Jump to content


Čišćenje ploča lepkom


zbrujic

Recommended Posts

Da prenesem i svoja prva iskustva s lepkom.

 

Koristio sam ovaj lepak.

190920103846.th.jpg

 

Iskoristio sam jedan tavanski gramofon da vrti ploÄu i lepak naneo spiralno na celu povrÅ¡inu ploÄe, a zatim ga izravnao plastiÄnom karticom. Pri obodu ploÄe sam spustio papirić.

190920103842.th.jpg

 

Nakon (oko) 12 sati lepak je postao potpuno providan (ono belo je pocrnilo).

Iako nije baÅ¡ bilo jako jednostavno "naÄeti" ga, jednom kad mi je to poÅ¡lo za rukom lepak se vrlo lako ljuÅ¡tio s ploÄe ne ostavljajući bilo kakve tragove.

Skinuti lepak je poput deblje najlonske folije.

190920103844.th.jpg

190920103843.th.jpg

 

PloÄa ostaje skroz crna i bez ikakvog naelektrisanja.

Istina, probna ploÄa je bila izgrebana u meri u kojoj mi je teÅ¡ko reći neÅ¡to o sluÅ¡nim benefitima, ali ne sumnjam da ih ima i da su pozitivni.

 

Sve u svemu, mnogo jednostavnije nego Å¡to sam oÄekivao. JoÅ¡ da je brže :cheers

Link to comment
Share on other sites

PloÄa ostaje skroz crna i bez ikakvog naelektrisanja.

Istina, probna ploÄa je bila izgrebana u meri u kojoj mi je teÅ¡ko reći neÅ¡to o sluÅ¡nim benefitima, ali ne sumnjam da ih ima i da su pozitivni.

Sve u svemu, mnogo jednostavnije nego Å¡to sam oÄekivao. JoÅ¡ da je brže :lol:

Ja sam nažalost imao problem kako sa ostavljanjem tragova od lepka (upomoć, ploÄa se topiii :cheers ) tako i naelektrisanjem... nažalost tako mu to doÄ‘e... ovaj lepak je verovatno kvalitetniji.

Majda je priÄao da treba pronaći Äist PVA, slikarski, ali da je to malko teže za pronalaženje...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam nažalost imao problem kako sa ostavljanjem tragova od lepka (upomoć, ploÄa se topiii :cheers ) tako i naelektrisanjem... nažalost tako mu to doÄ‘e... ovaj lepak je verovatno kvalitetniji.

Majda je priÄao da treba pronaći Äist PVA, slikarski, ali da je to malko teže za pronalaženje...

Ponovio sam ovih dana ovo "lepljenje" još nekoliko puta.

Zaista, nikakvi tragovi ne ostaju. Nakon Å¡to se tretiraju obe strane ploÄe primetih malo naelektrisanja, ali niÅ¡ta posebno.

SluÅ¡ni rezultati su ... Ne mogu da verujem... Ne znam da sam ikad sluÅ¡ao Äistiju ploÄu.

Sve preporuke.

PS Probaću ovih dana i sa Drvofix-om (na drugoj strani one prve ploÄe :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Jesi li lepkovane ploÄe prethodno prao nekim obiÄnijim naÄinom, ili si uzeo pristojno Å¡trokavu ploÄu i odmah stavio lepak?

Ti si, do sad, bio skeptik po pitanju pranja ploÄa (Äišćenja uopÅ¡te), ako si sad zadovoljan, onda rezultat mora da je odliÄan.

Nisam ih prao. I dalje ne bih da stavljam nikakvu tekućinu na ploÄe. Probao sam i rezultat je uvek bio loÅ¡ (manje ili viÅ¡e).

"Lepio" sam (valjalo bi smisliti sleng termin) nekoliko ploÄa koje nisu imale mehaniÄkih oÅ¡tećenja, ali su bile priliÄno praÅ¡njave i posle karbonske Äetke.

Stranicu ili dve ranije pokazao sam kako to (strašno) izgleda pod halogenim svetlom (vidi sliku).

Posle lepka ovakva ploÄa je vidno (uporeÄ‘eno sa "nelepljenom" stranom) promenila boju u CRNU.

Sva krckanja su potpuno nestala. Neverovatno!

Sad eksperimentišem s debljinom sloja lepka sa idejom da se tanji sloj brže suši. Razmišljam i o ventilatoru.

U ovom topiku neko je pominjao vreme suÅ¡enja od 3-4 sata, a kod mene je to oko 12-14 dok ploÄa ne pocrni (slika u attachmentu pokazuje ploÄu pred kraj suÅ¡enja).

