Jump to content


preporuka do 3500-4000€ (amplifikacija, zvucnici, cd, kablovi)


art_of_noise

Recommended Posts

Ne samo da nema verne reprodukcije dubokih basova za taj novac, kao sto rece kolega anubisgrau, nego je to i prilicno nevazno.

...

Slusao sam nedavno jednog renomiranog evropskog flautistu u stanu, u osrednjoj sobi, i pristao bih na zvucnike koji tako nesto mogu da ponove, makar u basu ne dostizali ni 80 Hz.

Hi-fi bez basova ne postoji. :nono ÄŒak i kod flaute, kada bi se, recimo, pokuÅ¡ali uhvatiti momenti koje si opisao, ubeÄ‘en sam, postoje frekvencije koje idu znatno ispod 80Hz. Makar zvuk vazduha u momentu izduvavanja. Pitam se da li misliÅ¡ da postojanje dobrih basova smeta reprodukciji srednjih tonova, bitnih za flautu? Kod dobrih zvuÄnika, Å¡to rekli politiÄari, "odgovorno tvrdim", - ne.

Imam neke snimke orgulja gde se ovi najdublji basovi samo delimiÄno razaznaju (kada pojaÄam sub, zvuÄi mnogo bolje), ali oni zato i jesu "na granici Äujnosti". :razz: Ali, ne sviraju sve pedale samo 20Hz, i nisu samo pedale bitne... Sistem treba da ima dobre basove. :1038:

Link to comment
Share on other sites

@Estaticar & @Bujodrag

Nazalost, u Hi Fi tezimo sto vernijoj reprodukciji, cak toliko da zelimo da zvuk bude sto cistiji, sto dublji, sto transparentniji... (ne mogu da se setim sve izraza koje koristimo), a cesto zaboravljamo na original... Tako da razocarenje za mozda nedovoljno dobar pedal bas u crkvi na Neimaru mozda treba traziti u tome sto je "pojacalo" orgulja lose... salu na stanu, ali to bi bilo kao da poredimo recimo neke "LG" mini linije sa iole ozbiljnijim uredjajima, jer ni te orgulje sigurno nisu npr. Sielberman (kazu, najbolje orgulje svih vremena)... Istina, taj infrazvuk i jeste gotovo neprimetno treperenje zvuka, koje se vise oseti nego cuje.

Svakako da klavir treba biti dobra referenca za trazenje dovoljno velikog zvuka. Mada, sta reci za npr. kontert za klavir i orkestar? Ipak treba imati "moc" da se docara zvuk i orkestra, njegova velicina kao i sama velicina glavnog instrumenta.

Dakle, na neki nacin i dalje smatram da dobar Hi FI treba da moze da reprodukuje i ceo cujni raspon tonova. Jer kako neko rece, sam udah ili izdah prilikom muziciranja na flauti proizvodi neke jako niske frekvencije, koje je lepo cuti i osetiti se kao da je ispred vas muzicar.

Tako, na jednom "orguljskom" cd, posle silne grmljavine orguljskog zvuka, pa cak i veoma mirnih deonica sa tim cuvenim pedal zvukom od malo Hz, kada se sve utisa, jedva se cuju pticice u obliznjoj sumi... :)..

Link to comment
Share on other sites

…ubeđen sam, postoje frekvencije koje idu znatno ispod 80Hz. Makar zvuk vazduha u momentu izduvavanja.…

Nije mi ovo jasno. Kako moze vazduh izduvavanja flaute da proizvede frekvenciju cija je talasna duzina nekoliko desetina metara? Ili nisam shvatio, ili se mozda nisi dobro izrazio?

Link to comment
Share on other sites

Nije mi ovo jasno. Kako moze vazduh izduvavanja flaute da proizvede frekvenciju cija je talasna duzina nekoliko desetina metara? Ili nisam shvatio, ili se mozda nisi dobro izrazio?

Ne mozda onaj vazduh koji prodje kroz instrument... ali zvuk koji se cuje kao izdah, udah... ili kada se svira neki "stakato" pa se jezikom prekida vazdusno strujanje iz usta, moze da izazove slican efekat... ili recimo, nesto slicno kao kada se izgovori slovo "P" - (time se jel, i isprobavaju ozvucenja)...

