Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Yamaha KX 1200 Vikend Test :-)

Eto prije tjedan dana sam ju dobio i imao vremena za brzinsku usporedbu te ju na normalkama usporedio sa CT 979 te zakljucio da puuno bolje KX iskoristi normalku neko 979.....

ok malo sam se ovaj vikend poigrao sa njom.

Da ne ulazim u rasprave koliko je 979 slican 93jki ili 959...sve su to vrhunski dekovi...ali 1200 i 979 su totalno razliciti...

Prica ide ovako...dobijam iz Austrije mint, mint 1200...covjek kaze da ju nije ni koristio osim za monitor funkciju, ali displey zagasito radi...u isto vrijeme mi se pojavljuje KX 1200 donor u katastrofa stanju, ali sa jednim jedinim dobrim dijelom, a to je displey :-)...cupam i stavljam u austrijanca i dek je bombon :-)

Nista nije dirano po ploci ni azimuthu i sl.....

Na Yamahi se morao korigirati ORBiT test sistem jer je tvornicki podesen za stariju generaciju kazeta, no nista specijalno ni tesko da se uskladi pokazivanje na displeyu i stvarno stanje kalibracije.

Prije 16 godina sam imao Yamahu K 1020 koja se proizvodila od 1985-87 te je KX 1200 nastavila do 1993...vizualno razlika u daljincu i senzoru za isti, ali neznam dali su unutra 100% identicne, pretpostavljam da ima minimalnih razlika, jer kako je Zoran primjetio 1020 je bila ostra, ali ovaj dek nije tj. 1200 je dekcina i po....i nisu ga bezveze kada su svi pucali na sve strane ovaj dek drzali 8 godina kao svoj top model, koji je do dan danas ostao njihov najbolji dek.

U zadnjih 16 godina i od te 1020 sam skupio 16 godina novog iskustva....

Da dek cu nahvaliti i opravdati nedostatke!!!

Vidim na netu da se povlaci neozbiljna glasina da je Nakamichi radio te Yamahe sto naravno nije tocno, cak su i zvukom jako razliciti.

Osim sto imaju isti Sankyo transport, malo me zatekao nosac poklopca vrata koji me podsjetio na Naka, a vjerujem da taj dio ne radi Sankyo...slicno mi se desilo sa Kenwoodom KX 1100hx koji kad se rastavi izgleda kao krizanac Kenwooda, Akaia i Denona....

1200 je odlicno napravljen dek, svaki dio koji se pipne ostavlja dojam kvalitete, od debelog stakla na vratima i komada aluminija na istima (sve se rastavlja sa sarafima do mehanike) do poklopca, metalnih funkcijskih tipki i limarije opcenito...nije se stedjelo.

Dek je unutra jako uredan, trafo na posebnom aluminijskom postolju, poprecna pregrada koja odvaja napajanje i transport od maticne ploce koja je btw poveca (dek je dubok)...na maticnoj je jedna okomita za dbx...cudo da dek nema sumu kablova iz 80tih...sve je uredno oznaceno i jasno...dosta clean za te godine...fetovi...nichicor i ostali elementi poznatih fraza i imena.

Ja osobno volim slatki, topli zvuk i takav mi je uvijek setup, trenutno na granici da bude presladak :-)...ne volim zivcane karaktere u hifi uredjajima. Pioneer je fin i sladak isto kao i Nak dok je Yamaha hladan sladoled isto kao i Revox...poslastica i jedno i drugo, ali u drugim situacijama...u ovom slucaju u drugim setupovima...bar sam ja te proizvodjace shvatio i osjetio ovako :-)

Da se razumijemo 1200 nije kalibar Dragona ili Revoxa, ali u pojedinim setupovima moze biti...

Dek nije allround igrac kao npr Pioneer, njemu se i u setupu koji mu ne odgovara moze oprostiti ...u agresivnijem, hladnijem, i sustavu koji prsti od detalja Yamaha ce zvucati hladno, ali u mom sistemu i u sistemu od prijatelja zvuci jako zanimljivo.

979 i prijateljev Teac V-7000 su snimali na TDK D 60 sve nove otpakirane isti materijal bez dolbyja i sa dolby C...kalibracije 100%, Yamahin ORBiT 100% (1khz i 12khz)....svi su snimili besprijekorno, kod Yamahe malo naglaseniji sum bez dolbyja, ali ima detalja, Teac je snimio relativno ok, ali nekako zatvoreno, nezanimljivo, ne slusa ti se ta njegova snimka, 979 solidan.

1200 odlicno cita snimke od njih dvojice, dok Teac i Pioneer citaju solidno Yamahu, pogotovo Teac na kojem je zvucala njezina snimka bolje nego sto je on snimio....da skratim u medjusobnom citanju Yamaha bi imala ocjenu 5/5 dok dvojac 4/5, ali tu moze biti dosta faktora u igri...no svejedno.

Kad smo isto snimili sa dolby C Yamaha ih je ostavila za klasu :-/... ocigledno da yamaha ima odlicnu dolby sekciju....

V7000 je snimanje sa dolbyem odradio slicno kao i 979 solidno...da nije Yamahe rekao bi odlicno ali....

D 60 i dolby C na Yamahi zvuci skoro kao CrO2 :-) bez zezancije...a dbx necu ni spominjati, jer na njoj radi fantasticno....

Kao i bez dolbya sa dolby C Yamaha nema problema sa citanjem dvojca i bez prevelikog gutanja odradjuje sve odlicno.

Zanimljivo je da makar u usporedbi ova tri deka, Teac i Pioneer su slicniji po karakteru dok Yamaha ima svoju filozofiju...V 7000 bi ostavili po strani....Yamaha iz kazeta stvarno izvlaci dosta detalja, Teac je nekako najneutralniji od svih, u biti odlicna masina, ali nekako neinteresantan...neznam zasto....tesko mi je sad opisati...

