Jump to content


Kaset Dekovi


ScepanBG

Recommended Posts

Posle ko zna koliko meseci i rada do kasno nocu, Beocord 9000 je proradio prosle nedelje... na par sati, a zatim izgubio snimanje... Gox Co. je pomogao (hvala na brzoj reakciji, Gox!) i nasao da je crkao obican operacioni pojacavac u prilicno komplikovanom sistemu za snimanje Beocord-a u kojem se, i pored najbolje zelje, nisam mogao snaci. Nocas se 9000 prvi put nasao u mom sistemu.

Ljudi, kako taj dek snima, to nije normalno! Izuzetno precizan, do zla boga detaljan zvuk, sa neverovatnom dinamikom. Ja, cak ni u svom sistemu, na ovu prvu loptu (30 minuta sesija) nisam mogao da razlikujem zvuk od izvora (Lyngdorf CD1), sve zamke koje sam mu postavio prosao je kao Hummer preko srpskog lezeceg policajca :). Reprodukcija je vrlo precizna, izuzetno harmonicna i spektralno ujednacena. Sa druge strane, milina za slusanje, ni malo ne zamara, sto je tesko pri ovom nivou ciste reprodukcije. Toplinu 9000 ne dodaje (za razliku od Nak dekova) i mnogo je blizi po filozofiji zvuka Revox (ali ne i prilicno hladnim Tandberg) uredjajima.

Prema ovome sto sam primetio, Beocord 9000 deluje kao jedan od par zvucno najboljih dekova koje sam ikada cuo. Zao mi je sto je relativno nepoznat i nepopularan (veoma malo o njemu ima na anglosaksonskim forumima). Da li je problem u malom broju primeraka koji su napravljeni ili je vecina pokvarena danas, a popravka u SAD-u i Evropi je veoma skupa... ne znam, ali je ovo strava masina. Ne bez mana, kao uostalom i sve sto je covek napravio, ali izuzetna.

Slike postavljam cim stignem.

Sada me ceka, vec rasklopljen, Nak CR7... :)

Link to comment
Share on other sites

Bravo Zoki, Äestitam!! Posle toliko truda zasluženo je stigla nagrada pomalo neoÄekivano, oseti se u postu da si baÅ¡ prijatno iznenadjen. A sada, srećno sa CR-7, Å¡to bi rekli na zapadu, slomi nogu :thumbsup2

Å¡to se tiÄe BASF kaseta, ove su probane

post-9727-0-39631800-1322389856_thumb.jp

Na deku Grundig ct-905 malo Å¡tuca srednji ton ali kada se kalibriÅ¡e po Å¡umu sa FM podruÄja poÅ¡to nesrećnik nema oscilatore, oseti se neka tama u zvuku a nivo postiže onaj koji se zada mada su se level kalibracioni potovi naÅ¡li skoro na maksimumu.

Nak je oÄekivano odradio sve bez problema uz osetno manji bias potreban za Super u odnosu na extra kasetu. Nivo source/tape identiÄan i ide do zadatog nivoa.

JVC 1050 sve odradio školski ali pot za level kalibraciju skoro otišao na maksimum.

Technics 965 kao iznenadjenje odradio sve sa potovima za level na 15h, znaÄi imao je joÅ¡ fore, bias nije nigde bio problem pa ni tu. PoÅ¡to Nak nema podeoke na dugmićima za kalibraciju a ostalo je joÅ¡ da se mota na level potovima moram priznati da me iznenadila Å¡irina opsega 965-ice prilikom podeÅ¡avanja.

Hitachi 90s je takodje izneo snimak do zadatih nivoa, on ima "skazaljke" pa je tu relativno Å¡ta se oÄitava a na diodicama je pokazivao ulazne nivoe i na izlazu.

Akai 95 je naravno odradio kalibraciju u svom maniru, level je naterao a bias kako kad zbog njihovih poznatih dugoveÄno-veÄnih rolera koji su naravno u banani a mene mrzi da ga sredjujem, ionako je ukras. Snimak postiže zadane nivoe.

