Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Malo kasnim, nemam opravdanje a samo želim da nam Äestitam ulazak teme u treću godinu bez Äarki i prepirke, da tako i nastavimo joÅ¡ dugo, dokle god se kasete vrte :)

Lepih spravica je ovde nabrojano i na neke nepravedno zaboravljene, barem u mom sluÄaju, smo se podsetili kao Kyocera, SAE, VR... Prosto mi prorade žmarci/leptirići kada se ispod kamena pojavi neka dekovska živuljka koju sam zaboravio ili je nisam dugo Å¡pijunirao po internetu a sada su tu tri komada, gore spomenute.

Evo i mog novogodišnjeg popisa Zoo vrta uz tužnu konstataciju da Sony fx1010 nikako da dobije novi prednji panel sa komandama :(

Prva postava:

Aiwa ad-f770

Akai gx-95

Dual c-844

Dual c-939

Grundig mini cf-20

Grundig mini cf-30

Grundig cf-4

Grundig cf-5500

Grundig cf-7500

Grundig ct-905

Hitachi d-90s

JVC td-v1050

Nakamichi Dragon

Onkyo mini k-611

Pioneer ct-737

Pioneer ct-777

Revox b-215

Teac v-7000

Technics rs-b965

Telefunken hc-990

Telefunken rc-200

Telefunken mini hc-1750m

Ceka rešenje plocice sa tasterima:

Sony tc-fx1010

Ceka servis stabilizatora napona:

Akai gxc760d

Za delove:

Denon dr-m700

Dual c-844

Grundig mcf-500

Grundig cf-7500

Technics rs-az6 2 komada

Takodje imam sedam-osam walkman-a, par njih novi, samo otpakovani, Sony, Panasonic, Grundig i neki kojih se sada ne sećam...

I da dodam da razmiÅ¡ljam u pravcu kojim je krenuo i Zoki a to je da zakupim garažu negde u kvartu ali se bojim, poznati smo po lopovima/pilićarima onim narkomanÄićima najgore fele tipa razbijeno staklo da ukrade prvu pomoć itd...

Živi bili!!!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

@IdlerTire

Eh, kasno sam video poruke, zauzet sam testiranjem dekica pa ce biti ovde jedan tekst :)

I ja sam hteo da kazem Vector Research...

Videli ste ga u SAM-u negde iz 1983. godine, to je tema o pametnim dekovima, na levoj strani je crtez sa raznim dekovima, mislim da su medju njima Hitachi DE99, Technics RSM250, Vector Research VCX800 i neki Teac, ima ih jos... a na dnu je Beocord 9000 i covek kome je stilizovano prikazan mozak kroz lobanju uz komentar da se radi o veoma specificnom deku... Sledece strane prikazuju neke Nak modele i Revox B710 sa komentarom "vrhunski dek, vrhunskog proizvodjaca" :)

Da li sam pogodio?

S obzirom na vreme u kojem je pisan, to je najbolji tekst o dekovima koji su objavili.

Sto se play azimuta tice, resenje pored Dragona moze biti i daleko bolji (sto se auto azimuta tice) Marantz SD930, danas potpuno zaboravljena izuzetna masina - marketing je cudo, a jedan od trojice brace Nakamichi je upravo za to bio genije. Da ne pisem ponovo, evo poredjenja NAAC i MAAC sistema.

Pre nekoliko meseci sam imao problem sa RSB100 koji bi prestajao da brise hrom trake posle nekog vremena. To nisam uspeo da resim ni posle vise nedelja truda tokom nekoliko meseci. Na kraju je Misa Lukic iz Imperial-a ovo sredio, posle tri dana zezanja sa dekom: remen je bio odgovarajuceg precnika i sirine, ali mu debljina nije bila odgovarajuca - remen bi se nekako krivio i ne bi odrzavao savrsen odnos kretanja zamajaca. To je prvi i jedini put da sam sreo nesto tako.

@Retro, sto se kompatibilnosti sa razlicitim snimcima tice, noviji Nak dekovi se vrlo lepo nose sa tudjim snimcima. Takodje i Sony ES dekovi i Revox B215, Alpine su tu slabije, Pioneer su takodje korektni (bolji modeli).

