Jump to content


Najlepši momenti u Hi-Fi-ju.


alex_ris

Recommended Posts

Da se nadovezem na ovu pricu o 2W kod Krella ... Mislim da se ne radi samo o marketingu. Postoji nova regulativa u EU (ili tek treba da se donese) po kojoj je ogranicena potrosnja elektronskih uredjaja u stand-by rezimu. To prakticno znaci udar na uredjaje koji imaju veliku stand-by potrosnju da bi mogli da omoguce relativno brzo upadanje u optimalni rezim rada. Zbog toga ce svi proizvodjaci pojacala u A klasi (a i drugih uredjaja) morati da smanje stand-by potrosnju ukoliko zele da svoje proizvode prodaju u EU.

Inace taj Krell 202 i 222 preampovi su isto jako, jako dobri. Slusao sam ih u nekoliko navrata i ... zamislite ... pozeleo da ih imam ... :ruganje

Link to comment
Share on other sites

Da se nadovezem na ovu pricu o 2W kod Krella ... Mislim da se ne radi samo o marketingu. Postoji nova regulativa u EU (ili tek treba da se donese) po kojoj je ogranicena potrosnja elektronskih uredjaja u stand-by rezimu. To prakticno znaci udar na uredjaje koji imaju veliku stand-by potrosnju da bi mogli da omoguce relativno brzo upadanje u optimalni rezim rada. Zbog toga ce svi proizvodjaci pojacala u A klasi (a i drugih uredjaja) morati da smanje stand-by potrosnju ukoliko zele da svoje proizvode prodaju u EU.

Inace taj Krell 202 i 222 preampovi su isto jako, jako dobri. Slusao sam ih u nekoliko navrata i ... zamislite ... pozeleo da ih imam ... :ruganje

Pa, stvari su uglavnom tu negde..

Umesto radikalnog redizajna, Krell je pomenuti imperativ o smanjenju potrosnje struje u stand-by rezimu postigao jednostavnim kooptiranjem zelene diode s miniskulnom potrosnjom. To sto ista u sustini i nema mnogo veze s pravim stand-by-em ocito i nije tako bitno. Ali forma jeste zadovoljena: "imamo stand-by koji trosi samo 2W."

Link to comment
Share on other sites

Ako je tako, onda neka bude tako. Samo, koliki osigurac "trpi" to opterecenje?

Ja negde procitah da za takve peci, kada se prevezuju, treba osigurac od 35 A, ali onda i u zidu treba provodnik od 4mm^2, jer se najveca dozvoljena struja za 2,5 mm^2 krece od 19-24 A, zavisno od nacina postavljanja.

Posto se kod nas, koliko ja znam, uglavnom razvlaci kabl 3x 2,5 ili 5 x 2,5 onda...

Zakon ne dozvoljava upotrebu veceg osiguraca od 32A ( po fazi ) u kucnoj instalaciji, cak je i za tu vrednost potrebna posebna saglasnost, normalne vrednosti su 16A i 25A.

Da bi se imao veci osigurac od 32A potreban je poseban izvod iz trafo stanice za tog potrosaca kao i drugo el. brojilo ( merna grupa ) sto vas automatski stavlja u virmanskog potrosaca kojem se pored utrosene el. energije naplacuje i maksimalna snaga u petnaesto minutnom intervalu ( maksigraf ) cija je trenutna cena oko 750 dinara po kilovatu.

Tako da taj 35A osigurac moze biti samo delo nekog lokalnog svajs elektricara kog zabole cosak oce li kuca planuti.

Nego ja nisam ni cuo ni video frizider koji radi na trofaznu struju , a da to nije bila hladnjaca u Mitrosu...

Link to comment
Share on other sites

Da, za kucni frizider nije neophodna trofazna struja :).

Uzvarb-ov post je strucnija potvrda onoga sto sam pokusao da kazem, a to je da takve snage tesko mogu da idu na monofaznu struju.

Mada, ima ljudi koji pokusavaju:

http://arhiva.elitesecurity.org/t235577-trofazna-ta-pec-na-monofaznu-struju

Ja se licno u kuci drzim 16A, a doveo sam elektricara da mi uravnotezi faze i odvoji ozbiljnije potrosace i Hi-Fi na posebne

osigurace, tako da sam za Hi-Fi i racunare razvlacio posebne vodove. Tako da uopste i ne pokusavam da pridjem gornjoj granici

snage.

Sada uzvarb-ov post otvara drugu dilemu: da li je neke od ovih uredjaja uopste moguce prikljucivati na nase kucne instalacije, a da

svi propisi budu postovani?

O maksigrafu bolje da uopste i ne pricamo.

BTW, Uzvarb, kako se u ovo sve uklapa protocni bojler od 18 ili 24 kW, ili adekvatan kotao za grejanje?

Link to comment
Share on other sites

Offtopic: Ako se dobro sećam, u TA peći se nalaze 3 grejaÄa, svaki napajan iz posebne faze. Ukoliko bi se dva grejaÄa odspojila, radio bi samo jedan. Verovatno bi jedina funkcionalna razlika bila ta Å¡to on mora biti duže pod naponom da bi peć dostigla datu temperaturu.
Link to comment
Share on other sites

Zakon ne dozvoljava upotrebu veceg osiguraca od 32A ( po fazi ) u kucnoj instalaciji, cak je i za tu vrednost potrebna posebna saglasnost, normalne vrednosti su 16A i 25A.

