Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Da li bi neko ko se razume u "struje i elektromagnete" unutar zvuÄnice mogao da nam, prostim reÄima, objasni kako se statiÄki elektiricitet ploÄe "Äuje" i da li je to svojstveno svim zvuÄnicama? 

ZamiÅ¡ljam da bi neka zaÅ¡tita od ovoga morala postojati.. 

 

Pražnjenje statiÄkog elektriciteta je uvek jedan mali elektriÄni luk, a el.luk je i jedan mali EMP, tj. elektromagnetni puls. Svaki EMP se Å¡iri te u provodnicima u blizini indukuje struju, i to impuls jednak praÅ¡njenju el. luka. I voila, imamo mali elektriÄni impulsić u naÅ¡oj zvuÄnici.

 

Nije opasno, ali jeste neprijatno i Äujno.

 

EMP može biti opasan kada Ruje ili Ameri poÄnu da koriste EMP bombe, ali jbg, koga onda bude briga za gramofone, taj je pravi audiofil. :D

Link to comment
Share on other sites

I voila, imamo mali elektriÄni impulsić u naÅ¡oj zvuÄnici..

 

МиÑлим да је збрујића занимало колико ово има ефекта у одноÑу на тип звучнице..

Различита конÑтрукција код ММ и МС, различита импеданÑа, којој више Ñмета тај електрични импулÑић..

Link to comment
Share on other sites

Etot' sad'. Pa trebalo bi modelovati zvuÄnicu u 3d prostoru, modelovati posebno tipiÄni a posebno najgori mogući impulsić, a za njega bi bilo potrebno modelovati uslove nastajanja impulsića, tj. ploÄu i gramofon, te sve to ubaciti u neki superraÄunar da se uradi supeponiranje rezultata metamatiÄkih funkcija korišćenih prilikom modelovanja.

 

S' tim da mislim da je trenutak izazivanje samog impulsa, triger može biti i jedan elektron, nemoguće predvideti tj. modelirati, jer kvantna teorija kaže da se na mikronivou događaji ne mogu predvideti.

 

Å to b' se reklo, pojava impulsa, njegova snaga i mesto gde će da okine je random. A koliko će da indukuje u zvuÄnici, zavisi i od položaja centra impulsa u odnosu na zvuÄnicu.

 

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nazalost, za sada sam odustao od lepka, a u medjuvremenu nakupljenih 100ak ploca nameravam u skorije vreme ocistiti uz pomoc Knosti/Tergitol kombinacije.

Ipak, rado bih koristio i lepak (kada bi se Henkel popravio), posto kombinacija "lepljenja" ploce i njenog naknadnog pranja u Knosti-ju daje odlicne rezultate...

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima.

Nov sam na forumu, mada ga pratim odavno, pogotovo "vinyl" sekciju.

Elem, hteo bih da preporučim henkelov lepak "Moment Wood Standard D2"  

Uzeo sam malo pakovanje i isprobao ga na par ploča.

Lako se nanosi na ploču i lako razmazuje. Smesa je homogena i bez ikakvih grudvica. Možete slobodno razmazivati u veoma tankom sloju, pošto je izuzetno elastičan kada se osuši i sigurno se neće kruniti. Ukoliko namažete tanji sloj, postaće providan za 3-4 sata. Nisam primetio nikakve deformacije na brazdama niti bilo kakav negativan efekat korišćenja ovog lepka (pomenuto je u ranijim postovima da pojedini lepkovi tope vinil). Što se elastičnosti tiče, pokušao sam da pocepam osušeni sloj po skidanju sa ploče. Sasušeni lepak je veoma jak, elastičan i razvlači se do te mere  da ga veoma teško pocepati. Kao da razvlačite najlon kesu, ali onu od debljeg najlona :)

Još jedna napomena, posle svlačenja lepka sa ploče nisam primetio neko specijalno naelektrisanje.