Iznenadio me Grundig, izgleda da mu za te kasete nedostaje onaj Sony sistem sa podeÅ¡avanjem EQ, kao na nekim ES dekovima, bias lepo reguliÅ¡e visoke tonove ali se rupa javlja u sredini, osetno Äujno prilikom testa sa Å¡umom na FM podruÄju, nisam to oÄekivao...

Pozdrav

Sandro

izmena posta

P.S. Ustanovih dok sam ovo radio da se istegla gumica na Dragonu, ona koja je zadužena za pokretanje mehanike, dizanje glava itd... Kod mene nije menjana pa je red... InaÄe dek radi ali se pati da digne glave, Äuje se motor kako namotava pa onda nekako uspe, onaj puž dodje na svoje mesto ... A mrzi me da ÄaÄkam...

Link to comment
Share on other sites

P.S. Ustanovih dok sam ovo radio da se istegla gumica na Dragonu, ona koja je zadužena za pokretanje mehanike, dizanje glava itd... Kod mene nije menjana pa je red... InaÄe dek radi ali se pati da digne glave, Äuje se motor kako namotava pa onda nekako uspe, onaj puž dodje na svoje mesto ... A mrzi me da ÄaÄkam...

Ovo sam i ja menjao na mom Dragonu pre jedno 5-6 god.

Link to comment
Share on other sites

Ja nazalost ne posedujem BASF Hrom Ekstra trake u kolekciji. Treba ih probati na Revox deku, koliko se secam oni su kalibrisani prema BASF trakama, dok je Bang&Olufsen koristio TDK SA. Ne znam za Tandberga.

Ipak, malo me cudi da svi dekovi izvode "besne gliste", mada sam imao jedan takav slucaj sa par BASF traka, pre nekih petnaestak godina, koliko se secam nisu mogle dobro da rade na japanskim dekovima, ja se sav izbedacio, a onda ih je Dual C939 razbio kako je dobro snimao na njih.

Mozda neko ima jos neka iskustva, pa da podeli sa nama?

Ovaj put(vrlo, vrlo retko), moram da se ne složim sa naÅ¡im cenjenim Äika Zokitom !

Elem... Basf(Emtec) je upravo poznat po tome, da se bar kod svojih baziÄnih modela u seriji(Ferro Extra/Chrome Extra), a Äak i kod jaÄih(skupljih) modela(Super/Maxima) držao "IEC standarda", kao retko ko drugi, japanci ponajmanje, a Äuveni Thats je u tome isto toliko bio poznat po odlaženju u krajnost, preko svih dozvoljenih granica.

To u praksi znaÄi, da Basf/Emtec audio-kasete, imaju ravnomeran frekventni opseg(bez izdizanja srednjih & visokih), odnosno da se Äak i na maÅ¡inama bez "bias adjust-a" može napraviti korektan snimak, isto važi i za osetljivost(rec sensitvity), odnosno upotreba Dolby-kola, Äak i vrlo zahtevnog Dolby C, nije rezurtirala snimkom bez Å¡uma, ali sa viÅ¡kom ili manjkom visokih...

Naravno, većina proizvoÄ‘aÄa dekova, je za svoje referentne kasete, upravo zato preporuÄivala one audio-kasete, koje su blizu ili taman u okvirima IEC standarda, poput Basf/Emtec modela, recimo Tdk ad/Tdk sa/Tdk ma !

Po meni, problem koji se vama javlja prilkom snimanja na Basf Chrome Extra, pogotovu Å¡to se ponavlja na viÅ¡e razliÄitih maÅ¡ina, je uzrokovan stanjem samih traka u kasetama...

ili su ishabane(to ne znaÄi vidno oÅ¡tećenje) od (po)priliÄnog broja sluÅ¡anja, bez obzira Å¡to su snimljene jednom ili dvaput, ili Å¡to je mnogo verovatnije, loÅ¡eg Äuvanja i držanja, Äitaj vlaga(najveći neprijatelj magnetnih traka), je uzela svoj nenadoknadivi danak.

