Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Vidim da se dekovi svaki dan sve vise vracaju u modu "a ustvari nikad nisu ni izlazili"..

A sada jedno pitanje? Razlika izmedju rsb 965 i rsb100,posto sam primetio da je stotka cenjenija,nisam imao dodira sa rsb 100 a posedujem 965.Pre njega sam imao 765,az6 i nijedan mu nemoze prici,jedina mana koju ja znam za 965 je da posle odredjenog vremena koriscenja pocne da brka komande,od koje je oboleo i moj 965,ali je zahvaljujuci jednom majstoru "koji je vrlo aktivan ovde na forumu" popravljen-izlecen!!! Dali rsb 100 ima kakvu manu??

965 ili 100 :screwy

Link to comment
Share on other sites

Nisam mogao da ih direktno poredim, ali sam ih oba imao, a RSB100 jos uvek posedujem. U odnosu na RSB965 to je daleko ozbiljnija masina, sa neuporedivo boljom mehanikom u odnosu na koju ona na 965 (ALPS) izgleda kao decija igracka.

Zvucno, RSB100 spada u relativno malu grupu vrhunskih dekova (mada nije u najuzem krugu), dok je 965 B kategorija, ako bih tako mogao da kazem. U odnosu na druge vrhunske dekove, RSB100 bismo mogli uporediti sa Nakamichi BX300 dekom (mada licno mislim da je BX300 ipak bolja masina), dok isti dek dovodi do potpunog poraza RSB965 (probao u uporednom testu pre nekih deset godina).

Sve ovo, svakako, ne znaci da je RSB965 los dek: on je prilicno melodican i homogene zvucne slike, solidnih detalja i dobrog basa, kao i relativno niskog suma, ali je njegova cena bila oko 1.200 DEM, Nak-a BX300 oko 1.700 a RSB-100 deka oko 1.900 i to Vam sve govori, bez obzira na razlike u godistima (svi su se proizvodili u periodu od pet godina, koliko me secanje sluzi).

Konfor je, naravno, na strani RSB965. RSB100 koji je kod mene ima manu da na nekim trakama i dalje izgubi moc brisanja istih - problem o kojem sam pisao ovde i za koji sam mislio da sam uspeo u potpunosti da ga resim, ali sada nemam vremena da se bavim njim. Takodje, neke komponente, npr. glavi potenciometar za kontrolu jacine snimka nije bogzna kakavog kvaliteta, ne prekida ali je balans kanala na njemu vrlo promenljiv tokom promene vrednosti potenciometra. To znaci da ako pustite signal od 400 Hz sa nekog izvora, jednak na oba kanala, on ce biti malo jaci na levom kanalu kada pomerite potenciometar (ili na desnom), a kada pomerite pot jos malo vrednosti ce postati jednake, pa ce, dalje, desni kanal nadjacati levi i tako u krug. U praksi ovo nije skoro nikakav problem, ali realno postoji.

Inace, da napomenem, RSB-100 ima odlican sistem kalibracije trake, nezavisan od temperaturnih promena okoline (za razliku od Nak Dragona, na primer).

U mom potpisu imate link sa testom i detaljnijim slikama RSB100.

Link to comment
Share on other sites

Na stranim forumima sam citao o modifikaciji Rsb965.U slucaju zamene nekoh cipova i konvertora ili sta vec dobija se kako kazu prilicno bolji dek od originalnog.Interesuje me(ako se ko upustao u ovu operaciju) koliko takav zahvat zna da kosta i sta se u stvari stvarno dobija.Evo nesto o tome http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=6018 , a takodje je interesantno da li je vredno zvucno budziti masinu koja nema toliko kvalitetnu mekaniku...

