Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Da dodam da je Teac V-970 X testiran 4/1988 u Stereoplay-u,kostao je 1450 dm.Zanimljivo da je u Stereoplay-u bio za klasu bolje ocenjen od Z-5000.Dok mu je cena u Audio-u bila 1500 dm.Secam se da sam taj dek uzivo video prvi put 1989 godine u HiFi Centru,jedan od vlasnika mi je taj dek predstavio tad poprilicno nahvalio.I dalje cuvam kasetu(TDK MA-90) koju su mi snimili na tom deku.

Link to comment
Share on other sites

Teac R919X i V970X su dva brata blizanca, samo je R919X troglavi autoreverzni dek i koristi jedan zamajac i roler tokom rada. Kod Britanaca je jako lose prosao u testu. Ja sam posedovao R919X, poklon od jednog dragog prijatelja. Izuzetno je lepo svirao tako da mi nije jasno sta je bio problem kada su Englezi pisali o njemu.

 

V970X koristi drugaciju glavu, ima prilicno elaborirano reseno vesanje glave i dva zamajca u zatvorenoj petlji.

Nazalost, ovaj V970X ne radi dobro - ni kalibraciju niti mu je zvuk kakav treba da bude. Posle pregleda mehanike i sredjivanja, moram da obratim paznju na bias kolo, ono mi je sumnjivo.

Link to comment
Share on other sites

Nikad mi se nije svidjala ta serija...neznam zasto, psiholoski imam odbojnost prema tom deku.Ne kazem nista za njegov rad, ali izgled mi je daleko od kvalitetnog Teac deka, znam da sitnicarim....desna strana sa kalibracijom je lijepo napravljena, ali ona vrata i plasticni poklopac koji pod rukom djeluju jeftino i displej....brrrr, serije prije i poslije vec izgledaju ok! ali da je dobro opremljen to je, samo sto ne pere ves i ne kuha rucak :-)

Za novac koliko je kostao, on bi bio zadnji dek kojeg bi kupio.

Link to comment
Share on other sites

Nikad mi se nije svidjala ta serija...neznam zasto, psiholoski imam odbojnost prema tom deku.Ne kazem nista za njegov rad, ali izgled mi je daleko od kvalitetnog Teac deka, znam da sitnicarim....desna strana sa kalibracijom je lijepo napravljena, ali ona vrata i plasticni poklopac koji pod rukom djeluju jeftino i displej....brrrr, serije prije i poslije vec izgledaju ok! ali da je dobro opremljen to je, samo sto ne pere ves i ne kuha rucak :smile:

Za novac koliko je kostao, on bi bio zadnji dek kojeg bi kupio.

 

Znas sta... nosac kasete je napravljen kao da je od SoundWave linije, djubre najgore, plastika se savija kao da je za jogurt a ne za dek. Neki tasteri na pritisak krckaju, opet neadekvatna plastika... ali, to je, na srecu, sve sto sam pronasao na 919/970. Videcemo dalje kako ce da se situacija razvija...

Link to comment
Share on other sites

Eh Zoki bas sam malo opet citao tvoje testove pa da se osvrnem na tekst od V 7000.....versus 6030/8030.... imao sam tri 8030 i dva 6030 uvijek, ali uvijek nakon sto splasne uzbudjenje izgledom deka koji i na prvu i na drugu izgleda monumentalno, ali na trecu vise to nije tako.....a nemislim takav dek imati u kuci da bi samo posjetioci stenjali :-)

Stvar nije toliko mozda u deku koliko je u tome da sam slusao, posjedovao i ispipao na tone dekova....osjecaj je slican Akai gx 75/95, a to je da je pun nekakvih falsheva sto me smeta, jer se moglo napraviti i bez toga....

Prva i najveca zamjerka je tvornicka greska na svima na desnom pik metru tj. pik holdu koji radi isprekidano ili se dok je sporiji pik uopce ne pali....na youtubu se, ako se pazljivije pogleda moze primjetiti, a ujedno se vlasnicima kojima sam skrenuo pozornost na tu gresku ispricavam, jer ju mnogi nisu primjetili dok im nisam rekao, nakon toga ih zivcira.....

onda...tvrde soft touch komande sa gornjeg prvog reda....to me toliko zivciralo pogotovo, jer je dek lijep, da sam prednju masku isao skinuti da vidim u cemu jeproblem....naravno kad skines prednju masku skuzisda su oni imbus vijci samo sminka....kapice prekidaca su iz istog komada plastike od kojeg je i prednja ploca, ali su urezani tako da su drzaci predebeli da ne dodje do pucanja (greska na komandama V3,5,7,8000) i zato znaju biti "tvrdi" dalje....balans je toliko klimav da je smijesno, phones level takodjer, vrata se isto tesko skidaju i stavljaju, bijele funkcijske tipke imaju opruge i prazan hod, ali to zna zavarati pa kad hoces stisnuti klasicno play zna se desiti da on ne odradi nista, jer moras STISNUTI :-) kalibracija makar ima odvojenu za lijevi i desni radi kao i na staroj seriji....puno potova, a nista realno nisi dobio sa tim....remaining time opcija sa duzinom trake pfffff hahahaha smijesno....kako to radi na njemu?

