Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Å¡ta znaÄi BIAS i CAPSTAN ? na to Äesto nailazim,a ne znam o Äemu se radi!

Tyson...prije nego upecas Nakamichi....kupi si npr Pioneer CT737.....da naucis materiju u praksi :-) Nebi bilo dobro da ti prvi auto bude Ferrari pa da ga slupas ;-)

Bias je fina predeqvalizacija za kazetu tokom snimanja, jer su sve u praksi razlicite, a i glave i elektronika je razlicita od modela do modela, pa je bias recimo idealan da bi se ispeglali nedostaci i podesila frekvencija snimanja....npr CT 737 mk2 ima i dodatak "level" potenciometar sa kojim reguliras osjetljivost tj. level same trake tokom snimanja u odnosu na ulazni signal....to su sistemi gdje vlasnik u odnosu na materijal koji snima sam na sluh podesava razine.

Bolji modeli imaju bias/level tj. takozvanu kalibraciju sa ton generatorom gdje kazetofon tokom procesa kalibracije usnimava razne frekvencije i impulse te ih oznacava na displeju uredjaja i taku priprema kazetu za animanje, a tvoj posao je da preko displeja uskladis bias i level u odnosu na njegovo kalibriranje. Pojedini modeli imaju i manuelni dodatak eqvalizacije npr SonyES modeli....

Neki modeli imaju bias i level odvojen za svaki kanal posebno npr Kenwood HX 1100 ili Teac V7000 etc.

Drugi modeli imaju automatsku kalibraciju i eqvalizaciju gdje dek sve odradi sam....ti samo blejis u njega i on radi sve.....npr Pioneer neki modeli, pa i losiji od spomenutog 737 imaju autokalibraciju koja u pravilu funkcionira odlicno...pogotovo, jer automatika zna imati veci raspon nivoa podesenja....Kapstan je osovina zamajca koju pokrece motor i na koju se naslanja traka u sendvichu zajedno sa gumenim rolerom, neki bolji dekovi imaju dupli kapstan i duple rolere, a neki dupli kapstan sa jednim rolerom....dva rolera i kapstana osiguravaju bolji put trake i manja izoblicenja, ali zahtjevaju cesce odrzavanje i servise....ako se ne servisira kako treba, znaju raditi vise problema nego dek sa jednim kapstanom....bla, bla npr BX 300 ima bias i eqvalizaciju rucnu te rucni selektor vrste ili tipa kazete i on to radi odlicno, dupli kapstan i pad lifter na glavi za micanje spuzvice kazete bas zbog tih izoblicenja i manje frikcije trake na glavu, ali troglavi Nakovi su tu skoro izuzetak....samo jos poneki rijetki model nekog proizvodjaca imaju Pad Lifter......izgleda da je tom Nak zvuku i mogucnostima sa trakom, odgovoran uz elektroniku i taj Pad Lifter.....

Link to comment
Share on other sites

hvala ti za ovaj tekst,koji je izuzetno koristan,bar za mene,a samo da napomenem da sam ja i prevashodno hteo prvo da uzmem neki PIONEER deck,za prvo vreme,dok ne skupim para za neki ozbiljniji,kao npr. NAKAMICHI BX 300.Kaži mi molim te da li taj BIAS i KAPSTAN imaju deck-ovi : PIONEER CT-656 Mark II,PIONEER CT-737,kao i to koji je po tebi bolji od ova dva i zbog Äega,ali jedina stavka,koja me malo vuÄe prema 656mkII je ta,da je izuzetno oÄuvan i komplet servisiran i dobijam ga za 4.000 din,dok je 737 u loÅ¡ijem vizuelnom stanju i izaÄ‘e me 6.000 din.

Link to comment
Share on other sites

evo naÅ¡ao sam i PIONEER CT-737 mk II za 50 evra na kp,ali malo je preterao sa tom cenom,sa obzirom da nije potpuno ispravan,ne radi mu premotavanje i ko zna u kakvom je stanju mehaniÄki,a možeÅ¡ i ti da mi daÅ¡ neki predlog od PIONEER -a u toj klasi sa kp

Link to comment
Share on other sites

Bias je fina predeqvalizacija za kazetu tokom snimanja

 

Ðије.

 

Nije valjda Sony,nemoj da te Äuju ovi iz Sony fan club-a...će da leti perje :boxing

  

 

То је нормална Ñтвар када је Сони и питању. Када Ñи чуо да Ñе неко разочарао Ñа Хитачи деком?

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ston pokusavam covjeku objasniti najjednostavnije nesto sto mu je komplicirano...pa makar i bilo tehnicki najnekorektnije! Dali ces izdrzati ovu moju netocnost?

Znaci ti si jedino njegovom pitanju pridonio sto si napisao da ja nisam tocno napisao...pa daj slozi ti bar dvije tri pametne i tocno se tehnicki izrazi i pomogni mu....da nebi ispalo trolanje!

Link to comment
Share on other sites

pa daj slozi ti bar dvije tri pametne

 

Гугл(1) је(2) мајка(3)

 

a kažite mi da li mi je bolje da uzmem NAKAMICHI CR2 ili PIONEER CT-737(CT-737 mk II)? da li taj NAKAMICHI CR2 ima BIAS ,KAPSTAN i automatsku kalibraciju,tj. ako nema sve to ,da li je ipak i pored tog nedostatka bolji izbor od PIONEER-a?

 

Ево за Ðак:  http://www.vintagecassette.com/nakamichi/cr_2

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

ima puno podataka,lakše bi mi bilo da mi neko kratko ukaže na mane i prednosti,ako nije neki problem?

 

Увек је боље ( Ñкупље) 3 умеÑто две главе, такође 2 умеÑто једног кепÑтена.

 

Што Ñе тиче калибрације ту Ñу мишљења подељена. Лично више волим аутоматÑку калибрацију а они који воле да Ñе играју перферирају ручну( мануелну ) калибрацију.

 

Што не питаш Шуцу да ти прода Ð›Ð˜ÐºÑ 5 Ðак, то је добар дек и радиће још дуго а квалитетно.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Увек је боље ( Ñкупље) 3 умеÑто две главе, такође 2 умеÑто једног кепÑтена.

 

Што Ñе тиче калибрације ту Ñу мишљења подељена. Лично више волим аутоматÑку калибрацију а они који воле да Ñе играју перферирају ручну( мануелну ) калибрацију.

 

Што не питаш Шуцу да ти прода Ð›Ð˜ÐºÑ 5 Ðак, то је добар дек и радиће још дуго а квалитетно.

 

:wave2

LX 5 je prelijep dek!

Link to comment
Share on other sites

rešio sam sa sobom u vezi izbora NAKAMICHI deck-a! izbor je pao na NAKAMICHI 480 (482),samo još da ga pronađem.

 

Ðе Ñекирај Ñе, Ñад' ће верни читаоци Ñа КП-а а овог форума да Ñе потруде и оглаÑе неки.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...