Link to comment
Share on other sites

Dobro dosao jos jedan gramofondzija na forum! Deluje preporuka i opis tako da već u ponedeljak idem da potrazim jedno pakovanje za probu,nagomilalo se malo ploča, nesto sam se ulenjio.Jedan USA presing koji ima izrazeno puckanje pri glasnijim delovima biće za probu, bilo bi sjajno resiti ga se jer je snimak brutalan inace.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...

Ubedljivo najbolji lepak za drvo za čišćenje ploča je Dufix 80 koji proizvodi Elan iz Prijepolja.

Relativno se brzo suši i ostaje blago fleksibilan i lako se skida sa ploče. Cena povoljna. Najbolje je kupiti kanticu od 1kg. Pre svake upotrebe lepak dobro promesati i ne stedeti ga.

Link to comment
Share on other sites

+1 за "moment wood standard". Лепо се наноси, лако се скида, електрицитет минималан, сушење релативно брзо, а мислим да ни цена није прејака. Два паковања од по 500мл, која сам у задње време пазарио, била су без грудвица.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Moment wood, nemojte ga koristiti kada istekne rok trajanja. Posle sušenja, bude krt, i teško se skida. :(

Obrni okreni, koji od sada dostupnih lepkova je najbolji? Ja potrošio onaj slovenački iz Merkura koji više nema da se nađe, Moment-u je istekao rok trajanja (a ja nešto sa njime i nisam bio zadovoljan, (možda je od serije do serije)), Neostick koji još imam je koliko toliko ok, ali ipak je jedan od krtijih kod skidanja. Treba da kupim novi.

Imamo li neki koncenzus, koji je najbolji?

Link to comment
Share on other sites

Poslednja boca Moment Wood-a koju sam kupio je puna nekih grudvica, poput krupnijih zrna peska. Ovo je primetio i Scorpio kod svoje skorije kupljene boce. 

Trenutno sam bez lepka. Nadam se povratku Mekol-a na rafove. Trebalo bi proveriti kod JUB-a, vidim da imaju D3 u veleprodajnom cenovniku. 

Link to comment
Share on other sites

Jes, zvao se Mekol...

Razmazivanje prstima je i po meni najbolji metod.

A svaki novi lepak, imam jednu singlicu Rokera s' Moravu. Na njoj prvo probam svaki lepak pre prve prave upotrebe. Svi proizvođači brljaju sa recepturom s' vremena na vreme. Takođe, ne možemo biti sigurni ni da je od trenutka proizvodnje, lepak čuvan kako treba. Ti lepkovi za drvo na bazi vode, ne podnose smrzavanje.

Krenuo sam da čitam temu od početka. Jbg. uništena je onim problemom sa fontovima. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moment Wood Standard sada korisitim, i ne oduševljava me. Dosta je krt prilikom skidanja. Na rubu ploče, tamo gde se sloj lepka završava, dešava se da ostanu parčići koje je onda teže skinuti. Skine se, nije strašno, ali bolje je kada se ne dešava.

Isti taj Moment ali D3, vrlo slično. Dojmim se da se više razlikuju pojedine serije istog Moment-a, nego recimo Standard i D3.

U međuvremenu sam probao i Bison Super Wood D3. Vrlo slično Momentu, a osetno je skuplji.

Probao sam i Drvofix od Beohemik-a. Skidanje i postupak još i nekako, ali najgore je što sušenjem ne postaje transparentan. Nemate pojma dal' je zaista suv. A ostale osobine, niš' posebno.

Ove ostale što spominjemo, ne mogu da ih nađem po novosadskim farbarama. Npr spomenuti Dufix.

I dalje je Mekol favorit što se tiče elastičnosti i lakoće skidanja. Prilikom skidanja, bio je naj "gumastiji" od svih što sam probao. Dojmim se da je tako elastičan i najbolje radio svoj posao skupljanja štroke sa ploča. Moram naći neku vezu u Sloveniji, da nabavim jedno 2-3kg. To bi trebalo da bude dosta da odradim ovo ploča što mi ostalo da izlepkiram.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...