Same magnetne trake, ukoliko se korektno Äuvaju, te koriste na mehaniÄki ispravnim maÅ¡inama... praktiÄno mogu da traju decenijama, uz vrlo mali gubitak na kvalitetu snimka, odnosno reprodukcije !

:wave2

Link to comment
Share on other sites

@Accu

Nisam bas shvatio u cemu to imamo razlicit stav? Moguce je da su i moje BASF trake koje su mi pravile problem bile lose, ali radilo se o Chrome Maxima i Chrome Extra kasetama, kupljene nove u Komisionu, pocetkom devedesetih...

Inace, dobro je da si pomenuo stanje traka. Davno sam citao tekst o tome kako kasete gube sposobnost pohranjivanja visokih tonova posle svega dve godine od momenta proizvodnje - sto znaci da treba da sto pre budu snimljene. Interesantno, cim je prestala proizvodnja metal, a potom i hrom traka, o ovome se nije vise pricalo. Ispada da su sve neotpakovane kasete koje posedujemo zivi krsh. Medjutim, mislim da nije tako...

Link to comment
Share on other sites

@Accu

Nisam bas shvatio u cemu to imamo razlicit stav? Moguce je da su i moje BASF trake koje su mi pravile problem bile lose, ali radilo se o Chrome Maxima i Chrome Extra kasetama, kupljene nove u Komisionu, pocetkom devedesetih...

Inace, dobro je da si pomenuo stanje traka. Davno sam citao tekst o tome kako kasete gube sposobnost pohranjivanja visokih tonova posle svega dve godine od momenta proizvodnje - sto znaci da treba da sto pre budu snimljene. Interesantno, cim je prestala proizvodnja metal, a potom i hrom traka, o ovome se nije vise pricalo. Ispada da su sve neotpakovane kasete koje posedujemo zivi krsh. Medjutim, mislim da nije tako...

Ma be, Čika Zoki, mi se uvek više-manje slažemo... naprosto smatram da je problem sa Basf trakama zbog njihovog stanja, a ne zato što nisu pogodne za "Made in Japan" dekove !

S druge strane, taj sindrom "gubljenja visokih tonova", koji pominjeÅ¡ je, koliko je meni poznato neÅ¡to Å¡to se zove "efekat samorazmagnetisanja", koji utiÄe na lagani gubitak visokih tonova vremenom, Å¡to opet zavisi od same audio-kasete, ali i od toga da li je sluÅ¡ana na dekovima, kojima nisu demagnetizirane tonske glave... jasno, reÄ je o već snimljenim kasetama.

p.s.

Skoro sam "rezao" jedan NOS Maxell xl-IIs iz ranih 80-ih... i posle skoro 30-jes banki, kao da je juÄe proizvedena, nikakvih problema pri kalibraciji, nivou snimka, kvalitet reprodukcije fenomenomenalan !

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Ha ha, Svi su u pravu za sebe ali ipak, ovde su tema dekovi pa tako i treba da ostane.Jos jedan dokaz koliko je forum uspeo je da je slepi putnik iz totalno druge price dosao da podeli svoje misljenje.Nadam se da na forumu o laptopovima neko spominje dekove, ali kao sto rekoh valjda je dosta o laptopovima. :crno-na-belo:cheers

Nego da Vas pitam nesto, Imam nekoliko Basf CrO2 kaseta i redovno svaka (vec snimana) je da tako kazem "lenja" po pitanju signala.Uglavnom je tesko snimiti je dovoljno glasno (0 ili +2 db) a da se ne oseti izoblicenje zvuka kao kada snimam tdk-sa na primer na 2-3 db.Negde sam procitao da Basf CrO2 kasete "vise vole" da budu snimane sa podesenjima za normal kasete.Nemojte da se smejete ali me zanima da li je moguce zalepiti traku preko cepica pa da dek hrom traku registruje kao normal?Nemam na dekovima prekidac vec je sve automatski pa ne znam kako da to drugacije postignem?

