Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Imam jedno pitanje, pa ako neko zna :)

Kad skinem lepak, ploca je jako naelektrisana. Na koji nacin je najlakse ubiti to? Inace, hteo sam kupiti onu antistatic cetku u srebrnom kucistu za ciscenje ploca pre slusanja ali kapiram da to nije resenje posle lepkiranja. 

Hvalaa!!

Link to comment
Share on other sites

Da, ja lepkiranje nisam probao, Knosti imam. Pojedini članovi su kombinovali te dve metode i bili veoma zadovoljni. Ja sam zadovoljan i samo Knostijem.

Usput, ko ima veliku kolekciju ploča, recimo 1000 komada, a radi, pa recimo samo vikendom može da odvoji po 3 sata dnevno za pranje, onda mu treba 9 meseci da opere sve ploče koje ima. Ako ih pride i lepkira eto godinu dana, možda i više. Ako ih ispira kao Kuja, onda mu treba dve godine. Taman kad ih sve opere, može da počne iznova, za godinu dana se opet zaprljaju. Dakle celog života pere ploče vikendom po 3 sata u subotu i u nedelju. 

Dokoni to mogu brže.

Ne znam što sam ovo napisao, al' eto, ne može da škodi. 

:screwy

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, JocaR said:

Imam jedno pitanje, pa ako neko zna :)

Kad skinem lepak, ploca je jako naelektrisana. Na koji nacin je najlakse ubiti to? Inace, hteo sam kupiti onu antistatic cetku u srebrnom kucistu za ciscenje ploca pre slusanja ali kapiram da to nije resenje posle lepkiranja. 

Hvalaa!!

Najbolje sredstvo posle lepkiranja je antistatic gun, Milty zerostat 3.:)

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, Kuršum said:

Da, ja lepkiranje nisam probao, Knosti imam. Pojedini članovi su kombinovali te dve metode i bili veoma zadovoljni. Ja sam zadovoljan i samo Knostijem.

Usput, ko ima veliku kolekciju ploča, recimo 1000 komada, a radi, pa recimo samo vikendom može da odvoji po 3 sata dnevno za pranje, onda mu treba 9 meseci da opere sve ploče koje ima. Ako ih pride i lepkira eto godinu dana, možda i više. Ako ih ispira kao Kuja, onda mu treba dve godine. Taman kad ih sve opere, može da počne iznova, za godinu dana se opet zaprljaju. Dakle celog života pere ploče vikendom po 3 sata u subotu i u nedelju. 

Dokoni to mogu brže.

Ne znam što sam ovo napisao, al' eto, ne može da škodi. 

:screwy

Zato ja uglavnom ne radim s pločom baš nista.Kupim near mint ploču koja se sija i kakva je bila predhodnom vlasniku takva je i meni.Čistim zato redovno iglu.Prljave ploče jednostavno zaobiđem,a sa discogsa kupujem minimum very good plus.Tako da se više uopšte ne lepi kao nekad baš iz slikovito opisanih razloga u predhodnom postu.Kriterijum je da se ploča sija i nema vidljivih tragova korišćenja i narocito ogrebotina,to mi je neki znak da je ploča ili mazena i pazena ili ocišćena.Kupio sam od jednog kolekcionara sigurno stotinjak ploča.Poverenje je toliko da od njega ne gledam vise stanje ploče.Poštuje to,pa kad nije idealno stanje obavezno mi to sam naglasi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 1/27/2018 at 11:22, RingeRaja said:

Pranje u Knostiju sa Tergitolom u potpunosti ubija statički elektricitet.

 

Ovo sam propustio.

Statistički elektricitet nije problem i NE utiče na zvuk, samo na skupljanje prašine. Dovoljno je jednom, dvaput podići i spustiti ploču sa mata i statički el. će se isprazniti.

I ja, kao i zbrujić onomad, ne želim nikakvu tečnost na pločama. Mada, i staklo je tečnost so, go figure! :o 

 

Idealna kombinacija bi bila ultrazvučna kadica pa onda lepak za potencijalni mrski residue ali to je već razvijeni OCD.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Krca44 said:

U destilovanu vodu sipaj malo Isopropyl alkohola, ja tako skidam sve masnoce i fleke

Prebacio sam diskusiju ovde da ne oftopičarimo dalje u Ortofon temi. Ako moderacija nađe za potrebno neka prebaci postove u vezi sa lepkiranjem ovde.

