Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Da ne tražim drugu temu...

Pre probanja lepkom, imam par ne tako bitnih ploÄa koje bih oprao, vodom i sapunicom (vidim da ima ljudi kojima je taj naÄin Äišćenja OK).

Nikada ploÄe nisam prao. Pitam se, da li je neko probao teÄnim sapunom - on ne ostavlja tragove kao obiÄan sapun po povrÅ¡inama; bar nisam primetio. Nekako ne verujem da je dobro ispiranje posle upotrebe obiÄnog sapuna dovoljno da sigurno otkloni svaki trag u brazdama.

Bilo bi dobro da odgovor doÄ‘e od lepak-dvojca jer bi bio dovoljno kritiÄan a ja kao skeptik da nemam preveliku sumnju, već da probam sapun (teÄni) i vodu - ukoliko izriÄit odgovor ne bude NE.

Link to comment
Share on other sites

Aleksa, možeÅ¡ prati ploÄe vodom i sapunicom i ispirati ih, nije nikakav problem al' nisu ni rezultati.

DoduÅ¡e, ploÄe koje su masne treba oprati sapunom i vodom pre lepka, jer lepak neće da se "drži" na tim masnim mestima.To je izraženije ako je lepak razredjen.

---------------

Ne duvajte lepak, kupujte ploÄe!

Vodite ljubav a ne isprazne razgovore!

Budite dobri, veseli, zdravi i rumeni!

Link to comment
Share on other sites

ZnaÅ¡ kako je, doživljaj mirisa je subjektivna stvar, kao i doživljaj zvuka, na ovom forumu se to Äesto spominje. :wink:

Mis'im, miris nije naroÄito aromatiÄan ali se ne istiÄe ni nekim impozantnim volumenom.Svakako, Drvostik se u skidanju tvrdokornih mrlja pokazao u toj meri delotvornim da je sada moje crno viÅ¡e crno nego komÅ¡ijino.

Ma, veselili pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Iskoristio sam onu malu plastiÄnu boÄicu u kojoj u apotekama prodaju 78%alkohol i hidrogen.Isekao sam je na pola.Gornji deo koristim kao levak za presipanje lepka u manja pakovanja a donji kao dozer za vodu za razblaživanje.Sipam dve, dve i po doze - to je neÅ¡to viÅ¡e od 1 deci - i dobro izmutim.

Link to comment
Share on other sites

Ajde da dodam i jedno skorašnje iskustvo koje, isina, ne mora mnogo da govori, ali... u ovoj temi afirmišemo lepak, ne?

ProÅ¡le nedelje mi je stiglo nekoliko polovnih ploÄa iz NemaÄke, od prodavca/prodavnice koji se hvali da pre slanja svaku ploÄu pere vakuumskom maÅ¡inom (VPI) i stavlja je u nove unutraÅ¡nje omote.

I, zaista, sve ploÄe imaju vizuelno crnu i Äistu povrÅ¡inu. Ali, nisu bile potpuno osloboÄ‘ene krckanja. Tiho, "pozadinsko", ali kontinuirano.

Po zvuku krckanja (imam uvo za to :) ), uÄinilo mi se da su posledica tekućine.

Nakon lepka pokazalo se da stvarno nisu bila mehaniÄke prirode. Lepak ih je "skinuo".

Naravno, ne znamo taÄno kako je ovaj Nemac Äistio ploÄe.

Ipak, kad bih se morao kladiti, stavio bih pare na "ne laže".

----

Moram reći da meni Drvostik i dalje smrdi i da je svaka sledeća litra gušća od prethodne.

PoÅ¡tenom nalazaÄu Mekola sledi nagrada.

Link to comment
Share on other sites

neko je ovde ranije pomenuo silikon.

Mogu vam izneti moje iskustvo kao pecarosa. Koristeci silikonske varalice ( popularne tvistere) primetio sam da ako se sloze u plasticne kutije, oce da reaguju sa plastikom. Tako da iz tog ugla silikon bi izbegao

Link to comment
Share on other sites

neko je ovde ranije pomenuo silikon.

Mogu vam izneti moje iskustvo kao pecarosa. Koristeci silikonske varalice ( popularne tvistere) primetio sam da ako se sloze u plasticne kutije, oce da reaguju sa plastikom. Tako da iz tog ugla silikon bi izbegao

Silkon izmedju ostalog lepi plastiku tako da ga nakon mazanja i susenja nece vise biti moguce skinuti.

Link to comment
Share on other sites

I, zaista, sve ploÄe imaju vizuelno crnu i Äistu povrÅ¡inu. Ali, nisu bile potpuno osloboÄ‘ene krckanja. Tiho, "pozadinsko", ali kontinuirano.

Po zvuku krckanja (imam uvo za to :) ), uÄinilo mi se da su posledica tekućine.

Kaži mi, može li se to pucketanje opisati kao konstantno brbotanje, brućkanje, Å¡uÅ¡tavo brundanje, koje traje od poÄetka do kraja ploÄe ali je priliÄno tiho, tj. muzika ga bez napora nadjaÄa (Äuje se, ipak, na tiÅ¡im deonicama).

Da li na praznom delu posle lead out brazde ima nekih beliÄastih tragova koji se vide pod odredjenim uglom.NA osnovu tih tragova pretpostavljam da je u pitanju tekućina.Mislim, takodje, da nije mokra reprodukcija.

PloÄe inaÄe izgledaju priliÄno Äisto i lepo.

