Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Мени Ñу оба ружна.

Ево нешто Ñа комшијÑког форума: http://www.avx.hu/fo...azettas-deckek/

:wave2

Pa ti izvuÄe joÅ¡ jednu babarogu, jedino onaj Loewe može da izvadi stvar...

:wave2

Za poznavaoca, naravno, nista nije problem. Ali nabavka delova ako Vam Akihabara nije blizu jeste problem.

Nema veze ima Int. DHL, ma iskopaće njega Bili.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Pa ti izvuÄe joÅ¡ jednu babarogu, jedino onaj Loewe može da izvadi stvar...

Ma jok, није због тога. Случајно Ñам нашао па ко велим да поделим Ñа другима.

Лепо Ñе види да је Ñваки дек Ñликан отворен. Ко зна зашто је то добро?

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ma jok, није због тога. Случајно Ñам нашао па ко велим да поделим Ñа другима.

Лепо Ñе види да је Ñваки дек Ñликан отворен. Ко зна зашто је то добро?

:wave2

Dobar forum...ima se Å¡ta videti :thumbsup2
Link to comment
Share on other sites

Mikro test NAD 6300 vs Akai GX75...

post-9475-0-76142400-1345210993_thumb.jp

NAD 6300: Kao da su se trudili da naprave najjednostavniji i jezivo ruzan dek, kako li su samo mogli pored svih tih divnih dekova iz Japana... jer za 6300 su se otvorili i pravili ga u Japanu, verovatno im je Tajvan ponudio samo mambo-dzamo radio kasetofone u to vreme. NAD 6300 je plitak i gadan kao francuski buldog kada beskonacno balavi, dodje mu skoro lep. Displej ima 2x12 LE dioda, sto je lako za odrzavanje jer on ne stari vremenom, nece da se zamuti i sl. Sa druge strane, ne postoji peak hold funkcija, ma sve je kao pre sto godina. Trazenje numera? Zaboravite, iako to mehanizam podrzava. On je, usput, Sankyo, mislim da je sa remenskim pogonom, a prenos na reel tockice je preko zupcanika pa je mehanizam prilicno bucan pri premotavanju, ali zato ne mora da se odrzava u smislu zamene idlera.

Tasteri su vrlo primitivnog oblika ali odlicnog kvaliteta, kao da su namenjeni profesionalnoj primeni. Nikakve indikacije trenutne funkcije nema, sem snimanja. Preklopnici su vrhunski, pruzaju fenomenalan osecaj pod prstima. Brojac je baziran na cetiri sedmosegmentna displeja, jednostavno i trajno resenje. Raspored signalizatora je cudan: Dolby B i C su podignuti u nebesa na vrh deka, dok je preklopnik dole levo od njih. Dugme "CAR", namenjeno snimanju kaseta za upotrebu u kasetofonima u kolima i portabl uredjajima ima svoju indikaciju odmah iznad, ali pored LE diode ne pise zbog cega se ona upalila. Ma smehoteka ziva.

Play Trim radi lepo, bias potenciometar takodje. Monitor dugme je mehanicko, ali nijedan preklopnik, potenciometar i taster ne prekidaju, rade savrseno i posle skoro 25 godina. No, iako je dek malo radio, stampa na prednjoj ploci je malo oguljena, mozda se neko igrao iskljucenim dekom, mozda ga je neko isuvise cesto brisao, ali ovo nije smelo da se desi. Sa druge strane, maleni markeri u play trim i bias dugmadima su napravljeni tako sto nisu obelezeni stampom, vec je u samo dugme ubacena plastika druge boje - neunistivo. NAD 6300 zaista deluje kao profi uredjaj.

post-9475-0-72738900-1345211061_thumb.jp

AKAI GX75: Omrazeno djubre od divnog deka. Sjajno zamisljena masina koja se dezintegrise tokom vremena, bilo zbog IQ vlasnika bilo zbog losih rezervnih delova ili stednje u proizvodnji. Nezan kao curica. Bar je vecina takva, a ovo je sesti komad koji posedujem. Kalibracija je izvedena na najjednostavniji nacin, primitivno, ali radi posao dok god je dek nov i kasete nisu problematicne. Opseg podesavanja bias-a isuvise mali. Dizajn deka je fenomenalan, a on, zacudo, cak i nije toliko prazan iznutra... ideja je da se podele sekcije i smanji uticaj jedne na drugu, vrlo pametno. Tasteri su odvratno plasticni, a najpre se oguli stop/eject jer vrsi dvostruku funkciju. HX Pro se, na srecu, moze iskljuciti.