Najjevtinije a dobro resenje je nabavka Nak-a sa manuelnim plej azimutom (ne CR7, preskup je za tu namenu) - Cassette Deck 1 ili model iz DR serije sa rucnim mehanickim podesavanjem azimuta. Pored toga su i odlicni snimaci. Ne treba zaboraviti da zavrtanj za azimut glave nije pravljen da se drnda stalno: ispod je opruga i konstantnim promenama teorijski moze doci do toga da vremenom opruga popusti i navoj blago bude pojeden (zbog stalnog pritiska opruge) - nije strasno, ali da se ipak zna. Cassette Deck 1 ima sistem koji drugacije radi (slicno kao na Dragonu, ali skroz rucno) i nema tih nuspojava.

U vezi Philips-a, taj njihov azimut correction sistem je primitivan: zasnivao se na glavi sa dve vodjice, kao kod autoreverznih vokmena i sl. Sistem bi na silu "upasovao" traku izmedju vodjica cak iako bi ona bila pod drugim uglom u odnosu na glavu. Medjutim, krivljenje trake usled mehanickog delovanja prve vodjice na nju nije uzimano u obzir. Pored toga, taj sistem je ispravljao azimut MATICNE glave deka, ispravljajuci traku. Ukoliko bi traka bila snimljena sa pogresnim azimutom, on ne bi mogao nista da uradi.

Link to comment
Share on other sites

Da to je taj SAM....ufff koja su to bila vremena :-)

a ovo za sirinu remena je tako....on svojom sirinom radi dovoljan grip da su cvrsto u fazi inace covjek pomisli nakon promjenjenih rolera i idlera, a remen "radi" da je glava za rastimana sto je bad cackati ili da je mehanika totalno koma, a u biti remen je ili star ili uzak, pa i ako je kratko vrijeme i radio ok brzo se pojave problemi, azimuth, mjenjanje ponovo rolera ma kaos.

Inace dekovi sa lezecom mehanikom ne samo da anuliraju tu problematiku nego i problematiku lose mehanike kazeta....Pioneer je sa zadnjim serijama pokusao to rijesiti na nacin da transport nakose ili nagnu pod neznam koliko stupnjeva (cts,ct95)...tako da je kazeta niti okomito niti vodoravno...i uspjeli su....ko je god imao te modele zna da ako su roleri ok da uvijek odlicno vode traku bez zezancije ikakve....

Najbolji primjer je kada dek u radu okrenete iz vodoravnog u okomiti polozaj onda se primjeti promjena rada i azimuta par sekundi pa se umiri, e kad je remen preuzak zna se desavati i u normalnom polozaju...da jos jednom napomenem, da treba paziti kod dual capstan dekova.

Link to comment
Share on other sites

ZoranBG@

Taj cassette deck 1 je prekrasan...imao sam DR 1 i bio sam prezadovoljan...cak i ti modeli rade fantasticno i imaju svoj poseban dizajn...

Nekompatibilnosti glava ili bolje receno nemogucnost nekih glava da naprave zapis dovoljno sirok da bi ostalima bilo lakse citati....nisu sve glave iste i ne koriste traku jednako....dekovi koji imaju glavu koja radi uzi zapis, a postoji razlog zasto to rade i imaju fokusiraniji tj uzi zapis....dekovi koji imaju glave koje koriste maksimalno sirinu trake imaju veci opseg za korekciju azimuta i takvi dekovi citaju dosta uredjaja, radi se o mikronima, ali nisu sve glave iste mehanicki i fizicki.

Link to comment
Share on other sites

Pioneer je sa zadnjim serijama pokusao to rijesiti na nacin da transport nakose ili nagnu pod neznam koliko stupnjeva (cts,ct95)...tako da je kazeta niti okomito niti vodoravno...i uspjeli su....ko je god imao te modele zna da ako su roleri ok da uvijek odlicno vode traku bez zezancije ikakve....

Ti Pioneer modeli su imali nagnutu mehaniku ka unutra za 10 stepeni.