Pioneer ima big sound tepih...stvarno je muzikalan, na CrO2 i metal trakama je bolji od V7000, ali ne bolji od Yamahe tj. drugaciji je... bolji je u basu, masniji, tocniji, dek je fantastican, ali Yamaha ima taj najbitniji detalj testa, a to je detalji i prostornost koja nam je ostala upecatljivija....cita odlicno snimke sa drugih dekova, ali nece sjesti u svaki sistem 100%... ko ima malo zatvoreniji sistem, iznenadit ce se zvukom i detaljima kojim ce ga KX 1200 nagraditi.

Da napomenem da Yamaha ostavlja dojam radnog konja, konkretna izrada, jako, jako zanimljiv zvuk i sa razlogom njihova perjanica iz najboljih dekovskih vremena.

Opce stanje sva tri deka je odlicno, azimut i kalibracije ok, sto se tice elektronike i koliko je koji odradio i dali i koliko je utjecalo na sami zvuk, neznam, ali ugrubo bi to bilo to.

Ovo pisem sa posla nakon prospavane noci da mi se dojmovi slegnu, pa zato ni nemam prigodne slike iznutrica od Yamahe :-)

edit:

Vidim da tapeheadsnet ima njezin test iz 1997 u pdfu, ali ga nemogu skinuti, jer nisam baja na stranici...ako netko moze nek pukne link...

I postoji jos test K1020, Naka CR7 i Teac V 750 pa isto ako netko ima nek stavi...hvala;-)

Link to comment
Share on other sites

Idler, sjajan Vam je tekst, uzivao sam citajuci. Dragoceno mi je Vase iskustvo za KX1200, zao mi je sto je nisam kupio kada sam mogao.

Inace, na mom bivsem KX1020 znali su da otpadnu dugmici - metalni na plasticnoj podlozi, pa se lepak susio i oni su otpadali (isto i na Harman Kardonu CD491).

 

Ja trenutno radim refresh Tandberga TCD-3004, menjam sve elektrolite i trimere, mislim da elektrolita ima oko 60-70 i trimera oko 20-25. Nasao sam par trimera koji uopste nisu vise davali ikakvu vrednost. Ostaje pitanje da li cu uspeti da zamenim mrezne elektrolite zbog prostora...

Ako su serijski brojevi na mehanici jednostavan sled, ispada da je ovo 35. mehanika napravljena za TCD3004. Pogonski motor je iz 1978. godine, a mehanika za azimut glave za snimanje koristi sajlu umesto zupcastog kaisa, kako je predstavljeno u servisnom uputstvu. Takodje, ploca sa mreznim delom je drugacije okrenuta, a mehanika se, cini mi se, demontira 100 puta teze... a mozda nisam nesto provalio kako treba.

 

Dek je, inace, uradjen fantasticno, sa glavnom plocom, magistralom i pomocnim funkcionalnim plocama, te minimumom ozicenja.

 

U drugom delu slobodnog vremena poredim tek pristigli i ustelovan Sony TCKA6ES sa Pioneerom CT959, NAD-om 6300 i JVC-om TD-V1050. Na Arcam FMJ A32 pojacalu Sony zvuci najbolje, jer Arcam ima detaljan, cist i neutralan zvuk, sa transparentnim visokim i uzasno kontrolisanim (ne slabim, samo kontrolisanim) basom. Takvom pojacalu prija TCKA6ES koji midbas malo naglasi, te se on i Arcam spoje u jednu zavodljivu muzicku celinu. Zanimljivo je kako se Sony bori sa detaljima visokih, koji su konzistentni i tokom komplikovanijih pasaza. Cini mi se da je JVC TD-V1050 tu negde, ali nije tako prijatan kao Sony.

Link to comment
Share on other sites

Nisam vise na mobitelu mogao pisati, pa sam se manje osvrtao na zvucne detalje...u svakom slucaju Yamaha je dala puno u hifi povjesti i kolekcionarski je ovo po meni njihov jedini dek uz duzno postovanje K 1000/2000 koji je najbolji i koji mogu raci radi drugacije od svih ostalih Yamaha...dek je odlican...bolji nego sto sam mislio.

Tandberg 3004 prekrasna masina...volio bi ga dizati iz mrtvih :-)

Zanima me tck 6 vs 959 obzirom da poznajem jako dobro 959 a tck 6 kada sam ga imao nije mi sjeo...ali to je bilo devedesetih...

Link to comment
Share on other sites

Nisam, odustao sam blagovremeno, imam 760 koji Äeka sredjivanje pa sam se presabrao malo. Mnogo je :)

 

Видех да Ñи лицитирао. Колика је крајња цена била?

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Видех да Ñи лицитирао. Колика је крајња цена била?

 

:wave2

Mislim da je otiÅ¡ao za malo jaÄe od 7k jedinica domaće nam valute... Ja sam pratio neko vreme, ali kad sam video da je sandro uzeo uÄešća nisam hteo da se meÅ¡am... Ionako bi me pretekao...  :roll: 

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ja sam više pikirao Yamahu, nju sam i uzeo ali nisam mogao da se suzdržim pa sam overio i kod 740-ke :)

OtiÅ¡ao je za 7010 dinara, dek sam video uživo, izgleda kao iz radnje, lepo svira, treba nove rolere da bude stvarno tip-top a on ima skoro isti audio stepen kao 760 i 570 i razlikuje se ponajviÅ¡e u broju motora i naÄinu komandovanja. To Å¡to nema podrÅ¡ku snimanja metal traka mu je realno jedina mana. Napravljen kao tenk, jedina plastika je prozor na VU metrima.

 

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...