GX glave, sa kristalom na dodirnoj povrsini su pravi biser... nekada su imale dozivotnu garanciju i kostale kao suvo zlato. GX75 ih ima diskretne, odvojene za snimanje i reprodukciju (nisu spojene u neraskidivu celinu, svaku od njih mozete demontirati iz nosaca). Ovaj dekic ima i pretrazivanje pesama i elektronsko prebacivanje tape/source i CD direct funkciju i kojesta drugo a uz to i jedan lep, funkcionalan displej. Mehanizam koristi ogromne zamajce, DD motor i snazan, dugotrajan idler za premotavanje. Bez obzira na sve, zahteva koriscenje vrlo kvalitetnih i ocuvanih rolera ili ce beskonacno da zavija. Pametnjakovici u Akai-ju su obelezili ispod vrata otvore za azimut i visinu glave, kao da su vlasnicima hteli da kazu "Ovo dirajte iako nikada ne bi trebalo". Tako pametni vlasnici cim dek pocne da zeza sa kalibracijom prvo razdrndaju glavu i budu srecni jer misle da su nesto naucili. A u stvari, jedino sto su uradili jeste da su ostetili zavrtnje i poremetili geometriju. Glava, naravno, ne treba da se dira ako nema preke potrebe. Pored toga, Akai GX75/95 jako vole da se sale sa vlasnicima ne zatvarajuci vrata do kraja. Verzija Mk2 je to ispravila.

Zvuk:

NAD 6300 je surov i jasan do bola. Ne muti nigde, dinamican je i dobro definisan, ali najvisi tonovi su malo reskiji na nekom materijalu - kao da ga je pravila kvazi netjural saund Yamaha. Bilo bi lepse da je samo malo meksi. Fakticki, zvuk mu je monitorski, voleo bih malo transparentnosti i lakseg rukovanja detaljima na gornjem ekstremu, a to je boljka velikog broja dekova sa HX Pro sistemom. Ako imate tvrd i ostar plejer, zaboravite ovaj dek. Isto se odnosi i na ostatak sistema iza NAD-a 6300. Ukoliko slusate akustiku ili volite jasan glas pevaca, 6300 je za vas. Dobar dek, na prvu loptu bih ga strpao u grupu negde sa Braun-om C3, a u nekim slucajevima u onu gde je C4.

Akai je velika umiljata razmazena maca. Folira samo tako: ima odredjenih zamucenja ali bih pre to nazvao koloracijom. Neko voli manje analitican ali topliji zvuk Nak-a ZX9 a neko preciznost i definiciju CR7, kao sto neko voli plavuse a drugi crnke (bez insinuacija, molim!). Po karakteru, GX75 kao da ima blago lampiziran zvuk, sa nezno istaknutim mid basom, zaokrugljenim, loptastim, ali to ipak nije prazan balon koji pukne na prvoj grani. Detalji su odlicni (probao bez HX Pro sistema), cak i na gornjem ekstremu gde su meki, transparentni i nekako agilniji od NAD-a 6300 koji kao da je surovi Svaba a ne promisljeni Japanac.

Koji je bolji: meni, koji volim topliji zvuk, vise odgovara Akai GX75 za rok i pop. Za akustiku, audiofilska izdanja itd. verovatno je bolje resenje NAD. GX75 neverovatno dobro zvuci u svojoj klasi cene, koja je bila oko 1.000 DEM (NAD je kostao duplo), nisam do sada cuo dek koji moze da mu pridje (pa ni Denon DRM800 ili JVC TD-V711), ali je trazenje dobrog primerka isto sto i potraga za dizelasem kojem nije stelovana kilometraza.

Jes vala ruzan je za medalju

Link to comment
Share on other sites

Стандардно добар дек. Штета што није Ñветле предње плоче и што има моторизована врата.

Ето, ниÑам штедео речи. thatslife.gif

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Nad je ružan ko žaba krastaÄa. Može da svira ko filharmonijski orkestar uživo,džaba mu.

Akai? Lep dekić ali ima i mnogo lepÅ¡ih. O njegovom radu sve je reÄeno a svi ti tehniÄki nedostatci za poznavaoce i nisu neki veliki problem.

Vala jeste ruzan da je to strasno,ja neznam koji mentol im dizajnira uredjaje,ali svi dugmici,potenciometar,displej,boja ma sve kao da je gledao kako moze vise da se ogadi ljudima,da radi najbolje na svetu ne bih ga pogledao u svakom slucaju pre bih uzeo Akai nego tog Nada sve i da je na predzadnjem mestu po zvuku. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Vala jeste ruzan da je to strasno,ja neznam koji mentol im dizajnira uredjaje,ali svi dugmici,potenciometar,displej,boja ma sve kao da je gledao kako moze vise da se ogadi ljudima,da radi najbolje na svetu ne bih ga pogledao.