Ukoliko na ovaj ili onaj naÄin(prelepljivanjem type-II rupica/ruÄnim selektorom), type-II kasetu snimite kao type-I, dobićete izrazito velika izobliÄenja na niskim frekvencijama, te nemogućnost da iole većim nivoom snimate na njima, uz enormno "poboljÅ¡an" odziv na visokim, Å¡to daje utisak beÅ¡umnosti, poÅ¡to Å¡um biva maskiran(iako uvek prisutan) tim frekvencijama !

To je sasvim normalna posledica, jer vi zapravo u tom sluÄaju snimate bias-om, koji je 50% u proseku manji nego Å¡to takvim kasetama godi...

Elem, probajte da ako već želite da eksperimentiÅ¡ete, povećate bias ako treba i do kraja, to bi omogućilo "traci da lakÅ¡e diÅ¡e", te bi se takoÄ‘e uz to, mogla i glasnije snimati, bez Äujnih izobliÄenja.

Naravno, pri reprodukciji takvog snimka, ukoliko skinete selotejp, mašina će je prepoznati kao type II i repodukovati sa blago utišanim visokim tonovima.

Sve u svemu, nije suludo probati, ne može da Å¡kodi ni deku, ni kaseti, a rezultati možda Äak ispadnu vrlo koretni...

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Svasta sam probao i nista nije urodilo plodom, pa mi je samo ostalo da probam sa Technics-om rs-bx606 i eto normalnijeg snimka, naravno koliko na njemu moze dobro da se snimi.Snimak je malo kraci na visokima ali kako sam se nadao dobro sam se udao... Zadovoljan sam! Kaseta je kao i sve ostale dobro cuvana van dohvata vlage, premotana na pocetak i ostavljena u uspravnom polozaju... Nabavio sam staru Omega cd-x 90 kasetu, ustvari tri komada i ponasaju se skroz kao i basf kasete.Da li je moguce da su basf trake unutra? :bounce

Link to comment
Share on other sites

Ma be, Čika Zoki, mi se uvek više-manje slažemo... naprosto smatram da je problem sa Basf trakama zbog njihovog stanja, a ne zato što nisu pogodne za "Made in Japan" dekove !

S druge strane, taj sindrom "gubljenja visokih tonova", koji pominjeÅ¡ je, koliko je meni poznato neÅ¡to Å¡to se zove "efekat samorazmagnetisanja", koji utiÄe na lagani gubitak visokih tonova vremenom, Å¡to opet zavisi od same audio-kasete, ali i od toga da li je sluÅ¡ana na dekovima, kojima nisu demagnetizirane tonske glave... jasno, reÄ je o već snimljenim kasetama.

p.s.

Skoro sam "rezao" jedan NOS Maxell xl-IIs iz ranih 80-ih... i posle skoro 30-jes banki, kao da je juÄe proizvedena, nikakvih problema pri kalibraciji, nivou snimka, kvalitet reprodukcije fenomenomenalan !

:wave2

Te stare Maxell trake ce u svako doba odrati novije Maxell po pitanju kvaliteta snimka u trenutku snimanja kao i posle 10 -20 godina. A mislim da po pitanju trajnosti tesko sta moze da im stane na crtu , cak i cuveni TDK ovde gubi ( moje iskustvo) . Cak ni novim TDK MA trakama nisam posebno odusevljen , za snimke koje zaista zelim da sacuvam koristim stare NOS nepotpakovane Maxell trake. BASF sam isprobao u par prilika , nikad vise. Pravi test je za ove trake dek gde dolby C dobro radi i gledajte koliko ce dugo ovaj sistem da radi bez smetnji u odnosu na original ( CD ili vinyl) .

