Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Koristeći Äetku, poÄeo sam da smanjujem koliÄinu lepka.Sad stavljam otprilike polovinu koliÄine koju sam nanosio u poÄetku i koja je bila dovoljna za razmazivanje karticom.Efekat Äišćenja je isti a vreme suÅ¡enja je 3-6 sati, zavisno od koliÄine lepka na rubovima ploÄe.

Link to comment
Share on other sites

Koristeći Äetku, poÄeo sam da smanjujem koliÄinu lepka.Sad stavljam otprilike polovinu koliÄine koju sam nanosio u poÄetku i koja je bila dovoljna za razmazivanje karticom.Efekat Äišćenja je isti a vreme suÅ¡enja je 3-6 sati, zavisno od koliÄine lepka na rubovima ploÄe.

Pa, dobro, majku mu, ko je pokupovao sav lepak iz Merkura?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pošto je, izgleda, Bujodrag ispraznio Merkurove zalihe, prinuđen sam eksperimentisati.

Evo dva lepka koja su se loše pokazala, oba Henkelova.

Desni po suÅ¡enju postaje izuzetno krt i raspada se prilikom skidanja ostavljajući na ploÄi zalepljene komadiće.

Levi, iako krt, je neÅ¡to bolji, brzo se suÅ¡i, ali i dalje su velike Å¡anse da tanani (bukvalno Å¡irine brazde) "konÄići" ostanu zalepljeni za brazdu po skidanju (skidaju se tek ponovnim nanoÅ¡enjem lepka).

Za oba je karakteristiÄna i jaka naelektrisanost oÄišćene ploÄe.

post-9577-055945900 1287314748_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iskopao sam stari Hankel Moment Wood Standard.Toliko je gust da sam ga jedva razmazao.

Da li zbog starosti ili zbog aditiva, "odlepak" je priliÄno krut i lako puca.Takodje, bitno je da se lepak Å¡to ravnomernije raspodeli, "ostrvca" neosuÅ¡enog lepka su produžila vreme suÅ¡enja preko mere.PloÄa je sad Äista, ali i vrlo naelektrisana pa kupi praÅ¡inu k'o vredna domaćica.

To je to.Dakle, Hankel izlazi iz priÄe.

Ići ću do ovog, beogradskog, Merkura sledeće nedelje, kad, konaÄno, uzmem neki odmorÄić.Javljam ako imaju joÅ¡ lepka.Ako treba, mogu da kupim i poÅ¡aljem ili tako neÅ¡to...

Link to comment
Share on other sites

DeÄki svaka vam Äast, nekada davno, mislim u 70'i 80'mogao se kupiti nekakav sprej kojim se poprskala ploÄa i kada se osuÅ¡io skidao se kao ovo ljepilo na slikama, hvala bogu Å¡to sam uspio na vrijeme kupiti VPI-16.5,bolna investicija ali u odnosu na vrijednost Analogije i ploÄa prijeko potrebna ( meni),samo naprijed.

Link to comment
Share on other sites

DeÄki svaka vam Äast, nekada davno, mislim u 70'i 80'mogao se kupiti nekakav sprej kojim se poprskala ploÄa i kada se osuÅ¡io skidao se kao ovo ljepilo na slikama, hvala bogu Å¡to sam uspio na vrijeme kupiti VPI-16.5,bolna investicija ali u odnosu na vrijednost Analogije i ploÄa prijeko potrebna ( meni),samo naprijed.

Može li malo više o iskustvima s VPI?

Kakva teÄnost je u pitanju? Koliko je skupa (teÄnost)? ÄŒini mi se da se vrlo sporo troÅ¡i. Koliko sporo?

Ostaju li, na nenarezanom delu ploÄe, bilo kakvi tragovi teÄnosti?

Ako ste imali prilike "raditi" s lepkom, mođete li uporedite rezultate?

