Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Za neupućene, Knosti ima milione (dobro, desetine tisuća) finih Äekinja koje pomoću odgovarajuće teÄnosti Äiste brazde s obe strane ploÄe dok se ista rukom rotira oko osovine.

Najvažnije je da modulacije u brazdama ne budu oštećene tokom trenja Äekinja o vinil, jer su Äekinje od mekekekeke(*) dlake...

(*) = ovo...

Ako je verovati ovome http://www.garrard50..._ART_KNOSTI.pdf u pitanju je ovo

post-8973-0-11028100-1314531762_thumb.jp

A ako je verovati uputstvu koje se dobija uz Knosti ploÄe koje su slušane mokro posle tretmana mogu se slušati suvo.

Link to comment
Share on other sites

Ako je verovati ovome http://www.garrard50..._ART_KNOSTI.pdf u pitanju je ovo

post-8973-0-11028100-1314531762_thumb.jp

A ako je verovati uputstvu koje se dobija uz Knosti ploÄe koje su slušane mokro posle tretmana mogu se slušati suvo.

Nikad ne dozvoli da te reklame zavaraju!

Jednom mokro - uvek mokro.

PriÄam na osnovu 25-godiÅ¡njeg iskustva.

U stvari, sve mokro reprodukovane ploÄe se mogu sluÅ¡ati suvo.

Pitanje je, koliki je vaÅ¡ prag tolerancije na pojaÄane Å¡umove kao posledica mokre reprodukcije...

Link to comment
Share on other sites

Ma susti ko djavo u ševaru,dok se ponovo ne pokvasi. Ne znam da li se zbog suskanja posle i moze resiti, ako moze super ako ne - prodavce treba proveriti pre kupovine, na detektoru lazi. :D

Šuškanje se pri "suvoj" reprodukciji (a posle "mokre") smanjuje svakim sledećim slušanjem, ali nedovoljno u odnosu na nivo koji bi bio podnošljiv za većinu vinilofila.

Zato se ja uopšte više ne brinem da li je ploÄa slušljiva "na suvo" ili nije, odmah je pustim "mokro" i uživam.

Možda me zato mnogi prodavci vole - nikad se ne žalim na oÄuvanost ploÄe...

Link to comment
Share on other sites

Kako izgleda naprava za mokro slusanje.

Ona koju ja već dve-i-po decenije koristim, izgleda ovako:

nasslaeuferlotion1.jpg

Posle mokrog slusanja koliko treba vremena da se ploca osusi da bi je vratio u kesu.Od mokre ploce hoce karton da povuce vlagu i da se umirise.

Obzirom da ostane trag teÄnosti kada Äetkica stigne u tzv. "lead-out", ja uzmem papirnu maramicu i, dok se ploÄa još rotira, blagim pritiskom maramice na ploÄu, upijem teÄnost sa "lead-out"-a.

Posle toga ploÄu ostavim još 5-6 minuta da destilovana voda potpuno ispari.

Link to comment
Share on other sites

Sta mislite sa mokro/suvo slusanje? :cry:

"Mokro slušanje" - upotreba destilovane vode (u mom sluÄaju) ili raznoraznih tonika tokom reprodukcije ploÄa.

"Suvo slušanje" - konvencionalna reprodukcija ploÄa, bez upotrebe bilo kakvih teÄnosti tokom slušanja ploÄa.

Jesi li na to mislio...?

Link to comment
Share on other sites

Na to sam mislio, hvala.

Prvo sam se zabrinuo da "kvasite" ploce istovremeno dok slusate!? Ili se to i radi? Jos uvijk nisam 100% da razumjem :cry:

Pa, u mom sluÄaju ("mokra reprodukcija"), da - ja (u neku ruku) kvasim ploÄu dok je slušam, i to izgleda ovako:

post-15525-0-78245000-1314645613_thumb.j

Ali, budi spokojan, na ovom forumu sam jedini koji tako radi...

Link to comment
Share on other sites

Pa da, kvasi poloce dok ih repordukuje, sto odlicno cisti brazde i sumovi se znatno smanjuju, ali takodje napominje, a sto je vrlo bitno: Jednom ploca reprodukovana mokro, mora se uvek reprodukovati mokro u protivnom nivo sumova ce se dosta povecati.

Link to comment
Share on other sites

offtopic: Froggy ne odgovori mi za lp Floyd-a - Wish You Were Here u prethodnoj temi.

Ups, ja se izvinjavam!

Za vikend je bila seoska slava i ja sam obnevideo od piva, pa nisam ni registrovao pitanje.

Sad ću pokušati da naÄ‘em post i odgovorim...

Link to comment
Share on other sites

@ZoSo

šelak može da se Äisti vodom, najpogodnije destilovanom. Ovo ÄišÄ‡enje ne treba dugo da traje, šelak ne sme da bude u preterano dugom kontaktu sa vodom i po pranju vodom treba da se ploÄe osuše prirodnim putem. Tek kada su potpuno suve mogu se reprodukovati.

Zašto i usled Äega je takva procedura, i kakvi se hemijski procesi dešavaju ne znam. U svakom sluÄaju ovo su preporuke IASA.

Šelak se ne sme Äistiti alkoholom, acetonom, benzinom i sliÄnim supstancama jer ga one rastvaraju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...