Link to comment
Share on other sites

Dugujem izvinjenje, naveo sam da sam probao sa par dekova a izmedju ostalog i sa rs-bx606 ali nisam jer je dokazano snimao "muljavo " u odnosu na ostale dekove koje imam.Njega sam nabavio iz jedinog razloga jer mi se svidja njegov izgled.Da svira a pogotovo snima kao sto izgleda bio bih jako srecan a verovatno bi vise i kostao.Hteo sam da nabavim rs-bx808 ali je skuplji pa sam uzeo ovaj, inace kako snima na basf trake ne bi rekao da je na njemu snimano(bolje zvuci nego inace).Da li vredi nabaviti 808, koliko je zvucno bolji od 606 i kako snima?Ima li iskustava?Da li je bolje za iste pare traziti nesto drugo?Da li najbolje sve prodati(i dodati) i kupiti nekog naka?

Link to comment
Share on other sites

Dugujem izvinjenje, naveo sam da sam probao sa par dekova a izmedju ostalog i sa rs-bx606 ali nisam jer je dokazano snimao "muljavo " u odnosu na ostale dekove koje imam.Njega sam nabavio iz jedinog razloga jer mi se svidja njegov izgled.Da svira a pogotovo snima kao sto izgleda bio bih jako srecan a verovatno bi vise i kostao.Hteo sam da nabavim rs-bx808 ali je skuplji pa sam uzeo ovaj, inace kako snima na basf trake ne bi rekao da je na njemu snimano(bolje zvuci nego inace).Da li vredi nabaviti 808, koliko je zvucno bolji od 606 i kako snima?Ima li iskustava?Da li je bolje za iste pare traziti nesto drugo?Da li najbolje sve prodati(i dodati) i kupiti nekog naka?

Ne... kupi Alpine al-85, on može da i od najgore kasete izvuÄe fantastiÄan snimak !

Link to comment
Share on other sites

Nedavno sam na Limundu nabavio CT90R. Nije bio diran niti cackan, ali me je preprodavac slagao da brojac radi, iako ne radi, odnosno ne rade svi segmenti.

Naime, na CT90R, 70R i slicnim iz te serije koristi se drugaciji sistem LED segmenata na brojacu. Dok se u CT9R i bratiji prethodne generacije koristi Panasonic modul sa cetiri cifre (inace dizajniran za casovnike, radio kasetofone itd.), CT90R koristi (Gox mi je objasnio, hvala!) LE diode direktno naparene na stampanu plocu.

Skinuo sam masku brojaca i imao sta da vidim: LE diode velike kao vrh ciode, prekrivene nekom vrstom silikona. Dosta je da ih pipnete i prekinu da rade, a pola od njih nije ni radilo. To je na, verovatno, svim CT90R problem. Resenja... nema, odnosno imam ideju kako da to resim, ali treba mnogo, mnogo truda da se osposobi ukupno 29 segmenata, a to ne vredi takvog deka. Ostavio sam ga rasklopljenog, da razmislim sta dalje da radim...

Tako da... mozda su bile zlatne godine, ali ne i zlatni dekovi, mislim na CT90R i slicne. Japanci su (opet) pokusali negde da ustinu i smanje troskove i... eto rezultata.

Link to comment
Share on other sites

Nedavno sam na Limundu nabavio CT90R. Nije bio diran niti cackan, ali me je preprodavac slagao da brojac radi, iako ne radi, odnosno ne rade svi segmenti.

Naime, na CT90R, 70R i slicnim iz te serije koristi se drugaciji sistem LED segmenata na brojacu. Dok se u CT9R i bratiji prethodne generacije koristi Panasonic modul sa cetiri cifre (inace dizajniran za casovnike, radio kasetofone itd.), CT90R koristi (Gox mi je objasnio, hvala!) LE diode direktno naparene na stampanu plocu.

Skinuo sam masku brojaca i imao sta da vidim: LE diode velike kao vrh ciode, prekrivene nekom vrstom silikona. Dosta je da ih pipnete i prekinu da rade, a pola od njih nije ni radilo. To je na, verovatno, svim CT90R problem. Resenja... nema, odnosno imam ideju kako da to resim, ali treba mnogo, mnogo truda da se osposobi ukupno 29 segmenata, a to ne vredi takvog deka. Ostavio sam ga rasklopljenog, da razmislim sta dalje da radim...