Da bi se imao veci osigurac od 32A potreban je poseban izvod iz trafo stanice za tog potrosaca kao i drugo el. brojilo ( merna grupa ) sto vas automatski stavlja u virmanskog potrosaca kojem se pored utrosene el. energije naplacuje i maksimalna snaga u petnaesto minutnom intervalu ( maksigraf ) cija je trenutna cena oko 750 dinara po kilovatu.

Tako da taj 35A osigurac moze biti samo delo nekog lokalnog svajs elektricara kog zabole cosak oce li kuca planuti.

Nego ja nisam ni cuo ni video frizider koji radi na trofaznu struju , a da to nije bila hladnjaca u Mitrosu...

Kod mene u zgradi je u razvodnoj tabli osigurac od 25A tako da je to praktican maximum za mene ...

U sustini je jasno ko moze da kupi ovakve sprave i sta je sve potrebno za to. Jasno je da necete kupiti Mercedes S klase i onda na njega staviti neke kineske gume ...

Link to comment
Share on other sites

BTW, Uzvarb, kako se u ovo sve uklapa protocni bojler od 18 ili 24 kW, ili adekvatan kotao za grejanje?

Читајући Ñве што је напиÑано у вези инÑталација и оÑигурача намеће Ñе мишљење да би произвођачи таквих појачавача требало да праве мрежне транÑформаторе који Ñу на примарној Ñтрани Ñа три незавиÑна примара.

Онда је далеко лакше јер би Ñе повезивало у звезду (троугао) као електро мотори, значи без нуле.

@Пера ово Ñе одноÑи на твоје питање у вези проточног бојлера.

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Zakon ne dozvoljava upotrebu veceg osiguraca od 32A ( po fazi ) u kucnoj instalaciji, cak je i za tu vrednost potrebna posebna saglasnost, normalne vrednosti su 16A i 25A.

Da bi se imao veci osigurac od 32A potreban je poseban izvod iz trafo stanice za tog potrosaca kao i drugo el. brojilo ( merna grupa ) sto vas automatski stavlja u virmanskog potrosaca kojem se pored utrosene el. energije naplacuje i maksimalna snaga u petnaesto minutnom intervalu ( maksigraf ) cija je trenutna cena oko 750 dinara po kilovatu.

Tako da taj 35A osigurac moze biti samo delo nekog lokalnog svajs elektricara kog zabole cosak oce li kuca planuti.

Moze li neki dokument za ovo? Ja sam video cenovnik angazovane snage, koji za maksimum ima osigurace od 63A i za njih placas oko 2000 dinara mesecno. Zivo me zanima kako su oni zamislili da imas npr. elektricni kotao od 36kW (3 grejaca od 12kW, na svakoj fazi po jedan). Sta ako grejes kucu na struju? Ima li negde i cenovnik?

Link to comment
Share on other sites

Offtopic:

Offtopic: Ako se dobro sećam, u TA peći se nalaze 3 grejaÄa, svaki napajan iz posebne faze. Ukoliko bi se dva grejaÄa odspojila, radio bi samo jedan. Verovatno bi jedina funkcionalna razlika bila ta Å¡to on mora biti duže pod naponom da bi peć dostigla datu temperaturu.

Moja TA peć od dva ili dva i po kilovata ( to je ona koju su neki forumaÅ¡i pomeÅ¡ali sa Quad snagaÅ¡em) već dvadeset i viÅ¡e godina radi na jednoj fazi.Koliko se ćale seća, i kupljena je "tako".Kaže da su u njoj prikljuÄci za faze vezani nekakvim brikovima, koji se mogu izvaditi ako se želi povezivanje na tri faze.U svakom sluÄaju, svi grejaÄi, ako ih ima viÅ¡e, rade.Druga TA peć je veća, pa koristi sve mogućnosti trofazne struje

Link to comment
Share on other sites

Moze li neki dokument za ovo? Ja sam video cenovnik angazovane snage, koji za maksimum ima osigurace od 63A i za njih placas oko 2000 dinara mesecno. Zivo me zanima kako su oni zamislili da imas npr. elektricni kotao od 36kW (3 grejaca od 12kW, na svakoj fazi po jedan). Sta ako grejes kucu na struju? Ima li negde i cenovnik?

Naravno da moze 64A, ali to povlaci izvod iz trafo stanice i brojilo koje meri maksigraf, reaktivnu energiju, poluindirektno merenje preko strujnih transformatora. A to kosta...( naravno ako se odobri i ako postoje uslovi za to )

Dokumentovanje ne treba radim u elektrodistribuciji u kontroli mernog mesta i znam sta je procedura kad se nadju nekom jaci glavni osiguraci od 25A. Ukoliko je to 32A proverava se u bazi podataka da li postoji saglasnost za to, a ako su jaci zna se. Zapisnik o neovlastenom koristenju el. energije, vanredni racun, postavka odgovarajucih po saglasnosti....

Situacija je daleko bolja po one koji imaju osigurace ( topljive ) na banderama. Tu je gotovo svugde bio 25A samo kod prve ugradnje. Posle tokom intervencija majstori to malo pojacaju , a to malo je i 40tak A.

Cenovnik naravno postoji.

Link to comment
Share on other sites

За четрдеÑет вати по каналу може проÑтије.

:wave2

Mislio sam na ideju, ne na koncepciju... jedan ulaz, jedno pojaÄalo(bez input/rec selektora, balansa, tonskih kontrola), za jedan izvor zvuka !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...