Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Možda bismo, prvo, morali znati zbog Äega sve ploÄe krckaju.

M

Svi smo sluÅ¡ali i nove ploÄe (PGP for instance) sa neprijatnim zvucima i krckanjima. NeÅ¡to mora biti i do presovanja.

Milovan Äesto insistira na kvalitetu vinila. Ne znam taÄno kako loÅ¡ vinil kvari zvuk, ali pretpostavljam da je neÅ¡to vezano za fazu presova. NeÅ¡to ne verujem u reologiju vinila.

Ima tu raznih faktora, a i onih na koje se ne može da utiÄe kao Å¡to su istroÅ¡eni metal negativi, neujednaÄen proces hlaÄ‘enja i tome sliÄno. I sam sastav vinila se Äuva kao tehnoloÅ¡ka tajna, ali ono Å¡to je u sluÄaju PGP-a bilo u pitanju je iskorišćavanje recikliranih ploÄa u velikoj, tehnoloÅ¡ki neprihvatljivoj meri. (5% se dopuÅ¡talo, dok se kod nas iÅ¡lo i na 20%)...

Link to comment
Share on other sites

Kupih skoro Trinity Sessions kod Borka. PloÄa je vizuelno skoro perfektna, ali zvuka punog vrlo grubog Å¡uma krckanja (ras se seća, sluÅ¡ali smo je već tamo), celim trajanjem. Taman sam bio zakljuÄio kako je, mora biti, neko pre mene prao ovu ploÄu, i ohrabren prethodnim rezultatima, oÄekivao njen novi život, kad - lepak nije skoro niÅ¡ta uradio. Sad, da li je neÄija igla orala ovu ploÄu kilogramskim opterećenjem ili je neÅ¡to drugo, ne mogu znati.

go-di-ne pro-laze

las-te mi ne dolaze

To je bilo pre godinu dana, mladiću moj.

Taj je album (pre tebe) kvaÅ¡en i to ne vodom, ili destilovanom vodom, već nekim agresivnim sredstvom za Äišćenje - rekao sam ti Äim sam video povrÅ¡inu ploÄe.

Da li su te teÄnosti sposobne da rastvore vinil (moguće je), ili se jednostavno natalože - ne znam odgovor.

Pažljivo sam pratio tvoje iskustvo sa lepkom i moram reći da si i mene - skeptika, pridobio da probam.

... ali ono Å¡to je u sluÄaju PGP-a bilo u pitanju je iskorišćavanje recikliranih ploÄa u velikoj, tehnoloÅ¡ki neprihvatljivoj meri. (5% se dopuÅ¡talo, dok se kod nas iÅ¡lo i na 20%)...

Jugoton je ovo radio sa Pink Flojd albumima.

Zato horde audiofila tako pažljivo osluškuju sve otkrivajući neke nove zvuke.

Oni koji tvrde da u ovoj muzici ima i roka, verovatno su imali sreće da ispod bude Čak Beri.

Link to comment
Share on other sites

To je bilo pre godinu dana, mladiću moj.

Taj je album (pre tebe) kvaÅ¡en i to ne vodom, ili destilovanom vodom, već nekim agresivnim sredstvom za Äišćenje - rekao sam ti Äim sam video povrÅ¡inu ploÄe.

Da li su te teÄnosti sposobne da rastvore vinil (moguće je), ili se jednostavno natalože - ne znam odgovor.

Pa i rekao sam da je bilo skoro.

Pažljivo sam pratio tvoje iskustvo sa lepkom i moram reći da si i mene - skeptika, pridobio da probam.

Beše li ti utezao baseve seckanjem plute?

Oni koji tvrde da u ovoj muzici ima i roka, verovatno su imali sreće da ispod bude Čak Beri.

:lol: OdliÄno. Nego, ne reciklira se vinil na taj naÄin.

Link to comment
Share on other sites

Beše li ti utezao baseve seckanjem plute?

Probao sam mat od plute, a oni koji imaju nekih problema sa matom, ili ne nalaze adekvatan treba da probaju ovo jeftino i lako dobavljivo rešenje.

Basove (i ne samo njih) sam utezao lopticama skoÄicama na Thorensu - delotvorno i vrlo prosto reÅ¡enje za oslanjanje na policu.

Link to comment
Share on other sites

Lepio sam jednu ploÄu koju sam joÅ¡ tokom 80tih uniÅ¡tio nekom tekućinom za Äišćenje ploÄa. PloÄa je na izgled bila kao nova, ali je reprodukcija bila ne samo puna krckanja nego i razliÄitih izobliÄenja. NesluÅ¡ljiva.