Tako da... mozda su bile zlatne godine, ali ne i zlatni dekovi, mislim na CT90R i slicne. Japanci su (opet) pokusali negde da ustinu i smanje troskove i... eto rezultata.

Pa koliko ste mislili da ce ti dekovi trajati,pa nisu ih Japanci pravili da vecno traju.Pa taj model se proizvodio od 1983 - 1985 godine,sto mu dodje oko27 godina starosti.Pa nesto mora da ne funkcionise,bilo to led diode ili nesto drugo.A moguce je i da su shvatili da ce kasetama i dekovima doci kraj,sto se i desilo jos pre 10- tak godina......Svasta.

Link to comment
Share on other sites

Pa koliko ste mislili da ce ti dekovi trajati,pa nisu ih Japanci pravili da vecno traju.Pa taj model se proizvodio od 1983 - 1985 godine,sto mu dodje oko27 godina starosti.Pa nesto mora da ne funkcionise,bilo to led diode ili nesto drugo.A moguce je i da su shvatili da ce kasetama i dekovima doci kraj,sto se i desilo jos pre 10- tak godina......Svasta.

Istorija ovog formata je pokazala da postoji puno modela dekova na kojima se nije stedelo i cije su komponente izdrzale test vremena od 20, 30 pa i 40 godina. To se posebno odnosi na specificne komponente - procesore, drajvere za displeje, DD motore itd. Kod nekih su jos upotrebljivi cak i standardni potrosni delovi. Obicno se radi o kvalitetnim i svojevremeno skupim uredjajima. Pioneer je jedan od takvih proizvodjaca - serije dekova CT-9R, 939,1250 su izdrzale dug vremenski period bez otkaza vitalnih komponenti. Za razliku od serije CT90R i slicnih, tu je i Akai sa nekim starijim modelima, Telefunken itd.

Usput, vek trajanja obicne male LE diode je oko 10.000 casova rada. Prava je retkost naici na dek kome je crkla svetleca dioda. Ako je displej otkazao, znaci da im je bio slaba tacka, jer dek nije radio 10.000 sati.

Zato... ono sto je za nekoga "svasta" za drugog je potpuno logicno. :)

Link to comment
Share on other sites

Pa koliko ste mislili da ce ti dekovi trajati,pa nisu ih Japanci pravili da vecno traju.Pa taj model se proizvodio od 1983 - 1985 godine,sto mu dodje oko27 godina starosti.Pa nesto mora da ne funkcionise,bilo to led diode ili nesto drugo.A moguce je i da su shvatili da ce kasetama i dekovima doci kraj,sto se i desilo jos pre 10- tak godina......Svasta.

Seven,izgleda da ipak nisi shvatio poentu ovog topica...

Link to comment
Share on other sites

Pa koliko ste mislili da ce ti dekovi trajati,pa nisu ih Japanci pravili da vecno traju.Pa taj model se proizvodio od 1983 - 1985 godine,sto mu dodje oko27 godina starosti.Pa nesto mora da ne funkcionise,bilo to led diode ili nesto drugo.A moguce je i da su shvatili da ce kasetama i dekovima doci kraj,sto se i desilo jos pre 10- tak godina......Svasta.

Mnogo novije stvari zahtevaju mnogo vise odrzavanja i mnogo su osetljivije od uredjaja o kojima se ovde mnogo :listen razmenjuju misljenja.

Eto najbolji primer su laptopovi, ne prodje ni 5 godina a vec mora da se kupuje novi jer ovaj star 5 godina je nekada nemoguce popraviti.Zanima me da li ce neko za 27 godina spomenuti lapop jer mislim da ce ga vreme pocepati u atome, a garantujem da ce dekovi tada vredeti jos vise kao i da ce makar oni kvalitetnije odradjeni i dalje nekome ulepsavati dane.

