se zove Grundig CF7500. Pre izvesnog vremena Zoki mi isprica da je nabavio donora za zupcanike za njega, ali da je na prvo probanje i on ostao obrijanih zupcanike zbog gumi plastike koja je koriscena na njihovim dekovima u to vreme. Tokom vremena oni su istrulili, i dovoljno ih je malo strozije pogledati i oni se raspadnu. 

Razlog za upotrebu ovog materijala je mogao biti jedino smanjanje buke transporta.

Nakon havarije zupcanika u donoru isti je odmah bacen, a ista sudbina je cekala i CF7500, koji je preziveo samo jer u datom momentu nije Zokiju bio pod rukom. U svoj toj muci Zoki mi se pozali i isprica celu pricu o Grundig deku. Ja istog mometa reagujem i dogovor padne.

Ako ga sredim i osposobim za rad i za Zokijev test na njegovom sajtu.

Jos dok mi dek nije ni dosao poceo sam da sakupljam sve sto lici na zupcanik i precnika je izmedju 3 i 33 milimetra :-). Vrlo brzo se sakupilo 50tak razlicitih zupcanika i oni su cekali dek.

Nakon par dana stigao je paket, jedva dockao da ga otvorim i vidim sta me ceka. Iskreno nisam nikad do sad ni video uzivo neki Grundig dek, jednostavno me nisu zanimali.

 

Dek je dosao sa samo cetvrtinom servo zupcanika kod mene, ja sam ovaj pravio od cega sam uspeo. Na kraju sam nasao kombinaciju metalnih, da sad je servo bucan, al dal je to i bitno...radi.

 

post-11811-0-70500000-1392914833_thumb.j

 

Prvo sam nasao metalni koji upada izmedju servo velikog zupcanika i osovine.

 

post-11811-0-79508000-1392914892_thumb.j

 

Zatim sam nasao kombinaciju 2 koja popunjavaju izmedju motora i osovine. Da ovo nije uspelo stavio bi remenice i kajs ( bilo bi tiho ) al u tom slucaju bi morao okrenuti plus i minus na servo motoru jer bi okretao u kontra smeru...

 

post-11811-0-25924300-1392914959_thumb.j

 

Na kraju posle par sati busenja, brusenja, kombinovanja to je ispalo ovako...

 

post-11811-0-02686700-1392915021_thumb.j

 

Prednji rell zupcanik na ovom deku je jos uvek bio ceo, al od njegove upotrebe nema nista jer bi se raspao nakon par minuta upotrebe, Imao sam veliku srecu da sam nasao dva plasticna koja se po dimenzijama, obliku zuba i njihovom broju poklapaju sa originalom. Rupa na vecem je bila prevelika pa se on prvo morao piksnovati, takodje ucinjeno trecim malenim zupcanikom koji je imao osovinu 1mm. Nakon malo busenja, smirglanja i lepljenja i ta 2 su postala deo koji je nasao svoje mesto u deku. 

Na slici ispod je zuti originalni, i dva koja ce postati zamena

 

post-11811-0-92485200-1392915288_thumb.j

 

E sad zbog ogranicene velicine 1 poruke nastavak sledi....

Link to comment
Share on other sites

I jos jedna slika sto se tice zupcanika, A to je prednji na svom mestu na mehanici.

 

post-11811-0-54538600-1392915673_thumb.j

 

Pri sklapanju deka nasao sam na jos jedan problem, oba trimera za podesavanje pikova su bila slomljena. Lako je bilo zameniti ih, ali njihovo podesavanje mi je zadalo malo muke. 

 

post-11811-0-52924900-1392915762_thumb.j

 

Na ovom deku nema pored pikova obelezen dolby nivo, nema nivoa za snimanje odredjenjh tipova trake. Tako da nisam znao kako da ih i podesim. Service manual nije bio od velike pomoci...

Ali kolega Sandro sa foruma, koji ima identican dek, je na njegovom proverio nivo i ja sam podesio i ovaj tako. Test ton 400hz i problem je resen relativno lako.

Posle ovoga dek je proradio, na prvi pritisak play tipke je zazvucao savrseno. Azimuti glave savrseni, reprodukcija neverovatna.

Probam snimanje i shvatim da kalibracija tera traku u blago zasicenje. Snimak bez kalibracije savrsen na par traka, stiskanje source tape tastera i jako je tesko shvatiti sta se slusa...

Te sam trake koristio kao referentne i sa nima podesio kalibraciju, odnosno jacine test tonova 400hz i 10khz u deku koje on koristi pri kalibraciji.

Stiskom i drzanjem tastera TEST/CAL dek ulazi u neprekidno snimanje i monitoring ovih tonova na traku. Pri tom se jasno videlo da pokazivaci ne dolaze do 0 i to je dek pokusavao kompenzovati dodavanjem parametara. 

Nakon podesavanja, dek je prestao prijavljivati greske na kalibraciju, i razlika source/tape je postala gotovo nikakiva i nakon kalibrisanja trake.

 

Eto, bas uratko nije bilo, ali vredelo je.

 

Prvenstveno da se zahvalim Zokiju i Sandro-u na nesebicnoj pomoci , savetima i podrsci.

Zoki ostaje kao po dogovoru, javi kad da saljem dek za novi test na Zokiaudio...

 

Pozdrav svim ljubiteljima dekova i nadam se da ste uzivali u ovom mom romanu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...