Imam neÅ¡to takvih ploÄa koje sam kupio u skorije vreme i lepak im nije pomogao.

<_<

Link to comment
Share on other sites

Kaži mi, može li se to pucketanje opisati kao konstantno brbotanje, brućkanje, Å¡uÅ¡tavo brundanje, koje traje od poÄetka do kraja ploÄe ali je priliÄno tiho, tj. muzika ga bez napora nadjaÄa (Äuje se, ipak, na tiÅ¡im deonicama).

Da li na praznom delu posle lead out brazde ima nekih beliÄastih tragova koji se vide pod odredjenim uglom.NA osnovu tih tragova pretpostavljam da je u pitanju tekućina.Mislim, takodje, da nije mokra reprodukcija.

PloÄe inaÄe izgledaju priliÄno Äisto i lepo.

Imam neÅ¡to takvih ploÄa koje sam kupio u skorije vreme i lepak im nije pomogao.

<_<

Upravo takav "Å¡um" je u pitanju. Moj termin bi bio "krkljanje". Iako ga muzika lako nadjaÄa, te ga ne mogu u sluÅ¡anju izolovati, "radi" i na glasnijim deonicama.

Ne vide se tragovi vode/kamenca.

Generalno, lepak se jako dobro pokazao za uklanjanje tragova vode. Eto reÅ¡enja i za Froggy-jeve ploÄe :)

Edit:

PogreÅ¡no sam proÄitao. Sad vidim da im lepak NIJE pomogao.

Da nisu ti tragovi, onda, posledica overwight-a na igli kod prethodnog vlasnika? SećaÅ¡ se da smo negde priÄali o tome.

Prate li ti tragovi brazdu?

Link to comment
Share on other sites

Generalno, lepak se jako dobro pokazao za uklanjanje tragova vode. Eto reÅ¡enja i za Froggy-jeve ploÄe :)

Najbolji naÄin za uklanjanje tragova vode je - voda!

Klin se klinom izbija, kada je u pitanju mokra reprodukcija.

Obzirom da se sigurno neću vratiti suvoj reprodukciji, lepak mi je nepotreban.

A da li ste znali da u toku procesa proizvodnje ploÄa nastanu hlorovodoniÄne (sone) i sirćetne kiseline?

Zato mokra reprodukcija smanjuje Å¡umove - voda razloži njihove naslage i igla nesmetano "Äita" brazdu.

Više o tome, ovde:

post-15525-0-89918300-1299682056_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Upravo takav "Å¡um" je u pitanju. Moj termin bi bio "krkljanje". Iako ga muzika lako nadjaÄa, te ga ne mogu u sluÅ¡anju izolovati, "radi" i na glasnijim deonicama.

Ne vide se tragovi vode/kamenca.

Generalno, lepak se jako dobro pokazao za uklanjanje tragova vode. Eto reÅ¡enja i za Froggy-jeve ploÄe :)

Edit:

PogreÅ¡no sam proÄitao. Sad vidim da im lepak NIJE pomogao.

Da nisu ti tragovi, onda, posledica overwight-a na igli kod prethodnog vlasnika? SećaÅ¡ se da smo negde priÄali o tome.

Prate li ti tragovi brazdu?

Mislim da nisu posledica overweight-a.To se Äuje drugaÄije, kao distorzija jer je brazda razrovana.Ovde nema distorzije, ploÄe zvuÄe sasvim korektno, plus se Äuje taj Å¡um.

Ti beliÄasti tragovi nisu oni koji za koje smo zakljuÄili da najverovatnije nastaju od safirnih igli a o kojima je priÄao Koko Bil.Ovi su viÅ¡e fleke, emulzija, film i to na praznom delu ploÄe, posle leadout brazde.Izgledaju kao tragovi suÅ¡enja neke sapunjave ili masne teÄnosti.Lepak ih ne skida, bar ne u potpunosti.PloÄe su oÄigledno prane ali ne znam Äime.

Link to comment
Share on other sites

Nemam bas previse ploca za lepak jer kupujem uglavnom samo mint stanje,ali za ovo sto mi je trebalo odlicno je posluzio Beohemik Drvofix,ne treba da se razredjuje i odlicno je napravljena disperzija,nema grudvica i sl. lepo se razmazuje i odlepljuje odjednom.Odlicno se razmazuje i sa vizitkartom,naravno i sa cetkom.Na boci ima telefon proizvodjaca 011-3757171,fabrika je u Zemunu.A ima po farbarama,u NS Domena,A.Santica.

Link to comment
Share on other sites

Nemam bas previse ploca za lepak jer kupujem uglavnom samo mint stanje,ali za ovo sto mi je trebalo odlicno je posluzio Beohemik Drvofix,ne treba da se razredjuje i odlicno je napravljena disperzija,nema grudvica i sl. lepo se razmazuje i odlepljuje odjednom.Odlicno se razmazuje i sa vizitkartom,naravno i sa cetkom.Na boci ima telefon proizvodjaca 011-3757171,fabrika je u Zemunu.A ima po farbarama,u NS Domena,A.Santica.

Probao sam i taj (malo pakovanje, možda 200g).

Nije baÅ¡ da nije bilo "grudvica" (Bujodraže, koliko negacija?). Zapravo, nisam siguran ni da su grudvice lepka bile u pitanju. Pre kao zrnca neke prljavÅ¡tine (veliÄine krupnog peska).

Za razmazivanje Äetkom je verovatno OK, ali kartica ne dozvoljava nikakva zrnca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...