Hvala

Link to comment
Share on other sites

O iskustvu mogu reÄi samo da je to za mene najbolje moguÄe pranje ploÄa, tekuÄina se pažljivo nanosi na ploÄu, razmaže se Äetkicom 2-3 kruga, potom se ruÄica zakrene za 90 stupnjeva i upali vakum pumpa (pazite na malu dijecu, bit Äe plaća) koja je priliÄno buÄna i u par okretaja tanjura ploÄa je suha i prljavÅ¡tina isisana, za prljavije ploÄe ponekad je potrebno ponoviti posupak.Å to se tiÄe fleka na nerezanom dijelu njih nema jer orginalne tekuÄine (VPI ili Kuzma) su Enzimske i bez Alkohola, a ako sam pravim tekuÄinu onda koristim dvostruko tretiranu vodu Akfa-polifikata koje ima u apotekama, izapropilni alkohol i par kapi deterÄ‘enta za pranje stakla.Cijena VPI orginalne tekućine je oko 290 kn, a Kuzmine oko 380 kn, obije idu na galon vode i može se oprati par stotina ploÄa.I dealno bi bilo da se ploÄa nakon pranja ne vraÄa u staru i praÅ¡nu ambalažu nego u omot od rižinog papira no to je dodatni troÅ¡ak od cca pola eura.Å to se tiÄe ljepila nisam nikada probao pa ne mogu dati usporedbu ali sam Äuo da kemija iz njh uniÅ¡tava ploÄu, koliko je tu istine stvarno ne znam.

Link to comment
Share on other sites

Meni nije jasno kako se namoÄena prljavÅ¡tina može vakuumisati lakÅ¡e nego suha? Da nije možda u pitanju ona fora kao za nameÅ¡taj, ono poprskaÅ¡ fleku, saÄekaÅ¡ da se osuÅ¡i i pri tome se stvori neki prah koji se zatim usisava i nema viÅ¡e ni fleke ni praha. :unsure:

Iz istog razloga zato sto prljave ruke ne mozes samo suvom krpom obrisati, dok mokre nasapunjane....zna se. Prljavstina se zalepi i mora nesto da je rastvori, pa se usisa prljava tecnost....prosto.

Link to comment
Share on other sites

O iskustvu mogu reÄi samo da je to za mene najbolje moguÄe pranje ploÄa, tekuÄina se pažljivo nanosi na ploÄu, razmaže se Äetkicom 2-3 kruga, potom se ruÄica zakrene za 90 stupnjeva i upali vakum pumpa (pazite na malu dijecu, bit Äe plaća) koja je priliÄno buÄna i u par okretaja tanjura ploÄa je suha i prljavÅ¡tina isisana, za prljavije ploÄe ponekad je potrebno ponoviti posupak.Å to se tiÄe fleka na nerezanom dijelu njih nema jer orginalne tekuÄine (VPI ili Kuzma) su Enzimske i bez Alkohola, a ako sam pravim tekuÄinu onda koristim dvostruko tretiranu vodu Akfa-polifikata koje ima u apotekama, izapropilni alkohol i par kapi deterÄ‘enta za pranje stakla.Cijena VPI orginalne tekućine je oko 290 kn, a Kuzmine oko 380 kn, obije idu na galon vode i može se oprati par stotina ploÄa.I dealno bi bilo da se ploÄa nakon pranja ne vraÄa u staru i praÅ¡nu ambalažu nego u omot od rižinog papira no to je dodatni troÅ¡ak od cca pola eura.Å to se tiÄe ljepila nisam nikada probao pa ne mogu dati usporedbu ali sam Äuo da kemija iz njh uniÅ¡tava ploÄu, koliko je tu istine stvarno ne znam.

Hvala.

Odgledao sam kako to radi (i koliko je buÄno :) ) i na youtube.

Moram se, ipak, negde liÄno uveriti u rezultate. Imam maniÄan strah od kontakta teÄnosti i vinine ploÄe :)

Ima li hemiÄara na forumu koji bi nam neÅ¡to mogao reći o dejstvu lepka za drvo na ploÄu?

PloÄa je neka vrsta PVC-a, ne? Å ta njega "nagriza"?

Link to comment
Share on other sites

Bilo je priÄa o hemijskom sastavu i reakcijama vinila i lepka u originalvom tredu.Kao jedini problem navedeno je predugo izlaganje ploÄe dejstvu lepka.Jedan par cipela sam zaboravio u obiÄnoj, plastiÄnoj kesi.Å est meseci kasnije, otkrio sam da se guma oko djonova poÄela topiti u kontaktu sa kesom.Ta mesta su postala lepljiva.Vremenom su se osuÅ¡ila, ali, struktura te gume se promenila-postala je mekÅ¡a.Naravno, guma nije vinil,ali, pretpostavljam da su srodniji nego kost, ili metal.

Link to comment
Share on other sites

Iz istog razloga zato sto prljave ruke ne mozes samo suvom krpom obrisati, dok mokre nasapunjane....zna se. Prljavstina se zalepi i mora nesto da je rastvori, pa se usisa prljava tecnost....prosto.