Link to comment
Share on other sites

Nije mi ovo jasno. Kako moze vazduh izduvavanja flaute da proizvede frekvenciju cija je talasna duzina nekoliko desetina metara? Ili nisam shvatio, ili se mozda nisi dobro izrazio?

U momentu izduvavanja - iz usta. Zvuk koji flautisti Äesto namerno pojaÄavaju, jer je efektan, i na dobrim snimcima zvuÄi atraktivno.

Dakle, taj zvuk ne izlazi iz instrumenta, već se dešava negde izmađu usana i usnika (ako se to kod flaute tako zove).

Link to comment
Share on other sites

Ne mozda onaj vazduh koji prodje kroz instrument... ali zvuk koji se cuje kao izdah, udah... ili kada se svira neki "stakato" pa se jezikom prekida vazdusno strujanje iz usta, moze da izazove slican efekat... ili recimo, nesto slicno kao kada se izgovori slovo "P" - (time se jel, i isprobavaju ozvucenja)...

th_isuse.gif?t=1284203745

To je modulacija frekvencije...

U momentu izduvavanja - iz usta. Zvuk koji flautisti često namerno pojačavaju, jer je efektan, i na dobrim snimcima zvuči atraktivno.

Dakle, taj zvuk ne izlazi iz instrumenta, već se dešava negde izmađu usana i usnika (ako se to kod flaute tako zove).

th_isuse.gif?t=1284203745

Link to comment
Share on other sites

:crno-na-belo

Hi-fi bez basova ne postoji. Čak i kod flaute, kada bi se, recimo, pokušali uhvatiti momenti koje si opisao, ubeđen sam, postoje frekvencije koje idu znatno ispod 80Hz. Makar zvuk vazduha u momentu izduvavanja.

:crno-na-belo

Kao da nisi Äitao sve postove. U tvojoj tabeli su prikazani osnovni instrumenti, a ne efekti koji se dodatno mogu na njima proizvesti. Å ta se deÅ¡ava kada se mikrofon sasvim približi usnama?

Uostalom, napisao sam da verujem da može biti i takvih zvukova. Imao sam na umu, pritom, jedan album Roberta Dicka, teoretiÄara i praktiÄara flaute (fuzija, nije klasika). SvaÅ¡ta se tu može Äuti. Da pojaÄam argumente: Na tom albumu on svira i kontrabas flautu. :lol:

Link to comment
Share on other sites

…Zato i mislim da je cak i 5.5" drajver dovoljan, posebno nama koji nemamo sobe od 30m2+.

U ovo sam se nedavno uverio licno, u dobro poznatom prostoru takodje sa muzikom koju odlicno poznajem. :thumbsup2

A ovo za flautu mi nije sto posto jasno, ali nema veze.

A sto se tice frekvencija… ako se mikrofon priblizi usnama, zar frekvencije ne ostaju iste, samo se menja jacina istih?

I odosmo u off glede covekovih 3, 4 hiljade evra. :xmas

Link to comment
Share on other sites

Slazem se da je bolje brz i utegnut bass umesto tutnjavine, ali pored te "prednosti" sto manji driver ne silazi nize i ne narusava akustiku, opet i on ima svoje mane kad mu naidje nesto zahtevno sto ne moze da isprati. Sve je kompromis.

I sa ovim bih se slozio. Kod „malo“ vece glasnoce i nizih frekvencija mali driver hoce da iskoci iz kutije :bounce

Link to comment
Share on other sites

:crno-na-belo

Kao da nisi Äitao sve postove. U tvojoj tabeli su prikazani osnovni instrumenti, a ne efekti koji se dodatno mogu na njima proizvesti. Å ta se deÅ¡ava kada se mikrofon sasvim približi usnama?

Uostalom, napisao sam da verujem da može biti i takvih zvukova. Imao sam na umu, pritom, jedan album Roberta Dicka, teoretiÄara i praktiÄara flaute (fuzija, nije klasika). SvaÅ¡ta se tu može Äuti. Da pojaÄam argumente: Na tom albumu on svira i kontrabas flautu. :lol:

Flauta i kontrabas flauta su totalno druga stvar po pitanju frekvencija. Klasicna flauta ne ide toliko nisko, kako god neko duvao u nju.

post-10221-064395800 1290443294_thumb.jp

post-10221-018811100 1290443326_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Flauta i kontrabas flauta su totalno druga stvar po pitanju frekvencija. Klasicna flauta ne ide toliko nisko, kako god neko duvao u nju.