Malo je zamorno posmatrati nekoga kako samo kritikuje i filozofira, "seven" ako vec volis to da radis nadji negde forum o kritikovanju i svastarenju pa smaraj sa slicnima sebi jer verujem da ces vise uzivati tamo nego ovde.

Volimo kasete i dekove, nasli smo se i znamo sta volimo :bounce Nadam se da ces i ti "seven" skoro naci sebi kutak za zabavu.... :cheers

Link to comment
Share on other sites

Mnogo novije stvari zahtevaju mnogo vise odrzavanja i mnogo su osetljivije od uredjaja o kojima se ovde mnogo :listen razmenjuju misljenja.

Eto najbolji primer su laptopovi, ne prodje ni 5 godina a vec mora da se kupuje novi jer ovaj star 5 godina je nekada nemoguce popraviti.Zanima me da li ce neko za 27 godina spomenuti lapop jer mislim da ce ga vreme pocepati u atome, a garantujem da ce dekovi tada vredeti jos vise kao i da ce makar oni kvalitetnije odradjeni i dalje nekome ulepsavati dane.

Malo je zamorno posmatrati nekoga kako samo kritikuje i filozofira, "seven" ako vec volis to da radis nadji negde forum o kritikovanju i svastarenju pa smaraj sa slicnima sebi jer verujem da ces vise uzivati tamo nego ovde.

Volimo kasete i dekove, nasli smo se i znamo sta volimo :bounce Nadam se da ces i ti "seven" skoro naci sebi kutak za zabavu.... :cheers

Seven smatra je veoma kompetentan jer je proveo 25 godina uz dekove,promenuvsi ih bar 100 komada,ima mnogo viseiskustva i prakse od nekih koji misle da znaju o ovoj temi na ovom forumu.snimajuci hiljade kaseta,,ali jednostavno vreme ide napred,ako je nekom draz da slusa i dalje sa kaseta muziku njegova stvar,O ovim i slicnim temama smo raspraljali,donosili zakljucke,Testirali, davnih dana ,dok forum jos nije ni postojao,mnoge stvari su ovde postavljene na pogresnim osnovama,zvuk sa kaseta je imao uvek mana..sama traka,razlicit azimuth,trajnost trake i kvalitet snimka brzo propada- posebni visoki tonovi,presnimavanje,nemogucnost kalibracije,molim vas samo bez komentara kako je zvuk sa kaseta bolji od danasnjih flacova.itd,...Yamahe i Nakamichije smo uvek koristili za reprodukciju zbog korekcije azimutha,i play trima,a izmedju ostalih marki Akai dekove za snimanje,niko ih nije koristio za reprodukciju jer u tome nisu bili sjajni,a ovde citam da su to mnogi radili i rade..itd..,Dekovi ,bar kod nas, starih snimaca stoje kuci da bi uzivali u peak metrima dok skakucu na source prekidacu,muziku slusamo sa drugih izvora.pa danas se vise ni prazne kasete ne mogu naci,a kamoli se baviti snimanjem istih,a tek preslusavanjem,pored tolikih reproduktora muzike,ali nekoga vise ne vredi ubedjivati,jer staro drvo se ne savija,a uvek ce postojati ljudi koji velicaju i obozavaju relikte proslosti,ubedjujuci nekoga da je to ono pravo,ali neka evolucija mora postojati,bar kod nekih.

Link to comment
Share on other sites

Dragi Seven,

mozda je bolje da iznesete koje su to pogresne osnove na kojima pociva ovaj kutak ljubitelja starih uredjaja?

Da probamo onda da usaglasimo stavove...

Evo, ja cu da krenem prvi: porediti FLAC i zvuk sa kaseta je vrlo neprecizna konstatacija koju ste naveli, a za koju nisam primetio da ju je neko navodio u korist kaseta. FLAC, savrseno ripovan i kompresovan, predstavlja kopiju originala 1:1, u kompresovanom obliku. Sa druge strane, kaseta nije savrsena kopija originala jer ima svojih tehnickih ogranicenja koja neminovno dovode do gubitaka originalnih informacija i u tom smislu FLAC je bolji format zapisa od kompakt kasete.