Brisanje i usisavanje su razliÄite stvari :rolleyes: Po mojoj pretstavi ta uprljana teÄnost je u tako tankom sloju da usisavanjem pre ispari i ostavi prljavstinu zalepljenu za sobom (bar deo) nego li je odstrani. Da se teÄnost usisa valjda treba da je u većoj koliÄini a to je već opasno po lejbl. Å o znam, ne znam... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je brisanje ploÄe sasvim neÅ¡to drugo u odnosu na pranje sa vakumskim peraÄem, kao prvo sva brisanja rezultiraju sa na oko Äistom ploÄom ali joÅ¡ jaÄe utrljanom praÅ¡inom u brazde ( pogledati pod mikroskopom ) kao drugo da bi se donio sud o tome dali prljavÅ¡tina ostaje na ploÄi ipak bi trebali rukovati sa strojem za pranje, You tube je jedno ali kada se uživo doživi i vidi kojom snagom ureÄ‘aj usisava tekuÄinu tek tada postaje jasno da tu ne ostaje niÅ¡ta ili gotovo niÅ¡ta.Meni je jasno da je takaav ureÄ‘aj stvarno veliki izdatak, pokuÅ¡ao sam nebrojene naÄine ÄiÅ¡Äenja ploÄa ali po meni ovo je jedini pravi naÄin.

Link to comment
Share on other sites

Pa, dobro, majku mu, ko je pokupovao sav lepak iz Merkura?

Bio danas-nema!Naravno, ne znaju kad će ga biti.

Kupio sam Tigrov Drvostik D31..Tigar proizvodi neke mnogo popularnije lepkove, možda je i ovaj dobar.Videćemo.

@zbrujić, je li Drvofiksova jedina mana to Å¡to nije providan kad se osuÅ¡i.MožeÅ¡ li postaviti sliku pakovanja, Äini mi se da sam video nekoliko razliÄitih.

Link to comment
Share on other sites

@zbrujić, je li Drvofiksova jedina mana to Å¡to nije providan kad se osuÅ¡i.MožeÅ¡ li postaviti sliku pakovanja, Äini mi se da sam video nekoliko razliÄitih.

Ne mogu sad dati sliku pakovanja poÅ¡to sam ga kupio u kantici od litre i presuo u ispražnjene boce drugog lepka (zbog praktiÄnijeg nanoÅ¡enja na ploÄu).

Kanticu nisam saÄuvao. Bila je bela sa plavim tekstom. Ne uspevam na netu da pronaÄ‘em sliku.

Rekoh da mi drvofix deluje grublje "granulacije", no rezultat je i dalje odliÄno oÄišćena ploÄa. Å ta viÅ¡e, vrlo se lepo skida kad se osuÅ¡i.

Samo, nikad nisi siguran da je suv, Å¡to nervira.

EDIT:

Nego, probao sam sa drugim lepkom istog onog slovenaÄkog proizvoÄ‘aÄa, koji se može pronaÄi u Merkuru. Boca je identiÄna (0.5 lit), samo na nalepnici dominira plava, umesto žute, boja.

Lepo radi, ali me brine Äinjenica da je vodootporan. Nekako sam ovo izjednaÄio sa "agresivan", pa ga nisam ponovo koristio.

Ako bi se nekako pokazalo da nije agresivan, ovaj bi bio dobra alternativa prvom.

Link to comment
Share on other sites

Nisam zagledao, ali, Äini mi se da u Merkuru nije bilo nikakvog lepka za drvo.Na mestu gde je stajao, sad je nalazi neki univerzalni.

Dobro, Drvofiks ima prednost Å¡to je lako nabavljiv.Drvostik takodje, nadam se da će se dobro pokazati.Probaću ga veÄeras, verovatno.Javljam rezultate.

Link to comment
Share on other sites

Drvostik se dobro pokazao.Malo je gušći od Mitola, pa se malo teže razmazuje, ali to nije problem.Razredio sam ga, Å¡to nije neohodno, i radi odliÄno.Odlepak je malo krući nego kod Mitola, no, skida se podjednako lako.Sve ostalo je isto.Prodaje se u pakovanju od kilogram po ceni od 310 din.Blago razblažen i razmazan Äetkom, oÄistiće gomilu ploÄa.

Drvostik, pobednik vremena!

Link to comment
Share on other sites

Evo još rezultata.

NeÅ¡to pre 12h poÄeo sam da lepkiram osam ploÄa.U tri i petnaest sve su, sem dve kod kojih sam preterao, bile potpuno suve.Za one dve je trebalo joÅ¡ pola sata.Lepak se skida bez problema i Äisti podjednako dobro kao Mitol.

ReÅ¡io sam da skoro sve ploÄe oÄistim lepkom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...