Ta, nisam ni mislio da je isto. <_<

Uostalom, bez veze je na primeru flaute dokazivati da su dobri basovi neophodni - samo je lopta sluÄajno naletela na volej.

Evo, upravo sam izvrÅ¡io mali eksperiment, pa ću time zavrÅ¡iti off. Na pojas mid-basova mi je nakaÄeno pojaÄalo sa indikatorom nivoa signala. Na skretnici sam postavio najnižu moguću taÄku preseka, a to je upravo 80Hz. Nije baÅ¡ idealno, jer presek nije vertikalna crta, ali će poslužiti. Pustio sam Rolanda Kirka, pesmu "Which Way Is It Going". Na sredini pesme je solo - samo on i flauta. Nije jak signal, ali ima ga. DoduÅ¡e, Kirk ima specifiÄan stil dok se izmotava sa flautom - peva, urla, "prdi",... :ruganje Ali, bože moj...

Hteo sam da kažem da se niske frekvencije javljaju i tamo gde se ne bi oÄekivalo, a ako sam i napisao neku glupost, nije prvi put. :screwy

Link to comment
Share on other sites

I sa ovim bih se slozio. Kod „malo“ vece glasnoce i nizih frekvencija mali driver hoce da iskoci iz kutije :bounce

mda jbga,uzmes lepo polovan Thiel 2.3/2.4 prikljucis na neki Korsun/Dussun V8,uzmes neki Cd plejer,pustis Virgil Foxa i samo cekas kad ce bas drajver da zavrsi na poziciji za slusanje :thumbsup2:ruganje

:D

Link to comment
Share on other sites

... a kad odvnes, sve iznad tog bass-a prednjaci za +xx dB, pa se opet ne sedla.

Ma jok. Kod malih GamuTa Phi3, deklarisanih do 58 Hz -3dB, kod odvrtanja pojaÄala (ali baÅ¡ odvrtanja) timpani nateraju driver od 5,5 inÄa da zvecka, tj. Äuje se i neÅ¡to Å¡to timpani ne proizvode :rolleyes:

Ali ostaje dobar balans ostalog spektra. Ne znam da li treba napomenuti da ih pokreću monoblokovi sa trafoima od 500W, koji na 8 oma daju 160 W RMS, a na 4 nisam siguran? :1038:

Link to comment
Share on other sites

I Visaton VIB Micro AL i JBL Control 1 i joÅ¡ dosta malih kutija daju viÅ¡e nago solidan bas, Äak i moj Mission M72. MeÄ‘utim Äinjenica je da se trebamo pomiriti da je najniže Å¡to u kućnim uslovima možemo Äuti od dobrog basa negde oko 40 Hz. Poenta je da tih 40Hz zvuÄi kako treba i tu je JBL 43xx i L serija ponajbolja. InaÄe da bi Äuo tih 40Hz iz prve ruke moraÅ¡ biti udaljen 8,5 metara od zvuÄnika, za 20 Hz Äitavih 17 metara. E sada ako volimo svu onu muljavinu po ćoÅ¡kovima sobe, stojeće talase i bas nastao viÅ¡estrukim odbijanjem od zidova sa dobranim kaÅ¡njenjem to je druga priÄa. Jedan od kompromisa je Transmision line kutija ali malo ih je uraÄ‘eno kako treba. Ima pokuÅ¡aja da se kombinacijom viÅ¡e malih drajvera pokrije polje niÅ¡ih frekvencija ali u tom sluÄaju sluÅ¡alac mora biti dosta udaljen od istih. Iz tog razloga malopre navedene JBL serije su najbolje reÅ¡enje za srednje prostore jer su kombinacija veće bas jedinice i srednjetonca i visokotonca koncentrisanih na manjoj povrÅ¡ini i daju dobar privid nižih frekvencija zbog bas refleksa sa prednje strane. Oni sa bas refleksom od pozadi su ipak za veće prostore. Da zaboravih i Tannoy dual koncentrik ili koaksijalni kako se već zovu ali koliko znam svi su oni u većim kabinetima i nisu za manje prostore kakvi se pretežno kod nas sreću.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...