Medjutim, reprodukcija FLAC-a i kasete snimljene na vrhunskom deku i reprodukovane na istom moze dati prednost kaseti jer je FLAC tokom reprodukcije dobar samo onoliko koliko je dobar uredjaj koji ga reprodukuje.

Da li se slazete sa ovim?

Pored toga, nisam primetio da mala zajednica ljubitelja dekova na ovom forumu ide u potpunu krajnost, kao sto su (neki) ljubitelji vinila, magnetofona, pojedinih proizvodjaca, prastarih komponenti itd. Meni se cini da smo svi ovde (manje vise, moram da se nasalim na sopstveni racun :) ) normalni ljudi i ljubitelji. Zbog toga ne vidim nikakav razlog Vasim komentarima koji obicnom citaocu lice na povrsne provokacije.

Za kraj, da ne mislite da zivim u nekom drugom vremenu i prezirem racunare kada pricam o njima, a u stvari ne znam nista, reci cu samo da sam ih preko ruku prevalio bar 500 razlicitih, a verovatno i dosta vise, od kojih neke i po vise desetina puta, prateci ih od otpakivanja novog do reciklaze, sto je vise nego sto 99% ljudi vidi tokom zivota, jer je to delic moje profesije. Dekova sam imao preko 150, od kojih sam 95% servisirao. Da li sam kompetentan? Mozda, ali jos uvek ucim :)

Link to comment
Share on other sites

Seven smatra je veoma kompetentan jer je proveo 25 godina uz dekove,promenuvsi ih bar 100 komada,ima mnogo viseiskustva i prakse od nekih koji misle da znaju o ovoj temi na ovom forumu.snimajuci hiljade kaseta,,ali jednostavno vreme ide napred,ako je nekom draz da slusa i dalje sa kaseta muziku njegova stvar,O ovim i slicnim temama smo raspraljali,donosili zakljucke,Testirali, davnih dana ,dok forum jos nije ni postojao,mnoge stvari su ovde postavljene na pogresnim osnovama,zvuk sa kaseta je imao uvek mana..sama traka,razlicit azimuth,trajnost trake i kvalitet snimka brzo propada- posebni visoki tonovi,presnimavanje,nemogucnost kalibracije,molim vas samo bez komentara kako je zvuk sa kaseta bolji od danasnjih flacova.itd,...Yamahe i Nakamichije smo uvek koristili za reprodukciju zbog korekcije azimutha,i play trima,a izmedju ostalih marki Akai dekove za snimanje,niko ih nije koristio za reprodukciju jer u tome nisu bili sjajni,a ovde citam da su to mnogi radili i rade..itd..,Dekovi ,bar kod nas, starih snimaca stoje kuci da bi uzivali u peak metrima dok skakucu na source prekidacu,muziku slusamo sa drugih izvora.pa danas se vise ni prazne kasete ne mogu naci,a kamoli se baviti snimanjem istih,a tek preslusavanjem,pored tolikih reproduktora muzike,ali nekoga vise ne vredi ubedjivati,jer staro drvo se ne savija,a uvek ce postojati ljudi koji velicaju i obozavaju relikte proslosti,ubedjujuci nekoga da je to ono pravo,ali neka evolucija mora postojati,bar kod nekih.

Ne razumem sta imas od toga sto ubedjujes nekoga u ovo ili ono... Svaki covek voli nesto, sto je i normalno!Treba pustiti ljude da uzivaju u onome sto vole i sve ostalo je mlacenje prazne slame!Ja se licno nisam usrecio u gomili jeftine digitalije i siguran sam da mi je draze da sada(kada nisam mogao ranije) da nabavim dek koji sam nekada hteo a isti dek ce lepse da svira od silne salate cd plejera koji se prodaju svukuda kao i integrisanih kartica na kompjuterima... Neko voli automobile, neko fudbal, neko tenis, neko leptire i pse, ja volim da slusam muziku i slusam je kako mi se svidja kao i svi ovde :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...