Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Ovo kačim samo za jednog novopečenog gramofondžiju. Možda sam već kačio ovde, ali, evo, da ne mora da traži. Ovo je ultra sofisticirana, NASA approved, mašina za lepkiranje

 

[IMG]

 

[IMG]

 

Onda obrneš ploču i namažeš drugu stranu. Naravno, mažeš prstom. Kažiprst je, rekao bih, audiofilskiji.

A sušiš ih ovako, koristiš koturove velikih selotejpa kao odbojnike

 

[IMG]

I, eto, ako ti neko kaže da je komplikovano, taj nema pojma ili je prosto glup.

 

Što se tiče trenutno aktualnog lepka, za to pregledaj poslednjih par stranica i vidi šta ljudi kažu, nisam  baš mnogi ploča očistio u  poslednjih godinu dana a svega hiljadu i nešto više u prethodnom periodu.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Nov sam u celoj prici :) Tast je resio da se ratosilja gomile stvari i izmedju ostalog, moja zena i ja dobismo Thorens TD 160 mk II i gooomilu ploca. Domace i strane ploce, uglavnom rok :) Od 60-ih na ovamo...

Resio sam malo sredim gramofon i da ocistim ploce (neke). Dosta sam citao o tome kako se cisti i odgledao gomilu klipova na youtube-u. Na kraju sam se odlucio za lepak za drvo i evo pisem 15 min nakon sto sam skinuo sloj lepka sa Iron Maiden - Killers LP-a. Kupio sam "Titebond II" od pola kile u Dubrovackoj 4 na Dorcolu i po instrukcijama sa klipova naneo tanak sloj. Koristio sam gramofon za nanosenje tako sto sam pustio plocu da se vrti. Razmazao sam lepak prstom, stavio komad papira na kraju za lakse odvajanje i posle 8-9 sati skinuo lepak sa ploce. Ispalo je FANTASTICNO!!! Mnogo mi je drago sto je super jednostavno i sto je lepak elastican. Nista se ne truni i ne raspada. Mozda je to zato sto nisam dozvolio da se BAS osusi, nego sam ga skinuo cim je postao "providan". Kapiram da je u stolarskim uslovima on ustvari i dalje svez. Ploca je super cista i sjaji se kao nova!!!

URRRRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, JocaR said:

Nov sam u celoj prici :) Tast je resio da se ratosilja gomile stvari i izmedju ostalog, moja zena i ja dobismo Thorens TD 160 mk II i gooomilu ploca. Domace i strane ploce, uglavnom rok :) Od 60-ih na ovamo...

Resio sam malo sredim gramofon i da ocistim ploce (neke). Dosta sam citao o tome kako se cisti i odgledao gomilu klipova na youtube-u. Na kraju sam se odlucio za lepak za drvo i evo pisem 15 min nakon sto sam skinuo sloj lepka sa Iron Maiden - Killers LP-a. Kupio sam "Titebond II" od pola kile u Dubrovackoj 4 na Dorcolu i po instrukcijama sa klipova naneo tanak sloj. Koristio sam gramofon za nanosenje tako sto sam pustio plocu da se vrti. Razmazao sam lepak prstom, stavio komad papira na kraju za lakse odvajanje i posle 8-9 sati skinuo lepak sa ploce. Ispalo je FANTASTICNO!!! Mnogo mi je drago sto je super jednostavno i sto je lepak elastican. Nista se ne truni i ne raspada. Mozda je to zato sto nisam dozvolio da se BAS osusi, nego sam ga skinuo cim je postao "providan". Kapiram da je u stolarskim uslovima on ustvari i dalje svez. Ploca je super cista i sjaji se kao nova!!!

URRRRAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nisi ti naivan, Titebond je najbolji lepak za drvo. ^_^Ostane on elastičan i kada se osuši dobro.

Još jedan lepak koji bi bio potencijalno jako dobar za ovu namenu je i Kleberit D3, nije preterano gust, taman kako treba, nanosi se lako u tankom i jakom sloju i kada se osuši je veoma elastičan, mislim još elastičniji od Titebonda. Takođe vrhunski lepak i jedan od najboljih za svoju osnovnu namenu

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Kuršum said:

Nisi valjda taj Thorens koristio?

Jesam ali vrlo pazljivo. I to samo za nanosenje iz tube. Kad sam ga naneo, skinuo sam plocu sa gramofona da ne bi nesto usrao (da prostite) i nastavio razmazivanje na stolu. Idem da skinem drugu stranu mejdena :) Nocilo...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Kuršum said:

Nemoj, dovoljno je jednom da zezneš. Eto ti na vrhu strane Bujodragova metoda. Ili brate kupi neki gram za 1000 dinara koji ce samo tome služiti. 

Ako se dobro sećam, za prva lepkiranja sam koristio baš Thorens TD 160 Mk II jer sam tada prešao na Technics SL 1200 pa mi je Thorens bio višak  a i svidjalo mi se da sablažnjavam matore usopljene gramofondžije.

Glavna fora sa onim mojim stalkom za lepkiranje je što sam mogao da izlepkiram gomilu ploča s obe strane, ostavim ih bezbrižno da se suše i onda ih u subotu lagano ljuštim i preslušavam uz jutarnju kafu. Mis'im, nema tu nikakve mudrosti, ploče su prosti komadi plastike a mazanje lepka je upravo to: mazanje lepka.

 

@空也

E, ta Ikeina sprava je super, moja makina  lošije rotira. Treba to poslati NASI pa ako dobije approved sertifikat, nabaviću i ja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...