Zvuk isto kao i starija serija nit smrdi, nit mirisi...klinika, nema se sta za prigovoriti, ali senzualnosti i duse nema!......Lijep komad nema sta, ali po meni vise lijep nego ista vise...kao zgodna misica koja treba nesto reci pa kaze "zelim mir u svijetu" :-) ono...dobro, ajde dalje :-)

Taj je dek kilometar daleko od jednog BX 300 a svjetlosnu godinu od 680zx sa iste planete nisu....no dobro volim i Revoxa, ali bi i njima za izradu mogao svasta reci :-)..... da umjesto loga Revox imaju natpis Unitra ostali bi zaboravljeni u povijesti, ali izrada je takva.... vizualno mislim......I samo da jos dodam versus Revox transporta da je Nakamichi radio transport kombinacije tri sloja sa plastikom i metalom iskljucivo zbog trajnosti i smanjenja vibracija, a ne zato sto je to bilo jeftinije rjesenje, jer moze mehanika biti ili Revox ili Papst, ali sve polako nagriza zub vremena dok sam recimo kod mehanika od Naka prve i druge generacije ostao zapravo ugodno iznenadjen dugotrajnoscu.

Link to comment
Share on other sites

@Idler

Hvala puno na informacijama, nisam znao za sve mane 8030, nikada ga nisam imao. A dek je stvarno prelep. Alex Nikitin spominje da taj dek svira kao jevtini Sony troglavas.

 

Sto se Nak transporta II generacije tice, jeste, oni su aluminium i plastiku izabrali da bi se borili protiv vibracija, posle opseznih testova, mada sve to deluje dosta primitivno (doduse i Tandberg-ova mehanika na 910 deluje primitivno).

 

Ovo poredjenje Revox-a i Unitre me je, blago receno, iznenadilo. Mozes li mi reci sta zameras na B215, ako si na njega mislio, ili neki drugi Revox uredjaj ako nisi mislio na B215?

Link to comment
Share on other sites

Prva i najveca zamjerka je tvornicka greska na svima na desnom pik metru tj. pik holdu koji radi isprekidano ili se dok je sporiji pik uopce ne pali....na youtubu se, ako se pazljivije pogleda moze primjetiti, a ujedno se vlasnicima kojima sam skrenuo pozornost na tu gresku ispricavam, 

 

-evo ja svog 8030s maltretiram raznim materijalima već 2 sata , i to nisam primjetio

 

bijele funkcijske tipke imaju opruge i prazan hod, ali to zna zavarati pa kad hoces stisnuti klasicno play zna se desiti da on ne odradi nista, jer moras STISNUTI

 

-zašto je to mana , sjetimo se starijih dekova i kakve su komande bile, recimo na pamet mi prvo pao JVC, osobno to smatram prednošću-kad STISNEM radi i to bez greške

 

-da dugme za balans su stvarno mogli kvalitetnije napraviti , ali .............(nije vrijedno sekiracije)

 

-kako svira ? za te novce sasvim pristojno i ne mora me niÄime oÄaravati 

 

- kad se od njega traži da neÅ¡to doradi (a to nije Äesto) odradi to bez greÅ¡ke, i pruži užitak zbog kojeg ih i imamo i tu bi svaka daljna rasprava gubila smisao 

 

- i sad idem upaliti i ostalih 6-7 kom. pa nek pikaju dok sam u Ä‘iru

Link to comment
Share on other sites

Unitra je sala, ali....B215 ....meni je osobno sa stajalista dizajna to ruzan dek, bas ruzan....obzirom da pise Revox onda je cak nekom i lijep...displej je blaga katastrofa....ajde nekako na Studer varijanti, ali ipak.....

Meni je ajde 710 ljepsi od 215, ali kad ga pipnes....ona vanjska plastika na pik metru kad ju malo stisnes zijeva, plasticni poklopci potova jeftin osjecaj, gornji poklopac sa funkcijama je stvarno gadno rijesen...nije ni cudo sto ga je tesko na internetu naci slikanog sa tim otvorenim poklopcem :-).... neznam, meni su, makar su Revox, dizajnom jeftino napravljeni....mehanika je fantasticna, neka rijesenja unutra beskompromisna, nema neke ezoterije unutra, pojedini dijelovi izgledaju kao da su stara ruska vojna tehnologija sto je ok itd...zvukom korektni i neutralni, ali nisu me nikad dotakli....meni je npr ASC zvukom sjeo puno bolje....ASC mi prvi pao napamet, jer nema vrata :-)