Davno sam dosao do jednog CTS920S, inace "malog CT95", veoma slicnog velikom bratu (ista mehanika, veoma slicna elektronika). Imao je problem da samo tokom snimanja pomera azimut: par sekundi sve bude u redu, a onda se on pomeri i ne valja. A tokom reprodukcije je sve bilo u redu! Koliko god da sam se trudio nisam resio problem, nikad nisam razumeo zasto se problem javljao samo pri snimanju. Posle Vaseg komentara pomisljam da je moguce da je nesto bilo do remena i da je ceo sistem osetljiviji pri usnimavanju magnetnog materijala nego pri reprodukciji istog.

Imam negde taj SAM kao i skoro celo njihovo izdanje, kakav je to casopis bio!!! Kada budem pronasao taj broj, postavicu sken tog teksta, nadam se da nije problem zbog autorskih prava jer posle toliko godina autoru samo moze biti drago sto ga se secamo...

Link to comment
Share on other sites

Eto ja sad cekam tri dana da mi lik odgovori dali ce mi mejlat snimku deka gdje ga pokrene i da vidim da idler vrti u prazno....rekao je da ga ne salje za europu pa sam u firmi nasao covjeka koji ima brata u Kanadi i kaze covjek nema problema da ce ga uzeti i meni poslati.....uffffff hocu taj dek majku mu....sa losih slika sa mobitela vidim da ima motoriziran eject skroz desno je gumb.. za 1983 godinu izgleda stvarno napredno dek.nesto ala Teac Z ili V 800-900x

Link to comment
Share on other sites

U vezi Philips-a, taj njihov azimut correction sistem je primitivan: zasnivao se na glavi sa dve vodjice, kao kod autoreverznih vokmena i sl. Sistem bi na silu "upasovao" traku izmedju vodjica cak iako bi ona bila pod drugim uglom u odnosu na glavu. Medjutim, krivljenje trake usled mehanickog delovanja prve vodjice na nju nije uzimano u obzir. Pored toga, taj sistem je ispravljao azimut MATICNE glave deka, ispravljajuci traku. Ukoliko bi traka bila snimljena sa pogresnim azimutom, on ne bi mogao nista da uradi.

Interesantno jer Marantz SD 930 u stvari koristi Philpsov patent za auto azimuth a znamo da su Marantz-Philips vec bili spojeni u to vreme. Interesuje je me kada je napravljen taj Philips dek?

Link to comment
Share on other sites

Vector Research VCX-800 je u Kanadi 1982 godine kostao 1411 dolara.Poredjenja radi Akai GX-F 95 je kostao u istom katalogu 1595 dolara,dok je Hitachi D-5500 M bio 1500 dolara.Tandberg TCD-440A je kostao 1615 dolara.

Прецењен дек Ñ Ð¾Ð±Ð·Ð¸Ñ€Ð¾Ð¼ да је Ñа једном тон ролном и каишним погоном.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Interesantno jer Marantz SD 930 u stvari koristi Philpsov patent za auto azimuth a znamo da su Marantz-Philips vec bili spojeni u to vreme. Interesuje je me kada je napravljen taj Philips dek?

Ti Philips dekovi (cela serija) su bili popularni sredinom osamdesetih. Resenje nema nikakvih pomicnih mehanickih niti elektricnih delova, samo dve vodjice. Tvoj komentar je logican, ali seti se da je Philips je pravio jadne plejere u odnosu na Marantza (iskljucujuci par modela), iako je imao maltene sve patente i pronalaske: od transporta, preko servo kola, do DAC-a. Philips je firma koja je sama sebe gurala u ambis, nije mi jasno zasto.

P.S.: Mislim da se clanak u SAM-u zvao "Kazetofoni koji misle".

Link to comment
Share on other sites

Ti Philips dekovi (cela serija) su bili popularni sredinom osamdesetih. Resenje nema nikakvih pomicnih mehanickih niti elektricnih delova, samo dve vodjice. Tvoj komentar je logican, ali seti se da je Philips je pravio jadne plejere u odnosu na Marantza (iskljucujuci par modela), iako je imao maltene sve patente i pronalaske: od transporta, preko servo kola, do DAC-a. Philips je firma koja je sama sebe gurala u ambis, nije mi jasno zasto.

