Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

9 sati ranije, SUROKVL said:

Netačno, kada stoji u originalnoj ambalaži pravilno zatvoren  dobar lepak se ne menja, može da stoji jako dugo

Baš tako. Eventualno može da postane nehomogen ali ljudi su davno izmislili kašike i varjače za takve situacije.

I, barem što se tiče lepkova za lepkiranje, ni vreme nije problem.  Scorpio, kako se tačno zvao onaj Drvostik? Bio je neki broj i slovo. Prodavao se u plastičnim teglama :o 

Enivejz, pisao sam o ovome ovde davno. Nekoliko ploča sam izlepkirao pa sam ih potom izlepkirao ponovo s namerom da ih u tom lepku držim godinu dana. A to su bile neke ploče koje znam oduvek i poznajem svaki njihov krc i puc.I bile su sirotice ulepnjene godinu dana, niko ih nije ni pogledao za to vreme. Ideja je bila da testiram da li će im se nešto desiti, tj, da li će lepak nekako reagovati s njima ai da li će biti lako odlepljiv.

 

Rezultat tog elaborativnog testa: lepak se potpuno čisto i lako odlepio pod mojim veštim prstima, nikakve kartone nisam koristio, to je baš neaudiofilski :P 

I pločama ništa nije bilo. Zvučale su isto kao i nakon prvog lepkiranja. Da se nešto promenilo, znao bih.

 

Ali, nije tu kraj. Ispostavilo se da sam neke od tih izlepkiranih ploča zaboravio. mislim da sam dve našao barem tri+ godine nakon lepkiranja. I, jbt, ništa im nije bilo. Opet sam lepak skinuo bez problema a ploče su zvučale tačno onako kako ih pamtim.

Ipak, ima i drugih stavova. Evo, ovaj lik je argumentovano pisao da je lepak loš za ploče. Ne mogu da nadjem originalni tread ali javio se i na lepkadžijskom topiku:

http://audiokarma.org/forums/index.php?threads/wood-glue-as-vinyl-cleaner.99837/page-107#post-9254991

Evo njegovog topika, nije loš, taman da se lepkadžije sablažnjavaju i češkaju sirote glavice.

A ni mnogi Ameri nisu skapirali kako da u jednom cugu izlepkiraju obe strane ploče:

http://audiokarma.org/forums/index.php?threads/wood-glue-as-vinyl-cleaner.99837/page-105#post-9134427

Al' zato srbski lepkisti znaju bolje ;) 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ipak je lepak bio bajat. Kupio novu bocu istog lepka i kao sličica, blago elastičan odlično prilepljen u brazde. Rezultat odličan. Onu mat ploču sam odradio sa starim lepkom i ona je ispala ok. Hvala svima za asistenciju i savete. :thumbsup2PhotoPictureResizer_180422_095049786_crop_930x780.thumb.jpg.10205101965894b668bd2d24f0563061.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Za ploče bi trebalo da je najbolji Henkel Wood običan (bez Express, D3 i sličnih sufix-a).

Generalno, trebalo bi da su za vinil, najpogodniji ti bez "dodatnih mogućnosti" i aditiva.

Ali, obzirom da proizvođači tih lepkova, kada ih proizvode, nemaju na pameti gramofonske ploče, nikada ne možemo biti sigurni da li s vremena na vreme ne menjaju recepturu. A menjaju je...

Najbolje je novo pakovanje lepka probati na nekoj nebitnoj ploči. Ja imam jedni singlicu koju sam lepkirao već 10-ak puta, sa svakim novim pakovanjem lepka, makar bio isti koji sam već koristio. Takođe, na njoj probam i lepak koji mi je duže stajao nekorišćen.

Od svih raznih, najbolje mi je radio slovenački Mekol običan. Bio je ubedljivo najelastičniji, potpuno bez kidanja i trunjenja kada se skida, ali opet uz osetan otpor prilikom skidanja koji je delovalo da zaista skida štroku sa ploča. Recimo, sa jedne stare Riblje Čorbe je skinuo neke otiske prstiju ko zna kakvog pekmeza/bureka/kafe/kokte/nikotina sa tih nekih prstiju, koji su preživeli ranije pranje i lepkiranje nekim drugim lepkom (ne znam sada kojim).

Problem Mekol-a je što ga više nema kod nas. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
10 sati ranije, HMrules said:

Ja sam juče namazao ploče lepkom i ostavio na terasi pošto ne mogu da sušim u kući jer se oseća miris lepka, međutim kako se suši na nekim mestima nije proziran nego ostaje beo, interesuje me da li je to zbog hladnoće ili nečeg drugog? 

Lepak za drvo je veoma osetljiv na niske temperature. Ne sme ni da se lageruje na minusu.

Sačekaj proleće, ili lepkiraj u kući.

I koji to lepak koristiš?!? Ovi što sam ih ja korisito, imaju veoma slab miris.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...