Javiću kako je proÅ¡lo sa Drvofix-om. Cena mu je oko polovine ovog s kojim se sad igram, mada ni ovaj nije skup (oko 250din za pola litre Å¡to bi bilo dosta za recimo 5 ploÄa ili 10 strana).

post-9577-025673500 1285011539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ima brzosuÅ¡ećih lepkova za drvo, koji skraćuju vreme obrade drveta sa uobiÄajenih 24 na, recimo, 12 Äasova, i manje. Sad, da li se to postiže dodavanjem hemikalija koje bi mogle biti loÅ¡e po ploÄe, ne bih znao reći.Ali, probaću, Äim zavrÅ¡im sredjivanje sobe, koje odlažem jer sluÅ¡am ploÄe po ceo dan! :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Javiću kako je proÅ¡lo sa Drvofix-om. Cena mu je oko polovine ovog s kojim se sad igram, mada ni ovaj nije skup (oko 250din za pola litre Å¡to bi bilo dosta za recimo 5 ploÄa ili 10 strana).

Najverovatnije si pronašao pravi lepak. Uzgred, da li se može pronaći svuda i da li piše na njemu da ima aditiva?

Link to comment
Share on other sites

Koji si lepak koristio? Da ga stavimo u zabranjene.

Uh, ja već i zaboravio. Pisao sam o njemu negde u ovom forumu, i pisao je da ima nekakvih aditiva (ali na kutiji nije navoÄ‘eno kojih). Posle neuspele akcije sam joÅ¡ tada pokuÅ¡ao mejlom da kontaktiram proizvoÄ‘aÄa i upitam ga za sastav i aditive, meÄ‘utim mejl mi se vratio.

Znam da je jedan bio Dufix ili tako neÅ¡to. Nikakav brend, obiÄna krdža.

Link to comment
Share on other sites

E da, pronašao sam... taj "Dufix" je još bio prihvatljiv. Ipak ga koristite pažljivo.

MeÄ‘utim "Penakol DS" je ono Å¡to ne treba nikako koristiti da ne biste otopili vaÅ¡u dragocenu kolekciju. Batalite taj krÅ¡ od lepka. Rekoh, meni je promenio boju ploÄa na naneÅ¡enim mestima.

Na AudioKarma forumu koji su i meÄ‘u prvima poÄeli ovu temu (koja traje već dve godine) preporuÄuju "Titebond II" za koji se kaže da je najpogodniji. "Titebond" se može pronaći valjda i u Srbiji (rekao mi je moj prijatelj stolar), ali nije baÅ¡ najjeftiniji.

Njihov spisak apsolutno zabranjenih lepokova je i "Penakol" - pored toga, u ovu svrhu ne treba koristiti "Crayola Washable Project Glue" i "Welbond"

InaÄe, supstanca sliÄna onoj pomenutoj na poÄetku ovog thread-a koja se svojevremeno prodavala zvala se "Discofilm": http://www.protected.de/artikel_1000/1109.htm

Jedan od diskutanata tamo spomenuo je Latex kao odliÄnu alternativu na svim mogućim povrÅ¡inama gramofonskih ploÄa. TakoÄ‘e, neko drugi je pomenuo silikon (?).

Link to comment
Share on other sites

Iskopao sam stari Hankel Moment Wood Standard.Toliko je gust da sam ga jedva razmazao.Uskoro ćemo znati da li je istopio Lenona.

Kao mazalo mi je poslužila vizit-kartica Yugovinyl-a.SimboliÄno, zar ne?

Da li zbog starosti ili zbog aditiva, "odlepak" je priliÄno krut i lako puca.Takodje, bitno je da se lepak Å¡to ravnomernije raspodeli, "ostrvca" neosuÅ¡enog lepka su produžila vreme suÅ¡enja preko mere.PloÄa je sad Äista, ali i vrlo naelektrisana pa kupi praÅ¡inu k'o vredna domaćica.Odo' do Merkura.

Link to comment
Share on other sites

Da li zbog starosti ili zbog aditiva, "odlepak" je priliÄno krut i lako puca.Takodje, bitno je da se lepak Å¡to ravnomernije raspodeli, "ostrvca" neosuÅ¡enog lepka su produžila vreme suÅ¡enja preko mere.PloÄa je sad Äista, ali i vrlo naelektrisana pa kupi praÅ¡inu k'o vredna domaćica.Odo' do Merkura.

Ne znam da li ćeÅ¡ ovo videti "pre Merkura", ali konsenzus ljudi sa linka glasi da je od belih lepkova najbolji TiteBond 2 i TiteBond Extend. TiteBond Extend ima tu prednost da se sam odvaja od ploÄe.

Å to se mojih eksperimenata tiÄe, Penakol mi je, osim promenjene boje vinila doneo sitna oÅ¡tećenja na povrÅ¡ini, a u smeru skidanja osuÅ¡enog lepka (podsetilo me na ono Å¡to ostane od razdvajanja dve slepljene nalepnice, na primer)

TakoÄ‘e, uticaj lepka na ploÄe koje nisu vinilne (ali vinilu nalikuju, poput ploÄa od stirena - "rani" Diskos kod nas, recimo) nije razmotren, tako da ovde postavljamo dodatnu "rampu" na metod.

Definitivno je zabranjen za Å¡elak, a za ploÄe sa acetatnim (nitratnim) premazom niko nije vrÅ¡io analize.

E, da... neko je ovde upitao za Latex, evo jednog od primera proizvoÄ‘aÄa: http://www.tomps.com/shop/liquid-latex-rubber-litre-p-15.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...