Zoki zapamti ja sad malo idem u krajnost i u detalje sa svime tim...svi su oni nakraju ok strojevi i hvala bogu da su tu medju nama :-)

Link to comment
Share on other sites

-evo ja svog 8030s maltretiram raznim materijalima već 2 sata , i to nisam primjetio

bijele funkcijske tipke imaju opruge i prazan hod, ali to zna zavarati pa kad hoces stisnuti klasicno play zna se desiti da on ne odradi nista, jer moras STISNUTI

-zašto je to mana , sjetimo se starijih dekova i kakve su komande bile, recimo na pamet mi prvo pao JVC, osobno to smatram prednošću-kad STISNEM radi i to bez greške

-da dugme za balans su stvarno mogli kvalitetnije napraviti , ali .............(nije vrijedno sekiracije)

-kako svira ? za te novce sasvim pristojno i ne mora me niÄime oÄaravati

- kad se od njega traži da neÅ¡to doradi (a to nije Äesto) odradi to bez greÅ¡ke, i pruži užitak zbog kojeg ih i imamo i tu bi svaka daljna rasprava gubila smisao

- i sad idem upaliti i ostalih 6-7 kom. pa nek pikaju dok sam u Ä‘iru

Npr pogledaj ovaj video i nakon pola minute obrati paznju na peak hold desnog kanala kako radi tj. neradi...meni su svi 6030/8030 radili tako i od nekih poznanika...no nemora biti pravilo da bas svaki zeza
Link to comment
Share on other sites

Marantz SD 60 ili kasnije SD 72 ili Revox H 11 ili Studer C 115 ili Philips FC......da skratim...sve je to identican dek osim sto jeRevox/Studer promjenio prednju plocu......

Imao sam ovaj dek (SD 60) prije nekih 15 godina i bio je kod mene godinama ne zato sto je prelijep ili bez mana, nego zato sto je bio nevjerovatno pouzdan u radu opcenito.....

I tako, jos jedan je kod mene "u prolazu".....zamjenio sa covjekom neke uredjaje i ugledao SD 60... normalno skocim i kako me emocije vuku prema tom deku, zavapim...hocu njega!!! hehehe....mislim si, netreba mi, malo cu ga poslusati i nek ide dalje.

Dek je u crnoj verziji, a stavljam sliku sa neta shampanja, jer se bolje vidi kako izgleda.....ppvecih dimenzija, izgleda kao tenk, meni jako lijep....dek je od prvog vlasnika koji nikad nije nista pipao, ali je promjenio novi set rolera i remenja...super, spojim ga i stavljam snimku sa nekadasnjeg SD 60 i poklapaju se savrseno to je to!

Dek je 3 glave, dupli kapstan i dva motora, plus elektromagnet za dizanje glave, ako se dobro sjecam, u biti mehanika je jako pouzdana i trajna, nema gumeni roler nego zupcanik, kalibracija biasa i levela je bez generatora, dolby b,c i hx pro sa prekidacem, jako lijep displej sa puno informacija, iznad brojcanika displej pokazuje u kojem je rezimu mehanika, a kod snimanja pokazuje trenutno stanje peak metra u decibelima uz automatski reset sa prekidacem gdje se moze provjeriti maksimalna vrijednost...isto kao kod JVCa.

Neznam zasto ostali proizvodjaci nisu radili taj pokazivac na isti nacin...npr Teac pokazuje vrsnu vrijednost, ali bez auto reseta, pa ga morate sami resetirati, ova opcija je prakticnija.

....slusam ga i to je taj zvuk, dek zvuci izuzetno toplo i muzikalno, ni u jednom trenutku nije zivcenjak....

Ima on i svojih nedostataka, bar za mene :-) elektromagnet za play se cuje kao kod Aiwe excelie pa zahtjeva odmah kod mene rastavljanje i dampiranje kutije oko mehanizma da ne odzvanja kuciste, onda dampiranje eject dugmeta, jer se zbog opruga kod zatvaranja pojavi vibracija koja ruzno zvuci....malo gumenih podlozaka i sve je utegnuto kad vec u Philipsu nisu znali :-)

... onda uski prozor na vratima, a pozadinskog svjetla nema, dizajnerski mi lijepo izgleda, ali kazeta se nevidi.....iznad vrata hahaha dvije crvene led diode koje pokazuju da je kazeta u deku i "anti rec" da kazeta nema plasctikicu za snimanje :-) cudne funkcije, ali ajde simpaticno je :-)

Nakon skidanja poklopca vrata se otkrije da ima i stabilizator kazete hehehe, to nitko ni nezna dok ne skine taj poklopac ili bunker :-), dek je opremljen sa hrpom funkcija...ima nedostataka, ljudima se ili svidja ili ne, ali mislim da nije dobio dovoljno paznje, jer je zvucno odlican i pouzdan....

post-29925-0-43734400-1389170053_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...