I ja pravim rastvor sa Izopropil alkoholom, destilovanom vodom i sapunicom za sudove. Jako dobro čisti ploče od masnoća i uvučene prljavštine. Ipak se nije pokazao kao dovoljan da vrati sjaj ovoj matiranoj ploči. Zvuk se pročistio i više se ništa ne kači na vrh iz brazdi u vidu neke smole, ali je ploča prošarana mat tragovima prethodnog hemičara. Na svu sreću zvuk je odličan i informacija je očuvana, samo još da se rešim tog površinskog šuma i blagog pucketanja lepkiranjem i biće super.

Ja koristim ovaj. Ova flaša će mi biti dovoljna za ceo moj i ceo život moje dece ako se budu zanimali za vinil.

14883.jpg

Naravno ispiranje čistom destilovanom vodom, nakon ribanja. Ipak ni taj rastvor nije uspeo da mi u potpunosti skine pominjane mat naslage, mada se na nekim mestima počeo vrćati sjaj, ali je "mestimično do umereno oblačno stanje".

Stalo mi je da je dodatno sredim jer se radi o albumu Herbie Mann ‎– Waterbed i jako mi se dopada svirka.

Link to comment
Share on other sites

Ovo sam propustio.
Statistički elektricitet nije problem i NE utiče na zvuk, samo na skupljanje prašine. Dovoljno je jednom, dvaput podići i spustiti ploču sa mata i statički el. će se isprazniti.
I ja, kao i zbrujić onomad, ne želim nikakvu tečnost na pločama. Mada, i staklo je tečnost so, go figure!  
 
Idealna kombinacija bi bila ultrazvučna kadica pa onda lepak za potencijalni mrski residue ali to je već razvijeni OCD.
posle US kade ne treba ništa - prirodno osušiš izbrišeš četkom i slušaš
Link to comment
Share on other sites

Lepkiranje uspelo na A strani :D

Nije mi se baš skinulo kao sličica, bilo je krtije nego što sam očekivao, malo je pucalo, ali se skinuo sav lepak. Verovatno mi fali rutine. U poređenju sa B stranom nešto čistija. Neko je ipak hemičarski izmatirao i ne radi se o naslagama.

Zvučno je odlična osim što je ostao površinski šum. Ne pucketa kao ranije, tako da nije cela akcija bila uzaludna.

Da li vreme sušenja utiče na nivo krtosti jer se meni lepak sušio 24h?

IMG_20180419_191010-1040x780.thumb.jpg.a46610526d95bce0c5a1aeec70868068.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nema veze, ja kad sam par puta lepkirao ostavljao sam dok ne postane providan, tek tada sam bio siguran da je potpuno suv. Lagano se skidao i to u jednom komadu, dobijes negativ plocu od lepka

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Po ko zna koji put, to je takav lepak, menjajte lepak. Koliko god da se suši ne sme da bude krt, sem ako nije takav. 

Taj  Henkelov lepak povremeno koristim dugo godina i gotovo sam siguran da su ga degradirali i da to nije isti lepak od pre deset-petnaest godina, ako izuzmemo ambalažu

Link to comment
Share on other sites

Probaću ponovo samo sa debljim slojem na B strani. Tamo gde je bilo deblje naneseno je išlo lepo. Naravno sušenje i skidanje ću da planiram posle 10-12h. Hvala za savete. Taman mi je ostalo za još jednom.

A vrlo je moguće da je i lepak bajat.

Link to comment
Share on other sites

Kad stoji lepak se zgusnjava  gubeci vlagu,brze se i susi na ploci pa zato i postaje krt.Zato sam uvek kupovao manja pakovanja koja relativno brzo potrosim.Kad je situacija idealna on ujutru silazi s ploce u komadu i bude jos ''gumenast''.Zaboravio sam i ja par puta da to odradim odmah ujutro i onda dolazi do pucanja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...