Jump to content


Polovan bookshelf do 1000 E ( i ako treba koji euro vise )


williamwallace

Recommended Posts

Ja znam da je slicno pitanje postavljeno sto puta, i znam da bi trebao da koristim dugme za pretragu pre no sto postavim novu temu, ali takodje znam da sto vise citam na ovom sajtu, na kom sam vec duze vreme, da mi je sve manje i manje jasno. Bez sale, potreban mi je savet.

Od skoro sam odlucio da spojim AV sistem i stereo u jedan. Ono sto trenutno od opreme imam je :

AV risiver Onkyo 805ica, cije se postojanje dovodi u pitanje obzirom da ce samo napajati surround kanale, jer planiram da i za centralni stavim snagas.

Advance Acoustic snagas maa 406 i prepojacalo mpp 206, mada, ova kombinacija mi se sada cini prejaka za moju sobu koja je oko 20m2.

CD plerer NAD C542

Zvucnici : Jamo Concert 11, koje sam definitivno odlucio da prodajem, posto je soba premala za njih, i nikako nisam uspeo da izvucem iz njih ono sto oni zaista mogu, mada u tako malo prostoru nije ni bilo sanse.

Zvucnici : Sinevoice Sistem 7

Pokusacu da se pozabavim akustikom sobe pre bilo koje naredne kupovine. Svaki vas savet ce mi biti od koristi i unapred vam se zahvaljujem.

Link to comment
Share on other sites

Oni Sonus Faber koji su bili na hifiles show su radili odlicno,bili su oko 1500E novi.Kako ce se sklopiti sa Advance zaista ne znam,to moras da proveris sam.Nije mi prvi put da cujem njihove male zvucnike da rade odlicno u vrhunskim sistemima,na sajmu su radili sa lampama ali sam ih cuo i ranije sa tranziztorskim ampom(Classe) i bilo je jos bolje,to je bio stari model Minima Amator ali njima treba dosta prostora oko njih iako su mali.Oni odlicno rade sa muzikom koju si naveo,sto nije cest slucaj za bookshelf-imaju OGROMAN bas.Kad je bookshelf u pitanju proveri jos i Harberth, Proac,Royd i AE1 naravno u svojoj sobi sa svojim pojacalom.

Za malu sobu moja preporuka su generalno zvucnici koji se slusaju naslonjeni uza zid,imaces dosta basa koji je po pravilu cist i precizan, a ako ga je vise nego sto treba lako ih je malo odmaci od zida.Ja koristim godinama taj princip rada,po meni je on najbolji (naravno posle ESL)-takvi zvucnici rade i u 20 i u 30m2 i ne zauzimaju prostor,na kraju krajeva u njemu se i zivi pa je to i prakticno.Englezi taj princip siroko koriste i njihovi prostori su slicniji nasim za slusanje od Americkih,to treba imati na umu.

Link to comment
Share on other sites

Imaj jednu stvar u vidu - to sto Jamo Concert 11 trazi vecu prostoriju ne znaci da je traze svi floorstander-i, pogotovo zato sto znam da je 20 kvadrata malo i za manjeg rodjaka tvojih zvucnika iliti Concert 8 (D830). Znam samo da se ja nikad vise ne vracam na bookshelf kutije :)

Link to comment
Share on other sites

Nekim kutijama je potreban veci prostor, a nekim nije. Simple as that :) Po onome sto sam cuo i tvoje i moje bivse kutije traze prostor. Kod mene je generalno problem bio dobran peak na ~50Hz koji je smetao u odredjenim situacijama. Ne sa rock muzikum, ali da sa elektronikom. "Spore" su.

Oblik frekventne karakteristike definitivno ima veliki uticaj na uklapanje zvucnika u odredjeni prostor i bilo bi dobro da se uklopi sa room gain-om, ali je agilnost zvucnika po meni dosta bitnija - nije dovoljno posmatrati samo 2D sliku frekventne karakteristike, vec waterfall dijagram zato sto je vremenska komponenta izuzetno bitna - koliko zvuk na odredjenoj frekvenciji "odjekuje", tj. traje duze nego sto bi trebalo (od trenutka prestanka pobude). Zato kvalitetni veliki zvucnici sa adekvatnom amplifikacijom mogu jako dobro da sviraju i u relativno malim prostorijama. Peak na odredjenim frekvencijama je evidentan, ali jako kratko traje, pa ne smeta ni blizu koliko bi smetao da taj peak duze traje.

Obe prethodno pomenute osobine najvise uticaja imaju na bass podrucje (tzv. "boomy" efekat), ali ono je najcesce i problem koji se javlja.

Link to comment
Share on other sites

Nekim kutijama je potreban veci prostor, a nekim nije. Simple as that :) Po onome sto sam cuo i tvoje i moje bivse kutije traze prostor. Kod mene je generalno problem bio dobran peak na ~50Hz koji je smetao u odredjenim situacijama. Ne sa rock muzikum, ali da sa elektronikom. "Spore" su.

Oblik frekventne karakteristike definitivno ima veliki uticaj na uklapanje zvucnika u odredjeni prostor i bilo bi dobro da se uklopi sa room gain-om, ali je agilnost zvucnika po meni dosta bitnija - nije dovoljno posmatrati samo 2D sliku frekventne karakteristike, vec waterfall dijagram zato sto je vremenska komponenta izuzetno bitna - koliko zvuk na odredjenoj frekvenciji "odjekuje", tj. traje duze nego sto bi trebalo (od trenutka prestanka pobude). Zato kvalitetni veliki zvucnici sa adekvatnom amplifikacijom mogu jako dobro da sviraju i u relativno malim prostorijama. Peak na odredjenim frekvencijama je evidentan, ali jako kratko traje, pa ne smeta ni blizu koliko bi smetao da taj peak duze traje.

Obe prethodno pomenute osobine najvise uticaja imaju na bass podrucje (tzv. "boomy" efekat), ali ono je najcesce i problem koji se javlja.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...