Pozdrav svima :wave2

Link to comment
Share on other sites

Verovatno je bolja varijanta kupiti dobar(ko zna da proceni) Nak bx300 i uzivati nego se igrati sa experimentima... Pitanje za Zorana, posto sam skoro na kp video jedan bx300 koji je bio cenjen oko 100€, da li je to ok cena ako je dobar i koliko on daje toplinu zvuku i kako zvuci.Za mene koji se nisam susretao sa kvalietetima da li bi bio debelo bolji od ad-f850?.SAko na skali od 1-10 ova aiwa ide do 5 koliko onda ide bx300?(znam da je to pitanje ukusa, volim analogni zvuk i toplinu koju daje pa me zanima) Unapred hvala i pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Verovatno je bolja varijanta kupiti dobar(ko zna da proceni) Nak bx300 i uzivati nego se igrati sa experimentima... Pitanje za Zorana, posto sam skoro na kp video jedan bx300 koji je bio cenjen oko 100€, da li je to ok cena ako je dobar i koliko on daje toplinu zvuku i kako zvuci.Za mene koji se nisam susretao sa kvalietetima da li bi bio debelo bolji od ad-f850?.SAko na skali od 1-10 ova aiwa ide do 5 koliko onda ide bx300?(znam da je to pitanje ukusa, volim analogni zvuk i toplinu koju daje pa me zanima) Unapred hvala i pozdrav.

Smešno je i porediti ta dva deka.Na skali bi Nak išao na 8-icu ali Aiwa nikako 5.A zavisi u kakvom je stanju taj na KP
Link to comment
Share on other sites

Nak BX300 je ocenjen u najvisoj klasi dekova, sa nekim velikanima poput CR7, CR5, Beocord-a 9000, Teac-a Z6000, Tandberg-a 3014 itd.

Dek ima izuzetan zvuk - nije to Dragon u malom, ali ima sve osobine velikih Nak dekova. Ako je ADF850 otprilike petica, BX300 moze biti 8.5-9 prema nekom mom misljenju.

Iako skroman, daje izuzetan zvuk. Cena od 100 evra je, za danasnje pojmove, vrlo povoljna.

Mane su mu: brisu se oznake sa tastera kada se dosta koristi - obratiti paznju. Otkazuje i idler za premotavanje/namotavanje, mora se menjati na par godina, zamena moze da se izvede i bez demontaze mehanizma. Posebno ima problem sa krckanjem potenciometara (ona tri vertikalna sibera za rec i output nivo). Kontakt sprej ovo resava, ali onda siber krene da se krece "na preskok" pri pokretanju, jer je kontakt sprej sprao i mast koja ga je podmazivala. Ima nacina da se ovo resi ako se nije vec koristio kontakt sprej, a ako jeste, onda ne znam zasigurno kako.

Svakako pre kupovine pazljivo proveriti stanje deka.

Link to comment
Share on other sites

Nak BX300 je ocenjen u najvisoj klasi dekova, sa nekim velikanima poput CR7, CR5, Beocord-a 9000, Teac-a Z6000, Tandberg-a 3014 itd.

Dek ima izuzetan zvuk - nije to Dragon u malom, ali ima sve osobine velikih Nak dekova. Ako je ADF850 otprilike petica, BX300 moze biti 8.5-9 prema nekom mom misljenju.

Iako skroman, daje izuzetan zvuk. Cena od 100 evra je, za danasnje pojmove, vrlo povoljna.

Mane su mu: brisu se oznake sa tastera kada se dosta koristi - obratiti paznju. Otkazuje i idler za premotavanje/namotavanje, mora se menjati na par godina, zamena moze da se izvede i bez demontaze mehanizma. Posebno ima problem sa krckanjem potenciometara (ona tri vertikalna sibera za rec i output nivo). Kontakt sprej ovo resava, ali onda siber krene da se krece "na preskok" pri pokretanju, jer je kontakt sprej sprao i mast koja ga je podmazivala. Ima nacina da se ovo resi ako se nije vec koristio kontakt sprej, a ako jeste, onda ne znam zasigurno kako.

Svakako pre kupovine pazljivo proveriti stanje deka.