Ð Ñви модели Ñу им такви. Још је овај 6300 и добар јер је једени троглави.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

kao što je kolega rekao može da svira kao filharmonijski orkestar uživo, ali ja ga sigurno ne bi stavio pored svoje xk-s7000 ili reoxa ili teac-a...............ali opet to je stvar ukusa, a o tome se ne raspravlja (mi samo iznosimo vlastita mišljenja)

Link to comment
Share on other sites

kao što je kolega rekao može da svira kao filharmonijski orkestar uživo, ali ja ga sigurno ne bi stavio pored svoje xk-s7000 ili reoxa ili teac-a...............ali opet to je stvar ukusa, a o tome se ne raspravlja (mi samo iznosimo vlastita mišljenja)

Tacno tako, meni je recimo Revox B215S predivan na slikama a ruzan u prirodi, oznake se slabo vide, displej je los, nozice su jevtine... prva verzija je po meni deset puta bolja, ali se ne uklapa nisacim osim sopstvenih komponenti.

A ako je dek lep, dzaba mi je ako lose svira, potpuno se slazem sa Bozom.

Link to comment
Share on other sites

Evo jos jedan redak dek kod nas,a jako zanimljiv - BIC T-4M.Testiran je u Stereoplay-u 3/1980,kostao je 2000 dm.U USA je kostao 750 dolara(1981 godine).

Nailazio sam u Svedskoj par puta svojevremeno na ovaj dek i bio je veoma skup,kao polovan ali mi je vlasnik radnje objasnjavao da ima odlican zvuk i bolji od vecine skupih Nakamichi-ja.

Link to comment
Share on other sites

Evo malog dodatka za NAD 6300:

Pored jos par sitnica (play trim i Car funkcija), NAD 6300 je prvi od par NAD dekova koji su koristili HX Pro, ali i dodatak: DYNEQ.

HX Pro je sistem varijabilnog bias-a, na kome su radili Dolby (neuspesno) i Bang&Olufsen (uspesno), te je Dolby preuzeo patent i licenciranje od B&O. Cilj je da se dobije visa gornja granica ("headroom", odatle HX = Headroom Extension) snimanja tonova sa gornjeg ekstrema, kada oni imaju veliku amplitudu, a sto se postize dinamickom regulacijom bias-a tokom snimanja, zavisno od muzickog materijala koji se snima u tom trenutku.

Japanci nisu na ovom podrucju postigli prakticno nista, ali je tvrdoglavi Tandberg uspeo: napravio je konkurentski sistem DYNEQ (DYNamic EQualization) koji radi isto, ali u delu za ekvilizaciju pojacala za snimanje. Taj sistem se nalazi u velikom broju Tandberg dekova.

NAD je uspeo ono sto su do tada smatrali za nespojivo: iskoristio je oba sistema jer oni ne rade na identican nacin. Obzirom da nemam servisno uputstvo za 6300, nasao sam ga za model 6100 koji je dvoglavi ali koristi iste sisteme. Vidim da je HX Pro inkorporiran unutar Dolby kola, dok je DYNEQ uradjen diskretno, dakle pomocu tranzistora.

Evo i slika NAD-a 6300 iznutra: na fotkama je Scepin primerak, ne moj :)

Vidi se da je ozbiljna masina, sa trimerima za bias za svaki kanal svakog tipa trake itd.

post-9475-0-51404500-1345890508_thumb.jp

post-9475-0-60592200-1345890510_thumb.jp

post-9475-0-85443200-1345890511_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

A da li je neko nekada slusao, video, imao Arcam Delta 100 (slika je losa, sa nemackog foruma).

Знам Ñамо да га неко у Београду има, и нуђен ми је у некој замени. Ðли када Ñам добио одговор да му је предња плоча црне боје одуÑтао Ñам.

Можда Ñам и требао да Ñе мењам?! :blush:

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Arcam Delta 100,izuzetno ocenjen u Hifi Choice-u.Kostao 850 funti u UK,a 3500 DM u Nemackoj(Stereo),medjutim u Stereo-u ocenjen malo slabije za svoju cenu.Redak dek kod nas koji sam hteo da kupim pre mnogo godina, i dalje je na listi mojih velikih dekovskih zelja.Voleo bih da imam taj dek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...