Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

  • 2 months later...
On 7/31/2018 at 12:32 PM, NShappy said:

Za ploče bi trebalo da je najbolji Henkel Wood običan (bez Express, D3 i sličnih sufix-a).

Generalno, trebalo bi da su za vinil, najpogodniji ti bez "dodatnih mogućnosti" i aditiva.

Ali, obzirom da proizvođači tih lepkova, kada ih proizvode, nemaju na pameti gramofonske ploče, nikada ne možemo biti sigurni da li s vremena na vreme ne menjaju recepturu. A menjaju je...

Najbolje je novo pakovanje lepka probati na nekoj nebitnoj ploči. Ja imam jedni singlicu koju sam lepkirao već 10-ak puta, sa svakim novim pakovanjem lepka, makar bio isti koji sam već koristio. Takođe, na njoj probam i lepak koji mi je duže stajao nekorišćen.

Od svih raznih, najbolje mi je radio slovenački Mekol običan. Bio je ubedljivo najelastičniji, potpuno bez kidanja i trunjenja kada se skida, ali opet uz osetan otpor prilikom skidanja koji je delovalo da zaista skida štroku sa ploča. Recimo, sa jedne stare Riblje Čorbe je skinuo neke otiske prstiju ko zna kakvog pekmeza/bureka/kafe/kokte/nikotina sa tih nekih prstiju, koji su preživeli ranije pranje i lepkiranje nekim drugim lepkom (ne znam sada kojim).

Problem Mekol-a je što ga više nema kod nas. :(

Meни су синглови највећи проблем. То је тако брљав винил да не могу са Кности течности никако да га очистим, визуелно шатро изгледа лепо, али на грамофону је за плакање.

 Да ли је неко имао искуства са сређивањем синглова, да могу да звуче лепо као што изгледају ?

Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2018 at 11:22 AM, RingeRaja said:

Pranje u Knostiju sa Tergitolom u potpunosti ubija statički elektricitet.

 

Хвала на савету, ал још да нађемо Тергитол.

 Шалу на страну, није лоша ни она оригинал течност што се добија уз Кностија. Могу плоче лепо да се оперу, фора је да се оставе дуго на сушењу, ја сам са сушењем по 12 сати са Кности течности постизао више него лепе резултате.

Неке плоче су постале минт, а неке су постале толико добре, да су биле много боље, рецимо између VG+ и NM.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pozdrav svima. Oprobao sam se u ciscenju ploce lepkom pa da kazem koju rec. Nasao sam Dufix 80 Elan Prijepolje. Nije bas profitabilno jer su imali samo pakovanje od 200g ali 'ajde da probam. Ono sto bih mogao da kazem svakome ko nije a namerava da koristi lepak je da obavezno prvi put proba na nekoj nebitnoj ploci cisto da vidi na sta mora obratiti paznju. Inace, nista tesko a efekat cujan. Dobar je ovaj Dufix, nema grudvica, ne smrdi, odlepljuje se u jednom komadu. U ovoj proceduri od velike pomoci moze biti neki stari gramofon cisto da okrece plocu dok se lepak nanosi. Jos jedan glas za lepak!

:cheers

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pozdrav!

Pokvarise Dufix80 Elan Prijepolje! Zadrzao je elasticnost, skida se u jednom komadu ali je prepun trunja! Ako ne zelite da uklanjanjem mnogobrojnog trunja ostetite plocu, zaobilazite ga u sirokom krugu.

Razocaran, probao sam i Maxifix i Drvofix. Nemaju trunje ali su mnogo krti, kidaju se i uklanjanje parcica je pravo mucenje. Ne preporucujem.

Trenutno sam na Henkel Wood Standard. Nema trunje, nije krt kao prethodna dva ali je daleko od elasticnosti ranijeg Elana. Vrsi posao, skup je ali zbog manjka elasticnosti mnogo se izgubilo na samom zadovoljstvu u radu.

Eto, malo informacija iz prve ruke. Vasa iskustva?

:cheers

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Презадовољан сам чишћењем плоча са лепком.
 Двоумио сам се да ли да набавим Titebond II, али нисам се покајао.
 За сад користим два лепка, Moment и Titebond уз обавезан додатак Groovinator-a.

Oперем са Groovinatorom, чисто да би мало средио плочу, па онда лепкирам.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Прво одвојиш паре па купиш неку добро очувану плочу. Ако је та плоча прескупа, тек онда приступиш чишћењу.
Провери да ли још неко има очувани примерак плоче који ти треба, да ли је ту глас бољи. Можда је лоше штампана читава серија ? Или је просто тако сниман албум и ту нема помоћи ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...
On 9/22/2021 at 4:39 PM, Koumbare said:

Da li nakon skidanja lepka ploču direkt pod iglu ili je ipak nečim prebrišete, npr. demineralizovanom vodom, nekim sredstvom za čišćenje ili sl?

Не очистим одмах већ је одложим па кад накупим 5 комада, чистим све са "Кностијем".

 Као течност користим Groovinator и обавезно испирање са деминерализованом водом.

 Ja користим три врсте лепка. То не да продише, него не можеш да замислиш.

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/14/2021 at 8:53 PM, Koumbare said:

Nakon iščitavanja cele teme opet (posle duže vremena) - jel forumski trenutni konsenzus da se Henkelov lepak najbolje pokazuje i najviše je korišćen od strane forumaša (cena/učinak)?

Хенкелов је добар за почетак.

Све зависи шта желиш да постигнеш.

 Нпр - једна од 100 или једна од 200 плоча има чудне "таласе" или је покупила екстра много влаге. Толику количину са Хенкелом не можеш никада очистити. Са друге стране, ја и нове плоче лепкирам са Хенкелом, да скинем мало штроку из фабрике.

 Постоје плоче које визуелно изгледају као да никада нису пуштане, али по звуку су VG+. Понекад оне могу да буду боље, можда не као NM, aли свакако боље. За то служи посебан лепак, ни ту Хенкел не може да ти помогне.

 Користим неки италијански лепак и Titebond за поједине ситуације.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...