Zoki , mislim da BX300 ipak ne bi mogao da uguras u tu klasu sa Z6000 , CR7 itd. BX 300 pri vrlo pazljivom pazljivom slusanju gubi po pitanju dubine snimka u odnosu na gore navedene dekove. Tonalno je u stanju da jako dobro prenese informacije originala ali mi je nekako .......dvodimenzionalan. Mada za cenu za koju se prodavao - tesko da mu sta moze stati na crtu..............

Link to comment
Share on other sites

Nisam ga ja ugurao u najvisu klasu dekova, vec Stereoplay :).

Zoki , mislim da BX300 ipak ne bi mogao da uguras u tu klasu sa Z6000 , CR7 itd. BX 300 pri vrlo pazljivom pazljivom slusanju gubi po pitanju dubine snimka u odnosu na gore navedene dekove.

Nisam ga ja ugurao u najvisu klasu dekova, vec Stereoplay :), evo ga jedan pored mene...

Ja sam samo preneo kako je ocenjen...

Link to comment
Share on other sites

Cena od 100 evra za BX-300 E je zaista povoljna.Cena u Nemackoj mu je bila u zavisnosti od casopisa do casopisa od 1650 do 1700 dm.Odlicno je bio ocenjen u Audio-u.U Stereoplay-u je bio ocenjen u Spitzenklasse II sa tadasnjim najboljim dekovima,ali je sa Metal kasetama ocenjen u slabijoj Spitzenklasse III.Dok je CR-5E sa Normal kasetama ocenjen u Spitzenklasse III.Trenutno se na KP prodaje jos jedan odlican Nakamichi,a to je Cassette Deck 1(ima manuelni playback azimut).Kostao je 1500 dm u Nemackoj i 700 funti u UK i u Nemackom Audio-u bio bolje ocenjen od BX-300E.

Link to comment
Share on other sites

Rsb-100 i rsb-965 sam imao i naravno moj glas ide za rsb-100,Technicsovu dekovsku legendu.Razlika u ceni je takodje evidentna rsb-100 je kostao od 1900 do 2000 dm u Nemackoj dok je u USA je bio 1000 dolara 1986 godine, a rsb-965 je bio 1000 dm.U Nemackom Stereo-u je rsb-100 bio za klasu bolje ocenjen od rsb-965.U Nemackom Hifi Vision-u rsb-100 je bio ocenjen u rangu sa : Aiwa-om xk-009 (1500 dm),Braun-om C-4(2200 dm),Denon-om drm-44hx(1500 dm) i Nad-om 6300(2000 dm).

Link to comment
Share on other sites

I Dolby i dBX sistemi spadaju u tzv. kompandere, odnosno kompresore signala (pri snimanju) i ekspandere (pri reprodukciji).

Dolby sistem je posedovao vise verzija: prva, profesionalna se zvala Dolby A i delila je frekvencijski opseg na cetiri podopsega, te postizala odlicne rezultate. Dolby B verzija, daleko jednostavnija, obracala se frekvencama iznad 4 kHz... Dolby C je delio opseg na dva dela i ukljucivao i frekvence od 1 kHz na vise.. ne mogu momentalno da se setim dokle, morao bih da konsultujem dokumentaciju.

Dolby S i dalje razvija ovaj sistem... da ne davim populaciju, evo jednog lepog dokumenta gde je sve objasnjeno... odlicna ideja i principi funkcionisanja

http://www.dolby.com...ion_Systems.pdf

Dolby B davao je 10 dB (iznad 4-5 kHz) dobitka u odnosu signal/sum, Dolby C - 15, a Dolby S cak 24, prema podacima Dolby Laboratories kompanije.

Pre nekoliko godina sam testirao neke Dolby S dekove kako bih video da li je taj sistem zaista toliko dobar. Rezultati su bili odlicni, sa nivoom suma koji je bukvalno bio zanemarljiv i snimci su zvucali divno. Nije bilo nikakvih tragova "pumpanja" koji se cesto jave kod dBX-a. Dekovi koje sam koristio bili su najbolji Sony i Pioneer u to vreme: TCKA6ES i CT95.