Nakon lepka, svega ovog je nestalo, suprotno mojim oÄekivanjima.

Das ist fantastiш ! Imam i ja koju ovakvu, otpisanu.

Nego jel nanoÅ¡enje lepka na gramofon uz okretanje obavezno? Ne može li statiÄno? U tom sluÄaju trebaću neki krÅ¡ da kupim, nemam tavanski.

Link to comment
Share on other sites

Nego jel nanoÅ¡enje lepka na gramofon uz okretanje obavezno? Ne može li statiÄno? U tom sluÄaju trebaću neki krÅ¡ da kupim, nemam tavanski.

Tanjir nije neophodan, ali mislim da bi razmazivanje lepka bilo znatno teze bez njega.

Pogledaj, imas sigurno na tavanu neki bacen gramofon :) Na buvljaku se mogu pronaci, takodje.

Link to comment
Share on other sites

BujoVraže, nije li ta Äetka malo gruba za vinil? Milovan je Äak protivnik i one obiÄne za skidanje praÅ¡ine, koja meni izgleda daleko nežnija.

A jel lepak u celosti izašo pranjem? Nisu li sada dlake nešto kruće?

(kakvu nauku razvijamio, ej :nerd )

Nije gruba, jer je izmedju nje i ploÄe lepak.Kao i zbrujić, lepak nanosim na rotirajuću ploÄu u vidu spirale.Stavim malo viÅ¡e, recimo dva puna kruga, na poÄetku i na kraju, izmedju pravim spiralu sa razmacima od 5-10 mm.ÄŒetku samo postavim ukoso na ploÄu, negde na sredini i pustim je da razmazuje lepak sopstvenom težinom.Pomeram je prema krajevima sve dok ploÄa ne bude potpuno prekrivena lepkom.Pazim da ne razbrljam krajeve jer ću onda imati komadiće lepka koje ću morati ruÄno da skidam (zato na krajevima ostavim malo viÅ¡e lepka-bude malo deblje).Lepkom pokrivam Å¡to je moguće veću povrÅ¡inu-5 mm do etikete, par mm do spoljnog ruba.Kada sam ravnomerno razmazao lepak, poÄnem po malo da pritiskam, drugom rukom pomažem motoru da okreće tanjir..Sve ukupno, procedura ne traje viÅ¡e od dva minuta.Slobodno koristi gramofon koji imaÅ¡, nema Å¡anse da ga zabrljaÅ¡, ako iole paziÅ¡.Eventualno, stavi na tanjir neki najlon, kesu...

Lepak se sa Äetke lakÅ¡e skida nego farba, ova moja Äetka je korišćena x puta za kojeÅ¡ta.ObiÄna Äetka, od par desetina dinara, ti zavrÅ¡ava pos'o.

Link to comment
Share on other sites

Ma kapiram to ali meni se Äini da ipak u nekom trenutku Äetka (može da) dodiruje viniliÅ¡ku...

Pa naravno da dodiruje.Dlake na takvoj Äetki su duge bar 4 cm, ako te ne grebu po ruci neće nauditi ni vinilu.Drugo, za super oÄuvani vinil, lepak ti ni netreba.Treće, koji metod Äišćenja je savrÅ¡eno bezbedan?ÄŒetvrto, vinil nije pena, pa da se raspadne.

Probaj na nekim nebitnijim ploÄama, pa ćeÅ¡ znati Å¡ta da radiÅ¡ sa onim bitnim.

Link to comment
Share on other sites

Svima Vama :klanjanje :klanjanje za trud i nesebiÄnost da to podelite sa drugima.

Imam par desetina ploÄa i pedesetak singlica koje plaÄu za Äišćenjem, ili pranjem. Ovo drugo sam već probao i nisam bio zadovoljan.

ÄŒekam na kraju kako će se zavrÅ¡iti ova epopeja, pa se i ja baÄam na lepak.

Hm, a jel ,neko probao Tigar, ili... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

BujoVraže, nije li ta Äetka malo gruba za vinil? Milovan je Äak protivnik i one obiÄne za skidanje praÅ¡ine, koja meni izgleda daleko nežnija.

Nisam protivnik, daleko bilo. Bio sam samo protiv CF Äetaka, a da bih potvrdio da se Äetkom samo prenosi praÅ¡ina, nabavio sam neku popriliÄno skupocenu i finu (ne znam da li je od veverice :rolleyes:) i... niÅ¡ta... samo brljanje Äestica i razmazivanje duž brazdi. Žali Bože para i truda...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...