P.S.: Mislim da se clanak u SAM-u zvao "Kazetofoni koji misle".

Opet ni meni nije jasno zasto bi Philips tako radio a bili su vec isti kao Technics-Panasonic gde su bili skoro isti uredjaji sa drugim oznakama ili sa malim razlikama skoro ravnopravno delili tehnologiju.. jako cudno poslovanje su imali Philips-Marantz :screwy a da ne pricam koliko je Philps toliko toga patentirao, izmislio i doprineo u elektronici vise nego iko.

Link to comment
Share on other sites

Прецењен дек Ñ Ð¾Ð±Ð·Ð¸Ñ€Ð¾Ð¼ да је Ñа једном тон ролном и каишним погоном.

:wave2

Na Vintagecassette deck's pise da nema dupli kapstan,ali na slici se vidi da pise da ima.Kod mene u katalogu takodje pise da ima dupli kapstan.Svakako je zanimljiv kolekcionarima i ja bih ga vrlo rado video u svojoj kolekciji dekova.

Link to comment
Share on other sites

Nisam mogao da cekam sutra,jer celo popodne slusam Nakamichi CR-7 dobijenog na slusanje od naseg dragog kolege Zorana BG.Pozdrav Zoki.

Za sada nista nisam snimao ali sam slusao moje kasete (jos uvek slusam) snimljene na Aiwa XK-S9000 i na Sony TCK 6 ES dekovima i prvo sto upada u oci je da fantasticno dek radi sa snimcima sa drugih dekova.Sem sto mu je reprodukcija fantasticna,tacna,precizna,glas perfektan,visokih taman koliko treba,bas lepo zaokrugljen, mekan sa pravom dubinom,iznenadio me odnos signal-Å¡um,u smislu-nema Å¡uma-,ono sto se pripisuje kao razlika izmedju CD plejera i dekova:dinamika i odnos signal-Å¡um,u ovom slucaju bar kada je u pitanju Å¡um,ta teorija pada u vodu.

To su neki prvi utisci,ovih dana cu snimiti nekoliko kaseta od normalki do metal traka,verujem da ce utisci biti jos bolji,posebno kada se dek usvira sa ostatkom sistema!

Link to comment
Share on other sites

Kad Zoki vec pomenu Marantz SD-930,za koji dan cu poceti ovde da pisem o neopravdano zapostavljenim(potcenjenim) dekovima kod nas,i cenama kod nas(koje umeju da budu potpuno neuravnotezene od deka do deka i njihove same klase).Ponekad prosto ne mogu da verujem kakve dekovi se prodaju za jako male pare,a kakvi za velike.Uskoro o tome ;-)

Link to comment
Share on other sites

Nisam mogao da cekam sutra,jer celo popodne slusam Nakamichi CR-7 dobijenog na slusanje od naseg dragog kolege Zorana BG.Pozdrav Zoki.

Za sada nista nisam snimao ali sam slusao moje kasete (jos uvek slusam) snimljene na Aiwa XK-S9000 i na Sony TCK 6 ES dekovima i prvo sto upada u oci je da fantasticno dek radi sa snimcima sa drugih dekova.Sem sto mu je reprodukcija fantasticna,tacna,precizna,glas perfektan,visokih taman koliko treba,bas lepo zaokrugljen, mekan sa pravom dubinom,iznenadio me odnos signal-Å¡um,u smislu-nema Å¡uma-,ono sto se pripisuje kao razlika izmedju CD plejera i dekova:dinamika i odnos signal-Å¡um,u ovom slucaju bar kada je u pitanju Å¡um,ta teorija pada u vodu.

To su neki prvi utisci,ovih dana cu snimiti nekoliko kaseta od normalki do metal traka,verujem da ce utisci biti jos bolji,posebno kada se dek usvira sa ostatkom sistema!

Jedan od mojih najvecih dekovskih snova :loveface Uzivaj u jednom od najboljih dekova :cheers .Inace CR-7E je kataloski kostao 4000 dm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...