Ono sto je veoma bitno jeste da je Dolby kompanija trazila od proizvodjaca da se Dolby S sistem ugradjuje u vrhunske masine, koje su u stanju da snime i reprodukuju frekvencijski opseg od 20 Hz do 20 kHz, te to objasnjava zasto se Dolby S uglavnom zadrzao u grupi najboljih dekova, bar na pocetku. Kasnije, Pioneer je poceo da ga ugradjuje u sve i svasta, nesto od toga sam cuo ali bih pre preporucio dobru masinu koja moze da u potpunosti iskoristi kapacitet Dolby S sistema.

Naravno, kada snimite nesto sa "S", morate ga i reprodukovati sa njim, tako da je izbor nekog drugog deka koji bi reprodukovao takve kasete veoma suzen.

Link to comment
Share on other sites

97 strana teme bez ijedne svadje i prepirke. Ovo bi moglo da posluzi za primer ostlim delovima forume. Drustvo , skidam vam kapu ( u zadnje vreme inace jedino i dolazim na Vintage deo :thumbsup2 ).

Sad vec ima 98 :).

Da dodam da sam zahvaljujuci ovoj rubrici upoznao neke divne i iskrene ljude. :cheers

Link to comment
Share on other sites

Vaistinu vaskrese, evo gledam i ne mogu da skontam Å¡ta piÅ¡e, cenim Äetiri karaktera ali ne ide :(

Å to se tiÄe ZX7/9 dekova, nije mi bilo jasno zaÅ¡to su zapostavljeni u ovoj temi a na raÄun CR serije pa i Dragona, Teac odliÄnih modela itd koji su dosta Äešće spominjani. Meni liÄno, ZX je nekako naj naj, sve manualno od podeÅ¡avanja, mrcine, po lepoti na pola puta ružnoće ka Dragonu a opet predmet želje, velike želje. Zoki, da te u zdravlju služi i da nam ga u par reÄenica u tvom maniru uskoro opiÅ¡eÅ¡.

Još jednom, svima svako dobro

:wave2:cheers

Link to comment
Share on other sites

Svim ljubiteljima dekova koji danas slave Uskrs: Hristos vaskrese!

Evo jedno jaje koje sam nacrtao, nadam se da cete prepoznati uredjaj na njemu :cheers

ВаиÑтину воÑкреÑе!!!

Dvoumim se oko model-a... ;)

Link to comment
Share on other sites

A za moje prijatelje Alex67 i Scepana, koji su mi toliko hvalili ZX seriju Nakamichija, evo sta sam juce nabavio:

:klanjanje :klanjanje :klanjanje :klanjanje :klanjanje

i jesi li probao ???? Poznata traka ili gresim?

Ja odoh danas po jedan Z5000 , nazalost pokvaren . Videcemo sta moze da se napravi od njega ako ne bar da mu displej osposobim da svetli:))))

Link to comment
Share on other sites

Vaistinu vaskrese, evo gledam i ne mogu da skontam Å¡ta piÅ¡e, cenim Äetiri karaktera ali ne ide :(

Å to se tiÄe ZX7/9 dekova, nije mi bilo jasno zaÅ¡to su zapostavljeni u ovoj temi a na raÄun CR serije pa i Dragona, Teac odliÄnih modela itd koji su dosta Äešće spominjani. Meni liÄno, ZX je nekako naj naj, sve manualno od podeÅ¡avanja, mrcine, po lepoti na pola puta ružnoće ka Dragonu a opet predmet želje, velike želje. Zoki, da te u zdravlju služi i da nam ga u par reÄenica u tvom maniru uskoro opiÅ¡eÅ¡.

Još jednom, svima svako dobro

:wave2:cheers

Meni su najruzniji dekovi koji su ikad napravljeni ( jedino mi je NAD valjda ruzniji ) ali sve do momenta dok ne prosviraju- i onda se zapitas , kako su to izvukli sa trake. Da ne pricam o tome da komandna dugmad ako dignes sa donjie strane mozes da ih podignes par milimetara , osecaj prilikom okretanja potenciometara :evil: - trebali su jednom CTF 1250 da uzmu u ruke da vide kako se radi............

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...